Ishemike pash


Një nga sëmundjet më të zakonshme cerebrovascular, duke çuar në paaftësi dhe vdekje është goditje ishemike.
Ishemike pash - aksident akut cerebrovascular me dëme në indet e trurit dhe funksionet e saj si rezultat i dështimit ose ndërprerjen e fluksit të gjakut në zona të caktuara të trurit. Goditje ishemike është 85% e të gjitha goditje.

Ka tromboembolike goditje ishemike, hemodynamic, lacunar.

Thromboembolism - një bllokim të lumen e anijes. Për trombozë të enëve cerebrale drejton një shkelje të strukturës së enëve të gjakut mur - endothelium, ngadalësuar rrjedhjen e gjakut pronat rritje koagulimit të gjakut (koagulimit të gjakut). Burimi i emboli të enëve cerebrale mund të raspavshyesya si pllaka aterosklerotike në enët e trurit dhe të zemrës, enët e këmbëve, frakturat e mundur emboli (yndyrë), tumoret, ajrin, me operacionet e rreth qafës dhe gjoksit me thrombophlebitis. Aritmi kardiake nxit formimin e mpiksjen e gjakut dhe rrit rrezikun e pash me 5 herë.


Ky përfaqësim grafik: eritrocitet "mbërthyer së bashku" trombo në lumen dhe bllokuar. Si rezultat i kësaj, gjaku nuk qarkullojnë nëpër anije dhe zonën e trurit nuk marrin ushqimin - zhvillimin e një goditje.

Haemodynamic pash - zhvillohet me vrull zgjatur e enëve cerebrale kur truri nevojë ushqyesve të nevojshme për funksionimin normal nuk është i garantuar. Kjo është e mundur me presionin e lartë të gjakut dhe presionit të ulët të gjakut.

Lacunar pash - zhvillohet në lezionet e arterieve të vogla dhe madhësia perforuyuchyh jo më shumë se 15 mm, duket si një çrregullim të pastër të motor ose të ndjeshme, ataksycheskye.

Rastësisht cerebrovascular shkakton:

- Atherosclerosis - një sëmundje sistemike vaskulare me formimin e pllakave aterosklerotike kryesore për furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në pjesët e trurit - hipoksi - ishemi;
- hipertension;
- sëmundjet që shkaktojnë tensionin e lartë (e presionit të lartë të gjakut) - sëmundje të veshkave - pyelonephritis kronike, glomerulonefriti, urolithiasis; gjakut, sëmundjet endokrine - diabeti, sëmundje tiroide, kolesteroli i lartë);

- distonia vaskulare, hipotension;
- sëmundjet e zemrës - sëmundje koronare arterie, aritmia, zemra valvula patologji;
- infektive - vasculitis alergjik (reumatike, lupus eritematos sistemik, sifilizi, AIDS, arterit përkohshme);
- sëmundjet e gjakut (leukimi, anemia);
- sëmundjet e mushkërive - bronkiti kronik, astma, emfizemë.

Rreziku i rritet ishemike pash Kur kombinohet me pirjen e duhanit hipertension, diabet, nivele të larta të kolesterolit në gjak - konsumin e tepërt të ushqimeve yndyrore, stresi, alkoolizmit.

Si rezultat i këtyre faktorëve në zhvillim ishemi (privimi oksigjen), e shqetësuar metabolizmin. Deficiti i energjisë nis një ujëvarë të reaksioneve komplekse biokimike (glutamate - Cascade kalcium), e cila çon në vdekje (apoptotike) qelizat e trurit dhe trurit edemë. Ajo formoi qendror (bërthamore) zonë e zonës pash të nekrozë, në të cilat ndryshime janë të pakthyeshme. Rreth të formuar zonë ishemike gjysmëhije (gjysmëhije). Kjo zonë është potencialisht i zbatueshëm. Kjo reduktuar rrjedhjen e gjakut, por ka ruajtur metabolizmin e energjisë dhe struktura e trurit nuk është prekur. Qelizat e trurit (neurons) se zona janë në gjendje të shërohet.

