Meningjiti


Meningjit - një sëmundje inflamatore e membranes trurit.

Shkaqet e meningjitit


Nga etiologji (shkaqet) meningjiti janë ngjitëse, ngjitëse-alergjik - neyrovirusnye dhe microbial (meningjit lëngshëm, meningjit, gripi, tuberkulozi, herpes), meningjitit fungale dhe traumatike.

Lezionet e lokalizimit lëshojnë panmeninhity - të gjitha meninges prekur, pahimeninhita - kryesisht të prekur Dura mater, leptomeninhitu - prekura fije merimange dhe meninges buta. Lezioni parësor Arachnoid - arachnoiditis - sepse karakteristika klinike dallohen si një grup i veçantë.

Meningjiti është i ndarë në lëngshëm dhe purulent.

Me origjinë të dalluar primare - këto përfshijnë meningjit më neyrovirusnyh, purulent meningjitin dhe të mesëm - gripin, tuberkulozi, frëngjyzak.

Natyra e pijeve - i lëngshëm, purulent, hemorragjike, të përziera.

Në mëshirë të fatit - rrufe, akute, subakut, kronike.

Lokalizimi - konveksytalnoy (sipërfaqe) dhe basal (thellë - në bazën e trurit).

Nga mënyra e infeksionit të meninges - hematogjene, lymphogenous, perineural, kontakt (për shembull, sëmundjet e sinuseve paranazale, pezmatimi i veshit, dhëmbët), me lëndime traumatike të trurit.

Në çdo meningjit ndodh Sindromi meningeal - rritur presioni intracranial - shpërthyer dhimbje koke me ndjesi të presionit mbi sytë dhe veshët, të vjella, të lehta dhe të shëndoshë janë të bezdisshëm (dhe fotofobi hyperakuzyya), temperaturë të lartë, mund të epipristupy, skuqje. Simptomat dhe trajtimi i meningjitit ndryshe.

Meningokoku nën mikroskop

Purulent meningjiti

Meningjit ekzemë - inflamacion të rëndë microbial e meninges. Kjo leptomenynhyt shkaktohet nga sëmundje meningococcal, streptokokeve, staphylococci, Pneumokoke dhe mikrobet e tjera - bakteret grup Escherichia, Pseudomonas aeruginosa ...

Rreziku Faktorët purulent meningjit: dehje - pirja e duhanit, alkoolit, infeksionet, stresi, hipotermi, diellit - çdo gjë që dobëson aftësitë mbrojtëse të trupit.

Burimi i sëmundjes - bartës të rendit të parë (jo të sëmurë, por mbajnë mikrob), rendi i dytë (që vuajnë nga infeksionet respiratore akute, grykët, faringjit).

Meningjit sëmurë në çdo moshë.

Meningokoku arrin meninges nga nasofaringeal hematogjene. Kjo meningjit konveksitalnyy - inflamacion të rënda, përmbajtja purulent është shpërndarë, duke formuar një "mantelin që gërryen."

Simptomat e meningjitit purulent

Ekzemë meningjit ka fillimin e shpejtë - temperatura ngrihet shpejt, dhimbje koke, të përzier, të vjella të përsëritura në rritje, mund të zhvillohet epipristupa shfaqen simptomat e nerva kafkës, ndikon në të gjitha organet e - meninhokokktsemiya - perikardit, ulçerë, pyelitis, cystitis, joints prekur. Pacienti merr një qëndrim karakteristike me këmbët prirje dhe kreu upturned. Ka shpërthime herpetike dhe skuqje hemorragjike, skuqje rozeoloznyy lëkurës dhe mukozës. Në 2-3 ditë koma mund të zhvillohet.

Rash me meningjit

Optometrist shqyrton pacientin - fundus zhvillimin stanjacion. Kryesor birë mesit të rëndësishme - të vendosur të rrisë presionin rrit CSF neutrofile përmbajtjen.

