Këmbët Restless Sindromi sëmundje Willis, e Sëmundjeve Ekboma


Këmbët Restless Sindromi ka disa tituj që ju mund të plotësojnë: sëmundje Willis, sëmundje Ekboma. Të gjitha këto terma i referohen një gjendje kur siklet në këmbët ose duart janë të detyruar të lëvizin dhe të privuar nga gjumi. Interesante, lëvizjet shkaktojnë lehtësim.

Kjo foto i takon zabolevaniyam.Sindromom shqetësuar këmbë të rriturit më të sëmurë neurologjike, sidomos të moshuarit. Ndodhja e Restless Syndrome këmbë pas 60 vjetësh është 4 herë më e lartë sesa në fëmijët.

Shkaqet e mundshme sindromi i shqetësuar këmbë


Këmbët Restless Sindromi mund të ndodhë pa ndonjë arsye të dukshme, në këtë rast flasim për Sindromi kryesor këmbën shqetësuar ose idiopatike. Ky opsion është shpesh sëmundje e trashëguar, të cilat mund të gjenden në gjysmën e të afërmit e pacientit.

Më shpesh formojnë mesme Restless këmbët Sindromi është e lidhur me ndonjë shkeljes ose sëmundje, të cilat janë të bazuar në metabolizmin e dopaminës dhe hekurit në sistemin nervor qendror. Kjo shpesh ndodh kur:

• shtatzënisë
• anemi
• pamjaftueshmëri renale,
• dëmtimin e shtyllës kurrizore,
• diabeti,
• lezione toksike në sfond të alkoolizmit,
• Përdorimi i barnave të caktuara.

Duke pasur parasysh faktin që këto barna janë përshkruar shpesh për pacientët, për t'u dhënë atyre një listë:

• Përgatitjet caffeine

• Alkooli. Veprimi i saj është i dyfishtë - para muskujt janë të relaksuar, dhe ndjenja intensifikuar, sidomos në alkoolizmit.
• droga antiemetic si prohlorperazyn, metoclopramide. Efekti i tyre është e theksuar në veçanti.
• Antihistamines (për alergji) difeninhidramin (dhe antipyretics tjera OTC)
• Trytsyklichniantydepresanty
• Antidepressants e SSRI (frenues selektiv I rithithjes se serotonines).
• Droga litium
• Kalciumi channel blockers (deri në presionin e ulët të gjakut)

• droga tipike antipsikotike (phenothiazines)
• antipsikotikët atipike (olanzapine dhe risperidone)
• droga anticonvulsant (phenytoin, metsuksimid, zonizamid)

Simptomet e Restless këmbët Sindromi

Manifestimet e sindromi i shqetësuar këmbë karakterizuar nga siklet të gjitha mundësitë që një mund të mendoni. Në 60% të pacientëve këtë dhimbje. Nuk mund të cramping, gjarpërues, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, milingonat, duke tërhequr ndjesi në këmbë. Ndonjëherë ajo është edhe më e vështirë për të formuluar.
Megjithatë, thjesht përgjigjuni pyetjeve që kanë tiparet e SBN:

- Ata janë keqe
- Simptomat intensifikuar vetëm
- Lëvizja dobësohet ndjenja sindromi i shqetësuar këmbë
- Ka natyra circadian (të zgjeruara në mbrëmje dhe natën në fillim)
- Nuk mund të ketë gjumë lëvizje (twitching ose cramping këmbët ose duart)
- Ndjenjat ndërhyjnë me gjumë

Kur obaraschatsya mjeku sindromi i shqetësuar këmbë

Nëse siklet nuk e parandalon që të bien në gjumë dhe në heshtje bëni çfarë të doni, ajo është e mjaftueshme për të kryer masa të thjeshta obscheprofilakticheskie (shih më poshtë) për të përballuar me sindromi i shqetësuar këmbë vetëm.

Arsyeja për këtë vizitë në një mjek, zakonisht në shtëpi është joefikasiteti i metodave dhe zhvillimi i pagjumësi dhe pamjen ditën e simptomeve, kur është e pamundur për t'u ulur në një vend, në një parti, në makinë, në avion. Ajo pengon pacientët tanë pengojnë punën e tyre dhe jetën personale. Në këtë pikë, ata të shkojnë te mjeku.

Të bëjë atë më të mirë përpara, në mënyrë që vendimet të mund të jetë shumë e thjeshtë. Gjithashtu, nuk është e detyruar të shkojë në një neurolog. Çdo mjek i ditur mund të trajtuar këtë kusht. Doktor-somnoloh në këtë drejtim më të vetëdijshëm si sindromi i shqetësuar këmbë - një nga shkaqet kryesore të pagjumësi.

