Migrenë


Përmbajtje
Migrenë
New në trajtimin e migrenës
Faqja 1 nga 2

Migrenë - ky sulm (atak) dhimbje koke intensive në gjysmën e kokës (hemykranyya), shpesh në orbitale - fronto - rajonin e përkohshme, i shoqëruar nga nauze dhe madje edhe të vjella, rrit ndjeshmërinë ndaj dritës dhe të shëndosha stimuj.

Sulmet migrenë.

Përhapja e migrenës - 5 - 25%. Më shumë i zakonshëm në gratë e reja - fillimin para 20 viteve, pik në 25 - 35 vjeç.

Migrenë - sëmundje e shkaktuar gjenetikisht. Nëse të dy prindërit vuajnë nga migraines, mundësitë e fëmijës për të rritur në 60 - 90%, përveç nëse mami - 70%, vetëm babai - 20%. Kështu, është e qartë se migrenë transmetohet nëpërmjet linjës nënës.


Mekanizmi i migrenë është kompleks, nuk është kuptuar plotësisht. Shkakton mund të jenë mbingarkesë emocionale dhe fizike, çrregullime të hahet, alkooli (birrë, verë e kuqe, shampanjë), pirja e duhanit, çrregullime të gjumit, ndryshimet në kushtet e motit, temperatura në diell, zhurma, odors të fortë, ndryshimet hormonale tek gratë, menstruacioneve, kontraceptive hormonale . Ushqimi ushqime të pasura me tyramine - çokollatë, kafe, kakao, djathë, arra, mish, agrume prishin metabolizmin e serotoninës në sistemin qendror nervor, e cila konsiderohet një faktor i sulmeve migrenë. Roli kryesor në zhvillimin e aktivizimit migrenë dalldi luan bërthamën e nervore trigeminal. Shumica e njerëzve vuajnë me aktivitet të lartë shoqërore, ankthi lartë, me ambicie të larta.

Migrenë dyfishon rrezikun e paralizuar Bell (forma më e zakonshme e paralizë fytyrës nervore). Ndoshta, këto sëmundje shkaqet e zakonshme e migraines dhe specialistë paralizë prichina.Vozmozhnymi Bell besojnë infeksionet, inflamacion dhe probleme me sistemin kardiovaskular.

Simptomet e migrenë

Simptomet kryesore të migrenë, paroksizmal, të ngrirë, të moderuar-intensiteti apo dhimbje të forta në kokë, e cila zgjat 4-72 orë. Kjo dhimbje rritet me ushtrim, kreu tilted, të shoqëruar nga të përzier, të vjella. Dritë e ndritshme, tingull të mprehtë, erë e fortë të rritur dhimbje. Unë dua për të përqafuar kokën në duart e tij dhe të fshehur në një vend të qetë, të errët. Pacientët shpesh lidhi kokën me një peshqir, të mbuluar rrugën e sëmurë dhe sytë. Nëse ju keni përjetuar këtë kusht të paktën 5 herë - ju keni migrenë. Ndonjëherë njëanshëm migrenë.

Sulmet e migrenës mund të paraprihet nga atmosferë (rreth 20%). Aura - një simptoma neurologjike - vizuale, auditory, ndijor, motor, afatycheskye, vestibular paraprin sulmin. Zhvilluar atmosferë 5 - 20 minuta dhe zgjat më pak se një orë. Më shpesh kjo është atmosferë vizuale - një person e sheh ndezje flashes ndritshme (fotopsii) në fushën e djathtë apo e majtë të vizionit, rrufe, gjarpër, humbja e shikimit ose fragmenteve të artikujve shtrembërim.

Ndoshta mpirje (djathtas, majtas, duart vetëm). Ka hemyplehycheskaya atmosferë në të cilën nuk lëvizin gjymtyrë të drejtë ose të majtë. Forma Basilar migrenë me atmosferë është e karakterizuar nga zhurma në vesh, marrje mendsh, paresthesias në gjymtyrë, fotopsiyami në bynazalnaya apo fusha bitemporalnyh e mendimit, nganjëherë i dobët. Aktualisht formë vegjetative e panikut, frikës, palpitations, dridhje, frymëmarrje të shpejtë, dobësi, Polyuria.

Të gjitha simptomat e atmosferë tërësisht i kthyeshëm.

Statusi Migrenë - një komplikim serioz i migrenë. Kjo seri e rëndë, me të vjella të përsëritura, sulme të njëpasnjëshme migrenë. Intervalet ndërmjet periudhave të shkurtra të jo më shumë se 4 orë. Kjo gjendje kërkon trajtim spitalor.

Një studim i migrenë

Dhimbje koke te vazhdueshme duhet patjetër t'ju çojë në një neurolog. Diagnoza është bërë klinikisht - sondazh sondazh. Megjithatë, paroxysms migrenë mund të jenë simptomat e para të tumoreve të trurit, keqformime vaskulare. Prandaj është e nevojshme ekzaminim i plotë neurologjik për të përjashtuar procesin organike. Ne do të duhet për të vizituar një mjek okulist kontrolloni fushën vizuale, mprehtësi vizuale, fundus syrit A electroencephalography, llogaritur, ose tomography rezonancë magnetike, rezonancë magnetike mënyrën angiografi. Droga për lehtësimin e sulmeve dhe trajtimin profilaktik ju caktojë një neurolog.

