Paralizë cerebrale paralizë cerebrale


Paralizë cerebrale (CP) - nuk ka sistem progresiv nervor qendror, moszhvillimi i trurit, i cili manifeston çrregullime të lëvizjes (paraliza, twitching, fjalës), disequilibrium mund çrregullime intelektuale, epilepsi.

Shkaqet e Cerebral paralizuar


Paralizë cerebrale ndodh gjatë çrregullimeve të zhvillimit të fetusit (infeksionit të rëndësishme gjatë shtatzënisë, cytomegalovirus, toxoplasmosis, herpes, toksemisë fund të shtatzënisë, nënës dhe papajtueshmërisë fetusit në faktorit Rh, shkeljen e mekanizmave autoimune të zhvillimit embrional). Punës parakohe, ofrimit të zgjatur apo të shpejtë, ofrimit në pozicionin e gabuar të fetusit, plagosje lindjes, rrit rrezikun e verdhëz. Të gjitha të çon lart në hipoksi (uria oksigjenit) dhe asfiksisë (ngulfatje) fruta. Si rezultat i mungesës së oksigjenit është tab thyer dhe në zhvillimin e trurit të fëmijës.

Në mënyrë të ngjashme, është e pamundur për të përcaktuar shkakun e sëmundjes.

Faktorët e rrezikut janë sëmundjet fizike dhe endokrine e nënës (epilepsi, çmenduri, hypothyroidism), zakone të këqija - alkooli, droga, periudhë e gjatë e infertilitetit, moshës 18 dhe më të vjetër se 40 vjet, thekson.

Simptomet e paralizë cerebrale

Sëmundja mund të ndodhë në minutat e para të jetës, dhe ndoshta për muajt e parë, në varësi nga shkalla e sistemit nervor. SimptomyDTsP të varet nga shkalla e prapambetjes së trurit dhe vendndodhjen e strukturave të prekura. Ashpërsia e simptomave mund të ndryshojnë nga butë të shumë të rënda - duke çuar në paaftësi.

Vonesa në paraqitjen e aftësive motorike të fëmijës, mungesa e lëvizjes, lëvizje e tepruar, mbajtjes varfër kokë, dhimbje dhe një stok i rëndësishëm i zhvillimit të të folurit janë simptomat serioze dhe kërkojnë apel urgjent për neurolog e fëmijëve.

Më të prekur zona të trurit përgjegjëse për lëvizje, tonin e muskujve, bilancit. Truri nuk mund të duhet të sigurojë e komandës dhe kontrollit muskujt. Manifestuar në formën e shkeljes së paralizës, rrit tonin e muskujve, lëvizjet e pavullnetshme dhe posmykuvan. Fëmija mbetet prapa në zhvillim - lëvizje jo të këqija ose lëviz gjymtyrët, më pas fillon të mbajtur kokën tuaj, roll, të interesuar në lodra, të ulen, zvarritje, ecin. Ajo nuk mund të vihet në këmbë - fëmija i bazuar në nosochky nuk është e gjithë këmbë, nuk mban një lodër në dorë, me vetëdije mund të ngrejë gjymtyrë të hapin një grusht, lëvizin këmbët tuaja. Rritja e tonin e muskujve kufizon lëvizjet e fëmijës deri në pamundësinë totale për të lëvizur.

Paralizuar jetë një gjymtyrë, të njëanshme dorë-këmbë, dy armëve, dy këmbët. Gjymtyrët paralizuar prapa në zhvillimin - janë më të shkurtra dhe të hollë se normale, nuk janë gjë e shëmtuar skeletik, contractures të përbashkëta, të cilat më tej i jep lëvizje. Si rezultat i dëmtimit të trurit thyer koordinimit motorik - po vuan ritmin, fëmija mund të bjerë, të bëjë lëvizje të çuditshme, dremitje, me lëvizjet e pavullnetshme gjymtyrë.
Foshnja mund të jetë konfiskimet (konvulsione dhe pa ndjenja).

