Meningoencefaliti


Encefalit - një inflamacion i trurit.
Meningjiti - një inflamacion i meninges.
Në qoftë se këto dy procese ndodhin në të njëjtën kohë, thonë Meningoencefaliti.

Shkaqet Meningoencefaliti


Encefalit - sëmundje polyetiological mund të jetë infektive, ngjitëse-alergjik, natyra toksike.

  • Encefalit Fillore - virale - Arbovirus, marimangat, mushkonjë, enterovirus, herpes, gripi, epidemia egërsi; Microbial dhe ryketsiozni - kur neyrosyfylyse, tifoja.
  • Encefalit e mesme - me fruthit, rubeolës, dhenve, vaksinimin, microbial - stafillokokkovoy, meningokoku, Streptococcus, tuberkulozi, malaria, toxoplasmosis.
  • Encefalit mund të shkaktohet nga procesi demyelinating.
  • Shytat akute Meningoencefaliti.
  • Sëmundjet inflamatore të sinuseve paranazale mund të jetë e komplikuar nga Meningoencefaliti.

Meningoencefaliti - Sëmundje të rënda të trurit dhe meninges. Ajo mund të jetë një komplikacion i encefalit dhe meningjit. Në çdo rast, komplikime të tilla janë patologji serioze komplikon rrjedhën e sëmundjes, ka një prognozë të keqe me rezultatin e mundshme fatale, Deficitet e mbetura neurologjike. Efektet seriozitetit mbetur varet në sistemin nervor qendror. 

Simptomet e Meningoencefaliti

Meningoencefaliti mund të jetë manifestim i procesit septike. Gjendja Utyazhelyaetsya e pacientit, ka temperaturë të lartë, dhimbje koke intensive, vetëdija dëmtuar - letargji, agjitacion, jerm, hutimi, të vjella, konfiskimet e mundshme (shpesh në fëmijëri). Atje shenja meningeal - Kernig, Brudzinskogo, qafën e ashpër, fotofobi, mbindjeshmërisë. Simptomat Meningeal ndaj dëmtimit të trurit simptomat - dëme nerva kafkës, anyzorefleksyya, hemiparesis, humbja e koordinimit, shkelja e aktivitetit të lartë nervor - çrregullime mendore, afatycheskye çrregullime, apraxia, alexia ... në varësi të zonës së dëmit - ballore, të përkohshme, Tim ' nga druri, seksione zverku, më cortical. Meningoencefaliti mund të jetë i komplikuar tru i vogël abstsedyrovanyem trurit.

 

Meningococcal e encefalomileitit fëmijës

Shkon të vështira hemorragjike Meningoencefaliti gripit. Temperaturë të lartë, ethe, vetëdija paaftë deri në gjendje kome, konfiskimet shpesh. Nga simptomat meningeal shoqërojnë simptomat e ndryshme qendrore e dëmtimit të trurit. Nuk është një komplikacion i gripit.

Herpetike Meningoencefaliti mund të jetë i lëngshëm apo hemmorahicheskaya. Nuk është një komplikacion i infektimit herpes.

Dy-valë Meningoencefaliti viral - Thirri një nga tensionet fyltruyuschehosya encefalit virus. Ju mund të merrni nëpërmjet qumështit të kafshëve të prekura, bartës të sëmundjes - marimangat ixodid. Nuk është një pranverës dhe verës stinët. Getting të mprehtë, temperaturë të lartë, ethe, dhimbje koke, të vjella, mialgji, çrregullim gjumi, shenjat meningeal. Pas 5-7 ditë temperatura normalizuar dhe cherez10 ditë në rritje valën e dytë dhe simptomat meningeal shoqëruese simptoma neurologjike të SNQ - piramidale, cerebellar, çrregullime autonom. Simptomat gjendja e favorshme fokale ngecur. Mbajtur gjatë dobësi e përgjithshme.

Toxoplasmosis - Sëmundje të shkaktuara nga protozoa dhe ndikon në sistemin nervor dhe organet e brendshme. Patomorfolohycheskaya foto e sistemit nervor përgjegjës sero-produktive leptomeninhitu qendrore. Ajo rezulton zgjerimin e ventricles, hydrocephalus, të shpërndara në të gjithë granulomat trurit që përmbajnë parazitet, disa janë obyzvestvleny. Simptomat toksoplazmennoho entsefalomeninhita - zahalnomozkovi dhe shenjat meningeal, parezë dhe paraliza e gjymtyrëve, konfiskimet, vizion të dyfishtë, humbje të koordinimit, shkallë të vetëdijes dëmtuar ndryshme. Këto shkelje ndodhin kundër humbjes infektsionnoo sfond - nedomahaniya, muskujve dhe dhimbje të përbashkët, ethe, të dridhura, e rritura nyjet limfatike, përgjithësuar skuqje makulopapuleznoy, dëme të mundshme të mëlçisë, zemrës dhe veshkat. Gjendja e pacientit është e vështirë, trajtim në Klinikën Infektive Sëmundjeve. Të ndihmojë në diagnostikimin e kërkimit kompjuterike, testet serologjike. Në toxoplasmosis kongjenitale ndikon në tru, petrificates formuar përgjatë enëve, ndikon në rreshtim të trurit - në paralizë qendrore, konfiskimet, vonuar mendor dhe vizionin.

Një sëmundje shumë e rrallë - Meningoencefaliti amebic - Sigurisht rëndë galopant me vdekshmëri shumë të lartë. Infeksioni ndodh në burimet e ujit të ngrohtë amebë ujërave të ëmbla. Periudha e inkubacionit 1-14 ditë.

Brutselleznyy Meningoencefaliti karakterizuar nga lezione të Mater ANP, brutseloznoho formimin e granulomat, gjatë natyrisht me parezë dhe paraliza, çrregullime mendore. Sëmundja është shumë e rëndë, pacienti kërkon hospitalizimin në një departament të specializuar - infektive, reanimacion, periudhën në rehabilitimin neurologjike. Diagnostifikimi individuale - analizat e nevojshme, biokimike, serologjik, imazhit të trurit, birë mesit ...

Trajtimi i Meningoencefaliti

Trajtimi është i ngjashëm me trajtimin e encefalit dhe meningjitit. Në fazën akute - antibiotikët, hormonet, trajtim simptomatik - individuale.

Reobilitatsiya pas Meningoencefaliti

Gjatë rehabilitimit, në varësi të efekteve të mbetura - duke përdorur neuroprotective, antioksidantë, agjentët që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe microcirculation, vitamina B dhe E, venotoniky, medikamente Anticholinergic, sedativë, Anticonvulsants, terapi fizike, reflexology ... pacientit, i cili pësoi NEUROINFECTION - ka në një neurolog, është në punishte barnash në spital dhe ka marrë rekomandime individuale. Ndoshta një trajtim spa.

23 shtator 2012 është nga Meningoencefaliti 65 vjeçar-të, vdiq një ish-ministri rus i Mbrojtjes Pavel Grachev. Pavel Grachev u shtrua në spital më 12 shtator në gjendje të rëndë dhe vdiq më 23 shtator, asnjë motor përpjekjeve të mjekëve. Kjo edhe një herë konfirmon seriozitetin e kësaj sëmundjeje.