Arachnoiditis cerebrale, opto-hiazmalnyy, kurrizore


Arachnoiditis- një inflamacion i trurit Arachnoid. Megjithatë, vetëm një plagë Arachnoid izoluar praktikisht nuk ka hapësirë ​​për shkak se ajo i mungon anijeve sobstvennyhkrovenosnyh, në mënyrë tipike, procesi shkon nga butë (të enëve të gjakut) shell. Prandaj e saktë të flitet për leptomeninhit.

Shkaqet e arachnoiditis


Arachnoiditis shpesh shkaktohet infeksionet përfshirë neuroinfections. Shkaku arachnoiditis gjithashtu mund të dehje dhe lëndimet. Në membranat që rrethojnë Arachnoid dhe turbullt e tyre e shënuar dhe trashje. Arachnoiditis shpesh çon në proceset spaykovymprotsesom, duke rezultuar në mes predha duket adhesions ind lidhës; të ngjitet në vende trazim dukshme dhe rritja e enëve të gjakut, dhe cysts nganjëherë formuar. Në varësi të vendndodhjes të procesit kryesor dallohen Sipërfaqja arachnoiditis konveks e trurit (konveksitalnyy) opto-hiazmalnyy, pasmë fossa dhe kurrizor.

Simptomet e arachnoiditis

Që nga simptomat e arachnoiditis cerebrale në vendin e parë janë dhimbje koke përhapur, karakter më pak lokale.

Arachnoiditis Konveksitalnyy zakonisht gjendet në pjesën e përparme të trurit, dhe si pasojë ka motorike fokale dhe simptomat shqisore karakter. Nuk mund të ketë konvulsione si fokale dhe të përgjithshme.

Optik-hiazmalnyy arachnoiditis ndodh pas traumave, infeksionet e përgjithshme dhe inflamacion në tranzicionin e përparme pranë, etmoidalnye sfenoidalnye dhe sinuseve. Sëmundja fillon me një rënie graduale në vizion në të dy sytë. Fundus ndonjëherë shënuar pezmatim nervi optik. Nuk mund të jenë simptoma të presionit në rritje intracranial, dhe atëherë sëmundja mund të ngjajnë tumoroznoho foto. Në diagnozën e optike-hiazmalnoho arachnoiditis gjithmonë duhet të ketë parasysh mundësinë e retrobulbar pezmatim nervi, e cila është gjysma e debutimin e sklerozë të shumëfishtë.

Arachnoiditis pasmë fossa ndodhin pas traumës, infeksionet e përgjithshme dhe inflamacion në kalimin në shell. otogenic nga zjarret aty pranë. Më parë, dhe më së shpeshti prek palë .VIII e nervave kraniale: aty tringëllimë në veshët, marramendje, tronditëse; më vonë i bashkohet humbjen e dëgjimit dhe bie testin kalori; ndonjëherë tërhequr VII dhe V palë e nerva. Nistagmus mund të ndodhë. Në raste të rënda të simptomeve fokale shoqëron shprehur sindromin hiperhenzionno-hydrocephalic, duke përfshirë nipples ndenjur. Me kurs të tillë psevdotumoroznaya nuk janë të ndryshme nga arachnoiditis pasmë fossa tumoreve.

Arachnoiditis kurrizore shpesh lokalizohet në lumbosacral ose torakale; nganjëherë ka një membranë plagë përhapur Arachnoid.

Arachnoiditis kurrizore është e karakterizuar nga lloji radicular dhimbje, të cilat mund të bashkohen simptomat e compression shtyllës kurrizore.

Diagnoza e arachnoiditis

Rëndësishëm në diagnozën e arachnoiditis kurrizore janë rezultatet e matsodilom myelohrafyy. Në disa raste diagnoza përfundimtare e inflamatore compression rrënjë natyra apo palcës kurrizore është i instaluar vetëm gjatë rishikimit kirurgjikale.

Është e nevojshme për të vënë në dukje tendencën për diagnozën e paarsyeshme zgjerimin e arachnoiditis në të gjitha rastet e paqarta të patologjisë cerebrale dhe kurrizore. Ky trend është veçanërisht e dukshme në grup vërejtur e pacientëve me dhimbje koke kronike. Ndërkohë, të paktën 90% e koke jane shkaktuar nga faktorë vasomotor. Ajo duhet të mbahet parasysh shpeshtësinë tsefalhicheskoho neuroses sindromi.

Në vitet e fundit shumë është bërë gjë e rrallë të dukshme e të ashtuquajturit arachnoiditis optik-hiazmalnoho dhe për këtë arsye zvogëluar numrin e ndërhyrjeve kirurgjikale për këtë formë.

Mjafton fytyrat diskutueshme dhe diferenciale diagnostike e atyre formave të arachnoiditis pasmë fossa, manifestohet plagë izoluar VIII nervore me dhimbje koke moderuar.

Rol të rëndësishëm në përhapjen e diagnozës së arachnoiditis cerebrale luan një pnevmoentsefalohramm gabuar Interpretimi Në raste të tilla. Në mënyrë tipike, pikturë tradicionale "arachnoiditis cistike" në fakt reflekton proceset rezidualyaye atrophic, dhe hapësira zgjerimi pidobolonkovomu është vetëm karakter ndihmëse. Nedouchityvaetsya dhe ndryshueshmëria e gjerë e foto normale pnevmoentsefalohraficheskoy.

Trajtimi i arachnoiditis

Në prani të vatrave bakteriale infektive - antibiotikët, sulfonamides. Në të gjitha rastet e treguara jod përgatitjet, stimulators, diuretike, analgesics.

Indikacionet për kirurgji lindin kur arachnoiditis optik-hiazmalnoho dhe lezione inflamatore të pasmë fossa membranat që ndodhin me një pamje të mbyllje. Trajtimi kirurgjik i inflamacionit janë gjithashtu subjekt i compression të palcës kurrizore dhe arachnoiditis shkaktuar nga dhimbje të vazhdueshme radicular.

