Tuberkuloz meningjiti


Tuberkuloz meningjiti - është plagë kryesisht mesme tuberkuloz (inflamacion) i meninges (të buta, web dhe më pak të ngurta), i cili ndodh në pacientët me forma të ndryshme të tuberkulozit të organeve të tjera.

Image truri i përflakur (prerë) në meningjit

Shkaqet e meningjitit me tuberkuloz


Faktorët e rrezikut për sëmundje janë: mosha (reduktuar mbrojtjet e imunitetit), sezonale (zakonisht pranverë dhe në vjeshtë të sëmurë), bashkë-infeksionet, dehje, dëmtimi traumatik i trurit.

Inflamacion gungor e meninges ndodh me depërtimit të drejtpërdrejtë të mykobakteria në sistemin nervor të shkeljes së të barera.Eto enëve të gjakut është rezultat i anijeve të mbindjeshmërisë së membranave të trurit, pleksus enëve të gjakut, si rezultat i shteteve të mësipërme.

Simptomat e meningjitit me tuberkuloz

Shumica sëmundje fillon ngadalë, por ka edhe raste të akute progresive (zakonisht në fëmijët).
Sëmundja fillon me rraskapitje, dhimbje koke, ethe periodik (që nuk kalon 38), përkeqësim humor në fëmijët. Gjatë javës së parë ka përgjumje, ul oreksin, një dhimbje koke të vazhdueshme, ethe.

Pastaj dhimbje koke bëhet vjella intensive, nervozizëm shënuar, ankthi, humbje peshe, dhe kapsllëk. Ka parezë fytyrës, oculomotor dhe abducens nervore.

Karakteristike: bradycardia (shkalla e ngadaltë të zemrës - më pak se 60 rrahje në minutë), aritmia (zemra ritmin shqetësim), fotofobi.

Ka ndryshime në sytë, pezmatim nervi (inflamacion) e nervave optike, tubercles TB, e cila e sheh TB).

Pas 2 javësh, nëse trajtimi nuk është nisur, temperatura rritet në 40 dhimbje koke vazhdon, nuk është i detyruar jashtë, errësuar vendin soznaniya.Imeyut: paraliza, parezë (shkelje e aktivitetit motorik të ekstremiteteve, fytyrë), konfiskimet, lëkurë të thatë, takikardi (rritje norma - më shumë se 80 minuta per), kakeksise (humbje peshe).

Pas 3-5 javësh pa trajtim vdekja ndodh si pasojë e paralizës së frymëmarrjes dhe vaskulare qendrat.

Forma më e zakonshme e meningjitit me tuberkuloz është - meningjit basal tuberkuloz. Për këtë formular meninhialnyesimptomy theksuar truri (shenja klinike të acarim të meninges, ndodh si një qafë të fortë - jo aftësinë për të sjellë mjekër në gjoks dhe simptoma të tjera neurologjike), dëmtuar kafkës - cerebrale innervation dhe pjezë reflekset (tkurrje të muskujve në përgjigje të acarim i shpejtë mekanik ose shtrihen të tendons, të tilla si goditje çekiç neurologjike mbi të).

Forma më e rëndë është Meningoencefaliti tuberkuloz.Ka trurit (të vjella, konfuzion, dhimbje koke) dhe simptomat meningeal, fokale (në varësi të humbjes së një tru, si unsteadiness të ecje, paraliza e gjymtyrëve, etj), si dhe çrregullime të innervation trurit, hydrocephalus .

I rrallë Leptopahimeninhit TB. Karakteristike gradual malosymptomnoe filloni.

Nëse keni simptomat e mësipërme kanë nevojë për trajtim të menjëhershëm në spital. Termat varet nga forma e procesit ashpërsi. Trajtimi mund të zgjasë deri në gjashtë muaj ose më shumë.

Testet për meningjitit dyshuar tuberkuloz

Analiza e përgjithshme e gjakut ka shënuar rritje në normën e eritrociteve sedimentimit, leukocytosis, lymphopenia, leukociteve formulë zhvendosje të majtë.

