Shkelja e tonin e muskujve në fëmijët hypotonus, hypertonicity, Dystonia - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Ton - një tendosje të muskujve, e cila është e nevojshme për të mbajtur sjellje të trupit dhe për të siguruar lëvizjet e saj. Vlera e duhur të ton muskujt të ndryshme - një kusht për procesin e duhur buxhetor.

Muskujve ton e porsalindur


Zhvillimi nënën e barkut, fëmija ka qenë në pozicionin e fetusit, këmbët prirje në gjunjë, holluar pak dhe presion në bark, armëve prirje në bërryla, presion në gjoksin e tij, gishtat e tij clenched në grushta, bravo presion në duart e tij, kokën në midline , pozicionin e majtë dhe të drejtën anët simetrike. Muskujt e tendosur me fëmijën. Pas lindjes së një fëmijë gjatë muajit vazhduar të mbështesë këtë pozicion. Megjithatë, në muskujve normale nuk duhet të jetë shumë i ngushtë - ju mund të shpjegoj gjymtyrë, grushta hap. Deri vitin e jetës rritje fiziologjike tonin e muskujve, atë version të rregullave, dhe në tonin e muskujve flexor më sipër dhe më poshtë dhe në zgjatues ton domosdoshmërisht simetrik. Nga mosha rreth 6 muaj për ton gradualisht gradualisht zvogëlohet. Përcaktojë tonin e muskujve si lëvizjet pasive rezistencës. Në porsalindur normale mbajtur horizontalisht në bark (mjek në dorë), është zgjerim i kokë, bust dhe këmbët (Landau refleks).

Nëse krahët e foshnjës dhe këmbët presion fort në trup, është e vështirë të shpjegoj, dhe foshnja qan, hedh kokën prapa, me zemërim reagon në dritë dhe të shëndoshë - kjo hypertonus muskuloz - tensioni i tepërt i muskujve. Hypertonicity mund të jetë i përgjithshëm, në hemitipu - të njëjtën dorë emrin, këmbët, duart vetëm, vetëm këmbët.

Simptomat hypertonus një fëmijë

Nëse fëmija është i topitur, krahët dhe këmbët e pajetë shtrirë përgjatë trupit, fëmija ishte duke ecur, jo duke u përpjekur për të marrë një lodër, të mbajtur roll kokë - it hypotonus - solli tension të ulët të muskujve.

Asimetri e tonin e muskujvedhe - gjysma e trupit ton më shumë se një tjetër. Në këtë rast, kreu dhe legen i fëmijës u kthye drejt shtrëngoni muskujt, bust hark vendosur, fëmija bie në anën e saj.

Dystonia - Pabarabartë ton - kombinuar hypertonus dhe hypotonusa. Ton asimetri dhe distonia në çdo moshë nuk është normale.

Arsyet abuzimit tonin e muskujve

Shkelje e ton muskujve - ajo është gjithmonë një problem në sistemin nervor qendror - trurit ose palcës kurrizore. Ndryshimet në tonin e muskujve - dystonia muskujve - nuk është një sëmundje, por një simptomë. Shkaku trazirat mund të ndodhin para ose gjatë lindjes. Kjo, për shembull, sëmundja e nënës gjatë shtatzënisë, diabeti, alkoolit dhe përdorimit të drogës, pirja e duhanit, ilaçe, stresi, shtatzëni të shumëfishtë, ofrimit të shpejtë, manuale dhe induksion të punës ose hipoksi (mungesa e oksigjenit), asfiksisë (mbytja). Shkelja e tonin e muskujve në të sapolindur dhe foshnjave shpesh të shkaktuara nga hypoxic - encefalopati ishemike. Ky dëmtim i trurit është rezultat i dy shkaqeve: hipoksi dhe ishemi (çrregullime të qarkullimit të indeve, duke çuar në ana hipoksi).

Sëmundjet që mund të përfshijnë një shkelje e ton

Ulur tonin e muskujve, ndërsa neuro - sëmundjet muskulare si atrofi muskulare spinale, poliomielitit, distrofia neonatale miotonichna, miopatia lindur, Guillain-Bari, myasthenia gravis, botulizmi. Shkelja toksike i transmetimit neuromuskular mund të shkaktojë hipotension në sapolindur. Për shembull, në qoftë se nëna e përdorur sulfate magnezi për trajtimin e pre-eklampsi, hypermahnyemyya mund të shkaktojë hipotension. Pranimi si aminoglycosides mund të shkaktojë kryerjen neuromuskular.

Rrit tonin e muskujve në sëmundjet e trurit - infeksionet, trauma, sëmundje, prapambetjes në zhvillimin e trurit - paralizë cerebrale.

Dystonia - postures parregullt që dalin nga tkurrja e njëkohshëm të muskujve - kthesë ose bëj aksin e trupit, të folurit - dysarthria. Në varësi të grupeve shuma e përfshirë muskujve mund të përgjithësohet distonia (distonia rrotullim) ose fokale (blepharospasm, keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu spastik, Shkrimi vrull).