Arachnoiditis opto-hiazmalnyy

Karakterizohet kryesisht nga uljen progresive të mprehtësisë pamore në një ose të dy sytë. Kjo zbuloi ngushtim koncentrik të fushave vizuale, scotoma qendrore shpesh bitemporalnayahemianopsiya. Zakonisht shënuar ndenjur atrofi optike nervore ose ndryshimet e tyre nevriticheskih. Në disa pacientë sindromi Kennedy - një kombinim i scotoma qendrore dhe atrofi primar të nervit optik në një sy me ndryshimin ndenjur në anën tjetër. Së bashku me dëmtimin e lezioneve optike nervore janë vërejtur shpesh nervat nuhatjes dhe shenjat piramidale lehta oculomotor. Ajo është gjithashtu çrregullime të mundshme hypothalamic - diabeti insipidus, patologji e llojeve të ndryshme të shkëmbimit, zhvillimit të parakohshme seksuale dhe të tjerët.

A. opto-hiazmalnyy me zhvillimin akute në shumicën e rasteve ka një prognozë të favorshme. Me rënien graduale në mprehtësi vizuale si shërim i tij është i ngadalshëm dhe zakonisht i paplotë. A. Kur diagnostifikimi janë metoda të rëndësishme shtesë: Echo p.sh., EEG, tomography llogaritur, angiografi. A. rrjedhjet vazhdoi, shpesh me acarimin e përsëritura, zakonisht të shkaktuara nga sëmundjet infektive dhe dëmtim të trurit traumatike.

Arachnoiditis cerebrale

A. Kur procesi konveksytalnoy më shpesh lokalizuara në convolutions qendrore që zakonisht klinikisht fokale (xheksonas) konfiskimeve të dukshme. Ata janë konfiskimet tipike clonic grupe të caktuara të muskujve ose paresthesia (me A. lokalizimin në gyrus qendrore mbrapa ose rajonit sipërme parietal) me përhapja pasuese sipas qendrave topografia lëvizshmëri apo ndjeshmëri. Ndërgjegja ruajtur në këtë mënyrë. Procesi mund të shtrihet në anën e kundërt, duke çuar në vetëdije të dëmtuar. Më karakteristike është komponent e tyre qendrore. Pas sulmit mund të jetë një dobësi afatshkurtër i gjymtyrëve në anën e gjykatës, dhe jashtë sulm - hemiparesis të lehta apo dështimi cortico-kurrizore traktit. EEG zbuluar aktivitetin zjarri epileptike.

A. pasmë fossa zakonisht shkon e vështirë, me sidromom rëndë hypertensive. Dhimbje koke (i përhershëm ose konvulsiv) është shoqëruar me të vjella të përsëritura, marramendje, dhe nganjëherë bradycardia. Ndryshimet e hershme duket fundus ndenjur. Që nga simptomat lezione fokale e trurit zakonisht ndodhin lokomotornaya dhe ataksi statike, nistagmus, dridhje të qëllimshëm, hypotonia muskulor, etj, shpesh në njërën anë. Me procesin e lokalizimit në kënd cerebellopontine ndikon në shpinë VII dhe VIII palë, ndërsa procesin më të avancuar dhe VI palë e nerva kafkës. A. fossa pasmë ka shumë manifestime të përbashkëta të njëjtën lokalizimin e tumorit, por merr simptomat buta pa një rritje të qartë.

Arachnoiditis Spinal

Prevalenca e procesit janë të ndarë në shpërndahen, përhapur dhe i kufizuar. Manifestimet klinike varet nga procesi natyrës, prevalencës dhe lokalizimit. Një dhimbje tipike radicular kombinuar me delikate përçueshmëri dhe segmental çrregullime. Ka pasur disa parezë periferike muskujt, mushkëritë apo simptomat e cortico-kurrizore sëmundje parezë qendrore, çrregullime të ndjeshme dhe lloji dirigjent segmental. Në lëngun cerebrospinal është përcaktuar shpesh nga shkëputje proteina-qelizë. Fëmijët janë të rralla.

Arachnoiditis cistike

Ajo ka shumë shprehje të ngjashme të tumorit ekstramedulare kurrizore; mund të çojë në sindromi compression me praninë e hapësirës bllok subarachnoid, e cila është një tregues i drejtpërdrejtë për ndërhyrje kirurgjikale.

Trajtim. Terapia e kombinuar duhet të bëhet duke marrë parasysh etiologjinë e mundshme të sëmundjes, manifestimeve klinike dhe fazat e zhvillimit. Në të gjitha format e A. përshkruajnë antibiotikët spektrin e gjerë - ampicilin ose karbenytsyllyn për 200-300 mg / kg në ditë për 12-14 ditë, sulfonamides (sulfadimetoksina nga 0.25 mg / kg 1 në ditë për 5-7 ditë, etj .), salicilatet. Në raste të rënda, tregon përdorimin e steroid. Është antihistamines përshtatshme destinacion - suprastin, fenkorol, tavegil dhe të tjerët dhe çdo 5-7 ditë duhet të jenë faktorë të ndryshimit.. Sindromi Hipertensioni eliminohet nga dehydrating terapi. Cakto glicerinë (0,5-1,0 g / kg në ditë), furosemide (0,02-0,04 gram në ditë) dhe të tjerët. Droga gjerësisht të përdorura që përmirësojnë qarkullimin cerebrale - tsynnarizin, cavinton, Teonikol dhe të tjerët. Në sjelljes faljen terapi rehabilitimi duke përdorur vitamina, anticholinesterase droga (oksazyl, Neostigmine, galantamine), aminoacidet, nootropics (piriditol, Pantogam, nootropil etj). Gjatë kësaj periudhe, siç tregohet Biostimulyators absorbable Therapy - L da dhe nga 32-64 në OD (në varësi të moshës), aloe, etj rumolon. Kur dzheksonovskyh konfiskimet trajtim zgjatura është Anticonvulsants nevojshme (mundësisht benzonal, phenobarbital të pastër ose si pjesë hlyuferal - pahlyuferal). Me optik-hiazmalno A. rënia e mprehtësi vizuale shpenzojnë kohë (për 4-6 javë ose më shumë), terapi hormonale. Në këto raste retrobulbar administrimin e hydrocortisone (5-10 mg), dhe nganjëherë - kirurgji. Kur atrofi optike nervore shpenzojnë tion iodi në burhynonov ose lidasa elektoforez. Trajtimi kirurgjik - largimi (ose shkarkimit) cysts, dhëmbëza, të ngjitet.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arachnoiditis (leptomenynhyt) - një autoimune kronike përhapur adhesions proliferative kryesisht Arachnoid dhe meninges buta.

