Nevropati dhe polyneuropathy pezmatim nervi, nevropati - radiculopathy nevropati nervore sciatic - Shkaqet,


Përmbajtje
Neuropati dhe neuropatia (neurit, nevropati)
Nevropati nervore fytyrës (Bell paralizë, prozoplehiya)
Humbja e nervore trigeminal
Nevropati Radial nervore
Nevropati nervore Ulnar
Nevropati të nervore mesatare
Nevropati sciatic nervore - radiculopathy
Nevropati peroneal dhe nerva tibial
Nevropati të shkaktuara nga trauma
Terapi Ushtrimi në trajtimin e neurotik
Faqja 7 nga 10

Nevropati sciatic nervore - S1 radiculopathy


Sciatic nervore - nervore më e madhe e trupit. Sciatic nervore - nervore pleksus sakrale formuar fibrave L4, L5 - S1.

Radiculopathy - Kjo humbje Rrënjët e shpinë lumbosacral, e cila manifestohet me dhimbje dhe shkeljen e ndjeshmërisë dhe ulur fuqinë e muskujve. Termat vjetëruara përdorur më parë për konceptin radiculopathy - dhimbje mesi, ishias.

Shkaqet e nevropati sciatic nervore

Arsyeja për humbjen e sciatic nervore mund të jetë e kufizuar hernie intervertebral, muskujve vrull dardhë, glutes të mëdha ...

Shkaqet kryesore të nervit shiatik është hipotermi, sëmundjet e shtyllës kurrizore, lëndimet kurrizore, artrit, diabet, stërvitje e rëndë, infeksion të ndryshme.

Simptomet e radiculopathy:

Humbjen L4 - dhimbje në kofshën e mëparshëm, sipërfaqja e brendshme e gju dhe këmbë të ulët, hypersensitivity në frontin e kofshës dhe këmbë të ulët, fyell e këmbës dhe dobësia flexor sjellë hip, gju-hov ul ahylovi shpëtuar.

Humbjen L5 - dhimbje përgjatë nervore sciatic radiating në hypoesthesia parë këmbë gishtin në pjesën e pasme të gishtin e madh, të perednenaruzhnoy këmbë, dobësi, prapa Bending një gisht kryesore trupë - është e pamundur për të marrë të pestën.

S1 - dhimbje përgjatë nervore sciatic, radiating në thembra dhe 3 - 5 gishta, hypoesthesia në pasmë-paraqitjen e këmbë, gishtat dhe të gjitha dobësia e këmbë, është në rënie ahylovi refleks.

Diagnoza e nevropati sciatic nervore

Diagnoza bazohet në shenjat karakteristike të sëmundjes, X-ray - radiografi, tomography llogaritur, rezonancë magnetike.

Trajtimi nevropati sciatic nervore

Në fazën akute të përshkruara drogës jo-steroidal anti-inflamator - injectable (intravenoz, intramuskular), bllokadat, pikoj analgjezik përzierje, gabapentin, antioksidantë, terapi të enëve të gjakut, vitamina, relaxants muskujve, droga Anticholinergic përdorur jashtë ointments, gels, ngrohje të thatë, korsetirovanie.Primenyayut dhe fizioterapi - rryma diadynamic, elektroforezë, magnetike, Darsonvales, myotonia, Amplipuls, reflexology, lazer terapi, hidroterapi, gjimnastikë, masazh, manual dështimi terapiyu.Pri e trajtimit konservativ dhe prania e herniation disk me shpinë komprematsiey kryer trajtim neurosurgical. Vëllimi i trajtimit kirurgjik - individual. Kjo është e madhe fizioterapi rëndësinë, masazh, gjimnastikë uji, scuba shtrihen, not. Këto masa janë të rëndësishme për të parandaluar komplikimet (sidomos me sëmundje të zgjatur), në formën e muskujve dhe gilcë contracture ose tuhoruhlyvosti e joints.

Parandalim

Radiculopathy Parandalimi është për të forcuar muskujt e mbrapa. Për të parandaluar dhimbje të nervit shiatik, ju duhet:

  • Mbani drejt shpinën, ecin me një drejt mbrapa, mos rri shumë përkulur përpara;
  • në punën e ulur shpesh të marrë dhe të ecin nëpër dhomë;
  • të bëjë stërvitje të rregullt për të forcuar muskujt mbrapa;
  • mos ngre pesha;
  • nuk mbiftohem;
  • gratë, sidomos të cilët tashmë kanë përsëritura dhimbje prapa, nuk veshin këpucë me takë të lartë;