Neurolog sheh shenja meningeal - qafë e ngrirë (pamundësia kokën nahnuty dhe prek kafaz i kraharorit), simptomë Kernig (paaftësia për të shpjegoj prirje në këmbë hip dhe gju nyje), dhimbje kur shtypur shikimet simptomë Brudzinskogo (duke u përpjekur për të anim kokën përpara vendosur këmbën shtrirë në shpinë në gjunjë, kur ju përkulem në këmbë bigëzim në nyje gju).

Është e nevojshme për të studiuar gjak - leukocytosis të lartë dhe do të KE, ndryshim formulë rruazë e bardhë në të majtë. Në raste të rënda, duke zvogëluar mbrojtjen e trupit - leukopenia.

Sigurisht Rrufeja më shpesh në të sapolindur - fëmija britmat dridhura mahnitëse, ethe dhe vdes (nga orë për 3 ditë). Në të rriturit për akut, Subacute. Rrjedh 4-5 javë me jepnin të mirë. Subacute më shpesh në njerëz të moshuar - zhvillimin e ngadaltë të një periudhe të gjatë të prekursorëve. Njerëz të moshuar mund të jetë sigurisht atipike, ka vetëm simptomat e nasopharyngitis ose epipripadok. Ndoshta e lehtë, të moderuar dhe natyrisht të rënda të meningjitit.

Pacienti tipik me meningjitit running.
Kreu hedhur mbrapa

Shiko sleduyuscheyfotohrafiine rekomandohet për fëmijët dhe njerëzit me sistem të dobët nervor.

Foto nga trurit të vdekur purulent meningjitit - ndryshime të dukshme inflamatore dhe bastisjeve purulent - "mantel ekzemë" - e convolutions e trurit.

Komplikimet meningjitit purulent

Zhvillimi i mundshëm i komplikimeve: infektim, hydrocephalus, sindromi hypothalamic, vizion të dëmtuar, dëgjimi, asthenic - sindromi neurotik, lezione të organeve të brendshme.

Trajtimi i purulent meningjitit

Më herët diagnoza dhe trajtimi është nisur, rezultatet më të favorshme. Pra, nuk do të vonojë vizitë në një mjek dhe të vetë-mjekoj.

Kur caktimin trajtim luan një rol të rëndësishëm veçanërisht në përcaktimin e saktë të parazitit. Varet trajtimin dhe rezultatet specifike.
Trajtimin e pacientëve me infeksion meningjitit purulent në spitale me doza masive e antibiotikëve (penicilinat, aminoglycosides, cefalosporinat), sulfanilamides transmetimit dehidratim fuqishme (hormonet, diuretikë), detoxification. Simptomaticheskoelechenie emëruar terapist, optometrist, pulmonologists, Ent.

Mbikëqyrja Klinike pas shërimit dhe shkarkimit nga Sëmundjeve Infektive Spitali neurolog kryen.

Vetë papranueshme dhe të çojë në vdekje. Ilaçe tradicionale nuk zbatohen.

Parandalimi i meningjitit purulent

Si një masë paraprake fokusohet në sanitare vatrave të infeksioneve kronike - sëmundjet e zgavrën e hundës dhe sinuseve paranazale, veshët, dhëmbët. Të gjitha kontakti me shikuar pacientit, i kryer dhomë dezinfektimin.

Meningjit purulent mesme

Meningjit purulent mesëm është natyrisht butë, nuk ka fillim të shpejtë, nuk ngrohjes. Ka sepsa në periudhën postoperative, osteomielit, pneumoni të rëndë.

Limfotarnyy akute meningjiti

Limfotarnyy akute meningjiti - meningjit lëngshëm ndodh si shpërthimet epidemike dhe raste sporadike. Bartës të virusit janë minj (të egra dhe të brendshëm) që sekretojnë virusin në tajitje të hundës, urinë, feces dhe ndot subjektet njerëzore. Kur infeksion - fillimi akut me gastro - çrregullime të zorrëve (nauze, vjellje, diarre, dhimbje barku), temperaturë normale apo të lartë dhe zhvillimin meningeal sindromi. Ka plagë 3 dhe 6 palë të kafkës - nervat cerebrale (oculomotor dhe prizë).