Nga pozitat klinike dhe ekspert të rëndësishme të bëhet dallimi midis dy variante patogjene të arachnoiditis cerebrale:

 1. Vërtetë (aktual) arachnoiditis: ngjitet aktive natyra autoimune që ndodh me formimin e antitrupave ndaj meninges, ndryshime produktive në hyperplasia formë arahnoendoteliya, e cila çon në vdekje dhe zhdukje yachey likvoronosnyh kanale në hapësirë ​​subarachnoid. Lezione karakteristike dyffuznost membranat që përfshijnë shtresë molekulare të leh, nganjëherë ependimom ventricular horeoidnoho rrjet. Kursi i prohredyentnoe kronike dhe yntermyttyruyuschee.
 2. Neuroinfections Rezydualnaya ose gjendja pas lëndimit të trurit me rezultat në zhdukje, membranat fibrozë (prevalencës zakonisht të kufizuara), me formimin e mbështjelljes dhe cysts në faqen nekrozë. Nuk është një regres i plotë ose i pjesshëm i simptomave të periudhës së akut (përjashtim - krizat epileptike). Prohredyentnost zakonisht mungon.

Ky kapitull merret me klinikë dhe ITU lidhje vetëm pacientët me të vërtetë arachnoiditis (aktuale).

Epidemiologji

Evolucioni i konceptit të sëmundjes klinike (përzgjedhja e vërtetë klinikisht i arachnoiditis bashkëkohore) të detyruar të shqyrtojë idenë e mëparshëm të prevalencës së saj. Ndoshta arachnoiditis është rreth 3-5% të sëmundjeve organike të sistemit nervor (Lobzyn VS, 1983). Dy herë më shpesh në meshkujt. Dominuar në mënyrë të qartë nga ana e personave të rinj (nën 40 vjeç). Overdiagnosis është shkaktari numër i madh të paarsyeshme i madh i pacientëve me arachnoiditis cerebrale, shqyrtuar në BMSE. Këto të dhëna mbi aftësinë e kufizuar për shkak të arachnoiditis njëjtën arsye mungon.

Etiologji dhe Patogjeneza

Sëmundje Polyetiological. Arsyeja kryesore: gripi dhe infeksionet e tjera virale, grykët kronike, rinosinusity, otitis, plagosje kokë. Infeksion i përgjithshëm është shkaku i sëmundjes në 55-60% e pacientëve me trauma mbyllur craniocerebral - 30%, 10-15% saktësi gjykojë faktor etiologjik është e vështirë (BN Peel, 1977; Lobzyn VS 1983 ).

Shkaku më i zakonshëm i arachnoiditis infektive - gripit. Arachnoiditis zhvillohet në kohë 3-5 muaj deri në një vit ose më shumë pas pësimit të gripit për shkak të kohës së nevojshme për të zbatuar procesin autoimune.

Rynosynusohennoho etiologji të instaluar në mënyrë të besueshme në 13% të të gjithë arahnoiditiv cerebrale (Gushchin, AN, 1995). Sëmundja zhvillohet ngadalë, zakonisht në përkeqësimin e rhinosinusitis. Pas një dëmtimi të mbyllur kokë dhe një periudhë të gjatë të lehta (zakonisht 6 muaj deri në 1,5-2 vjet). Ashpërsia e lëndimit nuk luajnë një rol vendimtar, edhe pse ngjitet proces shpesh tunicary formuar pas ndikimit të trurit, hemorragji subarachnoid traumatike. Faktori kryesor patogjene - formimi i Antitrupat ndaj antigjenit dëmtuar membranat dhe indet e trurit.

Klasifikim

Varësisht nga lokacioni i preferuar i lirimit arachnoiditis 1) konveksitalnyy; 2) basilar (përfshirë optik-hiazmalnyy, interpedunkulyarnyy); 3) fossa pasmë (duke përfshirë urë-cerebellar kënd, tanke të mëdha). Megjithatë, rubrifikatsiya tilla nuk është gjithmonë e mundur për shkak të dyffuznostyu adhesions.

Duke pasur parasysh karakteristikat patologjike të dobishme për të dalluar slipchivyy dhe slypchyvoho-cistike arachnoiditis.

Faktorët e rrezikut, progresion

 1. Infeksionet akute (shpesh Meningjiti viral, Meningoencefaliti).
 2. Qelbëzuese infeksion fokale lokalizimin kronik kafkës (bajame, sinusit, otitis media, mastoiditi, periodontitis dhe DR.).
 3. Lëndim Mbyllur kreu, veçanërisht ri.
 4. Të favorshme dhe të kontribuojë në faktorë përkeqësimi: punë të rënda fizike në kushte mikroklimë të pafavorshme, lodhje, dhe dehje të tjera alkoolike, lëndimet e lokalizimit ndryshme, gripi i përsëritur, SARS-it.

