Multiple skleroza


Shkaqet e MS
Simptomat dhe shenjat
Diagnostics
Trajtim
Komplikimet dhe parandalimi
Historia mjekësore

Skleroza e shumefishte më shpërndahet me saktësi encefalomileitit - një sëmundje kronike progresiv demyelinating e sistemit nervor qendror. Sëmundjeve përshkruar së pari në 1868 nga neurolog francez Jean-Martin Charcot. Më parë ishte menduar se gratë shpesh vuajnë dhe mosha kritike -20 - 40 vjeç, por sëmundja tani më të shpeshta sklerozë të shumëfishtë në meshkuj dhe gjysma e dytë e njerëzve të jetës, njerëzit e racës të bardhë, banorët e rajoneve veriore (Skandinavi, Bjellorusia, zona e Shën Petersburg, Karelia) .


Shkaqet e MS

Sëmundjet Osnovnyeprichiny - viruset (fruthi, shytat, herpes, Tërbimi, rubeolës ...), duke jetuar për vite në qelizat nervore, duke shkatërruar strukturën qelizore, duke shkatërruar mill myelin dhe t'i zëvendësojë sformirovshimsya proteina të huaj - prion. Prions duket si antigjen dhe trupi i përgjigjet asaj autoahressyey - prodhon antitrupa. Kështu formuar reagim të rëndë autoymmunnaya.

Own sistemin imunitar në të shumëfishtë sistem sklerozepostepenno unichtozhaetnervnuyu - çështje të bardhë, duke marrë atë për "të huaj". Makrofagjet dhe qelizat aktivizuar Helper T rrit pėrshkueshmėrisė e barrierës gjak-tru, rritet migrimi i T -lymphocytes se protivomielinovye dhe sintetizojnë antitrupa - vatra formuar e demyelination kronike inflamatore (shkatërrimit ose skleroza). Këto xhepa shpërndara e sklerozë të hapësirës në të palcës kurrizore dhe trurit, kështu emrin e sëmundjes - sklerozë të shumëfishtë. Në një pacient në faza të ndryshme të sëmundjes mund të zbulohet në aspektin e vatrave të ndryshme të arsimit - (proces aktiv) akute, (procesi joaktive) e vjetër, me shenjat e pllaka kronike hije aktivizimi (remiyelinizatsiyi e mundur).

Në çështje të bardhë prek indet e tjera: çështje gri (organet celularë nervore) dhe fibrave nervore (myelin brenda). Humbja e tyre është në një mekanizëm të ndryshëm: indi gradualisht zbehet, përshpejtuar plakjen. Dhe ky proces është i përhershëm, ndodh jo vetëm gjatë acarimin.

Faktorët e rrezikut për sklerozë të shumëfishtë

Faktorët e rrezikut mund të konsiderohet -beluyurasu, vendi veriore e banimit, gjendja psiko-emocionale të dëmtuar, sëmundjet autoimune, sëmundjet infektive dhe alergjike, sëmundjet vaskulare, predispozicion gjenetik (mungesa e T-suppressors, enzimë treguesit modifikuar).

Simptomat e MS

Procesi i transmetimit të impulseve nervore është ndërprerë me humbjen e mill myelin e nervore.
Përcaktuar Demyelynyzatsyy vargjeve të cilindra dhe pllaka formimi plagë axial rozë e çelët-gri sklerotike lezione përhapjen dhe nekrozë. Se humbjen cilindra axial siguruar pakthyeshmërinë e neurologjike demyelynyzatsyya defekta.Vozniknut mund të jetë në çdo vend e impulseve nervore është ndërprerë dhe ka një shumëllojshmëri të çrregullimeve neurologjike.

Në rëndim Multiple skleroza e ndjekur nga periudha e faljen. Në fazat fillestare në simptomat remyelynyzatsyy neurologjike mund të zhduken ose të ulet gjatë acarimin, se demyelynyzatsyy re - përkeqësojnë ose të shkaktojë një rëndësi të re funksionale në varësi në zonën e prekur të sistemit nervor. Vatra të demyelination "shpërndarë" në të gjithë sistemin nervor, janë të shumta në natyrë.

Dhe e njëjta sëmundje mnoholikiesimptomy. Varësisht nga lezioni zonën lokalizimin duket defekt duhur neurologjike.

Diapazonsimptomov sklerozadostatochno shumta të gjerë: nga mpirje të butë në një krah apo lëkundje në urinim i pavullnetshëm hodbedo, paraliza, verbëri dhe vështirësi në frymëmarrje. Kjo ndodh se pas sëmundja e parë akute nuk shfaqet në 10 apo 20 vitet e ardhshme, një person ndjen plotësisht të shëndetshëm. Por si një rezultat i sëmundjes mbizotëron, përsëri vjen rëndim.