Kursi ndryshon zhvillimin e kundërt, pa efekte të mbetura.

Grupi i meningjitit lëngshëm otnosyatsyameninhit shkaktuar virus poliomielitopodobnyh Coxsackie, Echo. Ata janë të verë-vjeshtë sezonalitetit dhe shpesh prek fëmijët. Zhvillimi i akute - temperatura, sindromi meningeal, çrregullime gastro-intestinale. Ndoshta dy-valë lëvizje.

Zhvillimi i meningjitit lëngshëm të mundshme me shytave, gripi, infeksionet e herpesit, sëmundjet fungale, antiprotozoale (malaria, toxoplasmosis).

Kur CSF mesit birë transparente, presioni është ngritur, ka një pleocytosis lymphocytic. Me lëngun spynomozhovoy dhe swabs nasofaringeal mund të izolohet virusi meningjit lëngshëm. Virusi Coxsackie mund te izolohet nga feces. Nëse jeni duke kërkuar për shytave meningjiti patogjen në pështymë. Kryptokokkiv shkaktojë meningjit rënda në pacientët me SIDA. Në sifilizin fund zhvillon meningjit frëngjyzak.

Tuberkuloz meningjiti - leptomenynhyt lëngshëm.

Patogjen - bacil gungë (Mycobacterium) Koch. Transportuesit janë pothuajse të gjitha burra. Rruga e transmetimit - ajrore.

Sëmurë të gjitha grupmoshat. Më parë ka pasur një pranverë - stinët vjeshtë, është në rritje rastet e tuberkulozit dhe pa sezonalitetin, mblidhet gjatë gjithë vitit. Rritja e sëmundshmërisë ndikon rrethanat shoqërore - kushte johigjienik jetesës, kequshqyerja, papunësia, rritja e "nedolikovanyh" TB. Janë të gjitha në kontakt. Meninges ndikon trupin në prani të foci e tuberkulozit në mushkëri, kockat - nyje, veshkat, organeve riprodhuese.

Shpërndarja në trup: haematogenously pijeve-nga.

Tuberkuloz meningjiti - bazë proces - barkushe 3-4 e varolyev trurit palcë oblongata.

Razvitiesimptomov gradual me një prekursorëve të gjatë periudhën - lodhje, dobësi, çrregullimeve të gjumit, oreksit, ethe e butë, djersitje zgjatur natës, dhimbje koke që mund të zgjasë 2-3 javë. Pastaj rënduar dhimbje koke, të vjella, sindromi meningeal zhvillon. Më tej, gjendja përkeqësohet, goditi kokën - nervat cerebrale (zakonisht dytë, të tretë, të gjashtë, shtatë palë). Duket ptosis (shekulli ptosis), strabismus, kufizimin e lëvizjes së shikimet, sytë nuk mund të mbyllen krejtësisht, cep të varet gojës, ajrin faqe neutrymuyuchymy dhe "parusyt" frymë. Në mungesë të trajtimit specifik paralizë të mundshme, dështim të frymëmarrjes, gëlltitjes, koma.

Kursi i meningjitit me tuberkuloz më atipike se tipike.

Ka tuberkuleznyymeninhit me kursin akute, me epileptichekim sulm pa meningeal zhvillimin shenja psevdoopuholevaya, subarachnoid.

Diagnoza është jashtëzakonisht e vështirë. Nga format e tuberkulozit nuk ka. Ajo mund të jetë manifestimi i parë i tuberkulozit. Diagnoza diferenciale kalojnë me forma të tjera të meningjitit, hemorragji subarachnoid, tumor. Zbulimi i Mycobacterium veçanërisht e rëndësishme për trajtimin e duhur dhe në kohë. Pa trajtim të veçantë vdekshmëria është shumë e lartë. Para hapjes së Pasco në 1952 nga vdekshmërisë meningjitit TB ishte 100% pas 3 - 4 javëve të fillimit.

