Tumoret e sistemit qendror nervor të trurit, shpinë


Tumoret e trurit - një grup i formacioneve intrakraniale e qelizave të ndryshme përbërjen përbërëse në drejtim të rrymës, është rritja, por po aq e rëndë dhe prognoza. Jo operuar pacientë, pa përjashtim, janë të dënuar për shkatërrim.

E vendosur në zgavrën kraniale kufizuar, rritjen e tumorit të trurit apo strukturën ndërrime ose pushton ato, prishjes organet vitale. Shkaqet e tumoreve dhe shkakton rritjen e qelizave pakontrolluar është i panjohur. Kohët e fundit ka shënuar rritje të sëmundjeve. Duke luajtur rolin e moshës, historinë e familjes, rrezatimi, ekspozimi ndaj kimikateve në vendin e punës (p.sh., industria e naftës).


Klasifikimi i tumoreve të qelizave;

1. neuroektodermale - glioma:
a) beninje;
b) malinje;
- Pjekur (limfoma, meduloblastoma) 
- papjekur (sponhioblastoma)
2. mezodermalnyye;
3. hipofizës - adenoma e hipofizës;
4. - heterotopik;
5. - metastatic - shpesh në kancerit tumor i mushkërive, gjirit, gastro - intestinal, tiroides, melanoblastoma lëkurës;
6. - infektive dhe parazitare proceset granuloma.

Tumoret mund të jenë pozamozkovymy - meningioma, neurinoma dhe intracerebrale - glioma.

Kursi:

- tumoroznoho rrjedha - Shfaqja e ngadaltë gradual dhe rritja e simptomave qendrore lidhur me ngjeshje e tumor të trurit dhe simptomat e rritjes së presionit intracranial;
- vaskulare - fillimin akute e pash sipas llojit, ndoshta me hemorragji në tumor;
- epileptiform - me fillimin akute e sekuestrimit epileptik;
- inflamator Sigurisht - zhvillimi i ngadaltë i simptomave sipas llojit të Meningoencefaliti - inflamacion i trurit dhe membranat e tij;
-pijeve të izoluar - sindromi hipertensionit.

Në rrjedhën klinike ndajë:

Faza 1 kompensimi klinike - karakterizohet nga sindromi asthenic - dobësi, lodhje, abuzimi sferën emocionale - nervozizmi, nervozizëm. Mjek praktikisht undetectable ose qendrore ose simptoma obschemozhovaya.

Faza 2 subcompensation klinike - e karakterizuar nga shkelje të pjesshëm të punës dhe përshtatjes në shtëpi në përgjithësi të kënaqshme. Në këtë fazë, diagnoza në kohë. Neurolog zbulon acarim - shqisore të ndryshme - paresthesia, hyperpatyy, epipripadki, fenomene hallucinatory. Funksionet humbje sindroma shprehur dimly kryesisht manifestohet reflekset Dallimi pjezë, asimetrike ndijor - mpirje, nganjëherë reduktuar forcën e muskujve - parezë. Ndër simptomat cerebrale - dhimbje koke, natën butë dhe në mëngjes. Provimi është përcaktuar nga një okulist ose fundus edhe normale syrit apo stagnimit fillestare të nervit optik.

Faza 3 dekompensimi klinike moderuar - e karakterizuar nga shkelje të plotë ose pothuajse të plotë të punës dhe përshtatja ulur ndjeshëm konsumit të pacientit. Gjendja e përgjithshme e ashpërsi të moderuar. Foto klinike e dhimbje koke në rritje, shoqëruar nga nauze dhe vjellje, letargji duket. Simptomet e funksioneve humbje mbizotërojnë mbi simptomat e acarim. Identifikimi parezë dhe paraliza, çrregullimet e mundshme të fjalës, gëlltitjes, kritika orientimit.

