Polio


Poliomieliti, paraliza kurrizore infantile, sëmundje Heine-Medina - një titull të rënda infeksion. Agjent shkaktar i sëmundjes - filtri virus, më të vogël të enterovirus që prek çështjen gri e borisë mëparshëm të palcës kurrizore, bërthamë motorike brainstem dhe shkakton paraliza.

Virusi Polio


Patogjen hapur Landsteiner dhe Popper, përshkroi sëmundje në 80 vitet e shekullit të nëntëmbëdhjetë J. Heine, AY Kozhevnikov dhe A. Medinës. Virusi është rezistent në mjedisin, shkatërruar në 56º për 30 minuta, rrezatimi ultravjollcë dhe disinfectants - klor zbardhues, zbardh, Permanganat kalium, formalinë. Mbajtur gjatë në qumësht dhe produktet e qumështit (3 muaj) në ujë (4 muaj), masat fekal (deri në 6 muaj). Ne kemi gjetur tri lloje të virusit: 1 virusit Brunhilda, virusi Lansing 2, 3 virusi León.

Në rritjen mes të shekullit XX, në rastet e poliomelitit marrë epidemi në Evropë dhe Amerikën e Veriut. Aktualisht janë të izoluara, raste sporadike të poliomelitit, të reduktuar incidencën në vendet ku vaksinimit. Në vitin 2010, vetëm Afganistani, India, Nigeria, Pakistani ka mbetur endemik për poliomelitit në 1988 këto ishin 125 vende. Në vitin 1988 Asambleja Botërore e Shëndetësisë miratoi një rezolutë për eliminimin e poliomelitit në botë. Global Iniciativa Polio Zhdukja gjatë viteve të reduktuar incidencën e 99%. Kjo meritë imunizimin aktiv të fëmijëve. Nuk mbetet rreziku i importimit të virusit nga vendet "jo të favorizuara".

Ka shumë të flasim për mundësinë e imunizimit dhe dëm të fëmijëve. Para se të vendosni për të vaksinuar fëmijën e tyre apo jo - të lexuar - e cila është një "poliomelitit". Kjo fotografi e tmerrshme poliomelitit fëmijët iu nënshtrua në vendet ku vaksinimi nuk është kryer:

Foto rritur i cili ka pasur poliomelitin:

Me kusht virus nga mukozën e hundës dhe zbrazjes pacientin në periudhën akute dhe të shëndetshme të infektuar me HIV. Burimi i sëmundjes mund të bëhet i sëmurë me lënduar, atipike, format e dështuar pa fazën e paralizuar ku poliomelitit ndodh ARD si zakonisht dhe nuk diagnostikuar. Virusi është excreted në feçe në para 2 javëve të sëmundjes, topi fekale mund të zgjasë 3 - 5 muaj. Virusi nasofaringeal lëshuar në para 3 - 7 ditë.

Ndjeshmëria e vogël - 0,2-1%. Sëmurë kryesisht fëmijët nën 7 vjet.

Rruga e infeksionit - përmes traktit gastrointestinal, pa i larë duart, ujë, ushqim. Sepse sistemi limfatik, të gjakut, së bashku cilindra axial fibrave autonome dhe nervat periferike virusi hyn në sistemin qendror nervor, duke shkaktuar distrofike dhe nekrotike ndryshime, prandaj zhvillimi i çrregullimeve të lëvizjes - parezë dhe paraliza.

Nuk është një sëmundje sezonale me një maksimum në verë dhe në vjeshtë.

Simptomet e poliomelitit

Periudha e inkubacionit (periudha përpara fillimit të shenjave klinike të sëmundjes) - 7-14 ditë.

Ka paralizuar poliomelitit - kurrizore, bulbar, Pontin, entsefaliticheskuyu përziera dhe Neparalitychna - asimptomatike organeve të brendshme, meningeal.
Kursi ndryshon nga shumë të butë në forma të rënda shuar.