Zhvillimi i mundshëm i strabismus, nistagmus (dridhje nga shikimet), vizion të paqartë, dëgjimi, mendja, fryma, gastro-intestinale traktit. Sjellja shkelur të mësuarit.

Simptomet e paralizë cerebrale Cerebral paralizuar

Struktura e trurit dhe zona dëmtimi me paralizë cerebrale

Në varësi të vendndodhjes së strukturave të prekura të trurit sipas Klasifikimit Ndërkombëtar të Sëmundjeve të dalluar shtatë grupe CP:

1Spasticheskaya diplegia (sëmundja e vogël);
Paralizë cerebrale 2Spasticheskiy (hemiplegia dyfishtë, tetraplegji);
Hemiplegia 3Detskaya;

4Diskineticheskiy paralizë cerebrale;
5Ataksicheskiy paralizë cerebrale;
Forma 6Smeshannye e paralizë cerebrale;
7DTSP papërcaktuar.

Diagnoza e Cerebral paralizuar

Diagnoza bazohet në shqyrtimin neurologjike dhe metodat instrumentale e ekzaminimit;

-studim electrophysiological dhe vlerësimi i muskujve të mundshëm të nervave periferike;
-Electroencephalography - Vlerësimi i rrymave funksionale biologjike të trurit.
-Konsultimet e nevojshme okulist, otolaringolog, psikiatër Epileptology, pedikyrist.

Dallojnë (otdichat) me paralizë nevojë sëmundjeve degjenerative progresive-distrofike, tumoret e trurit, sëmundjet kromozomal, sëmundjet neuromuskulare cerebrale (amiotrofiyeyu kurrizore Verdnyha - Hoffmann, miopatia të lindura), myotonia Oppenheim, trashëguar çrregullimeve të metabolizmit lipidet, gepatotserebralnoy degjenerimit (sëmundjes Wilson -Konovalova), paraplegji spastik Shtryumpelya, efektet e meningjitit transferuar në vitin e parë të jetës.

Për shkak të shumëllojshmëri të simptomeve dhe ashpërsia e këtyre sëmundjeve samodyahnostyka papranueshme. Kjo mund të jetë për jetën, kohëzgjatjen e saj dhe cilësinë.

Trajtimi i Cerebral paralizuar

Paralizë cerebrale Trajtimi duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të bëhet vazhdimisht. Sëmundja është e pashërueshme, por trajtimi nga një moshë të re mund të jetë zhvillimi më i favorshëm.

Në vitet e para të jetës me siguri të kompensuar një defekt, të zvogëluar pamjen e spasticity dhe për këtë arsye, deformime skeletore, contractures dhe përmirësimin e përshtatshmërisë për lëvizjet normale, duke mbajtur bilanc, vetë-shërbimin.

Fëmija duhet të respektohen pediatrin, neurolog, pedikyrist, terapisti i të folurit, psikologu, rehabilitimin. Përpjekjet e të gjithë profesionistët dhe prindërit duhet të synojnë përshtatjen më të lartë të mundshme sociale të fëmijëve. Efekti terapeutik duhet të fokusohet në jetën e përditshme, për të kënaqur dëshirën e tij për të ecur më vete - të marrë lodër është e veshur, të ulen, të qëndrojnë, të ecin. Për çdo fëmijë duhet të zhvillohet seanca fizioterapist individuale të programit, është e mundur duke përdorur pajisjet ndihmëse dhe pajisje të posaçme.

Trajtimi i paralizë cerebrale duhet të jenë gjithëpërfshirëse dhe të përfshijnë terapi mjekësore, stërvitje të vazhdueshme terapeutik, ortopedike - trajtim kirurgjik, mbështetje psikologjike, zhvillimit të gjuhës, një trajtim spa. Fëmija duhet të mësohen për të kryer pothuajse të gjitha lëvizjet dhe mbështetjen e tyre.

