Mielit


Mielit - një lezione infektive të palcës kurrizore. 

Arsyet mielit


Mielit ndarë në fillore dhe të mesme. Sëmundja kryesore janë shkaktuar nga viruset e ndryshme neurotropic (Coxsackie, Echo, tërbimit dhe të tjerët.). Mielit mesme të ndodhë në një numër të infeksioneve të zakonshme - tyfah, brucelozës, fruthi, sifilizi. Agjentët infektiv të hyrë në hematogjene palcës kurrizore ose nga kontakti, shkakton inflamacion lokal, i shoqëruar nga qarkullimit të gjakut dhe të zhvillimit edemë perifocal.

Në raste myelyta shenjat e traumatike, enëve të gjakut dhe lezionet toksike të palcës kurrizore saktë të flitet për sindromi mieliticheskim.

Simptomat myelyta

Sëmundja mund të paraprijë prodroma shkurtër me gjendja e keqe e përgjithshme, dobësi, muskujve dhe nyjeve dhimbje. Zakonisht para një plagë të palcës kurrizore shënuar rritje në temperaturën e trupit, pamjen dhimbje radikulonevriticheskoho, urinimi vështirësi të përhershme. Pretty tipike si paresthesias në gjymtyrë. Sindromi i lezioneve kurrizore mund të jetë akute ose insultoobrazno rritet ngadalë, 1 - 3 ditë. Akute tërthor lezione palcës kurrizore shoqërohet me zhvillimin e shoku kurrizore (diashiz) me aktivitet ndalimin refleks poshtë plagë. Në këtë drejtim, për ditë dhe ndonjëherë javë shënuar hypotonia muskulare, suhozhylnaya arefleksiya, ka reflekset e parregullt kurrizore dhe automatisms. Vetëm më vonë në spasticity paralizuar gjymtyrë duket e vërtetë. Në lokalizimin më të lartë të shenjave të zjarrit e shokut kurrizore të shprehura në mënyrë të qartë dhe të vëzhguara për një kohë më të gjatë.

Myelyta klinike varet nga ashpërsia e procesit të zhvillimit, si dhe lokalizimin e foci dhe përhapjes së lezioneve si në diametër dhe gjatësinë e palcës kurrizore. Dhe në 2-3 javët e para të ënjtje sëmundje dhe ngjeshja e palcës kurrizore një foto e humbjes plotë kryq dhe vetëm më pas zbuloi përmasat e vërteta të procesit. Mielit më të zakonshme me fokuse të lokalizuara në segmentet torakal palcës kurrizore.

Simptomat përbëhet nga mielit dhe dirigjent shkelje segmental. Parezë dhe paraliza janë origjina periferike apo qendrore (me hipertension muskulare tipit spastik reflekset e larta pjezë, zonat zgjerim refleks klonusami ndalesë). Zgjatues reflekset patologjike mbi këmbët (reflekset Babinski, Oppenheim, Schaeffer, etj) Ka në ditët e para të sëmundjes, dhe përkulje (refleks Rossolimo) -. 10-14 ditë. Zakonisht, sidomos në qendrat e vendosura në segmentet qafës së mitrës dhe torakal e palcës kurrizore reflekset ndryshme mbrojtëse, në të cilat formuan më tej contracture. Shkelja e ndjeshmërisë me tërthor mielit me explorer natyrës, dhe të heqë të gjitha llojet e ndjeshmërisë. Kufiri i sipërm i çrregullimeve ndjeshmërisë është 1-2 segmente nën zjarr kufirin e sipërm kurrizore. Në fushën e çrregullimeve ndjeshmërisë reflekset lëkurore zhduken. Në ditët e para të sëmundjes zakonisht është shënuar vonesë urinimit dhe defekimit. Vetëm kur lumbosacral fokusi mieliticheskim lokalizimi është parezë periferike e sphincters mosmbajtjeje vërtetë dhe feces. Në raste të ruajtur elasticiteti i qafës fshikëzës urina duket paradoksale. Më vonë në çrregullime qendrore të urinimit dhe defekimit po kryhet automatikisht. Akumulimi në fshikëz urine e mbetur krijon një kërcënim konstant urosepticheskih komplikime. Në mielit tërthor çrregullime pak a shumë të theksuara trofike si sores presion që mund të infektohen një herë të dytë dhe shkakun e sepsë dhe dehje.

Nëse qeliza inflamatore kap të gjithë gjerësinë e palcës kurrizore, simptomat kurrizore janë shumë më pak. Çdo dëmtim në gjysmën e palcës kurrizore sindromi Brown-Sekara me parezë dhe një shkelje e ndjeshmëri të thellë dhe pjesërisht i prekshëm në anën e zjarrit dhe humbjen e dhimbjes dhe ndjeshmërisë temperaturës në anën e kundërt. Nëse lezione të shumta diagnostikuar mielit shpërndarë, kur kombinohet me patologji cerebrale kurrizore - encefalomieliti, ndërsa lëndimet e palcës kurrizore dhe rrënjët kurrizore dhe nervat - mielopoliradikulonevrit. Në rastin e fundit, simptomat e lezioneve kurrizore identifikuar vetëm si komponent rënie poliradykulonevrytychna.

