Nevropati dhe polyneuropathy pezmatim nervi, nevropati - nevropati nervore fytyrës paralizë prozoplehiya Bell -


Përmbajtje
Neuropati dhe neuropatia (neurit, nevropati)
Nevropati nervore fytyrës (Bell paralizë, prozoplehiya)
Humbja e nervore trigeminal
Nevropati Radial nervore
Nevropati nervore Ulnar
Nevropati të nervore mesatare
Nevropati sciatic nervore - radiculopathy
Nevropati peroneal dhe nerva tibial
Nevropati të shkaktuara nga trauma
Terapi Ushtrimi në trajtimin e neurotik
Faqja 2 prej 10

Nevropati nervore fytyrës (Bell paralizë, prozoplehiya)


Nevropati nervore fytyrës (paralizë Bell) - Kjo humbje e nervore fytyrës dhe / ose mill myelin e motorike, ndijor dhe autonome zonë innervation ndryshimet në muskujt e fytyrës. Fytyrës nervore - nervore motorike që ofron shprehjen e fytyrës, përtypet, gëlltitjes, keq, nahmurivaniya ... Si pjesë e nervore fytyrës është nervore ndërmjetme që ofron innervation e gjëndrave të pështymës, shije para ndjeshmëri dy të tretat e gjuhës.

Nevropati nervore fytyrës (paralizë Bell) shkaqet

Segmenti më i cenueshëm i nervore fytyrës është ai gjendet në ngushta, gjarpëruese kanal ku për shkak të edemë të shkaktuara nga, për shembull, inflamacion mund të vijnë compression saj. Çështjet predispozitë gjenetike për sëmundje si kanal kryesor ngushtë nervore fytyrës.

Provokuar momente është hipotermi, kockat e traumave bazë kafka, ngjeshja tumor i urë-cerebellar kënd apo aneurizëm arteries vertebrale, helmim, infeksion. Nevropati mund të jetë një komplikacion i otitis, mezotimpanita, shytave, inflamacion në tru, por mund të jetë infeksion rezultat neyrotropnoy viral, më shpesh herpes zoster dhe poliomelitit.

Gjeni Primar nevropati infektive dhe toksike origjina, virale. Dytësor - për sëmundjet e organeve transparent, skleroza e shumëfishtë, ALS, tumoret ...

Simptomet e nevropati nervore fytyrës

Foto klinike të lezioneve të fytyrës nervore karakterizuar kryesisht nga paraliza akute apo parezë zhvilluar muskujt e imitoj: asnjë rrudhat dhe lëvizjet e muskujve gjysmën e ballit, syri nuk mbyllet - lagophthalmos nuk injoroj, ju nuk mund të mbani ajrin në faqen e tij - del - një simptomë e sails, grin dhëmbët - assymmetryy, qoshe e varur gojës. Nëse ju provoni të keni - ushqim akumulon faqe, pije - uji derdhet nga goja e tij në anën e prekur. Ndoshta lacrimation, jargëzim ose anasjelltas - shtrembërim sy të thatë tinguj, shije. Kjo varet nga niveli i shkatërrimit të nervore fytyrës.

Është dëm jashtëzakonisht e rrallë bilateral nervore.

Dëmtimi ose inflamacion i nervore fytyrës mund të ndodhë në çdo fushë të nervore në zgavrën kraniale, kalimin nga zgavrën kraniale në kanalin e kockave të pikës shylosostsevydnoho vrimë ose në fytyrë. Në fillimin e sëmundjes mund të duket butë për të moderuar dhimbje dhe paresthesias në procesin e veshit dhe mastoid. Zakonisht dhimbje ndodhin njëkohësisht ose 1-2 dite para zhvillimin e çrregullimeve motorike. Pain lezione karakteristike të nervore fytyrës që të kryejë daulle varg. Më pak dhimbje të ndodhë 2-5 ditë pas paraliza e muskujve të fytyrës dhe mbahen 1-2 javë. Veçanërisht dhimbje të forta vërejtur në lezionet e nervore fytyrës në gjunjë faqen vend.

Si rezultat i pezmatim nervi i nervore fytyrës është ndërprerë përçueshmëri e impulseve nervore nga truri në muskujt e fytyrës, prandaj simptomat - parezë ose paraliza e këtyre muskujve.

Simptomet e nevropati nervore fytyrës varet nga niveli i lëndimit.