Faza 4 dekompensimi klinike përafërt - Gjendja e rëndë e pacientit, shtrat i sëmurë. Dhimbje koke të shpeshta dhe të rënda me të vjella, vetëdija paaftë shkallë të ndryshme ashpërsi. Zhvillimi i mundshëm i sindromi i dislokimit të mesme - oculomotor plagë nervore - parezë shikim up, madhësi të ndryshme të nxënësve (anisocoria), fushat dëmtuar vizuale, shenjat bilaterale patologjike shenjat meningeal, mosfunksionim të sistemit kardiovaskular dhe frymëmarrje, të folurit, gëlltitjes. Në këtë fazë të diagnozës është konsideruar vonuar.

5 End-fazë - çrregullime të rënda të funksioneve bazë jetike, ndërgjegje të dëmtuar në gjendje kome, shqetësimit të rëndë të kardio - vaskulare sistemit, frymëmarrje anormale, ethe - hipertermia, ndryshimet në tonin e muskujve. Ndoshta hemorragji tumor, edema e trurit, zhvendosja e trurit. Orë të vazhdueshme - ditë - do të bëhet i përhershëm.

Simptomet e rritjes së tumorit:

1. simptomat cerebrale të tumoreve të trurit - është simptomat e rritjes së presionit intracranial për shkak të ngjeshjes së enëve të gjakut - arteriet dhe venat, traktin lykvoroprovodyaschyh, edemë të trurit si pasojë e efekteve toksike të produkteve të tumoreve dhe simptomat e aktivitetit të lartë nervor në shkelje të marrëdhënieve ndërmjet lëvore dhe strukturat e nen-kortikale. Pacienti ndjen një dhimbje koke - arching, shpesh shfaqet në gjysmën e dytë të natës dhe në mëngjes dhe në mbrëmje në rënie. Në një lartësi të përzier dhimbje koke dhe të vjella. Pacienti është shqetësuar psikikë - gjendjen e letargjisë, hutimi, çmenduri.

Ka meningeal shenjat, konfiskimet e mundshme.
2. Simptomat e kontaktit - fole - për shkak të vendndodhjes së drejtpërdrejtë e tumorit;
3. Simptomat afër - tumor rritet dhe fasha indet përreth;
4. Simptomat largët - si rezultat i ngjeshjes së trurit dhe të kompensuar strukturave.

Meningioma - zakonisht tumoret beninje të zhvilluar nga meninges dhe endothelium karakterizuar nga një rritje e ngadaltë. Shpesh një njësi është e ndërfutur me Mater Duras, të ndara edhe nga palcë, që ata të shtyjë mënjanë, duke krijuar një vend për veten e tyre. Ndonjëherë cysts janë formuar. Më të shfaqen përgjatë venave.

Meningioma i nervit optik, indeve të buta ynfyltra syrit

Meninhosarkomy - Tumoret malinje të rritjes dal, nekrozë dhe kolapsi pa kapsula.

Astrocitoma - një tumor relativisht mirë i qelizave makrohlii (astrocytes). Karakterizuar nga një rritje e ngadaltë dal pa kufij të qartë, kanë tendencë për të formuar cysts.

Glioblastomat - qelizat malinje e tumorit nga makrohlii, të karakterizuara nga rritja e shpejtë dal e prishjes, epipripadkov, trazirat masive mendore.

 

Truri Hlyoma

Varësisht nga lokacioni (vendndodhja) tumoreve të ndryshme simptomat neurologjike.

Tumoret e lob ballore çrregullime të dukshme mendore, krizat epileptike, innervation paaftë të muskujve të fytyrës, të folurit. Indiferent pacienti (apatike), kritika reduktohet në gjendjen e tij, mund të kryejë pakuptimta nuk lundruar në vend dhe kohë.

Përkohshme lob - një zonë epileptohennyy. Për epipripadkov kjo lokalizimi është atmosferë tipike (parashikues sulm) - auditory, nuhatjes, gustatory. Aura është shpesh negativ - erë kalbur, vizion tmerrshme vizuale mund të "shkëlqejë" para syve të tij. Shqetësuar syve - në rënie shqyrtim Toka - gjysmave sektor (hemianopsia).