Simptomet e pash

Gjithkush duhet të dini se paraqitja e mpirje dhe (ose) një dobësi të trupit, gjymtyrët e të njëjtin emër, dhimbje koke të rënda, hezitim, marramendje, nauze dhe vjellje, të folurit duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Goditje është e rëndësishme për të siguruar diagnozën e shpejtë dhe kujdes. Për këtë spital të rëndësishëm të hershme për 2 orë - 3 ditë në departamentet e specializuara të pajisur njësinë e kujdesit intensiv apo për kujdes intensiv pas në departamentin neurologjike.

50% zhvilluar goditje gjatë para 90 minutave të sëmundjes të, 70 - 80% - në 360 minuta. Kështu, një "dritare terapeutike" - 02:00, brenda e cila është ndoshta masat më efektive terapeutike për të shpëtuar neuronet zonë penumbry.

Prandaj është e rëndësishme që të aplikojnë më herët për ndihmë. Kjo jo vetëm që mund të shpëtojë mbi aftësinë e kufizuar, por edhe për të shpëtuar jetën.

Gjatë lirimit pash:

- Periudha më kritike;
- Periudha akut - deri në 21 ditë;
- në fillim të periudhës së rimëkëmbjes - deri në 6 muaj;

- vonë shërim - 2 vjet;
- Periudha e efekteve të vazhdueshme.

Një studim i pash

Diagnoza bazohet në neuroimaging klinike të sëmundjes dhe të dëmtimit të trurit - tomography llogaritur (mundëson diagnoza e hershme e pash hemorragjike) dhe magnetike - Imazhe rezonancë (diagnoza e hershme e lezioneve iskemike të trurit). Nëse ju nuk mund të kaloni lyumbalnuyu imazhit birë. Testet e nevojshme të gjakut, testet biokimike, sheqerit në gjak, koagulimit, lipidohrama. Shqyrtoni pacientit, përveç neurolog, terapist, optometrist.

Neurologë foto dhe neurosurgeons University Medical Center "Hadassah" në Jeruzalem për të marrë në konsideratë të fundit enët monitorimin e sistemit të trurit angiografi.Image Angiografia në një monitor kompjuteri. Treguar janë zona me rrjedhjen e gjakut ndërprerë pjesshme dhe të plotë.

Trajtimi Stroke

Njohja e faktit se shkaku më i zakonshëm i infarkti akut iskemik është një bazë mpiksje gjaku patogjen (dmth, që synon adresimin mekanizmat e sëmundjes) trajtimi në periudhën akute - brenda 2 orëve të pranisë së sëmundjes së tomography magnetik dhe përjashtojnë hemorragji - i thrombolysis - restaurimin e qenët i qartë anijes nga "shpërbërjen" e trombo drogës - aktivatorin plasminogjen - aktelize ose alteplase, përdorimi i anticoagulants.

Kundërindikimet për thrombolysis: madhësia e madhe e zjarrit; Shenjat CT e pash hemorragjike, abscesit, tumoreve të trurit, keqformime arteriovenoze, aneurysms; kreu rëndë - dëmtim i trurit apo goditje brenda 3 muajve të fundit; Presioni sistolik të gjakut mbi 185 mm Hg. Art. Dhe diastolic më shumë se 110 mm Hg. c .; hypocoagulation, endokardit bakterial.

Trajtimi padiferencuar e pash përfshijnë:

- normalizimin e funksionit të frymëmarrjes;
- rregullimi i kardio - vaskulare të sistemit;

- Presioni i gjakut korrigjim;
- neuroproteksion - Semax 1,5% - hundë pika - përdorimi në fazat e hershme të pash kontribuon për një reduktim të ndjeshëm të defektit neurologjike; Tseraksoi ose Somazyna, glycine cerebrolysin intravenoz të shpërndarë në gojë - mbron neuronet e trurit në zonën e penumbry dhe stimulon punën e tyre. Dhe ata do të "marrë përsipër" funksion të vrarë në fushën e qelizave nekrozë;
- antioksidantë - myldronat, actovegin ose Solcoseryl, meksydol vena; vitaminë E.
- droga vasoactive për të përmirësuar microcirculation - trental, SERMION.

Rehabilitimi pas pash

Të gjithë pacientët të cilët kanë pasur një goditje janë fazat e mëposhtme të rehabilitimit, departamenti neurologjike, departamenti i neurorehabilitation, sanatorium - trajtim turistik, vëzhgimit punishte barnash në spital ambulatore.

