Dhimbje koke Cluster


Gjithkush e di kusht dhimbshme dhimbje koke, dhe 0.1% e popullsisë vuan nga "ferri" - rreze (ose "grumbull") Dhimbje koke. Shumica e tyre - janë duhanpirës, ​​e ndërtuar fort njeri me një "luan" personi - me një nofull katrore dhe një mjekër si pirun, rrudhat trasha dhe sy të lehta blu. Sulmi i parë mund të ndodhë në çdo moshë - nga 20 - 60. Femrat vuajnë rrallë.

Simptomet e grumbull dhimbje koke


Shumë i fortë, djegie, rrufe shpon dhimbje koke në një sy, sy, me rrezatim të mundshëm në tempull, veshit, faqe, ballin, i shoqëruar nga çrregullime të njëanshme autonome - hundë të zihet fryma, sytë e përlotur, rrjedhjen e gjakut në fytyrë, skuqje të syrit, djersitje ballit, - e quajtur dhimbje koke grumbull. Dhimbje koke në rritje të shpejtë, sytë e kuqe dhe një njeri i shkelur në kërkim të një vendi - greva, ecën në qarqet, "do të mundë kokën time kundër murit," duke mbajtur kokën e tij në duart e tij, plot gjallëri, moans, thërret, britmat ... Shpesh nuk mund të ketë Sindromi një Horner-së - ptosis (shekulli ptosis), miosis (shtrëngim nxënës) dhe enoftalm (Tërheqja e syrit). Kjo dhimbje e rëndë mund të shkaktojë mendimet e vetëvrasjes.

Dhimbje koke Cluster - nuk është një seri (trarëve, grupe) për disa sulme, nga 15 minuta për gjysmë ore, një ditë, me pengesa të vogla dhe rritjen e mëvonshme të dhimbjes maksimale të egër, për javët dhe muajt në vijim një shlyerje të zgjatur - muaj, vite. Nuk është një formë kronike e cluster dhimbje koke në të cilën nuk ka ndjesë. Dhimbje koke më e vështirë ndodh natën, gjithmonë shfaqet në të njëjtën kohë.

Harbingers (atmosferë) nr. Pacienti zgjohet nga dhimbje të forta. Dhimbje palë gjatë një rreze nuk është ndryshuar, por në të ardhmen, në episode të ndryshme për të ndryshuar anët. Në fillim dhe në fund të periudhës së sulmeve grumbull pak intensive dhe mund të zgjasë disa minuta. Më shumë sulme janë të vështirë dhe dhimbja është shumë intensive dhe e dhimbshme. Në periudhën personi mezhklasternyy ndjehet i shëndetshëm.

Tufts dhimbje koke mund të quhet çrregullim ciklike lidhet me orën biologjike e njeriut. Në mekanizmin e të cilit ende nuk është kuptuar saktësisht rolin e rëndësishëm që luan hypothalamus, qendër pterygopalatine, nervore trigeminal, substancave vasoactive - serotonin dhe histamine. Si rezultat i proceseve komplekse neurohormonal, neurophysiological dhe ciklike të zhvillimit vasodilation patologjike. Ajo është në këtë fazë të zhvillimit dhe e përcolli për të trajtuar dhimbjet - ju ngushtuar enët e gjakut dhe sulm ankorua. Nervore trigeminal është nxitësi kryesor i dhimbjes. Simptomat autonome e sulmit me kusht sistemin parasympathetic nervor - fibrave parasympathetic nga bërthama në krye ganglia slyunootdelytelnoho krylonebnoho dhe për të siguruar më tej innervation e enëve të trurit, gjëndra dhe gjëndra lacrimal e mukozën e hundës. Gjatë episode dhimbje alkoolit, nitroglicërinë mund të provokojnë një sulm. Ndryshon mënyrën tradicionale të jetës mund të përshpejtojë shfaqjen e një grup të ri, duke ndryshuar planifikimin, ndryshimin e zonës klimatike, neuro-emocional stresin ...

Një dhimbje koke të tilla të rënda menjëherë çon pacientin te mjeku - neurolog.

Ekzaminimi me dhimbje koke

Diagnoza diferenciale është kryer me një migrenë, mosfunksionim TMJ, arterit përkohshme.

Diagnoza është klinikisht një përshkrim i detajuar i pacientit të veçantë, të përsëritura në sulme të njëjta. Për diagnozën prani të rëndësishme të mësipërm sulmeve pesë gjatë periudhës dhe faljen prania episod. Kjo nuk është zbuluar simptomat fokale neurologjike dhe shkaqet e tjera të dhimbje koke.

Kur thirrja e parë për të përjashtuar dëmtime serioze të trurit organike duhet rezonancë magnetike. Dhimbje simptomatike klasteropodobnye mund të ndodhë në patologjinë e hipofizës dhe zonës parasellyarnoy arteries karotide aneurizëm, kartsynome nasofaringeal, patologji segmentet e sipërme të qafës së mitrës (meninheomy).

Trajtimi i cluster dhimbje koke

Për lehtësimin e një sulmi përdorur thithjen e% oksigjen 100 për 15 minuta përmes një maskë, triptany (sumatriptan në formën e sprays hundës, ose administrim parenteral, zolmitryptan), spray dihydroergotamine nazale, të ftohtë të tempull, akupunkturë, qetesues dhe opiatet. Zgjatur periudha e rëndë grumbull dhe sulmet përshkruajnë steroid.

 
Analgesics konvencionale dhe antispasmodics nuk ndihmojnë hiqni sulmin, droga vetëm pak të zvogëlojë intensitetin e dhimbjes. Në fillim të grumbull mund të përdoret droga jo-steroidal anti-inflamator në kombinim me caffeine. Aplikimi yntranazalnoy zbatimi i 4% lidocaine zgjidhje. Ju mund të aplikoni për parandalimin e sulmeve të natës ergotamine 2 mg një orë para gjumit.

Profilaksia e cluster dhimbje koke

Për parandalimin, dmth ulur numrin dhe ashpërsia e sulmeve kur duke përdorur mprehje verapamil, steroid, karbonat litium. Kurse Dozimi dhe cakton mjeku pavarësisht nga shumë efekte anësore.

Përdorimi mjaft efektive e topiramate 25-200 mg, përdorimi i zgjatur i një rritje graduale dhe të ulur dozën.

Përdorur në trajtimin e:

  • akupunkturë,
  • lazer terapi,
  • Balneotherapy,
  • psikoterapi,
  • Trajnimi auditory,
  • sedativë për normalizim të sistemit nervor autonom.

Është e nevojshme për të përjashtuar duhanit dhe alkoolit. Mirë se vini vitamina B, antioksidantë.

Konsultimi mbi grumbull dhimbje koke

Pyetje: Çfarë është flotacion oksigjen?
A: Oksigjen concentrator gjeneron oksigjen nga ajri. Pajisja është projektuar për terapi oksigjeni.

Concentrators oksigjenit

Flotacion përdorur shufra të karbonit të veçanta të ndara nga ajri injektuar azotit. Azoti është prodhimi në anën e prodhimit të maskë jashtë oksigjenit e nevojshme koncentruar - 90-95%. Output concentrators energjisë oksigjenit ndryshon në varësi të modelit dhe shkon 3-10 litra për minutë. Çdo njësi është e pajisur me një lumë prodhimit rregullator, dhe ju mund të rregulluar nivelin e dëshiruar.