Humbjen parietal lob jep shkelje e specieve komplekse ndjeshmërisë - sustavno - kuptim muskulor (pacienti nuk mund të përcaktojë se cili gisht është marrë në dorë, e cila është tilted), ndjenja e diskriminimit (nuk mund të përcaktojë se sa herë mjeku për të prekur dhe gjymtyrët e paralizuar apo objekt të topitur djegëse), zhduket ndjenja e peshës humbur lexohen, shkruajnë, flasin, lexojnë.

Zverku lob - një analyzer vizuale. Kur tumoret janë hallucinations vizuale mundshme, ndez para syve, shkeljen e fushave, me lezionet bilaterale - verbëri.

Çdo dëmtim në tru i vogël duket shkeljen e zhurma, koordinimit - pacienti bie, hiperkinezia (Sipan), të ndryshojë shkrim dore.

Tumoret e gjëndrra e hipofizës - një tumor neuroendocrine, karakterizohet nga çrregullime vizuale dhe endokrine. Adenomas mund të jetë hormon hormonally pasiv dhe aktiv që është intensivisht prodhojë hormonet - Hormoni, somatotropin, corticotropin. Me rritjen e zhvillimin e Hormoni në meshkuj duket gynecomastia - zmadhuar gjoksin, ka alokimi, epsh ulur dhe potencë, gratë duket laktoreya (qumësht sekretuar), ndërprerë ciklin menstrual. Me një tejkalim të somatotropin (HGH) acromegaly zhvillon - ndryshon gradualisht tiparet e fytyrës - rritjen hundë, vetullat, mjekër, duart dhe këmbët rriten.Rritja e ndaluar në acromegaly

Me rritjen e sekretimit të corticotropin zhvillim sëmundje serioze - sindromi Cushing - - Cushing presionit të lartë të gjakut, trashje, fytyrë të veçantë, qafë dhe hips.

Humbjen brainstem karakterizohet nga zhvillimi alternuara simptomat kur tumori në anën e prekur kafkës - nerva cerebrale, dhe në anën e kundërt janë motorike dhe shqetësime shqisore. Ky fjalim shqetësuar, gëlltitjes, veprimtaria kardio - vaskulare dhe sistemet e frymëmarrjes.

Këto jo të gjitha simptomat e mundur, por kombinimi më i zakonshëm. Çdo gjë që ndodh në mënyrë individuale në varësi të vendndodhjes së tumorit dhe zhvillimin e saj.

Çelësi për diagnostikimin dhe trajtimin e hershme për të konsultoheni me një mjek - neurolog. Shfaqja e dhimbje koke të ngjashme sistematike, ndryshimet në disponim, sjelljen, aftësitë intelektuale, humbje të vetëdijes, vizion të paqartë, fushën e vizionit, vizionit të dyfishtë, çrregullime ndijore dhe dobësi e muskujve duhet t'ju çojë në provë.

Ekzaminimi kërkohet:

- Testet e përgjithshme klinike dhe biokimike të gjakut;
- dyshuar hipofizës adenoma - analiza për të përcaktuar nivelin e hormoneve;
- Okulist Review - fundus syrit, përcaktimi i fushave;
- electroencephalography;
- radiografi;
- birë mesit;
- tomography llogaritur dhe rezonancë magnetike; diagnostifikimi më cilësore me kontrast, fushën më të ndjeshme MRI magnetike e 1.5 Tesla;Këtu është magnetike - Imazhe rezonancë

- konsultimi i një neurokirurg, kryerjen angiografi.

Gjithashtu kryer një ekzaminim të plotë të pacientit për të përjashtuar një metastazë mundshëm të tumorit dhe prania e lezioneve në organe të tjera. Duke emërimit neurokirurgu angiografi mund të kryhet.