Medikamentoznoelechenie DTsPsostoit me neuroprotective, antioxidant, droga kardiovaskulare, metaboliteve të trurit, relaxants muskujve dhe vitamina. Përdorur gjerësisht tserebrolyzyn intravenoz Cortexin intramuskulare, intravenoze tserakson - shurup - tableta, Somazyna - IV - shurup, Actovegin intravenoze - tableta, Solcoseryl piracetam intravenoz vena - tableta. Injeksione e neurolog drogës përshkruar. Glicine, normat tableta Neurovitan përshkruara. Për të hequr tensionin e muskujve spastik, në varësi nga shkalla, ose të bëjë injeksione Mydocalm ose përshkruajnë pilula - baclofen Mydocalm ose Relaxants tjera të muskujve. Ndoshta futja e barnave në pika biologjikisht aktive gjymtyrëve dhe fytyrës - proserin ATP. Në raste të rënda, përdorimi i mundshëm i injeksioneve të toksinës botulinum - Botox argëtohem. Në muskujve prekur (muskujve tensionuar) një gjilpërë të veçantë është futur në disa pika të drogës. Procedura është efektive, por kërkon përsëritje pas 6 muajsh.

Nëse fëmija juaj ka konfiskimet, vetë jo vetëm e papranueshme, por edhe kërcënuese për jetën. Zgjedhja e barnave të veçanta antiepileptic varet nga lloji i frekuencave sekuestrimit dhe ashpërsia, mosha, comorbidities. Përdor drogë Valproik acid toparamat, lamotrigine. Merret me këtë mjek. Vetë Emërimi dhe largimi i drogës nuk janë të lejuara.

Trajtimi i drogës i simptomatike cerebrale paralichanosit, mund të përdorin dhimbje dhe drogë, antispasmodics, ilaqet kundër depresionit dhe qetësues.

Por terapi fizike pacienti paralizë cerebrale duhet të bëni vazhdimisht, gradualisht duke fituar sëmundje në të gjitha lëvizjeve të reja, duke iu përshtatur me trupin tuaj dhe botës së jashtme. Vizituar klasa rehabilitators, dhe prindërit duhet të mësojnë teknikën e masazh dhe gjimnastikë terapeutike, sepse ajo i takon për të trajtuar të përsëritur dhe të përsëritur çdo ditë. Terapeutik ushtrim - kjo pika lojë - nga "të marrë karamele dhe për të sjellë topin" për të luajtur në piano dhe duke luajtur në Simulators sportive, topa gjimnastikor, jastëkët, Shkalle, Walker.

Trajtimet fizioterapi - Balneotherapy, baltë dhe të trajtimit termik, dylli mineral, electrophoresis i drogës, stimulimit elektrik të muskujve dhe nerva.

Trajtimi kirurgjik i paralizë cerebrale është e rekomanduar për contractures rënda. Aplikoni zakonshëm Plaster dhe trajtim kirurgjik. Podiatrists - kirurgët mund të zgjasin muskujt dhe tendons, kocka (ahilloplastika, arthroplasty), tendons transplantuar, prerë pjezë për lehtësimin spasticity, nerva për të kryer operacione. Ndërhyrjet për qëllim për të parandaluar dhe trajtuar kontrakturave, zhvendosjen dhe subluxation e nyjeve, për të rritur gjymtyrë stabilitetin

Balneotherapy - në ujë të ngrohtë ul tonin e muskujve, reduktohet hyperkinesis (twitching), vëllimi i lëvizjeve aktive. Cakto bromine, sanëz, pishë, terpentinë, oksigjen, radonit, Detare, dush perla, vorbull, not. Banjë moderne "Akvadelitsiya", "Akvamanus", "Akvapedis" mundësojnë nënujore ventilim jet masazh, trajtim ozonit dhe hromotsvetoterapiey. Një katër banja panatyrshëm "Verishofen" mundësi për të kombinuar ndikimin e ujit të ngrohtë dhe të panatyrshëm aktuale apo impuls dhe drogës - bishofit, terpentinë, acid nikotine, i urtë, pisha ekstrakt.

