Nevralgji


 • Nevralgji
 • Shkaqet e nevralgji
 • Diagnoza nevralgji
 • Trigeminale nevralgji
 • Faqe nevralgji krylonebnoho
 • Nevralgji nervore glossopharyngeal
 • Herpetike nevralgji
 • Ndër brinjëve nevralgji
 • Nevralgji nervore femurit
 • Trajtimi i nevralgji

Nevralgji - Kjo nervore Lezioni periferike është akut, i rëndë, djegia, ylli dhimbje në zonën e innervation të nervore prekur.

Nëse neurotike (pezmatim nervi) simptomat karakteristike të nervore humbjes së funksionit, për nevralgji karakterizohet nga simptomat e acarim. Ka nevralgji kafkës (trigeminale, glossopharyngeal) dhe kurrizore (ndër brinjëve) nervore dhe nerva femurit


Shkaqet e nevralgji

Hipotermia, sëmundjet inflamatore, trauma, tumoret, intoksikim, stresi, demyelinating proceset mund të shkaktojë nevralgji.

Diagnoza nevralgji

Diagnoza diferenciale angazhuar neurolog. Diagnoza fillon me nevralgji ekzaminim neurologjik të pacientit me ankesat tipike të kësaj sëmundjeje. Këto arsye nevralgji kërkojnë një ekzaminim të plotë për të identifikuar ose të përjashtuar sëmundje themelor.

Në disa raste, ju mund të kenë nevojë provim shtesë instrumentale (elektroneyrohrafiya) kur ishte shkaku i lëndimit nevralgji nervore në projeksion. Ju mund të kenë nevojë një MRI e shpinë apo rrjet nervore të cilit, ose në rast të ndonjë efekte rrethojnë në strukturat nervore, siç është rasti me herniation disk apo zgjatje apo tumore të indeve të buta. 

Trigeminale nevralgji

Ose, siç e quajnë ata pacientë - "nervore fytyrës nevralgji". Trigeminal nervore - një palë V i kafkës nervore që ofron pjesë ndijor dhe innervation motorike e fytyrës dhe gojës. Hlaznychnaya dhe verhnechelyustnaya nervore degët - thjesht të ndjeshme, si pjesë e tretë - degët mandibular janë fibrave motorike innervating muskujt përtypet. Trigeminal nervore - nervi kryesor që siguron personit ndjeshmërisë - sipërfaqe - prekshëm dhe dhimbje, thellë - propryotseptyvnuyu. Një innervation fuqishme ndijor sigurojë Gasser nyje (qendër tryheminalnoyi), komunikimin me thalamus nervore - ndjeshmërisë qendër lak mesor, të palcës kurrizore.

Shkaqet

Nevralgji trigeminal është quajtur kështu për shkak peryferychesky faktorëve qendrore dhe shkakor.

 • Genesis Qendrore - Kjo dalldi e dhimbshme cortico-nen-kortikale origjina - paroxysms hypothalamic, epileptik, dysphoria. Dalldi - Ky manifestim i sëmundjes, e cila ndodh papritmas, është shumë e ndryshme, të kundërta në lidhje me normal, zgjat pak fjalë - disa sekonda ose minuta, në mënyrë spontane ndalet papritmas. Trigeminale nevralgji mund të trajtohen si të barabartë me epilepsi - si kjo krizë, me ndërprerje, gjatë të cilit breshëri vërejtur në EEG valë të ngadalta aktivitetin dhe jep efektin e terapisë anticonvulsant.
 • Origjina periferike - Nevralgji primar - është dhimbje që ndodh kryesisht në infeksionet virale, (herpes) dhe lezione toksike, toksike-alergjike dhe sosudistyh- acarim, ngjeshja e anijeve trigeminal nervore - aneurizëm, keqformime, enët e gjakut patologjikisht tërthortë ... nevralgji mesme - një sindromë e dhimbshme në sëmundjet e organeve transparent, dhëmbët, shpinë e sipërme-i qafës së mitrës, sklerozë të shumëfishtë, bas, trauma, tranzicionit tumoreve tserebrospynalnoho.