Detyra kryesore e rehabilitimit:

- Restaurimi i funksioneve të shqetësuar,
- rehabilitimi mendore dhe sociale;
- parandalimin e komplikimeve post-pash.

Sipas karakteristikave të sëmundjes në pacientët vazhdimisht duke përdorur këto kushte mjekësore:

- Pjesa tjetër e rreptë krevat - të gjitha lëvizjet aktive janë përjashtuar, të gjithë duke lëvizur në shtrat kryer nga personeli mjekësor. Por në këtë mënyrë fillon rehabilitimi - kthen rubdown - parandalimin e çrregullimeve deje - ulcerat, gjimnastikë frymëmarrjes.

- zgjeruar mesatarisht pjesa tjetër shtrat - një zgjerimi gradual të aftësive motorike të pacientit - kthese pavarur në shtrat, lëvizjet aktive dhe pasive, kalimi në një pozicion ulur. Gradualisht lejohet vakt në një ulur një herë në ditë, pastaj 2 dhe kështu me radhë.
- Mënyra repart - përmes stafit mjekësor apo mbështetje (paterica, rrethoresh, ngjit ...) mund të lëvizin brenda dhomës, janë në dispozicion për të kryer lloje të vetë-shërbimit (ushqim, larje, salcë ...).
- Regjimi pa pagesë.

Modes kohëzgjatja varet nga ashpërsia e goditje dhe madhësisë së defektit neurologjike.

Efektet e pash

Pas një goditje e regresionit mundur plotë (shërim) defekt neurologjike dhe njeriu mbetet i realizueshëm. Varësisht nga shkalla e manifestimeve neurologjike kufizimin e mundshëm të kapacitetit nga 1 deri 3 grupe dhe vdekje të mundshme. Prandaj është e rëndësishme për të parandaluar zhvillimin e pash.

Parandalimi i goditja ishemike

Parandalimi parësor i enëve të gjakut - Fatkeqësitë cerebrale - është ndikimi në sëmundje, mund të çojë në goditje. Kur hipertensionit është e rëndësishme pritja e barnave antihipertensive, stabilizimin e tensionit të gjakut gjatë gjithë 24 orëve në ditë.

Shumë shpesh zhvillon në orët goditje peredrankovi. Rënia e rrezikshme të mprehtë në presionin e gjakut. Në sëmundje arterie koronare është e rëndësishme për të normalizuar ritmin e zemrës. Statin pritjes zvogëlon rrezikun e goditje. Diabeti ndikon negativisht shkalla e mbijetesës dhe ashpërsia e simptomave neurologjike në pacientët me goditje dhe rrit rrezikun e pash korrente. Masa të rëndësishme të mjaftueshme për të normalizuar korrigjim e sheqerit në gjak komplikime mikrovaskulyarnyh. Presioni arterial në diabetikët duhet të jetë më e ulët se në njerëzit pa diabet.

Personat të cilët kanë listuar sëmundje duhet të monitorohet nga mjekët për të qëndruar në punishte barnash në spital mjekët, Endocrinologists, rheumatologists, neurologë, të inspektuara në vit, për të marrë testet e nevojshme dhe dizajnuar studimit.

Pacientët që kanë pësuar goditje, në varësi të vëzhgimit punishte barnash në spital në një neurolog në poliklinikës. Në rehabilitimin e pacientëve të jashtëm, pas periudhës akute pash parandalimin e nevojshme të shkeljes të përsëritur të qarkullimit cerebrale. Neurologë duhet të informojë familjen e pacientit se rreziku i pash korrente gjatë vitit të parë është mbi 30%.

Mesëm program parandalimi pash përfshin tre faktorë kryesorë: normalizimin e presionit të gjakut, përdorimin e agjentëve antiplatelet (nëse është e nevojshme - anticoagulants) - Aspekard, Cardiomagnyl, Ahrenoks, Trombonet, lipidet-uljen drogës - statin - atorvastatina, simvastatin - liprymar, Symvatyn, Vabadyn, Atorvakor, Torvakard, pajtueshmërisë dietë që përjashton përdorimin e kolesterolit. Për më tepër, monitorimi dhe korrigjimi i sheqerit në gjak lipidohrammy nevojshme - kolesterolit dhe arrhythmias kardiake, trajtimin e sëmundjeve koronare të zemrës.