Fazë fillestare e sëmundjes - preparalitychnu - e karakterizuar nga fillimi akute, ethet, fenomeneve fytit dhe çrregullime të traktit gastrointestinal. Qendrore të sistemit nervor të jetë e mundur - dhimbje koke, të vjella, përgjumje, maloruhlyvist, lodhje, të qenët i përgjumur ose pagjumësi, dridhje të muskujve, dridhje, konvulsione, simptomat e rrënjëve iritim dhe meninges - dhimbje në shpinë, gjymtyrë. Vazhdimi i kësaj situate në 5 ditë. Në më të mirë (në qoftë se vaksinimi është kryer) sëmundja nuk është transferuar në fazën e ardhshme dhe pacienti është shëruar.

Faza tjetër - të paralizuarit - temperatura bie, të kalojë dhimbje të muskujve, ka parezë dhe paraliza. Më të prekur gjymtyrët më të ulët, e muskujve trekëndësh, më pak muskujt e bust, qafë, barkut, muskujt e frymëmarrjes. Kur formë rrjedhin ndikon në muskujt e fytyrës, gjuhën, faring, fyt. Paraliza asimetrike, pa jetë. Ulur tonin e muskujve, reflekset gilcë janë ulur me 1 - 2 javë zhvillim atrofi të muskujve, zhvendosje të përbashkëta.

Rrotullues fazë - zgjat 4 - 6 muaj, atëherë reduktuar normë shërim - mbeten atrofi të muskujve, kontrakturave.

Efektet e mbetura - fazë rezydualnaya - një fazë të qëndrueshme dobët paraliza, atrofi, contractures, deformime dhe shkurtimin e gjymtyrëve, lakim kurrizore.

Deformim i shtyllës kurrizore - kyphoscoliosis nga poliomelitit.

Vdekshmëria në epidemitë e poliomelitit është 5 - 25% kryesisht nga frymë çrregullime në paraliza e muskujve të frymëmarrjes.

Pjesa tjetër e shëmtuar kurrizore, gjymtyrë mund të shkaktojë paaftësinë për jetën.

Diagnoza e poliomelitit

Simptoma të rëndësishme diagnostike - Fillimin akute febrile, zhvillimi i shpejtë i paralizë i dobët, paraliza asimetri, me një proximal madhe plagë. Për të konfirmuar diagnozën është birë mesit, diagnostifikimi laboratorike - serologjike dhe virologjik.

Ne studim çiftëzohet serum mbledhura në intervale prej 3-4 javë. Përdorur "color" Testi - bazuar në treguesin aftësinë (fenol kuqe) ndryshimin e ngjyrës në mjedisin e modifikuar pH e kultura qelizore të infektuar me virusin e poliomelitit. Të rezultojë brenda 48 orëve.

Diagnoza diferenciale është bërë me meningiti, mielit, Guillain-Bari, encefalit, sëmundjet poliomielitopodobnyh.

Polio Trajtimi

Trajtim antivirale specifike polio ekziston.

Mjekimi kryhet në spital - Sëmundjeve Infektive boks Spitalit. Pacienti Izolimi për 40 ditë. Përdorni terapi simptomatike, gama globulin, vitaminë C, B1, B6, B12, aminoacidet. Çdo dëmtim të muskujve të frymëmarrjes - ventilim mekanik. Kërkohet pjesa tjetër shtrat për 2 - 3 javësh.

Vëmendje e madhe duhet t'i kushtohet kujdes i gjymtyrëve të paralizuar. Të gjitha lëvizjet duhet të jenë të kujdesshëm, këmbë ngadaltë nuk duhet të ul receptorin e telefonit, dispozitat e gjymtyrëve dhe shpinë të jetë e saktë. Pacienti shtrihet në një dyshek shtrat vështirë, këmbët janë të vendosur paralele, pak prirje në gju dhe hip joints duke përdorur rollers. Këmbët janë të vendosur në një kënd të drejtë me këmbët, thembra vënë nën jastëk të shtrënguar për të ndaluar. Duart caktimin anën dhe prirje në bërryla në kënde të drejtë. Për të normalizuar nervore - përçueshmëri e muskujve duke përdorur Neostigmine, Neiromidin, dibazol.