Komplikimet më i madh i të gjitha meningjiti - parezë, paralizë, hydrocephalus, atrofi optike, vestybulopatiya, çrregullime hypothalamic dhe Cerebellar, hyperkinesis, tuberkulomy.

Trajtimi vazhdoi në spitale TB. Trajtimi specifik TB përshkruara (Pasco, ftivazid, tubazyd, ryfadyn, isoniazid). Jospecifik - neurolog. Përdorni terapi hormon, dehidratim, detoxification, trajtimin e simptomave, agjentët Anticholinergic, vitamina dhe neuroprotective. Periudha trajtim në vit - gjysmë. Kur përdoret trajtim spa stacionare në bregdetin e Jugut.

Më shumë detaje në lidhje me këtë sëmundje ju mund të lexoni artikullin "meningjit tuberkuloz".

Një parandalimin masiv tuberkulozit - BCG kryesor vaksinimi i sapolindur ende në spitale (e parë vaksina porsalindur u prezantua në vitin 1921), të kontrolluar disponueshmërinë e imunitetit - testin Mantoux për zgjedhjen e pacientëve për ri-vaksinimit, X-ray e popullsisë. Ju duhet të plotësoni kurë e pacientëve dhe të ndjekin-up në të gjitha që u zhvendos për të parandaluar epideminë TB tuberkulozit.

Në vitin 1993, i cili deklaroi TB një katastrofë kombëtare, dhe ditën mars 24 - Dita Botërore për Luftën kundër tuberkulozit. Seriozitetin e TB mund të gjykohet nga ekzistenca e një programi të veçantë të OBSH që mund të zbulojë dhe të shërojnë të sëmurët, duke punuar në 180 vende.
Vaksinimi, mbajtur në masë (sipas planit të vaksinimit) parandalon shumë sëmundje që mund të shkaktojnë meningjit. Vaksinat përdoret kundër Hib, sëmundje meningjokoku, infeksionit hepatitin, fruthi, shytat, lopë rubeolës lisë së dhenve, gripit.

Konsultimi mbi temën e meningjitit:

Pyetje: Kur është kryer në tuberkuloz meningjitit mesit birë?
Përgjigje: prania e efekte minimale menynhyzma - tregon birë mesit të menjëhershme. Ajo rezulton presionin e lartë të lëngun cerebrospinal, proteina rritur, ul sheqerit në gjak, klorureve janë ulur. Për farë gungë bacil analizuar tre tubave në të cilën filmi është formuar mbi këmbë dhe ajo mund të gjeni patogjen. CSF marrë dy herë në ditë për diagnozën, pas 2-3 javësh të trajtimit të veçantë projektuar për të kontrolluar doza të caktuar, pastaj tri herë para se të shkarkimit për të monitoruar shërim.

Pyetje: si për të mbrojtur veten në kontakt me një pacient me meningjitit?
Përgjigje: në kontakt me pacientin duhet të përdorin zakonshëm garzë, lani duart me enët dezinfetsirovat sapun, personat të cilët janë mbajtur afër seroprofilaksën - rifampicin, ceftriakson, imunoglobulinave.

Pyetje: të bëjë një hetim CT për të diagnostikuar meningjit?
Përgjigja është po, të bëjë diagnoza diferenciale kërkon përjashtimin e sëmundjeve të rënda të trurit - hemorragji subarachnoid, absces i trurit, tumoreve të trurit.

Pyetje: Çfarë është meninhizm?
Përgjigje: Meninhizm - nerezkoe manifestimin e simptomave meningeal në një sfond të infeksionit, dehje gripit. Zgjat 2 - 3 ditë dhe të ndaluar. Shumica fenomene menynhyzma janë fëmijë.