Klima tsvetodinamicheskih kuantike - kamera e kombinuar me dush lazer dhe pellgu. Pishinë është kryer shpinë horizontale ose vertikale, zhvillim të përbashkët, nën ujë dush - massager, dush ujëvarë - ujëvarë.

Zhvillimi i programueshëm hardware i nyjeve, simulators terapi aktive mekanike me biofeedback - një trajtim modern të pacientëve me paralizë.

Përdorimi i Integruar i trajtimeve shumë efektive.

Sanatorium - trajtim turistik - Yevpatoriya, Saki, Truskavets, Odessa dhe të tjerët ku trajtime mund të jetë e përshkruar teknikat më efektive:

-gips pikë referimi;
-ortopedike - korrigjim kirurgjikale;
-masazh;
-fizioterapi - elektroforezë, magnetike, elektrike, interdin, myotonia, drita, darsonvalization, ultratinguj; Electrophoresis është kryer me prozerina, acid nikotine, fastum - xhel;
-akupunkturë;
-baltë;
-lazer terapi;
-Shiatsu - Terapi - acupressure;
-seanca me një terapist të folurit;
-Yevpatoria - delfin - komunikim dhe not me delfinët;
-Montessori - terapi. Montessori Metoda krijon një gamë të gjerë të interesave të fëmijëve, motivimi i brendshëm për njohuritë e reja, aftësia për të koncentrohen në punë, vëzhgimit dhe pavarësi;

-Bobath teknikë - Ndihmoni fëmijën të "vetë", me përdorimin e pajisjeve ndihmëse dhe pajisjeve të veçanta.

Që nga viti 2003, turistik spa e Truskavets punojnë Klinika Ndërkombëtare e Rehabilitimit nga Profesor Kozyavkin V.- Një nga metodat më efektive të trajtimit për paralizë cerebrale. Ky sistem i rehabilitimit intensiv neurophysiological, korrigjim biomechanical e shpinë dhe nyjeve të mëdha, përdorimi i teknologjive të hapësirës për të trajtuar fëmijët kostum "Spiral", fizioterapi, terapi stërvitje, pajisje ushtrim.

Kostum "spirale" është përdorur për korrigjimin e lëvizjeve stereotipe. Duke stimuluar kapacitetet kompensuese të organizmit dhe aktivizimin e plasticitet të trurit, sistemi krijon në shtetin cerebrale e pacientit paralizë të re funksionale e cila hap mundësinë për motorike të shpejtë dhe të zhvillimit mendor të fëmijëve. Ul spasticity muskujve, bleu aftësi të reja motorike. Kostumi është përshkruar në foto.

Spiral Costume për trajtimin e metodës paralizë cerebrale Kozyavkin

Foshnja rregulluar armëve, hips dhe kofshët dhe të varur nga rrjeti. Swings Fizioterapeut fëmijë, rrëshqitje atë, ndërsa mbajtjen e tij me dorë, këmbë. Fëmija mbahet nga unaza. Në këtë pozicion, truri merr sinjalin e duhur nga muskujt dhe "në fluturim" lëvizje zotëruar. Teknika është e njohur nga Parlamenti Evropian dhe. Profesor V. Kozyavkin - Ukrainisht parë, i cili fitoi "Misioni", e cila është dhënë si mjekët më të mirë në Rusi. Metoda e tij e rehabilitimit të pacientëve me paralizë cerebrale është e njohur si një nga katër më të efektshme në botë. Analiza statistikore e mbi 12,000 pacientë kanë treguar efikasitet të lartë të sistemit. Normalizimi i tonin e muskujve është vërejtur në 94%, aftësitë e kreut të duhur të kontrollit - 75% e pacientëve, aftësive të fituara 62% të ulëseve, shfaqja e ecje të pavarur është regjistruar në 19% të pacientëve më parë nehodyaschih, 87% ishin në gjendje të hapin një grusht ngjeshur furçë spastik.