Migrenë Trajtimi

Trajtim të drogës e migrenë

Për lehtësim të sulmit migrenë është përdorur:

- Droga josteroidale anti-inflamator - acetaminofen, ibuprofen, dikloberl ose në kombinim me sedalhyn kafeinë, pentalhyn, solpadein;
- përgatitjet dihydroergotamine (nxjerrë në formën e sprays nazale);
- Agonist selektiv serotonin - sumatriptan (Antymihren) zolmitryptan (Zolmihren, rapimih) naratryptan, rizatriptan, almotriptan. Përgatitja duhet të marrë në sulm në vend që të presin disa orë me shpresën se një sulm mund të bëhet vetë. Në rast të dështimit të drogës ri-pranimit është e mundur pas 2 orësh.

Trajtimi jo-drogës i migrenë

Gjatë sulmit kërkon paqe në të qetë, të ngrohtë, dhomë të errët me ajër të mjaftueshme të freskët. Pets masazh të butë e kokës dhe qafës zonës, masazh pikat e veshit, akupunkturë, ngrohjes apo të ftohtë zakonshëm mbi kokën e tij.

Pacientët me migrenë vetë tashmë e dinë ata provokojnë një sulm të rrethanave migrenë. Ne duhet të përpiqemi për të eliminuar ato sa më shumë të jetë e mundur.

Për trajtimin profilaktik dhe parandalimin e sulmeve migrenë duke përdorur medikamente dhe trajtime jo-drogës në kombinim. Si akupunkturë metodat jo-drogës së përdorur, zonën e qafës masazh, kokë darsonvalization dhe zonën e qafës, hidroterapi - perla, banja me pisha, ushtrim terapeutik me një fokus në dietë qafës së mitrës shpinë.

Parandalimi migrenë

Ilaçet për profilaksi migrenë caktuar në bazë faktorët, karakteristikat emocionale dhe personale, comorbidities shkaktuar. Blockers përdoren β- (metoprolol, propranololi), Kalciumi channel blockers (flunarizin), ilaqet kundër depresionit, antagoniste serotonin, anticonvulsant (topiramate).

Profimih - në një dozë prej 1.5 mg në mbrëmje ose topiramate - 25 mg në mbrëmje për një kohë të gjatë. Këto barna janë të përshkruara neurolog dhe pranohet vetëm kur diagnoza e migrenë.

Trajtimi profilaktik i është dhënë nëse dalldi migrenë ndodh më shumë se 2 herë në muaj në qoftë se konfiskimet të zgjasë më shumë se 48 orë në qoftë se sulmi është shumë e rëndë, komplikime.

Trajtimi i migrenës - terapi jo vetëm mjekësore, por modifikim jetesës. Normalizimi i gjumit, të ushqyerit, fizik dhe stresi emocional. Eliminimi ose të paktën të reduktuar konsumin e kakao, çokollatë, alkooli, nikotina, erëza. Intervalet midis ngrënies nuk duhet të jetë më shumë se 5 orë, mëngjesi është i detyrueshëm. Ju duhet të përdorni produkte me kosto më efektive që janë të pasura me vitamina, elemente dhe energji gjurmë - fruta të freskëta dhe perime, mish, peshk, produkte qumështi, vezë. Trajtimi i shumë të dobishme e ujit - një dush kontrast, banja not me kripë deti.

Është e lehtë për të thënë "mos u bëni merak", është e vështirë që të mos shqetësohen. Por nëse është e mundur, të përpiqet të shmangë konfliktet e vështira më pak emocionalisht të reagojnë ndaj rrethanave, Shiko rrethi shoqëror. Sedatives pritjes - sanëz, Persen, ndihmë Dormiplant lehtësimin e stresit emocional. Në mënyrë efektive të përdorin kohën dhe pushime pa kohë - udhëtime, aktivitete argëtuese me ndonjë aktivitet fizik (p.sh., ecje, not).

Konsultimi me një neurolog në temën e migrenë:

Pyetje: pse unë emëruar migrenë drogës kundër epilepsisë?

Përgjigje: Anticonvulsants, duke përfshirë valproate dhe topyramat përdoret për të parandaluar paroxysms migrenë. Topiramate në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon frekuencën e sulmeve migrenë është drogës e parë linjës për parandalimin e migrenë.

Pyetje: Çfarë pikë masazh për të lehtësuar sulm migrenë?
A: Pika e vendosur mbi vetullat, në mes të vetullave, në këndin e sipërm të djathtë të ballit në buzë të flokëve, vetullat lart nga qendra, veshët, gishtave, dot në këndin e formuar nga kockat e parë dhe të dytë metacarpal (pikë G4), mbi kokë rrezja (P7), në qendër sup brez, një tjetër pikë magjike mund të gjenden vënë dorën mbi gju prirje, e vënë gishtin e mesëm në kockë bolshebertsovuyu - pastaj nën gisht unazë do të vendoset E36. Masazh nevojë për dhimbje të fortë. Masazh mundur drita e neckline.

Pyetje: A duhet të marrë kurse çdo gjashtë muaj "droppers"?
Përgjigja është jo. Migrenë trajtohen prophylactically gjatë (4 - 6 muaj) pilulën - Anticonvulsants.


Prapa - Tjetër