Dystonia

Çrregullime të zbulimit tonin e muskujve kërkon vëzhgim, krahasim me praninë e simptomave të tjera të zhvillimit. Ajo duhet të apelojnë për një neurolog, i cili do të shqyrtojë fëmijën, të vlerësojë gjendjen e saj, nëse është e nevojshme, të caktojë metodat shtesë të inspektimit dhe të kryejë diagnostifikimi diferenciale e sëmundjeve të listuara dhe shumë serioze. Përdorni metoda tejzanor - echo electroencephalography, Ultrasonografi kafkës; diagnostifikimi kompjuter - Imazhe rezonancë magnetike; shqyrtimi i muskujve dhe nerva - elektroneyrohrafiya. Dyshimi i miastenia kanë për të shqyrtuar gjëndër thymus. Në një numër të sëmundjeve mund të përdoret molekulare - metoda gjenetike.

Nëse shkaku nuk është themeluar shkelje e ton, thonë AEDs (encefalopati perinatale).

Trajtimi i ton në fëmijës

Kur ju të kthehet off sëmundje serioze trajtim hershme çojnë në shërim të plotë. Pra, nuk e vënë një vizitë në neurolog e fëmijëve. Trajtohet abuzimi ton të çojnë në deformime të skeletit, joints, çrregullim lëvizjes dhe zhvillimit të përbashkët.

Trajtimi duhet të jetë komplekse, i projektuar pediatër, ortoped dhe neurolog:

  1. Cinesitherapy - trajtimi i lëvizjes;
  2. aqua-gjimnastikë;
  3. terapi mjekësore.

Cinesitherapy jetë pasiv - masazhet dhe gjimnastikës pasive dhe aktive - gjimnastikës korrigjuese dhe not. Ju mund të përdorni gjimnastikor topin - fitball.

Për të hequr hypertonus bëhet butë masazh - zbutës dhe qetësues. Përdoret stroking dhe fërkim gishtat e tij dhe të pastrohen të gjitha, acupressure. Masazh nuk duhet të çojë në fëmijë dhe hipotermi qarë. Kjo do të forcojë tensionin e muskujve. Ka shumë metoda të relaksimit të muskujve - dridhje nga embrion, në Phelps, trajnim mbi topa, masazh në Semenova (efektive edhe kur STP) konvergjencë përfshijnë lidhjen e muskujve, acupressure.

Në ujë të ngrohtë ul tonin e muskujve - ju mund të përdorni dush të ngrohtë - pisha, sanëz, not në një rreth, duke luajtur momente në banjo. Pellgje të tilla dhe mësimet në pusin e ujit para se fëmija të qetë ditë e natë gjumë.

Ushtrimet në gjymtyrë hypertonicity që prindërit mund të kaloni me fëmijën tuaj çdo ditë në shtëpi të ndryshme në varësi të cilën muskujt në ton, por një parim. 1. Fëmija shtrihet në shpinë të tij, stroking trajton e tij të rritur dhe / ose këmbët (me ton të lartë), respektivisht nga shpatulla me gisht, nga hip në gishta. 2. Zgjatja e gjymtyrëve vrullshëm dhe gishtat butësisht, stroking nga pëllëmbë të gishtave, nga thembra në gishtat. Të rrethore dorës lëvizje apo këmbë clockwise, kundër akrepave të sahatit. 3. gjymtyrët Potryahyvanye, duke mbajtur fëmijën me kujdes me gishta. Cheredoat ndjekur stërvitje - 4. Jo embrionin, krahët dhe këmbët presion kundër barkut. 5. Ushtrimi topa, e cila ndihmon në krijimin e rezistencës ndaj këmbë - këmbët fëmijës të vendosur në një sipërfaqe të përafërt, topi është vendosur në bark (jo shumë i madh), i rritur duke tundur një top mbrapa dhe me radhë, majtas dhe djathtas. Ushtrime të tilla janë të rekomanduara me fëmijën tuaj çdo ditë, gjithmonë pas rend. Ata në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e shërimit.

Mjek në hypertonicity mund të përshkruhen trajtimit përfundon parafine (napë të lagur në një parafine nxehtë, dele në 3 shtresa përkthehet me celofan dhe një shtresë e trefishtë e napë - sigurohuni që të nxehtë, të përfundojë dhe të sigurt gjymtyrë të shpjegoj maksismalno kusht, kohëzgjatjen e jo më pak se 10 ditë 20 minuta në ditë), fëmija - elektroforezë.

Në ton të ulët masazh është më intensiv, goditje më të thella të furçë kontakt në fushat muskujt masazhin, fërkim falangave dytë të gishtave balled në një grusht në dorë, rrahje me kamzhik, ndjesi shpimi gjilpërash, përgjimi (këshilla e gishtat relaksuar dhe sipërfaqja anësore të dorës), pika stimulues stimuluar acupressure .