Gjatë mielit dalluar disa periudha. Periudha akute myelyta karakterizuar nga një rritje simptomat dhe zgjat nga disa ditë për 2-3 javë. Periudha e hershme e shërimit fillon me stabilizimin e simptomave. Kohëzgjatja e saj është zakonisht 5-6 muaj. Në këtë kohë nuk ka regres i çrregullimeve neurologjike, nganjëherë mjaft intensive. Karakteristika të favorshme e parashikimit të kësaj periudhe është bedsores mbylljes dhe rivendosjen e funksionin e organeve të legenit. E ndjekur nga një periudhë në fund shërim dhe periudhës së efekteve të mbetura.

Myelyt infektive të dallohen nga relapsing encefalomieliti dhe sklerozë të shumëfishtë. Këto të fundit nuk janë simptomat specifike të lezioneve kurrizore, por simptomat e dëmtimit të trurit, dhe shpesh nervat optike, shërim të shpejtë dhe të relapsing natyrisht.

Myelyta diferencial diagnoza dhe tumoreve kurrizore bazuar në rritjen e ngadaltë të simptomave në tumoret suksesion e sindromave, prania e dhimbjes dhe kurrizore hapësirë ​​të plotë ose të pjesshëm bllok subarachnoid, zbuluar gjatë mostrave lykvorodynamycheskyh.

Mielit autopsi foto, zonat e palcës kurrizore prekur makroskopychesky butë dhe kanë një ngjyrë ka filluar të thinjet; foto tipike ndër-paqartë të palcës kurrizore; qeliza inflamator mund të zënë të gjithë diametër të saj; Qelizat të shumta janë në nivele të ndryshme, zakonisht të vogla. Vrojtimi mikroskopik çrregullime të enëve të gjakut, infiltrimin inflamator, ndryshimet degjenerative të neuroneve të dizintegrimit fragmentare e fibrave nervore dhe predha e tyre poshtë plagë, e cila mund të përhapet në disa segmente. Më vonë në vend të indeve formuar cysts vdekur nervor dhe plagët.

Trajtimi myelyta

Zhvillimi akute e myelyta kryq me sindrom të rënda compression dhe prania e bllokut kurrizore kërkon një vendim për kirurgji në mënyrë që të shfryj. Trajtimi kirurgjik është treguar edhe për epidurite purulent dhe vatrave të tjera septike në afërsi të palcës kurrizore.

Ndër metodat e trajtimit konservativ në terapi akute përdorur antibiotikë. Ajo është treguar veçanërisht për etiologji të dyshuar bakteriale ose komplikime septike. Kohëzgjatja e trajtimit mesatarisht 12-14 ditë. Trego glukokortikoide - prednisolon (deksazon, dexamethasone). Reduktimi dozën fillon nga 10-12 ditë-të, kohëzgjatja totale e trajtimit të 4-6 javë. Në disa pacientë doza mirëmbajtjen dëshmia (rreth 5 mg) duhet të lihet për 2-3 muaj ose më gjatë. Hormonet janë dhënë në kombinim me medikamente kalium. Ajo duhet të japë përparësi për emërim orotat kalium, i cili ka efekte anabolic. Me dehydratyruyuschyh barnave të përdorura glicerinë. Është e këshillueshme që të përdorni tsynnaryzynu, trental, Xantinol nikotinati i etilit, doza të mëdha të acidit askorbik, vitamina B

Në mungesë të urinimit vetë shpenzojnë 2 herë në catheterization fshikëzës ditë. Në të njëjtën kohë duke përdorur antiseptics - derivatet nitrofuran: Furagin, furadonin, furazolidone. Droga e rekomanduara alternative në mesin e tyre, si dhe 5-NOK (Nitroxoline). Secili prej barnave jepet për 7-10 ditë.

Vlera të mëdha me të ushqyerit e mirë, kujdesin e duhur (pozitë të rehatshme, varg përdorimi podkladnoho, pezullime përdorimit, larja e përditshme të lëkurës me ujë të ngrohtë me sapun dhe fshij atë të lehtë apo kamfor alkool, Këln). Është e nevojshme për të hequr në masë nekrotike me sores presion, t'i lash me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose peroksid hidrogjeni. Për heqjen e indet nekrotike duke përdorur fshin sterile me një zgjidhje të trypsin hymopsyna ose që të imponojë mbi plagë për disa orë. Me sekrecione të bollshme purulent përdorur swabs me hypertensive (5-10%) klorur natriumi në fashë sipërfaqe trajtohen me vaj erëkëndëshëm Vishnevsky, vaj detit buckthorn, balsam. Për të përmirësuar kokrrizimin dhe bedsores epithelialization mund të ujitur lëng e domate të freskëta, insulinës dhe të stimuluesve të tjera. Ashpërim tepruar thaj zgjidhje argjendi nitrat.

Me stabilizimin e tranzicionit drejt rehabilitimit. Ajo duhet të emërojë masazh, terapi stërvitje, trajtime ngrohjes, elektroforeza e acidit nikotine në vatër kurrizore rajonit; Ortopedike Aktivitetet e Sjelljes. Gjatë kësaj periudhe tregon medikamente Anticholinergic (galantamine, oksazyl etj), Stimulantët (dibazol), vitamina B, agjentët nootropic, aminoacidet (metionin, tserebrolizin). Në spasticity rëndë e muskujve të përdorura Mydocalm. Trajtim spa (Spas baltë) mund të jepet 5-6 muaj pas fillimit.