Diagnoza e Restless Syndrome këmbët

Diagnoza e shqetësuar Sindromi këmbë thjesht vendosur. Ka kritere, unike të kësaj sëmundjeje. Nëse ato përputhen, atëherë metoda të tjera të diagnozës dhe analiza është e nevojshme. Një mjek mund të fillojnë trajtimin për t'ju ndihmuar sa më shpejt të jetë e mundur. Por në qoftë se jo të gjithë përshtaten kriteret e gjendjen tuaj, ose ju dëshironi të dini shkakun e vërtetë të shqetësuar Sindromi këmbë dhe të përpiqen për të marrë shpëtoj prej tij, atëherë ia vlen të marrë parasysh një qasje më të kujdesshme.

Çfarë mund të ndihmojë në sindromin e provimit këmbë i shqetësuar? Para së gjithash, për të përjashtuar shtetet ngjashme sëmundje dhe për të zgjedhur drejtë lechenie.Analizy që mund të ndihmojnë në këtë:

• gjakut komplet
• feritinë gjakut
• Niveli i acidit folik, vitaminë B12
• të sheqerit në gjak
• Një test i gjakut për të kreatininës, ure, proteina totale
• Analiza e mostren e urines Reberga albuminës
• hormoneve tiroide (TSH, T4, të lirë, AT-TPO)
• Test Shtatzënia

Në fund, ajo do të jetë e mundur për të vlerësuar funksionin e veshkave, tiroide, prania e anemisë, shtatzënisë apo diabeti. Nga të gjitha testet më të ndjeshme - feritinë. Kur ky tregues nën 45 ng / l gjasat këmbët i shqetësuar Sindromi rritet ndjeshëm, edhe pse shënuesit hekur dhe të tjera të anemi ende mund të jetë normale.

Metodat instrumentale për vlerësimin e kryerjes nervore: elekroneyromiohrafiya.

Është e mundur që mjeku do të ju përshkruajnë barna dopaminergjike për të përcaktuar efektin e tyre. Kjo është një metodë e diagnozës, duke treguar saktësinë e diagnozës. Në fakt, shkencëtarët kanë kuptuar se sindromi i shqetësuar këmbë përfshirë dopamine neurotransmitter, e cila ndihmon në transmetimin e impulseve nervore përgjatë lidhje dopamynerhycheskym nervore.

Polysomnography kryhet rrallë (PSG). Kjo ndihmon të vlerësuar ndikimin e shqetësuar Sindromi këmbë për të fjetur dhe për të zbuluar lëvizjen ose gishtërinjtë në një ëndërr, e cila mund të jetë truri i zgjuar gjatë natës. UGS bërë në rastet e mëposhtme:

• Simptoma kryesore e këmbët i shqetësuar Syndrome - sleepiness ditës dhe pagjumësia është e mundshme.
• Nuk është një i dyshuar ose kombinim me çrregullime të tjera të gjumit (sindromi i obstruktive ose qendrore apnea e gjumit, parasomnias).
• droga Joefikasiteti trajtimit dopaminergjike.
• sëmundje atipike.
• Simptomat në pacientët 30 vjeç.

Gjatë diagnoza duhet të paguhet për të dallimeve këmbët i shqetësuar Sindromi nga sëmundjet që japin simptoma të ngjashme:

• efektet anësore të barnave - akathisia,

• dhimbje barku nate muskujve,
• nevropati periferike,
• diabeti,
• sëmundje tiroide,
• fibromyalgia,
• artriti rheumatoid, sëmundja kardiovaskulare (venat variçe, për shembull)
• çrregullimet e ankthit.

Trajtimi i Restless Syndrome këmbët

Qasja për trajtimin e Restless thjeshtë këmbët Syndrome. Sa më shpejt të shihni një mjek, më të lehtë dhe më të shpejtë për të hequr qafe e ndjesive të pakëndshme.

Në rastet kur ndjenjat dhe lëvizjet që ata nuk shkaktojnë japë shumë ditë probleme dhe nuk ndërhyjnë me gjumë, ju mund të përdorni Masat e përgjithshme parandaluese:

Kafeina 1. Limit në çdo formë (kafe, çaj, kur, çokollatë, energji, etj).
2. higjiena gjumë Pajtueshmëria. Më vonë fle dhe rimëkëmbjes do të mbajë kohëzgjatjen e nevojshme e gjumit dhe për të shmangur sleepiness ditës. Për të përmirësuar gjumë është e rëndësishme për të siguruar një ambient të rehatshëm për gjumë dhe për të shmangur faktorët për zgjim (për shembull, duke marrë diuretics).
3. Ushtrimi neintensyvni para se të shkojnë në shtrat menjëherë pas shfaqjes së simptomave. Një fillim i vonuar nuk sjell rezultate të mira. Simptomat mund edhe të përkeqësohet si kur sportet intensitet të tepërta. Kur zgjedhjen e llojit të ushtrimit preferojnë ushtrim anaerobe, të tilla si yoga, Pilates, shtrihen, relaksim. Ushtrime aerobike, të tilla si drejtimin, duke kërcyer, volejboll, ski më pak efektive.