Chaschesredi simptomovpreobladayut motor dëmtim - parezë, paraliza, rrit tonin e muskujve, hyperkinesis, shqetësime vizuale. Shkeljet fillimisht mund të jenë të përkohshme, që shfaqen dhe zhduken.

Neurolog në studim mund të zbulojë nistagmus, vizion të dyfishtë, rritjen e reflekset pjezë, anizorefleksiyu, humbje të reflekseve të barkut, shenjat patologjike e koordinimit - zhurma dhe dinamika, mosfunksionim të organeve pelvike - vonesat dhe mosmbajtjeje, shkeljen e nerva kafkës, simptomat e dystonia vegjetative-vaskulare , shkelje sferën mendore - simptomat neurozë, dobësi e përgjithshme, eufori, jokritike, depresioni, çrregullime ndijor, ndjeshmëri të reduktuar dridhje. Dhe të gjitha më lart mund të jetë në çdo kombinim në formën e simptomave mono.

Nga ashpërsia dallohen: rrjedhën e butë të MS - remyttyruyuschee (me acarimin e rralla dhe remissions gjatë), të moderuar - relapsing-progresive, rëndë - progresive natyrisht (fillor, të mesëm). Formyrasseyannoho sklerozav në varësi të simptomave mbizotëruese - cerebrale, kurrizore, cerebrospinal, sy, hiperkinetike, atipike.

Mund të provokojë një përkeqësim të ndonjë sëmundje, madje edhe SARS, hipotermi dhe mbinxehje, diellit, neuro-emocional mbingarkesë.

Simptomat e MS

Në varësi të vendndodhjes së foci të demyelination, simptomat e sklerozës multiple përshtatur për çdo pacient. Duhet të paralajmërojë:

 • Shkelja e ndjeshmërisë, ndjesi shpimi gjilpërash ("si vidlezhala") ose mpirje në gishtat, duart, këmbët apo pjesë të trupit; shkelje oschuscheniyatverdoy këmbët pochvypod ("shkoni në një dyshek," "sikur jastëkët wadded këmbë", "shpesh humbet pantofla dhe nuk e vërejnë atë").
 • Shkelja e lëvizjes: tensioni i theksuar në këmbë Orin duart (për shkak të rritjes tonin e muskujve), dhe paralizë të mundshme ("forcë reduktuar muskujve në krahët dhe këmbët").
 • Shkelja e trupit koordinues, tronditëse kur ecin, i vështirë dhe duke u dridhur në duart dhe këmbët ("gjymtyrët nuk i binden") tregon humbjen e tru i vogël.
 • Shkelja e: vizionit të reduktuar në një hlazvplot për të përfunduar verbërinë; pikë zi në qendër të fushës vizuale; Ndjenja e velit qelqi re para syve. Ajo tregon pezmatim nervi retrobulbar (dëme nervore optike në vend duke kokërdhok humbjen e myll myelin).
 • Shkeljet e trafikut shikimet ("objekte dvoyatsya") - nistagmus.
 • Shkelja e urinimit, mosmbajtjeje urinar ("Jo vijnë në tualet").
 • Dobësia e muskujve të një gjysmën e fytyrës ("perekosylo fytyrë", "Syri nuk ka mbyllet plotësisht," "Goja lëviz poshtë në drejtim"); ulet në ndjeshmëri shije ("përtyp bar"). Ata thonë humbjen e nervore fytyrës.
 • Abuzimi emocional shpesh ndodhin kundër një sfond të sklerozë të shumëfishtë, ankthi i tepruar, humor të ulët, depresioni apo, nënvlerësim të gjendjes së tij, plot gjallëri e papërshtatshme (eufori).
 • Lodhje të vazhdueshme dhe lodhje edhe pas stresit të butë fizik dhe mendor; ndjenja e "kalimit aktuale elektrike" poshtë kokë shpinë tilted; forcimin simptomat ekzistuese pas një filxhan çaj të nxehtë, pllaka supë, pas marrjes së një dush (simptomë "vaskë e nxehtë").

Ju nuk mund të parashikojë se si manifestime të rënda të sëmundjes janë një pacient të veçantë, sa shpesh do të ndodhë përkeqësimin, dhe sa shuarja kohë do të zgjasë.

Diagnoza e sklerozë të shumëfishtë

Sepse simptomv specifik në sklerozë të shumëfishtë nuk është vetëm diagnostifikimi mjet.