Klinika dhe Kriteret diagnostike

1. Anamnestycheskye informacion: 1) Faktorët etiologjikë rrezikut; 2) të zhvillohet ngadalë, gradualisht. Fillimisht shpesh simptoma asthenic-neurotike irritativnye (konfiskimet), pastaj hypertensive (dhimbje koke, etj). Përkeqësimi gradual, nganjëherë përmirësim i përkohshëm.

2. Hulumtimi Neurologjike: simptomat zahalnomozkovi dhe lokale në përmasa të ndryshme në varësi të procesit të lokalizimit mbizotërues.

1) simptomat cerebrale. Në themel - likvorodinamiki shkelje (lykvorotsyrkulyatsyy), më e theksuar në gropat zhdukje Magendie dhe Lyushka, shumë më pak - sepse horioependimatita. Simptomat klinike janë të shkaktuara nga hipertensioni intracranial (96%) ose hipotension pijeve (4%). Sindromi hypertensive dhe shpesh më e theksuar në arachnoiditis pasmë fossa, kur 50% e pacientëve në sfond të simptomave fokale vëzhguara disk ndenjur optike. Dhimbje koke (80% e rasteve), zakonisht në mëngjes, duke shpërthyer, dhimbje kur lëviz shikimet, stresi fizik, lodhje, kollitjes, të përzier dhe të vjella ". Gjithashtu përfshijnë: karakter marramendje josistematik, tringëllimë në veshët, humbjen e dëgjimit, mosfunksionim autonom, rritur excitability ndijor (intolerancën në dritë të ndritshme, tingujt me zë të lartë, etj), Meteozalezhnist. Manifestimet Shpeshta nevrastenik (shqetësime dobësi, lodhje, nervozizëm, gjumë).

Kriza Lykvorodynamycheskye (çrregullime akute e reja të qarkullimit) që ndodhin simptomat obschemozhovoy rritur. Pranuar të japë dritë (e shkurtër të forcuar dhimbje koke, marramendje të butë, të përzier); moderuar (një dhimbje koke të rënda, shëndetin e përgjithshëm të varfër, të vjella) dhe kriza të rënda. E fundit E fundit nga disa orë deri në 1-2 ditë, shfaqen dhimbje koke të rënda, të vjella, dobësi të përgjithshme, përshtatjen e dobët ndaj ndikimeve të jashtme. Ka shumë shqetësime organeve të brendshme dhe autonome. Në varësi të frekuencës së dallimit të rrallë (1-2 herë në muaj ose më pak), me frekuencë të mesme (3-4 herë në muaj) dhe të shpeshta (më shumë se 4 herë në muaj) krizës.

2) simptoma lokale ose fokale. Identifikimi lokalizimin mbizotërues e ndryshimeve organike në tru dhe membranat e strukturave përreth. Në përgjithësi, prevalenca e simptomave fokale fenomeneve karakteristike e acarim dhe jo humbje. Exception - opto-hiazmalnyy arachnoiditis.

- arachnoiditis konveksitalnyy (Në 25% të pacientëve, shpesh etiologji traumatik). Karakterizohet nga dominimi i simptomave lokale (në varësi të zonës plagë të gyri qendrore, parietal, temporal). Në formën cistike të arachnoiditis zakonisht butë për të moderuar motorike dhe çrregullime ndijore (piramidale pamjaftueshmërisë, hemy- lehtë ose monoparez, hemihipesteziya). Konfiskimet tipike epileptike (në 35% të pacientëve), shpesh janë manifestimi i parë i sëmundjes. Përgjithësuar shpesh konfiskimet pjesshme përsëri (dzheksonovskye), ndonjëherë me rastit postparoksizmalnym deficitit neurologjike (Todd paralizë). Konfiskimet karakteristike polymorphism për shkak të procesit të shpeshta lokalizimit kohore: të thjeshta dhe komplekse (psikomotorike), pjesore me përgjithësime të mesme, fillore përgjithësuar, kombinimi i tyre. EEG në 40-80% të pacientëve (sipas burimeve të ndryshme) është aktiviteti epileptik, duke përfshirë edhe kulmin e ndërlikuar - valë të ngadaltë. Simptomat cerebrale janë të moderuar, ka shprehur dhimbje koke, shpesh në një gjendje të krizës rëndim;

- arachnoiditis basilar (Në 27% të pacientëve) mund të jetë e përhapur ose e lokalizuar kryesisht në pjesën e përparme, fossa mesme kafkës, një mizhnozhkovoyu ose opto-hiazmalnoho tank. Kur procesi i përhapjes përfshirë në slipchivyy shumë nerva kafkës nga tru (I, III-VI palë), i cili përcakton sëmundje klinike. Ajo është gjithashtu e mundur pamjaftueshmëri piramidale. Simptomat cerebrale janë të butë për të moderuar. Çrregullime mendore (lodhje, humbje të kujtesës, vëmendja, performancën mendore) shpesh vërejtur në arahnoydyte fossa mëparshëm kafkës.

Simptomat më të dallueshme kur arachnoiditis optik-hiazmalnoho. Aktualisht rrallë diagnostikuar, pasi në shumicën e rasteve sindromi hiazmalnyy shkaktohet nga arsye të tjera (shih. "Diagnozën diferenciale"). Më shpesh zhvillon pas infeksionit viral (gripit), lëndimit, kundër sinusit. Simptomat Obshchemozgovaja është i dobët ose mungon. Simptomat fillestare - paraqitja para syve të rrjetit, uljen progresive të mprehtësisë pamore, më shumë menjëherë, dy rrugë, për 3-6 muaj. Fundus - neurit parë, dhe pastaj atrofi të nervit optik. Fusha e parë - koncentrik, më pak bitemporalnoe ngushtimi një dypalësh scotoma qendror. Ka endokrinnoobmennye shkeljeve përfshirjen e duhur hypothalamus;