Zhvillimi i teknologjive të reja, shkencëtarët rusë kanë zhvilluar pnevmokombinezon ortopedik që kap joints, shtrihet muskujt lodhje muskujt në pjesën e jashtme, dhe truri merr një sinjal të korrigjohet dhe kur bën gjymtyrët terapi fizike fillojnë të lëvizin drejtë, por kosto e tij - dhjetëra mijëra rubla .

Pnevmokombinezon ortopedike për të trajtuar paralizë cerebrale

Për fat të keq, paralizë cerebrale është e pashërueshme. Nga shuma e dëmtimit të trurit, trajtimi i përpiktë në kohë dhe të gjatë do të varet nga shkalla e efekteve të vazhdueshme të aftësisë së kufizuar. Kur ruajtjen inteligjencën dhe aftësitë e lëvizjes së pavarur me fëmijët paralizë cerebrale mund të studiojnë në shkolla normale dhe universitete për të punuar. Për raste të rënda, ka shkolla speciale me konvikt, ku mësimi është i kombinuar me trajtimin e dhënë mundësitë individuale të fëmijës, orientimin profesional të mbajtur për t'u përgatitur për një profesion që plotëson aftësitë dhe interesat e pacientit psikofizik.

Parandalimi i Cerebral paralizuar

Parandalimi i paralizë cerebrale është për të mbrojtur shëndetin e nënave, përveç shprehive të dëmshme, monitorimin e shtatzënisë.

Konsultimi mbi temën e paralizë cerebrale:

P: A mund të shkaktojë paralizë cerebrale në të rriturit?
A: paraliza cerebrale mund të ndodhë të rritur - pas lëndimit të rëndë të trurit traumatik, goditje, sklerozë të shumëfishtë, neuroinfections. Edhe pse shkaku i sëmundjes është e ndryshme - një manifestim i një - gjymtyrë të paralizuar, tonin e muskujve të lartë, çrregullim lëvizje, vetë.

Pyetje: Kur duhet të fillojë trajtimin?
A: trajtimi është më efektive në muajin e parë, një vit, tre vjet pas sëmundjes. Next vjen pasojat e vazhdueshme dhe trajtimi është simptomatik.

Pyetje: Nëse koha lart, çfarë duhet të bëjmë?
Përgjigje: Në qoftë se koha është e humbur, nëse një fëmijë apo i rritur, trajtimi është ende e nevojshme, edhe pse shumë më pak efektive. Një kurs i terapi të drogës, të përshkruara nga mjeku, masazh, fizioterapi, trajtimin tuaj spa. Qëllimi i trajtimit është - përshtatje maksimale të defektit tuaj motorike, vetë, lëvizjes, reduktimin defekt fjalës, reduktimin e numrit të konfiskimeve.

Duke përdorur të gjitha llojet e "popullore" metodave në vend të metodave tradicionale mund të çojë në humbjen e kohës, degradoj manifestimet e sëmundjes - drejtuar deformim të skeletit, joints humbasë mundësinë për korrigjim kirurgjik.

Pyetje: paralizë cerebrale ose transferohen nga trashëgimi?
Përgjigje: nuk dihet. Besohet se paralizë cerebrale - sëmundje polietiologichesky. Është hipoteza e një komponent trashëguar në shkakun e humbjes së trurit. CP është më e zakonshme tek djemtë dhe ndodh vështirë për të shpjeguar praninë e faktorëve të trashëgueshëm ICP, seks-lidhura. Por prova të qarta ende. Në një populli krejtësisht të shëndetshëm janë të lindur fëmijë të sëmurë dhe pacientë janë të lindur të shëndetshme. Tani, në vendet më të zhvilluara kanë mësuar në gji të parakohshme me peshë shumë të ulët, por për fat të keq, ajo promovon rritjen e fëmijëve me paralizë cerebrale.

Pyetje: Çfarë është jetëgjatësia e pacientëve me paralizë cerebrale?
A: paralizë cerebral - nuk është një sëmundje progresive. Ajo të çon në aftësinë e kufizuar, por jo vdekjen. Die pacientët bashkuan nga sëmundjet.