Gjatë rolin prioritar restaurimi caktuar të terapisë fizike, klasa ortoped, masazh, hidroterapi, fizioterapi - UHF, banjot parafine, electrostimulation. Duke treguar sanatorium - trajtim turistik - Yevpatoria, Odessa, Anapa, Saki. Banja përdorura detit, squfurit, banja baltë.

Në periudhën e mbetur të kryer trajtimin ortopedike - konservatore, operativ për të korrigjuar kontrakturave zhvilluara dhe deformime.

E gjithë bota është e bashkuar në luftën kundër virusit. Bota nuk duhet të mbetet asnjë fëmijë të infektuar me poliomelitit. Në ndërkohë, të ekspozuar ndaj rrezikut të fëmijëve të sëmurë në çdo vend. Sepse rreziku aktual i importimit të virusit të egër për shkak të migrimit nga Taxhikistan. Në këtë drejtim, të zgjeruara mbikqyrjes mbi zbatimin e rregullave sanitare dhe poliomielitit. Planifikuar në pikat e kontrollit në të gjithë kufirit shtetëror të Taxhikistanit ardhur nga një kohë për të vaksinuar dhe të informuar për nevojën e vaksinimit të dytë dhe të tretë. Konsideroni këtë kur të vendoset për të vaksinuar fëmijën tuaj!

Parandalimi i poliomelitit

Parandalimi i poliomielitit - Vaksina e vaksinës jetojnë dobesuar Sebina (Chumakov, Smorodintsev) 3 muaj tre herë në muaj - një rënie e indeve limfoid në gojë, sipërfaqe e bajamet, Rivaksinimi në 18 muaj, 3 vjet, 6 vjet, 14 vjet.

Vaksina intramuskular administruar inaktivuar përmbajnë vrarë nga virusi i egër poliomelitit.

Në dispozicion në shiringa - bombol me vrimë nxjerrëse e 0.5 ml. Ne kemi prezantuar fëmijët nenlekure në zonën subscapular (të paktën në supe), fëmijët më të vjetër në shpatull. A 2-3 të dhëna në intervale prej 1.5 - 2 months, një Rivaksinimi vit shpenzojnë parë, të dytë 5 vjet e. Vaksinimet mëtejshme janë të nevojshme. Të dy vaksinat përmbajnë tri lloje të virusit poliomelitit.

Epidemiologjike kryerjen sanitare - Masat higjienike - sendesh, rroba, të gjitha gjërat që mund të infektuar. Fëmijët e kontaktit janë në karantinë për 15 - 20 ditë.

Konsultimi me një poliomelitit neurolog:

Pyetje: A mundet një i rritur të sëmurë person i vaksinuar?
Përgjigje: mund të çdo të sëmurë rritur vaktsynoasotsiyovanyy imunitet poliomelitit. Prindërit, Pacientët me AIDS të cilët janë duke marrë medikamente që shtypin sistemin imunitar mund të infektohen fëmijën. Për të shmangur këtë ju duhet të ndiqni higjienën personale, të lajë duart, nuk ka puthur një fëmijë mbi buzët.

Pyetje: Çfarë është përdorur vaksinat ndryshim?
A: vaksinë Inactivated ka disa avantazhe në krahasim me vaksinën, e cila administrohet nga goja, plotësisht përjashton mundësinë e komplikimeve të tilla si poliomelitit vaktsynoasotsiyovanyy, pa çrregullime të zorrëve, ofron imunitet 100%. Kur një fëmijë bie për dy muaj ofron një vaksinë me virus të gjallë që është një rrezik për të tjerët.
Injection pa dhimbje. Pikat e kripur-hidhur, fëmija mund të vjella, rrok dhe shartim humbur.

Pyetje: komplikime Polio vaksinimit?
Përgjigje: vaktsynoasotsiyovanyy polio mund të zhvillohet në rastin e vaksinës së gjallë (bie me gojë) reaksionet alergjike fëmijë dobësuar - urtikaria, Angioedema, mosfunksionim zorrëve.