- arachnoiditis pasmë fossa (Në 23% të pacientëve), zakonisht Postinfectious, otogenic. Gjetur shpesh psevdotumoroznaya vështirë për të në lidhje me likvorodinamiki rënda, nerva kafkës lezione grup është pranë bishtit simptomat Cerebellar. Në lokalizimin madhe në urë-cerebellar kënd ende dashuri të dukshme VIII palë e nervave kraniale (tringëllimë në veshët, humbjen e dëgjimit, marramendje). Vuan tej nervore fytyrës janë dështim mozzhechkovaya, simptomat piramidale. Simptomë e parë e sëmundjes dhe mund të përballet si pasojë e dhimbjes neuropatike të nervit trigeminal. Arachnoiditis tanke të mëdha dhe strukturave ngjitur ndryshon sindromi hypertensive më ekspresive për shkak të zhdukje likvoronosnyh shkelje të traktit daljes dhe fytyrë-hajdut. Kriza e shpeshta të rënda, shënoi simptomat cerebellar. Komplikimet - cysts zhvillimi sirinhomieliticheskoy. Duke pacientët serioze kusht nganjëherë duhet të mbështetet në ndërhyrjen kirurgjikale.

3. Këto studime shtesë. Nevoja për vlerësim adekuat të vështirësisë dhe shpesh gabim diagnoza arachnoiditis. Opinionet e keqpërdorimit në lidhje me të vërtetë arahnoydyte (aktual), vetëm në bazë të ndryshimeve morfologjike që janë të studimit PEG, CT, MRI pa karakteristika klinike, rrjedhën e sëmundjes (simptomat prohredyentnost parë, paraqitja e simptomeve të reja). Prandaj është e nevojshme ankesa mishërim tregojnë sindromi hypertensive, dëmtim vizual, frekuencën dhe ashpërsia e krizave, konfiskimet.

Vetëm krahasimi i të dhënave klinike dhe hulumtimet shtesë i jep arsye për të diagnostikuar arachnoiditis vërtetë aktuale dhe të dalluar atë nga shtetet e mbetura të qëndrueshme:

 • kraniohramme. Kështu që edhe janë nganjëherë simptoma (gjurmë gishti, poroznost mbrapa Sella zakonisht tregojnë ymevshemsya e kaluar u rrit presionin intracranial (plagosje të vjetër në kokë, infeksionit) dhe për veten e tyre nuk mund të dëshmojnë në favor të arachnoiditis aktual;
 • Echo-EG jep informacion në lidhje me praninë dhe peshën e hydrocephalus, por nuk mund të gjykojë natyrën e saj (normotensive, hypertensive) dhe shkakton;
 • birë mesit. Presioni CSF në shkallë të ndryshme në rritje në gjysmën e pacientëve. Në akut fossa arahnoiditiv prapmë, basal mund të arrijë 250 400 mm ujë. Art. shtrirë. Reduktimi i presionit ndodh në horioependimatitah. Numri i qelizave (deri në disa dymbëdhjetë në 1 ml) dhe protein (0.6 g / l) rritet ne rastin e aktivitetit të procesit në pacientët me pjesën tjetër normal, dhe përmbajtje proteine ​​edhe më poshtë 0.2 g / L;
 • PEG ka vlerë të rëndësishme diagnostike. Slypchyvoho tregon shenja të arachnoiditis, ndryshimet mbresë, hydrocephalus brendshme apo të jashtme, procesin atrophic. Megjithatë, këto PEG mund të jetë baza e arachnoiditis vërtetë diagnoza vetëm duke marrë parasysh karakteristikat klinike dhe rrjedhën e sëmundjes. Ata shpesh kanë prova të ndryshimeve mbetur subarahnoyidalnomuprostori në thelbin e trurit pas lëndimit, neuroinfections të ndodhë në pacientët me epilepsi pa shenja klinike të arachnoiditis;
 • CT, MRI mundësojë të objektivizuar ngjitës dhe procesin atrophic, prania e hydrocephalus dhe natyra e tij (arezorbtivnaya, okluzale), dëmtimit të dhëmbëve cistike, eliminuar formimin tre-dimensionale. CT tsysternohrafiya lejon për të zbuluar shenjat e drejtpërdrejtë të ndryshimeve të konfigurimit pidpavutynnyh hapësira, tanke. Megjithatë, informacioni i marrë ka vlerë diagnostike vetëm kur të dhënave adekuate vlerësimi mesit birë (sidomos shteti presioni i pijeve) klinikat sëmundjes në përgjithësi;
 • EEG tregon xhepat e acarim në arahnoydyte konveksytalnoy, aktiviteti epileptik (78% e pacientëve me kapjeve epileptike). Këto të dhëna vetëm në mënyrë indirekte tregojnë procesin mundësinë slypchyvoho dhe vetë nuk përbëjnë arsye për diagnozën;
 • Studimet imunologjike, përcaktimi i serotonin neurotransmitters dhe të tjera në gjak dhe lëngun cerebrospinal janë të rëndësishme për të gjykuar veprimtarinë e obolochechnoho inflamator procesit, shkallë të përfshirjes në substancën e tij në tru;
 • Hulumtimi Ophthalmological është përdorur për qëllime diagnostike, jo vetëm në optik-hiazmalno por arahnoydyte shpërndarë për shkak të përfshirjes shpeshta të rrugëve vizuale në procesin e sëmundjes;
 • Diagnoza Otolaryngology është e rëndësishme para së gjithash për të përcaktuar etiologjinë e arachnoiditis;
 • Hulumtimet eksperimentale psikologjike mund objektivisht të vlerësuar gjendjen e funksioneve mendore, pacienti shkallë dobësi e përgjithshme.