Simptomet e nevralgji trigeminal:

kjo dhimbje - afatshkurtër, mund të jenë të ndryshme në natyrë, por gjithmonë shumë i fortë "të papajtueshme me jetën" të njëanshme, lokale - në zonën e innervation të degëve të prekura nervore.

Fushat dhimbjen e nevralgji trigeminal

Dhimbja është shoqëruar me reagime vegjetative - lacrimation, hypersalivation (jargëzim pakontrolluar), t'i shtyer (skuqje). Dhimbje mund të shkaktojnë Kurkov tregon për të prekur, përtypet, duke folur, rroje. Çdo dëmtim të degës mandibular e trigeminal nervore mundur çrregullimeve motorike në muskul masticatory - twitching, spazma, atrofi.

Kursi i nevralgji idiopatik gjata - vjet, me periudhat e remissions dhe acarimin. Kohëzgjatja e faljen dhe individit rikthim lidhur me momente të provokuar. Shansi i qëndrueshëm dhe faljen zgjatur. Fluksi i nevralgji mesme varet nga sëmundje themelor.

Faqe nevralgji krylonebnoho

Pterygopalatine nyje - Arsimi parasympathetic nervor, duke kombinuar II degë nervore trigeminal, parasympatycheskuyu i nervore fytyrës, pleksus simpatike e arteries karotide e brendshme dhe ka lidhje (anastomoses) verhnesheynyh nyjet dashamirës.

Shkaqet

Nevralgji krylonebnoho nyje (nevralgji Sludera) shpesh ndodh në proceset inflamatore në organet Ent.

Simptomat:

Dhimbje e njëanshme të mprehta që përshkon në orbitë, rrënja e hundës, nofulla e sipërme, dhëmbëve, dhimbje, duke rritur rrezatim të mundshëm në kokë, gjuhën dhe qafën. Dhimbja e njëanshme të shoqëruar nga çrregullime të rënda autonome - skuqje e syve, lacrimation, jargëzim, blepharospasm, edemë. Dhimbje dalldi ndodh shpesh gjatë natës dhe mund të jetë nga minuta në orë dhe ditë. Sëmundja zgjat gjatë me periudhat e acarimin dhe remissions. Lodhje, ftohtë, emocione të forta, alkooli mund të provokojë përkeqësimin.

Nevralgji nervore glossopharyngeal

Glossopharyngeal nervore - palë IX i kafkës nervore që ofron bajamet ndjeshmëri, qiellëz e butë, zgavrën tympanic, shije ndjeshmërisë gjuhën pasmë të tretë, funksionin sekretore e gjëndër pranë veshit, e innervation motorike të muskujve të faring.

Shkaqet

Ka nevralgji primare - ydyopatycheskuyu dhe të mesëm - simptomatike - në sëmundjet infektive (bajame, bajame, gripit), lëndimet shtrat bajamet, tumoret tumoret kënd urë-cerebellar, frakturë laryngeal e bazës kafkës, si një komplikacion gjatë heqje e bajameve kirurgji, traketomi, freskore.

Simptomat

Nevralgji glossopharyngeal nervore - një dhimbje, konvulsiv, të njëanshme në gjuhën, gjuhën, fyt, shije të butë, veshin. Dhimbja ndodh kur hahet, gëlltitjes, zevanyy, kollë, duke marrë ushqime shumë të nxehtë apo të ftohtë. Dhimbja shoqërohet me përgjigje autonom - hypersalivation ose fyt e thatë, mund të ndryshojë shijen - çdo gjë duket e hidhur apo shije mund të jetë e humbur. Sulmi mund të jetë shkaktuar nga gllabërim, duke folur.