Metoda kryesore e diagnozën e meningjitit me tuberkuloz është studimi i lëngut cerebrospinal pas birë. Rritja e numrit të qelizave (pleocytosis), e dominuar nga limfocitet. Në mënyrë të ngjashme, nivelet e larta të përbërjes proteina ndryshon globulin lart. Reagimi pozitiv Pandey dhe Nona-Appelt. Në studimin biokimike shpallur uljen e glukozës. Pangjyrë cerebrospinal fluide, transparente, mund të opalestsyrovat, në rastet më të rënda - të verdhë, ndërsa në këmbë në vitro prodhuar film fibrinë butë.

Birë Spinal

Kaloni mori Mycobacterium tuberculosis, në këtë lloj të hulumtimit ata janë gjetur në 15% të rasteve. Vetëm të shpenzojnë PCR - deri në 26% të rasteve janë zbuluar. Metoda ELISA mund të zbulojë antitrupa të Mycobacterium tuberculosis.

Kohët e fundit, duke përdorur tomography llogaritur dhe trurin rezonancë magnetike. Gjithashtu në kompleksin duhet të shqyrtojë mushkëritë (X-ray, CT, MRI) dhe organeve të tjera, për të përjashtuar comorbidity. Meningjitit TB është e rrallë një tuberkulozi vetëm humbje. Aktualisht dominuar nga infeksionit të përziera, tuberkulozi dhe kërpudhat, tuberkulozi dhe herpes etj

Sëmundja është e diferencuar nga meningjiti natyrave të ndryshme.

Trajtimi i meningjitit me tuberkuloz

Trajtimi është vetëm pacienti, në rast simptomat e mësipërme pacienti është shtruar në spital. Periudha trajtim nga një vit ose më shumë.

Droga kryesore: isoniazid, rifampicin, ethambutol, pyrazinamide. Trajtimi kryhet nga të njëjtat skema të cilat çdo formë e tuberkulozit.

Trajtim simptomatik: antioksidantë antihypoxants, nootropics - tsynnarizin, nootropil (përmirëson rrjedhën e gjakut në tru). Cakto një diuretik (diakarb, Lasix) - parandalimin e edemë cerebrale. Terapi detoxification (glukozë, i kripur).

Ushqyerit dhe meningjit tuberkuloz

Dietë kërkon të lartë-proteina: mish, peshk, produkte qumështi, qumësht. Limit futje fluide në një litër në ditë. Kufizojnë sasinë e kripës.

Mjete popullore Trajtimi

Nëse ky kusht është më e mirë për të kufizuar recetë për të nuk kanë asnjë të rënda, me pasoja të pashërueshme.

Rehabilitimi pas trajtimit

Rehabilitimi varet nga ashpërsia e procesit. Përfshin stërvitje, shërimit masazh, ndoshta një trajtim spa.

Komplikimet e meningjitit me tuberkuloz

Nuk mund të ketë komplikime të tilla si: të bllokojë rrjedhjen e CSF, hydrocephalus (një sëmundje që karakterizohet nga një grumbullim i lëngut cerebrospinal në ventricles e trurit), hemiparesis (paraliza e muskujve të një gjysma e trupit), shqetësime vizuale, nganjëherë në një humbje të plotë. Kur është e mundur formë e parezë kurrizore e gjymtyrë, çrregullime të legenit.

Parashikim

Me trajtimin e duhur për kujdesin mjekësor, trajtim në shumicën e pacientëve ka një shërim të plotë. Vdekja në 1% të rasteve me trajtim fund dhe trajtimit, sidomos në formë meninhoentsefalitnoy.

Parandalimi i meningjitit me tuberkuloz

Në fëmijët, sëmundja mund të ndodhë pas kontaktit me bakteriovydilnykom (të rriturit më pak). Në mënyrë të ngjashme, fëmijët nuk janë të vaksinuar me BCG ose pa mbresë pas vaksinimit, i cili nuk ka marrë seroprofilaksën pas zbulimit të kthehet reagim Tuberkulin, sidomos në prani të comorbidities.

Dhe rekomandime të përgjithshme: për të shmangur hipotermi, ekspozimit të zgjatur diellit, për të vëzhguar trajtimin e sëmundjeve kronike.