Ilaçet të emërojë një neurolog, ajo është përdorur zakonisht në hypertonicity, dystonia, asimetri (një vit vetëm në dystonia dhe asimetri). Ndoshta përdorimi i relaxants neuroprotective, antioxidant, muskujve. Mund të përdoret në trajtimin e fëmijëve tserebrolyzyn, pantokaltsin, semaks, Solcoseryl, baclofen Mydocalm, vitamina B

Çfarë ju duhet është fëmija juaj të zgjedhë një pro.

Parandalimi i tonin e muskujve

Dystonyy Parandalimi - është kryesisht një mom të shëndetshme, duke përjashtuar zakone të këqija, monitorimin e shtatzënisë dhe zhvillimit të fetusit, klasa porsalindur, mbante me vete masazh shëndetësor dhe akuzuar, zhvillimin babysitting, ekzaminime të plota mjekësore për diagnozën e hershme dhe të marrë masat e nevojshme të ndihmës.

Konsultimi mbi temën e tonin e muskujve në Abuzimi i fëmijës

Pyetje: Si fillim mund të fillojnë të masazh?

Përgjigje masazhet si stroking dhe fërkim fillon me dy javët e para më vonë është tashmë masazh më intensive dhe ushtrime të veçanta janë shtuar pagesë.

Pyetje: Çfarë masazh nëna mund të bëjë më shumë?

A: masazh fillon me gishtat e këmbës e mizynchyk - shtyp, prekje, stroking, kthesë dhe vonesa. Kthejeni në këmbë - shtytje në gishta - gishtat imët, klikoni mbi p'yatochku - gishtat - roztyskaly. Duke u mbështetur në tetë fëmijë këmbë. Marrjen e një gjurmë në çdo këmbë në anën e tij. Ne ofrojmë thembra e secilit gisht. Wind këmbë gisht masazh. Merrni këmbët së bashku dhe simulon drejtimin - vulë në tryezë, barazim pyatochkoy tetë. Stroking këmbët nga këmbë deri në nyje. Marrja lëvizjet gatuaj lehta, lëvizjet rrethore rreth gju dhe hip. Marrja e nyjeve hollim hip, gjunjë duart ndreqim - ". Broshura" ushtrim Kthejeni në bark dhe të bëjë lëvizjet goditje akrepave të sahatit, shtypni gishtat rreth kërthizë dhe gjarpërues - "zile" për të forcuar muskujt e murit të barkut. Merrni duart gisht - stroking tyre, pastaj stroking deri rreth supet.

Sipërfaqet e brendshme janë masazhin. Stimulon koprrac refleks të rritur një fëmijë. Kthehet në goditje palosje e tij dhe muskujt e mbrapa përgjatë shpinë, majë nga koha dhe gatuaj ass. Me rritjen e këmbëve të përgjimit dhe patting nuk e bëjnë. Merrni fëmijën në krahë presion për kurrizin e tij dhe simulon trajner - fëmijë mbrapa hark - ai është duke u përpjekur për të mbajtur mbrapa. Me më të vjetër mund edhe të luajë - të heqë një lodër nga tabela.

Mami mund të mësojnë një masazh të tillë të përgjithshëm dhe të kryejë atë në shtëpi. Por në varësi të meshechnoho ton mund të shtohet lëvizje të veçantë dhe teknika. Në mënyrë që të mos dëmtojë fëmijën duhet së pari të treguar mjekun e tij, vizitoni një masazhator profesionale, në shtëpi të përsëris lëvizjet e nevojshme.

P: A mund të masazh të lënduar?

Përgjigja: ndoshta. Kur mbante masazh gabuar mund të rrisë më tej tonin dhe muskujt e vrullshëm të pushojnë në mënyrë flab, pengojnë lëvizjen në nyje.

Pyetje: Çfarë është simptomë e "fëmijës floppy"?

Përgjigje: Termi "sindromi fëmijë i dobët" bashkon raste muskujve hypotonia në foshnjat - një shkelje të kokës fiksimit (kreu varet), e "bretkocë" në pozicionin e shtrirë në shpinë. Muskujve hypotonia mund të jetë për shkak të një plagë e sistemit nervor qendror dhe periferik, duke përfshirë trurit dhe palcës kurrizore, nervave periferike, nervore - Synapse muskujve, çrregullimeve muskulore dhe sëmundje sistemike - hypothyroidism, sindroma Daun. Më të zakonshme - është lloj i ngathët i paralizë cerebrale. Syndrom i "fëmijës floppy" mund të jetë një manifestim i sëmundjeve degjenerative, siç Tay-Sachs, sëmundje Krabbe, leykodystrofiyi. Kur ndër-prezantimi i fetusit mund të jetë tërthor lezione palcës kurrizore. Newborn fillimisht të jetë hipotension dhe dobësi nën nivelin e shkatërrimit, dhe përfundimisht shkon në tension spastik. Një tjetër opsion i tmerrshëm - Polio - një infeksion viral që prek motoneurons e shtyllës kurrizore. Diagnoza e sëmundjes - është neurolog fëmijë. Parandalimi - pajtueshmërisë imunizimit orar! Të angazhohen në vetë-diagnostifikimi dhe vetë papranueshme.

Hypotonus për shkak të poliomelitit