Herpetike nevralgji

Shkaqet

Herpetike nevralgji - ndërlikim më e zakonshme e infektimit herpes, sidomos në të moshuarit dhe pacientët me imunitet të dëmtuar. Herpetike nevralgji ndodh kur lezione ganglioneve dhe zhvillimi hanhlionitu dhe si post-herpetike nevralgji.

Simptomat

Në zemër të dhimbjes së post-herpetike nevralgji janë inflamator ndryshime ganglioneve rrënjët e prapme të palcës kurrizore dhe nervat periferike në zonat e prekura. Dhimbje të forta mund të mbajnë deri në 6 muaj. Dhimbje të ndryshme - të vazhdueshme, të thellë, e shurdhër, shtypur ose djegia dhimbje; spontane, periodike, thikat, qitje, të ngjashme me "goditje"; dhimbje gjatë salcë ose një prekje të lehta.

Ndër brinjëve nevralgji

Simptomat

Ndër brinjëve nevralgji - dhimbje të mprehtë përgjatë nervit ndër brinjëve që rrit me lëvizjen, duke e kthyer trupin, frymën. Ju nuk mund të, për shkak të dhimbjes akute, thithni thellë - njeriu largon frymë, të frikësuar dhe të marrë frymë dhe të lëvizë. Përcaktohen me prekje dhimbje të mprehtë përgjatë hapësirës ndër brinjëve. Kollitjes dhe teshtitjes shkaktojnë dhimbje të forta.

Shkaqet

Nevralgji thirrje ndër brinjëve mund hipotermi, stresi të rëndë, lëvizje të papritur, zgjatur sjellje vështirë, ngarkesa fizike, sëmundjet inflamatore, kollë të rënda, brinjë trauma, patologji kraharorit shpinë.

Kur ndër brinjëve nevralgji domosdoshmërisht shqyrtimin e gjoksit për të zbuluar në / off pneumonia, pleurit, pneumatoraks. Kur u largua-njëanshme lokalizimin e dhimbje - të jetë i sigurt për studim në zemër - elektrokardiogramë për të sunduar nga sëmundje të zemrës - angina pectoris, infarkt miokardi. Gjithashtu duhet numërimin e gjakut mund radiografi dhe shpinë kraharorit.

Nevralgji kofshë jashtme nervore lëkurës

Simptomat

Nevralgji kofshë jashtme sëmundje nervore lëkurës (Roth) - një dhimbje, djegie, paresthesia (ndjesi shpimi gjilpërash, zvarritje ndjesi në lëkurë) mpirje në zonën e innervation nervore - kofshët e përparme e jashtme. Dhimbja mund të jetë konvulsiv dhe këmbëngulës, të mprehta dhe të shurdhër, të gjatë.

Nevralgji nervore femurit

Shkaqet

Nuk mund të jetë një nevralgji femurit nervore çrregullime metabolike dishemicheskih - diabeti, dehje alkoolit, sëmundje vaskulare e gjymtyrë të ulët, ngjeshja e një nervore në vend atje nën dele inguinale - zakonshëm, shtatzënisë, lëndimet.

Trajtimi i nevralgji

Trajtimi i nevralgji emërojë neurolog.

Droga përdoren anticonvulsant - gabapentin - Habantyn, Tebantyn, habahamma; finlepsyn, carbamazepine; Vitamina B - Kokarnit, milhamma, Neurovitan, Neurorubine; Relaxants muskujve - Mydocalm Sirdalud, baclofen; ointments aktuale dhe gels - Deep Rylif, Apizartron, xhel fastum ..., individualisht - fizioterapi, akupunkturë, trajtim spa.

Nevralgji nëse është e mesme - trajtimi i sëmundjes themelor në një specialist. Nevralgji tilla zhduken pas trajtimit të sëmundjes themelor ose arritur heqje e saj. Kurs nevralgji kështu varet sëmundjes themelor.