  1. Çdo traktit dëm nad'yadernyy zhvillon parezë ose paraliza e muskujve të fytyrës, dhe Brow reflekset kornealny ngritura shpesh, të shoqëruar hemyparezom anë prozopareza dhe humbjen nervore hypoglossal.
  2. Çdo dëmtim në bërthamë në rrjedhin ose ndarjen root parezë e muskujve imitoj ndoshta shoqëruar hiperakkuziey, me rotacion sindroma Miyyara-Hublera ose Fovyllya dhe abducens plagë nervore.
  3. Në lezione në cerebellopontine njësi zhvillon paralizë apo parezë e muskujve imitoj, dëmtim të shijes në frontin e dy të tretave të të folurit, shkeljes së jargëzim, syrit të thatë, anakuziya, hipakuziya, ballin dhe kornealny reflekset reduktuar, lezione auditory mund të bashkohen, kullimit, pak nervore trigeminal.
  4. Çdo dëmtim në qendër fiksime - paraliza, parezë e muskujve imitator, dëmtim të shijes në perednih2 / 3 gjuhë, shkelja e jargëzim, sy të thatë, hiperakuziya.
  5. Çdo dëmtim për shkarkimin e nervit të madh shkëmbor - të njëjtat simptoma.
  6. Çdo dëmtim në shkarkimin stapedius nervore, por nën nervore madh shkëmbor - mund të jetë i holluar me ujë ose mungon.
  7. Çdo dëmtim në vrimë dhe shylovydnym skajor - paraliza, parezë e muskujve të imituar dhe ndoshta marramendës.

Moti nevropati nervore fytyrës.

Në shumicën e nevropati fytyrës nervore prognoza klinike është e favorshme. Shërim të plotë ndodh në rreth 75% të pacientëve. Besohet se rimëkëmbja maksimale funksionale ndodh në tre muajt e parë deri në një vit. Ndoshta nuk ka efekt në trajtimin dhe simptomat e parezë e muskujve të imitoj mbeten në shkallë të ndryshme ashpërsi. Me komplikime të mund të zhvillojnë kontrakturave, muskujve twitching fytyrën.

Diagnoza e nevropati nervore fytyrës

Diagnoza e nevropati fytyrës nervore referohet klinike (p.sh., një mjek në studim pa simptoma), por përjashtojnë shkaqet apo simptoma më serioze në identifikimin shtesë nevojë për ekzaminim të mëtejshëm:

  • MRI të trurit dhe / ose
  • CT e trurit dhe kafkë kockat

Trajtimi i nevropati fytyrës nervore.

Në periudhën akut nevropati përshkruar vaskulare nervore fytyrës, antioxidant, terapi dehidratim, terapi hormon, përmirëson proceset metabolike, vitamina përdorimi B

Masa të mëtejshme terapeutike duhet të synojnë që të përshpejtojnë rigjenerimin e fibrave të dëmtuara nervore dhe rivendosjen e përçueshmëri ruajtur, parandaluar atrofi të muskujve të fytyrës, parandalimin e kontrakturave. Nga 7-10 ditë shtohet ilaçe antikolinergjik, Neostigmine, Neiromidin, akupunkturë, masazh, terapi ushtrim. Varësisht nga shkalla e trajtimit të mundshme të sëmundjes ambulator, spitalor - një departament neurologjike, departamenti i neurorehabilitation, është e mundur të trajtimit të mëtejshëm spa.

Gjunjë sindromi nyje.

Gjunjë sindromi Nyja (gjunjët hanhlionit nyje, gjunjët Nyja nevralgji, sindromi Hunt) shkaktohet nga virusi herpes - zoster. Kjo mund të ndodhë në të butë, të rënda dhe të rënda. Hanhlionity manifestuar treshe karakteristike: sindromi dhimbje, eruptions herpetike dhe hypoesthesia në fushën e faqes innervation. Periodike apo dhimbje të vazhdueshme të ndodhin kryesisht në veshët, por shpesh përhapet në qafë, fytyrë dhe qafë. Nuk u nxito, zona të përcaktuara nga innervation fiksime nyje (zgavrën tympanic, membrana tympanic, kanalit të jashtëm auditory, veshit, tragus, protivokozelok, rajoni i tub auditory, gjuhën, qielli, bajamet, shpesh përballen dhe të kokës). Pranë nyjen geniculate janë fibrave motorike të nervore fytyrës, sepse sindromi përfshin simptomat që lidhen me dëmtimin e këtij nervore. Në kundërshtim me shije ne mëparshëm 2/3 e gjuhës, pacientët kanë hyperesthesia, hypoesthesia dhe më tej në kanalin e veshit, gjuha e tretë para dhe, më rrallë, të gjithë gjysmën e fytyrës. Ndonjëherë reduktuar dëgjimi, tringëllimë në veshët mund të ndodhë, nistagmus horizontale dhe marramendje.

Sëmundja mund të zgjasë disa javë, por më shpesh më të gjatë. Në shumicën e rasteve, prognoza për shërim është e favorshme, edhe pse ka rifillimi.

Trajtimi gjunjë sindromi nyje.

Caktojë barna antivirale - herpevir, Acyclovir, valotsiklovir, droga vitamina, analgesics - gabapentin. Një tjetër taktikë nuk është ndryshuar.