4. masazh intensiv ose fërkim këmbët para shtrat.
5. Është dush shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë këmbë.
6. Heqja nga mendja kërkon përqendrimit (debatet apo diskutimet, aktivitete krijuese, video strategjik lojra, programe, etj).
7. Përdorimi physioprocedures të tilla si masazh, limfopress, baltë, ndikimin e fushës magnetike mund të japë ndonjë efekt, por jo të gjitha.
8. Përjashtimet droga që mund të shkaktojnë sindromi i shqetësuar këmbë (shih më lart).

Sindromi më i theksuar i shqetësuar këmbë nënkupton një qasje të ndryshme. Nuk janë përdorur tashmë praktikat mjekësore dhe luftimin shkaku kryesor, nëse ka ndonjë. Është e rëndësishme për të kuptuar se në qoftë se ju nuk mund të eliminojnë shkakun, trajtimi do të jetë e gjatë, ndonjëherë për jetën. Në këtë drejtim është e rëndësishme për të siguruar rreziqet minimale të efekteve anësore dhe zhvillimin e "varësisë" ("Forcimi fenomen") gjatë trajtimit.

Kjo është arsyeja pse vetë ose trajtimit metodat e njerëzve të papranueshme. Ju vetëm të kursejnë vetes mundësinë për të përballuar plotësisht me siklet, dhe pas një vit apo dy herë fillojnë të vuajnë nga Restless Sindromi këmbët.

Mjeku merr parasysh të gjithë faktorët dhe zgjedh opsionin më të mirë. Është e rëndësishme për të vëzhguar parime themelore:

1. Përdorimi i dozave minimalisht efektive të drogës.
2. Rritet gradualisht dozen në shfaqjen e rezultatit (eliminimin e SBN).
3. Zgjedhja Sequential nga drogat më efektive me ndryshimin e mundshëm të disa barnave.
4. Kombinimi i njëkohshëm i disa barnave me mekanizma të ndryshme të veprimit nëse është e nevojshme.

Për trajtimin e SBN, grupi i mëposhtëm e barnave;

1. produkte themelore (agonist neerhotaminovye e receptorëve dopamine, droga dopaminergjike)
2. Fondet shtesë (hipnotike, Anticonvulsants, qetësuesa, opioids).

Agonist Grupit neerhotaminovyh e receptorëve dopamine (p.sh., pramipeksol). E fillon përzgjedhjen e barnave, sepse ata janë më pak gjasa për të dhënë "fenomenin e forcimit" kur simptomat përkeqësohen apo shfaqur gjatë ditës, pavarësisht ndryshimit në doza.

Në vend të dytë droga dopaminergjike që shpesh përdoren në trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit. Sindromi i kembes se shqetesuar dozimin disa herë më i ulët, për të lejuar gjatë trajtimit.

Grupe të tjera përfshijnë ilaçe për alternativë, në rast se pare ose joefikasiteti i "fenomenit të forcimit". Kjo është për shkak të faktit se pilula gjumi, qetësuesit dhe Anticonvulsants kanë efekte të mëdha anësore dhe pacientët janë privuar nga mundësia për të përzënë një makinë, ose veprojnë makineri.

Opioids janë të rralla, me sindrom dhimbje, e cila nuk lirohet nga ilaçet e tjera dhimbje-lehtësimin. Së pari, një rrezik të lartë të varësisë, ajo është ende e drogës. Së dyti, Rusia nuk ka forma të përshtatshme për pacientët me sindromi i shqetësuar këmbë (pompave opioid) që ju lejon për të përcaktuar se kur ilaçe duhet të veprojë.

Sa për trajtimin mjekësor të mesme Syndrome këmbët i shqetësuar, atëherë përgatitjet destinacionin e parazgjedhur hekuri mangësi hekuri për të kontrolluar parametrat e gjakut për të përfunduar eliminimin e anemisë.

Në pamjaftueshmëri renale, sidomos në fazën terminale të farmakoterapinë grupet kryesore bashkangjitur për të përdorur erythropoietin. Transplantimi më efektive renale.

Kur shtatzënia është e dobishme për të shpjeguar natyrën e ndjenjave dhe përkohshmërisë nga këto simptoma. Mundur plotësim hekuri brezit të dytë. Gjenerata e parë e këtij grupi të toksike dhe të rrezikshme për fetusin. Grupet e tjera të barnave që janë të rekomanduara pacientët nonpregnant është e këshillueshme që të zbatohen vetëm në forma të rënda sindromi i shqetësuar këmbë dhe rrezik të shtatzënisë. Kontrolloni me mjekun tuaj kur zgjedh trajtim.

Elena Tsareva, somnoloh mjek,
"Unison-klinika"
www.clinic.unisongroup.ru