Në kushtet e rehabilitimit të pacientëve të jashtëm duhet të vazhdojë terapinë drogës, terapi stërvitje, masazh, fizioterapi, psikoterapi, trudoterapyyu.

Droga e drogës janë të përcaktuara kryesisht me gojë (tableta pije): Relaxants nootropic, vasoactive, antioxidant, neyrotransmitternye, muskujve.

Pacientët me çrregullime afatycheskymy klasa Show me një terapist folurit për metodën e restaurimit fjalim pas pësimit të një goditje.

Rehabilitimi ambulator duhet të kryhet me një korrigjim të detyrueshme, pasi pash është çrregullime psiko-emocionale në një pacient, të tilla si post-goditje depresioni.

Në praninë e çrregullimeve motorike përdorimin e duhur të terapisë së punës dhe rimëkëmbjen e aftësive të brendshme dhe vetë-shërbimit.

Gjatë tre viteve të para dhe rehabilitimin më efektive duhet të kryhet dy herë në vit, dhe përfshijnë medikamente dhe fizioterapi, myotonia, kinesitherapy, masazh, fizioterapi, shëndetësor - trajtim spa.

Kujdesi sistem-fazë për pacientët me goditje cerebrale është shumë Modeli efektive që lejon për diagnostikimin në kohë dhe me cilësi, patogjeneza bazuar prezantoj trajtim dhe rehabilitim objekteve moderne për të diferencuar duke përdorur metoda të ndryshme dhe mënyrat që mund të përmirësojë ndjeshëm rezultatet.

Konsultimi me një neurolog në temën e pash ishemike

Pyetje: Çfarë është TIA?
A: Lloji më i favorshëm i aksidentit ishemike akut cerebrovascular - atak ishemik i përkohshëm. Më shpesh kjo është një dhimbje koke të rënda, të përzier, të vjella të jetë e mundur, marramendje, unsteadiness kur ecin, çrregullime vizuale dhe të folurit, mpirje të ekstremiteteve. Të gjitha deficiti maksimal neurologjike rikthehet brenda disa ditësh. Pacientët të shtrohej në spital, provim. Pas pësimit të një pacienti TIA është në një punishte barnash në spital në një neurolog me trajtim të detyrueshëm të sëmundjes themelore që theu rrjedhjen e trurit e gjakut (hipertension, atherosclerosis e arterieve karotide ...).

P: A ka një parandalim goditje përsëritur?
Përgjigja është po. Pas pacient ishemike goditje gjithmonë duhet të marrë Aspekard (Cardiomagnyl, Ahrenoks) - nën kontrollin e gjakut - koagulimit, statin (liprymar, Symvatyn, Vabadyn ...) - lipidohrammy kontrolluar dhe Doppler. Jetë i sigurt për të trajtuar sëmundje themelor - hipertensionit, arteriosklerozës cerebrale, reumatizmi ...) Të gjitha ilaçet emërojë një mjek!
Në prani të karotide atherosclerotic stenozë treguar konsultimit anhiohirurh për të adresuar çështjen e përshtatshmërisë së trajtimit operativ.

Pyetje: nëse do të ndiqni një dietë të caktuar?
Përgjigja është po. Shkurtuar në konsum yndyrë. Replace gjalpë me luledielli, ulliri. Hani peshk yndyror, mish ligët, produkte të ulët-yndyrë qumështit. Ëmbëlsirat Limit - ëmbëlsira, pasta, pije freskuese, akullore. Shmangni alkoolin dhe duhanin. Rritja në dietë e frutave dhe perimeve.

P: Unë kam gjatë tomography magnetik zbuluar dystsyrkulyatornuyu zntsefalopatiyu - qeliza të vogla ishemike. A kam nevojë për kirurgji?

Përgjigje: Këto qeliza - një encefalopati dyscirculatory shenjë. Veprojnë ata nuk janë të nevojshme. Ne kemi nevojë për të trajtuar sëmundje themelor - drogës kardiovaskulare, neuroprotective, hipertensionit - praparaty antihipertensiv.

Q. kist formuar pas goditje në tru. Çfarë duhet të bëni?
Përgjigje: pasi pësoi një goditje pas 1-3 muaj pijeve kist formuar indeve nekroza në vendin e trurit, është rezultat i një goditje. Për të vepruar nuk është e nevojshme.