Diagnozën diferenciale

1. Procesi i voluminoze (veçanërisht të rëndësishme dhe më të përgjegjshëm). Bazuar në foto klinike, dinamika e saj. Vështirësitë shpesh me tumoreve beninje të pasmë fossa, hipofizës dhe rajoni sellyarnoy (shih. Neni. 7.2.).

2. arachnoiditis optike-hiazmalnyy: a) pezmatim nervi retrobulbar, kryesisht në sklerozë të shumëfishtë, veçanërisht në qoftë se vërejtur në fillimin e sëmundjes. Disa klinike pezmatim nervi karakteristika retrobulbar: remyttyruyuschee kurs; shkatërrimi zakonisht e njëanshme; veçim klinike mes mprehtësi vizuale dhe peshën e ndryshimeve në fundus; shpejtë (brenda 1-2 ditë) u ul mprehtësi vizuale, ajo luhatet në një të përditshme dhe spontan (brenda disa orëve, ditëve, javëve) për të rivendosur dhjetat ose 1.0; kafshët qendrore Luhatshmëria (shih edhe Kap 3..); b) me trashëguar optik atrofi Leber, me trashëgimi, seksi-lidhur, rënie progresive në mprehtësi vizuale në të dy sytë pa faljen. Pavarësisht informacion në lidhje me praninë e mbështjelljes në zonën hiazmalnoho nuk mund të konsiderohet arachnoiditis hiazmalnym; c) Rajoni tumor-hyazmalno sellyarnoy (shih. Neni. 7.2.).

3. Nga neyrosarkoidoze. Humbja e meninges, të shpeshta dhe klinikisht manifestim proces sarkoyidozni granulomatoz më i gjallë (Makarov AY et al., 1995). Zhvillohet në 22% të pacientëve me lezioneve sarkoyidozni organike të sistemit nervor kundër mushkërive ose limfatike nyjet e Granulomatodat sfond. Sarkoidnye granuloma lokalizuar në një membranat butë dhe Arachnoid, kryesisht mbi bazën e trurit. Procesi mund të jetë i përhapur dhe i kufizuar, shpesh lokalizimi opto-hiazmalnoho, shumë më pak në prapmë fossa kafkës. Granuloma zënë dhe rajon hypo- thalamo-hipofizë që ndonjëherë duket insipidus vështirë diabet dhe çrregullime të tjera endokrine. Në bazë të trurit janë granuloma të shumta edhe nga MRI. Fotografia klinike korrespondon me një granulomat preferuar e lokacionit. Çrregullime Lykvorodynamycheskye, hydrocephalus më e theksuar në arahnoydyte avancuar. Gjatë mprehje në lëngun cerebrospinal mund të jetë pleocytosis limfocitike e vogël. Sarkoidosis është në fakt një nga faktorët etiologjik arachnoiditis. Megjithatë, karakteristikat, patogjeneza (proces produktiv në sfondin e granula të veçanta), kurabilnosti mira (kortikosteroidet Presotsyl, plakvenyl, antioksidantë), lezionet predha së bashku me sarkoidosis e mushkërive dhe të organeve të tjera të brendshme janë të detyruar të marrin në konsideratë atë një sëmundje e pavarur.

4. Nga rezultatet e traumave craniocerebral të mbyllur ose të hapur (zakonisht të rënda) neuroinfections (meningjit, Meningoencefaliti) me slypchyvoho mbetur, fibrotike, ndryshimet cistike në membranat zakonisht e kufizuar, pa sëmundje progresive. Konfiskimet epileptik në këtë situatë nuk është një arsye për një diagnozë të vërtetë të arachnoiditis aktual. Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh në rastin e epilepsisë idiopatike kur PEG ose metodat e imazhit janë ndryshimi lokale shell.

5. nevrozë (shpesh nevrasteni) ose sindromi nevrastenik në sëmundjet organike dhe dëmtime të sistemit nervor (për shkak të çrregullimeve të shpeshta mendor në figurë klinik të arachnoiditis aktuale).

Kursi dhe prognoza

Etiologji përcaktohet në masë të madhe, të ngjitet lokalizuara preferencë. Baza për diagnozën e arachnoiditis vërtetë - një kurs kronike me acarimin. Një pengesë e mundur, gjendja e relative (dhe nganjëherë afatgjatë) kompensimin, të cilat shpesh vjen me moshën për shkak të procesit të atrophic dhe, rrjedhimisht, të ulur peshën e shkeljeve likvorodinamiki. Klinikisht, koha është zakonisht e favorshme. Është më keq kur optik-hiazmalnoho formë më të mirë në konveksytalnoy. Rreziku i arachnoiditis pasmë fossa me hydrocephalus permbylles. Rënduese sëmundje dhe trauma ndonjëherë tjetër moti, neuroinfections që veprojnë faktor arachnoiditis si etiologjik. Punës prognozë më keq në pacientët me relapses shpeshta, krizat, konfiskimet epileptike, përkeqësimin progresiv të vizionit.

Parimet e trajtimit

 1. Duhet të jetë në spital pas diagnozës duke përdorur metoda të tjera dhe duke e bërë vërtetë arahnoydyte (aktuale).
 2. Përcaktoni etiologjinë (prania e xhepat e infeksionit), aktiviteti lokalizuara favorizuese dhe mbështjelljes.
 3. Kurse të përsëritura të terapisë drogës dhe kohëzgjatja:
  • glukokortikoide (prednisone) në një dozë prej 60 mg në ditë për 2 javë;
  • biodegradable (biohinol, pirogenal, rumalon, lidasa etj);
  • dehydratatsyonnaya (me rritjen e presionit intracranial);
  • antihistamines, anti-alergjik (fenkarol, tavegil, diphenhydramine, etj);
  • stimuluese proceset metabolike në tru (nootropics, cerebrolysin etj);
  • Korrigjimi çrregullime të ngjashme mendore (qetësuesit, qetësuesve, ilaqet kundër depresionit)
  • droga antiepileptic (duke pasur parasysh natyrën e kapjeve epileptike).
  • Trajtimi kirurgjik. Indikacionet duke pasur parasysh natyrën e kursit dhe ashpërsia e manifestimeve klinike në optik-hiazmalno arachnoiditis, prapmë fossa. Stimulimi i nervit optik me anë të elektroda të implantuara me një rënie të konsiderueshme në mprehtësi vizuale. Përveç kësaj, përshtatje e vatrave të infeksionit (sinusit, otitis media dhe të tjerët.).