Diagnoza konfirmohet nga zbulimin e pllakave demyelynyzatsyy me rezonancë magnetike. Hulumtimi më i mundshëm në pajisje prej 1.5 T me futjen e kundërt. Mungesa e pllaka nuk hedhin poshtë diagnozën. Ne kemi nevojë për vëzhgim dinamik i neurolog, okulist shqyrton verifikimin e fushave vizuale dhe fundus. Është duke udhëhequr foto klinike.

Imazhe rezonancë magnetike - këto pllaka - vatra të demyelination

Sëmundje Marburg - forma malinje atipike e sklerozë të shumëfishtë përshkruar raste të rralla. Ajo karakterizohet nga fillimi akute në moshë të re, të shpejtë natyrisht progresive pa faljen. Prekur kryesisht rrjedhin trurit. Ashpër dëmtim motor - gems apo tetraplegji, sindromi bulbar - Çrregullime të fjalës, gëlltitjes, frymëmarrjes, shkelja e nervave oculomotor, funksion kognitiv, afazi, shqetësim i ndërgjegjes deri në gjendje kome. Qendrat kanë demyelination masiv dhe karakter të shumta. Moti në përgjithësi është i varfër.

Diagnoza diferenciale është kryer pothuajse të gjithë përsëri për shkak të shumëllojshmërisë së simptomave.

Përparimi i simptomeve neurologjike kryesore të aftësisë së kufizuar. Nuk janë peshore të veçanta për të përcaktuar peshën, ashpërsia e çrregullimeve motorike, parezë, shkalla e aftësisë së kufizuar - EDSS.

Trajtimi i sklerozë të shumëfishtë

Një shenjë e mirë paralajmërues i sklerozë të shumëfishtë - fillimi në fund dhe monosimptomnyh.

Pacientët me debutimin skleroza të shumëfishtë të jetë në spital në qendra specializuara për trajtimin e sklerozës multiple. Ka regjim të zgjedhur, në shumicën e qendrave ka programe të trajtimit në gjykimet randomized. Të gjithë pacientët duhet të jenë në punishte barnash në spital në një neurolog. Ajo që ka rëndësi është gjendja e mendjes e pacientit, përshtatjen e tij shoqëror.

Trajtimi është emëruar individualisht, në varësi të fazën dhe ashpërsia e sëmundjes.

 • Hormone - terapi impuls me doza të mëdha të hormoneve (kortikosteroidet). Përdorni doza të mëdha të hormoneve për 5 ditë. I rëndësishëm në fillim të fillojë për të bërë pikoj me këto barna anti-inflamator dhe imunitetit goditjen, atëherë ata të përshpejtojë proceset e shërimit dhe të zvogëlojë kohëzgjatjen e acarimit. Hormonet futur kurs të shkurtër, sepse ashpërsia e efektet e tyre anësore është minimale, por për të sigurtë me ata që marrin drogë që mbrojnë mukozën e stomakut (Ranitidina, omez), përgatitjet e kalium dhe magnez (asparcam, Panangin), vitamina dhe minerale;
 • plasmapheresis;
 • citostatikët;
 • β-interferrony (REBIF, Avoneks). Β-interferrony- është parandalimi i acarimin e sëmundjes, duke zvogëluar peshën e acarimin, veprimtaria ndalimin e procesit, vazhdoi përshtatjen aktive shoqërore dhe kapaciteteve;
 • terapi simptomatike - antioksidantë, nootropics, aminoacidet, vitaminë E dhe B, droga Anticholinergic, terapi vaskulare, Relaxants muskujve, chelators.
 • Dlyalecheniyabystro forma progresive e sklerozës multiple përdorur imunosupresive - mitoksantrone.
 • Immunomodulators: kopakson - parandalon shkatërrimin e myelin, zbut sëmundje, zvogëlon frekuencën dhe ashpërsia e acarimin.
 • Në periudhat e faljen mund sanatorium trajtim, fizioterapi, masazh, por me përjashtim të të gjitha trajtimet e ngrohjes dhe diellit.

Për fat të keq, sklerozë të shumëfishtë polnost është e pashërueshme, mund të zvogëlojë vetëm shfaqjen e kësaj sëmundjeje. Me trajtimin e duhur mund të përmirësojë cilësinë e jetës me sklerozë të shumëfishtë dhe të zgjasë periudha faljen.