Trajtimin e tumoreve të trurit

Trajtimi - operative. Neurokirurgu përcakton nevojën, mundësinë dhe shtrirjen e operacionit. Tumor i largët është ekzaminim mikroskopik për të konfirmuar diagnozën. Në varësi të diagnozës histologjike zgjidhur nevojën për rrezatimi dhe kimioterapia pas operacionit. Për tumoreve të trurit përdorur kryesisht terapi largët gama. Në varësi të llojit të tumorit onkologji dhe radiologji përbëhet nga skemat e ndryshme dhe doza të radioterapi dhe kimioterapia.

Qendra moderne "Gamma Knife" Efikasiteti sjellja heqjen pushtuese nuk është e vendosur tumoreve të thella të trurit. Në qendrat "Gamma Knife" janë në Burdenko Instituti i Kërkimeve të Neurokirurgji emrin e NN në Moskë, në qendër të radiosurgery në Shën Petersburg. Në Ukrainë, në Kiev - Cyber ​​Klinika Spizhenko - qendrën Cyber ​​thikë radiosurgery.Cyber ​​thikë

Trajtimi i adenomas hipofizë minimalisht traumatike, mbajtur transnozalno, por gjithashtu kërkon endokrinolog vëzhgimi, gjinekolog, seksolog i njohur, andrologist korrigjimin çrregullim hormonal.

Tumoret e shtyllës kurrizore dhe palcës kurrizore:

1. Metastatic - më e lehtë, të gjirit, prostatës, vezoreve, veshkave - trupi prekur shpesh vertebrale dhe kllapa;
2. Tumoret ekstramedulare - në vend janë subdurale (meningioma, neurinoma, tumoret vaskulare), tumoret e Mater dura; ekstraduralnye (fibromë, lipoma, sarkomë, neurinoma), tumoret primare nga rritje rruaza - osteoma; tumor intramedullary (glial, epipdimomy); ekstramedulare.

Fotografia klinike varet nga natyra e tumorit, vendndodhjen e saj, lartësi, efekt në indet përreth - enët e gjakut, rrënjët nervore, palcës kurrizore, membrana e trurit, rezervuare deje, shpesh ka dhimbje, në rritje me çrregullime ndijore dhe motorike. Neurolog mund të zbulojë kur shihet simptomat radicular dhe sindromet palcës kurrizore. Ndoshta simptomat e para akute e tumoreve kurrizore sipas llojit të pash. Varësisht nga simptomat e identifikuara dhe të parashikueshme mjeku i ditës plagë përshkruan kërkime të nevojshme dhe të profesionistëve të konsulencës.

Të angazhohen në vetë-diagnostifikimi dhe vetë më shumë e pamundur dhe papranueshme. Kur çdo - çdo çrregullime shëndetësore, dhimbje sistematike duhet të vijnë tek mjeku dhe të flasim për simptomet e tyre. Në ankesën fund, madhësia e tumorit të mëdha, thellësia e vendndodhjes së saj, mbirjes në kirurgji strukturave vital, nuk mund të jetë tashmë e pamundur.

Konsultimi me tumoreve të trurit

Q: A ka contraindications për magnetike - terapi rezonancë?
Përgjigja është po - prania e një stimulues kardiak, implantet veshit ferromagnetic dhe elektronike, implantet mëdha metalike dhe fragmente të vendosur aparatin Ilizarov, clips Hemostatic të enëve të gjakut të trurit.

Pyetje: Çfarë bëni një ekzaminim më të mirë të kompjuterit apo magnetike - rezonancë të imazhit?
Përgjigje: zgjidh një mjek për diagnozën e mëtejshëm ndonjëherë duhet të bëni të dyja studimet pasi ata plotësojnë njëri-tjetrin.

Pyetje: Cili është efektiviteti i trajtimit?
Përgjigje: vlerëson efektivitetin e trajtimit vetëm kohë - më tumor nuk është në rritje - më efektive të trajtimit.