  Kriteret ekzaminimin mjekësor-sociale WCF

  1. Gjatë diagnozës fillestare dhe trajtimin. Varësisht nga shkalla e sëmundjes së BH nga 1 deri 3 muaj. Trajtimi vazhdoi për pushim mjekësor, duke pasur parasysh natyrën e procedurës, shkalla e shërimit (kompensimit) të shqetësuar funksionet - mesatarisht për një tjetër 1-2 muaj (me mundësi të mëtejshme të kthehen për të punuar në fushën apo kualifikimeve të ulët me një rënie në të ardhurat).
  2. Në acarimit BH 3-4 javë ose më shumë, në varësi të ashpërsia e tyre dhe trajtimin e efikasitetit (deri ambulatore ose stacionare). Marrë parasysh profesionin dhe kushteve të punës: (. Psiko-emocional, vizuale, vestibular, dhe të tjerët) kohë të madhe me punën që lidhet me stresin fizik kryer nën ndikimin e faktorëve të tjera negative në vendin e punës.
  3. Pas krizës së rëndë - një mjekësore 3-4 ditë.
  4. Pas një operacioni për arachnoiditis pasmë fossa, opto-hiazmalnoho (zakonisht të paktën 3-4 muaj, e ndjekur nga referimi për BMSE).

  Shkaqet kryesore të aftësisë së kufizuar

  1. Shkelja e funksionit vizuale, reduktimin progresiv dhe ngushtimin e fushës vizuale e parë. Pamjaftueshmëri shoqërore ndodh kur humbja ose kufizimi i mundësive orientimit, aftësia pamje të hollësishme. Në këtë drejtim, të kufizuara ose të humbur punën e në shumë profesione, ose pacientë kanë nevojë për ndihmë të vazhdueshme.
  2. Shkelja likvorodinamiki, manifestohet sindromi zakonisht hypertensive me shtetet e përsëritura Kryzovaya. Konfirmuar në studim spitalor, duke përfshirë rezultatet e birë mesit, krizë hypertensive, kufizimin jetesën e pacientëve. Gjatë krizës, të moderuar, trimëritë e veçanërisht të rënda orientimi i mërzitur, reduktuar aftësinë e vendim-marrjes, duke çuar në paaftësinë e përkohshme për të vazhduar. Kriza të përsëritura, sidomos të shoqëruara me marrje mendsh, çrregullime autonome mund të kufizojë në mënyrë të konsiderueshme jetesën performancës dhe pacientët.
  3. Konfiskimet epileptik të çojë në paaftësi dhe shkeljen e humbjes së efikasitetit për shkak të durueshëm periodike monitorimin sjelljen e saj dhe për këtë arsye nuk mund të punojnë në disa profesione.
  4. Sindromi Asten-nevrastenik, shoqërues vegjetative distonia të çojë në përjashtimin (reduktuar durim ndaj faktorëve klimatike, zhurmat, dritat e ndritshme, stresit industriale). Kjo kufizon funksionet vitale të pacientëve varësisht nga natyra dhe kushtet e punësimit.
  5. Kombinimi i këtyre syndromes me cerebellar, çrregullime vestibular (kryesisht në prapmë fossa arachnoiditis) rrit shkallën e paaftësisë për shkak të shkeljes së aftësive lokomotor, aktiviteti dorë uljen. Kjo mund të shkaktojë kufizime dhe nganjëherë paaftësi.

  Shembuj formulimi i një diagnozë

  • Cerebrale fossa arachnoiditis pasmë (otogenic) me sindrom të rënda hypertensive, kriza të shpeshta të rënda, cerebellar moderuar dhe çrregullime vestibular në fazën akute;
  • arachnoiditis i trurit (post traumatike) konveksytalnoy lokalizimin e rrallë e kapjeve epileptike përgjithësuar për herë të dytë, të rastit kriza butë hipertension në faljen;
  • Pasojat e lëndimit të mbyllur kokës si simptoma organike butë rrjedhin, arachnoiditis optike-hiazmalnoho me atrofi të pjesshëm të nervit optik në të dy sytë, rënie të moderuar në mprehtësi vizuale dhe ngushtimin koncentrik të fushës së mendimit shprehur sindromi asthenic me një kurs ngadalë progresive.

  Llojet Contra dhe kushtet

  1. Kundërindikimet përgjithshme: stresi konsiderueshme fizike dhe mendore, ndikimi i faktorëve negative në vendin e punës (moti, dridhje, zhurma, ekspozimi ndaj substancave toksike, etj).
  2. Një - në varësi të sindromit bazë ose një kombinim i disa çrregullimeve klinikisht të rëndësishme: vizuale, lykvorodynamycheskye, konfiskimet epileptike, mosfunksionim vestibular, dhe të tjerët. Për shembull, me pacientë të rëndësishme vizuale zhvlerësimi punëve në dispozicion kërkojnë eyestrain vazhdueshme apo ngjyra të qarta dalluese (korrigjim, gdhendës, operatori Kompjuter, artist kolorimetrist dhe DR.).

  Pacientët aftë për punë

  1. Me acarimin e rralla (shuarje të zgjatur) me çrregullime të lehta likvorodinamiki, sekuestrimeve rralla epileptike ose mungesën e tyre, moderim shkeljeve të tjera të cilat nuk ndikojnë në mundësinë për të vazhduar punën në specialitetin (nganjëherë me kufizime të vogla në rekomandimin Kyoko), pa dështim social.
  2. Në procesin e kompensimit pas terapisë të suksesshëm, të punësuar në mënyrë racionale (shpesh e njohur më parë kufizohet në përdorim).