Trajtim simptomatik e sklerozës multiple

Për acarimin e butë me çrregullime të izoluara të ndjeshme ose emocionale të përdorura: mjete jetëdhënës, do të thotë përmirësimin e furnizimit me gjak të indeve, vitamina, antioksidantë, qetësuesve, ilaqet kundër depresionit kur është e nevojshme.

Për të hequr rritur tonin e muskujve (spasticity) Relaxants përdoren muskujve (baklosan). Dridhur, siklet në gjymtyrët hequr klonazepamom, finlepsin. Kur përdoret çrregullime lodhje neyromidin.Pri detruzitol mocheispuskaniya-, amitriptyline, Neostigmine. Në drogave kronike bolyah- antiepileptic (finlepsyn, gabapentin, lyrics), ilaqet kundër depresionit (amitriptyline, Iksel). Depresioni, ankthi, sindromi distonia vegjetative hequr sedativë, tranquilizers (phenazepam), ilaqet kundër depresionit (amitriptyline, tsipramil, paksilom, fluoxetine)

Shpesh në sklerozë të shumëfishtë byvaetneobhodim administrimin e barnave që mbrojnë indet nervore nga ndikimet e dëmshme (neuroprotective) - Cerebrolysin, Cortexin, meksydol, actovegin dhe të tjerët.

Sklerozë të shumëfishtë gjatë shtatzënisë

Pavarësisht nga sëmundje dinake, rëndim shtatzënia e sklerozës multiple ndodhin shumë më rrallë. Kjo është për shkak të faktit se sistemi imunitar është i shtypur për të shmangur veprime agresive në fetus, dhe reagimet autoimune largohem. Nëse rëndim gjatë shtatzënisë ka ndodhur ende, nëse është e mundur të përpiqet të shmangë kortikosteroidet, dhe trajtimi është kryer me anë të plasmapheresis. Nga parandalimi kopaksonom dhe beta interferon gjatë shtatzënisë duhet të otkazatsya.V gjashtë muajt e parë pas lindjes, nga ana tjetër, rreziku i përsëritjes është shumë e lartë dhe të avancuar të kujdeset për trajtim parandalues.

Komplikimet e sklerozë të shumëfishtë

Sklerozprivodit të shumta për invalidnosti.Chasche ndodh në fazat e mëvonshme të sëmundjes, kur simptomat janë të pakalueshme, pasi qetësimin poshtë energji. Por ndonjëherë fillimisht tregohet një kurs të rëndë të sëmundjes në kundërshtim me frymëmarrje spontane dhe aktivitetit të zemrës, në këtë rast vdekje të mundshme.

Parandalimin e sklerozës multiple

Parandalimi primar (për qëllim direkt në parandalimin e sëmundjes) nuk ekziston. Ju mund të ruani veten pak nga skleroza e shumëfishtë apo rikthim, duke përjashtuar ndonjë infeksion, stresi, trauma, kirurgji, pirja e duhanit.

Pirja e duhanit shkatërron nervat

Pirja e duhanit rrit mundësinë e zhvillimit të shumta sklerozë disa herë, duke treguar një studim i përbashkët i shkencëtarëve amerikanë dhe norvegjeze. Shkencëtarët nga Universiteti i Bergen (Norvegji) dhe Universitetin Hardvardskoho (SHBA) kanë treguar se tymi i cigareve përmban kimikate që janë neurotoxin fuqishëm. Si rezultat i kësaj, duhanpirësit aktiv shpesh zhvillojnë sëmundjet e sistemit nervor, duke përfshirë pashërueshme (kjo e fundit vlen sklerozë të shumëfishtë). "Ne kemi gjetur se nga 87 ekzaminuar pacientët që vuajnë nga skleroza e shumëfishtë, 76 për qind në të kaluarën kanë qenë duhanpirës aktiv me përvojë të paktën 15 vjet - tha në një intervistë "BBC" Dr Alberto Asheri, kreu i studimit. - Për shkak se marrëdhëniet midis pirjes së duhanit dhe kjo sëmundje e tmerrshme nuk është në dyshim."

Por shpesh kanë nevojë për parandalimin e drogës përkeqësim nëse sëmundja ndodh me tyazhelymisimptomami dhe nëse obostreniyasluchayutsyaochen shpesh. Përdorni immunomodulators - droga që e bëjnë punën e sistemit imunitar duhet: beta-interferon (Betaferon, REBIF, avaneks) dhe kopakson. Këto droga përdoren në injeksione çdo ditë, një ditë apo më pak - me kalimin e viteve. Marrë të dhëna preparatovuvelichivaet dlitelnostremissii, acarimin umenshaetsimptomy dhe ndihmon të ngadalshëm progresion të sklerozë të shumëfishtë.