Në mungesë të contraindications të fizioterapisë mund të përdorni:

- në Periudha akute e nevralgji trigeminal llambë SOLLUX ekspozimit, UV, infra të kuqe rrezet slaboteplovoy Doza - pacient gjysmë fytyrë, SMT ose DDT në fushën e innervation ose gjysmë maskë në fytyrë, shpinë qafës së mitrës, electrophoresis me novokaina, salicilatet, vitaminë B1 mund intranozalnaya dhe mënyrën e administrimit të hydrocortisone të ultrazërit shkaktojë zonë elektrike, lazer terapi, akupunkturë;
- në ndjesë përdorni masazh zonën e qafës dhe fytyrë, ultratinguj, baltë dhe aplikacionet parafine në jakë dhe gjysmë zonën fytyrë, sulfur hidrogjeni dhe banjot e detit, akupunkturë.

acarimin e shpeshta dhe të zgjatura nevralgji trigeminal, në rastin e arsyeve të përcaktuara mirë (rezonancë magnetike) - ngjeshja e anijes trigeminal nervore - Një trajtim kirurgjik - mikrovaskulyarnaya decompression. Një ndarje e nervore dhe compressing veglat e tij. Operacioni - craniotomy hapur. Anestezi - totale. Komplikime të mundshme - mpirje të fytyrës, vizion të dyfishtë, humbjen e dëgjimit, komplikimet e lidhura me anestezi, infektive ...

Kimike dhe shkatërrimi elektrike nervore është pothuajse nuk përdoret.

Kur nevralgji Sigurisht pharmacoresistance, mungesa e efikasitetit të trajtimit kirurgjik, në qoftë se e dëshiruar, pacienti zbaton stereotaksycheskaya radiosurgery përdorur instalimin - "Thikë gama"Për shembull, kur neurinoma trigeminale compression nervore arteryovenoznoy cen - një trajtim progresive që nuk kërkon anestezi, shtrimin në spital (gjatësia e ndërhyrjes nga minuta në orë) dhe kuruar pacientin plotësisht (mund të zvogëlojë ndjeshmërinë në fushën e innervation të nervore trigeminal).

nevralgji nervore glossopharyngeal SMT përdorur në cervikal rajon nyjet dashamirës, ​​aspirina ultratinguj, novokaina eufillina paravertebral, DMV në rajonin e jakë, birë lazer, akupunkturë, masazh qafën dhe zonën e qafës. Për dhimbje akute të aplikojnë gjuhën dikainom vajosje.

nevralgji ndër brinjëve duke përdorur zona segmental UV, electrophoresis e novokaina, lidocaine për mezhreberyy zonën dhimbje, darsonvalization. Jo Keqësimi - parafine, baltë dhe ozokerit banjot, sulfide hidrogjeni dhe radonit banja, masazh.

nevralgji femurit nervore përdorimin e DDT, SMT zonë paravertebral dhe innervation jashtëm lëkurës nervore të hip, salicilatet electrophoresis, novokaina, darsonvalization, terapi magnetike, masazh shpinë mesit dhe këmbët, akupunkturë. Në faljen - trajtim spa me një arsenal të plotë të rehabilitimit.

Procedurat Terapia fizike lehtësimin e dhimbjeve, kanë myorelaksyruyuschym, anti-inflamator efekt, qetësues, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe trophism, stimuluar pikat acupressure, droga e transportit.

Nevralgji lidhur me proceset shpinë degjenerative degjenerative të treguara ushtrim terapeutik, not, gjimnastikë uji, trajnim për Simulators.

Nevralgji Parandalimi

Në qëllime profilaktike kjo ka kuptim për të shmangur hipotermi, skica, lëndimet. Inkurajuar një mënyrë jetese të shëndetshme, sëmundje kronike, duke marrë vitamina B, ushtrim terapeutik.

Neurolog Doktor S. Kobzeva