Dhimbje të nervit shiatik


Në praktikën klinike, për shkak të zhvillimit të njohurive shkencore mbi etiologji dhe patogjenezën e sëmundjeve, ka ndryshime në formulimin e një diagnozë. Vjetëruara zëvendësohen me terma të reja.

Dhimbje të nervit shiatik e njohur dikur sëmundje e lidhur me zaschemlenyem dhe inflamacion (pezmatim nervi) sciatic nervore në shpinë lumbosacral, manifestohet dhimbje vsnovnom akute. Dhimbje të nervit shiatik - më tepër, kjo është një simptomë, jo një diagnozë të veçantë. Në vend të termave të përdorura më parë - "Ishias", "dhimbje të nervit shiatik paraliziruyuschiy" Tani përdorin: radiculopathy, radykuloishemiya, radikulomieloishemiyi.


Radiculopathy - Sëmundje e shpinë, radykuloishemiya - Sëmundja është radicular arteriet, venat dhe rrjedhimisht shpinë, radikulomieloishemiyi - Lezionet e kombinuara të shtyllës kurrizore, enëve të gjakut dhe palcës kurrizore.

Dhimbje akute në zonën e innervation e shpinë kombinuar me çrregullime ndijore dhe motorike - radiculopathy. Shqetësuar nga dhimbje në shpinë, dhimbje kaluar, dhe i vetmi "varur" - radykuloishemiya. Kur simptomat e palcës kurrizore lidhur - mosfunksionim të organeve të legenit, parezë ndaluar ... - radikulomieloishemiyi.

Provim

Për diagnozën e dhimbjes është prioshozhdeniya nevojshme llogaritur tomography ose rezonancë magnetike.

Në ekzaminim neurologjik karakterizohet domosdoshmërisht nga humbja e reflekseve pjezë, hark refleks cila ka dhënë shpinë të dhënave, innervation ndijor në zonën e shtyllës kurrizore dhe prania e dobësisë muskujve në grupet e muskujve që janë innervated nga këto rrënjë.

Trajtim

Trajtimi varet nga faza e sëmundjes - në akut - komponimet analgjezik, dhe hormonet mund (vena, bllokada paravertebral), droga nonsteroidal anti-inflamator, Relaxants muskujve, gabapentin, vitaminë B. Në radiculopathy shtuar antioksidantë dhe terapi enëve të gjakut, në radikuloishemiyi - droga Anticholinergic.

Pas zbulimit të herniation disk rrënjë komprematsiey ose compression palcës kurrizore - çështja e trajtimit kirurgjik, shuma e të cilave është negociuar me nevojën neurokirurg.

Në periudhën Subacute - fizioterapi, myotonia, Amplipuls, nxitje, rryma diadynamic, darsonvalization, terapi magnetike, masazh, akupunkturë.

Rëndim jashtë treguar një trajtim spa.