  Indikacionet për referim ndaj BMSE

  1. Mosfunksionim këmbëngulës shënuar nga (pavarësisht trajtimit). Para së gjithash sindromi hypertensive, konfiskimet, defekti vizuale.
  2. Kursi progresiv i acarimin përsëritura, rritja e simptomeve neurologjike, e cila kërkon kalimin në punë ose trajnimi me reduktimin e rënies së ndjeshme në aktivitetin industrial.

  Inspektimi kërkohet minimum në drejtimin e BMSE

  1. Rezultatet lykvorolohycheskoho studim (presion, përbërja CSF), mundësisht në dinamikën.
  2. Këto PEG, CT, MRI.
  3. Kraniohramme.
  4. Echo-EG.
  5. EEG.
  6. Rezultatet okulist (kërkohet fundus okulare, fushë vizuale dhe e dinamikës) dhe hulumtim Ent.
  7. Këto hulumtime psikologjike eksperimentale.
  8. Gjaku Klinike dhe urinës.

  Kriteret e aftësisë së kufizuar

  Grupi III: dështimi social, të shkaktuara nga nevoja për të ndryshuar kushtet e punës në varësi të natyrës së dysfunctions (kapjet, sindromi hypertensive, dëmtim vizual etj). Pacientët kërkojnë në mënyrë të konsiderueshme duke zvogëluar sasinë e punës apo rikualifikim për shkak të humbjes së profesionit (kriteret kufizojnë kapacitetin për orientim, të punojnë shkallën e parë). Në tjetër rishqyrtim duhet të marrë parasysh se rehabilitimi i suksesshëm (Sigurisht favorshme sëmundje, punësimit racional) është bazë për njohjen e pacientit realizueshëm.

  Grupi II: aftësia e kufizuar të rënda për shkak të sëmundjes progresive, acarimin e shpeshta, çrregullime të rënda të vazhdueshme të funksionit vizuale (rënie vizuale mprehtësi 0,04-0,08 për syrin më të mirë duke parë, duke e ngushtuar fushën e parë deri në 15-20 °), frustrimi likvorodynamichnymy me kriza të shpeshta të rënda, konfiskimet shpeshta epileptike, vestibular, mosfunksionim cerebellar, ose një kombinim i këtyre shkeljeve (në bazë të kritereve të kufizojnë aftësinë për të punuar shkallë të dytë ose të tretë, për drejtimin, monitorimin sjelljen e tij në shkallën e dytë). Rezultatet e favorshme, stabilizimi relativ i sëmundjes shkaktuar mundësinë e dinamikës pozitive të aftësisë së kufizuar.

  Grupi I: vendosur rrallë, zakonisht kur arahnoydyte optikohiazmalnom (verbëri, reduktohet mprehtësi vizuale për 0,03 ose më të mirë në të dy sy mund të shihni dhe një ngushtim dramatike e fushën e parë të datës 10 ° ose më pak në të gjitha meridianet) - kriteret kufizojnë aftësinë Orientimi për veten dhe shkallën e tretë.

  Në rastin e dëmtimit të qëndrueshme dhe të pakthyeshme pas vëzhgimit për 5 vjet paaftësisë është themeluar pa specifikuar periudhën rishqyrtimin.

  Pas trajtimit kirurgjik për arachnoiditis pasmë fossa ose opto-hiazmalnoho në shqyrtimin e parë është zakonisht përcaktohet II paaftësi grup, vendimi më tej ekspert varet nga rezultati i operacionit.

  Shkaqet e aftësisë së kufizuar: 1) sëmundje të përgjithshme; 2) Plagosja punësimi (me arahnoydyte post-traumatik); 3) paaftësisë për shkak të sëmundjeve të marra gjatë shërbimit ushtarak dhe shkaqe të tjera ushtarake.

  Parandalimi i aftësisë së kufizuar

  Parandalimi primar:

  1. parandalimin e sëmundjeve virale (gripi, etj) që shkaktojnë arachnoiditis.
  2. trajtimi në kohë i inflamacionit lokalizimit kafkës (rhinosinusitis, otitis, bajame dhe etj).
  3. Trajtimi adekuat të pacientëve me dëmtim të trurit traumatike (duke përfshirë edhe dritën).

  Parandalimi sekondar:

  1. diagnoza në kohë dhe trajtimi optimal i pacientëve me diagnostikuar diçka arahnoydyte;
  2. Afatet BH duke marrë parasysh peshën e acarimin, natyra dhe kushtet e punësimit;
  3. Mbikëqyrja klinike (2 herë në vit), kurse të përsëritura trajtim parandalues, duke përfshirë dispanseri, qendra shëndetësore.

  Parandalimi terciar:

  1. Parandalimi i rikthim duke eliminuar faktorët e rrezikut të progresin e sëmundjes, duke përfshirë edhe në vendin e punës (duke përfshirë contraindications bazohet në sindromin kryesor klinik);
  2. nëse është e nevojshme, trajtimin e duhur kirurgjikale;
  3. një përkufizim të arsyeshëm të aftësisë së kufizuar, rikualifikim dhe trajnimin e grupit me aftësi të kufizuara III, e ndjekur nga punësimi.

  Riaftësim

  Programi individual rehabilitimi duhet të përbëhet nga duke marrë parasysh peshën e simptomave klinike, lokalizimin e madhe e mbështjelljes dhe karakteristika të sëmundjes. Potenciali rehabilitimi në pacientët me arachnoiditis përkatëse zakonisht mjaft i lartë (përjashtim-rëndë optike-hiazmalnoho arachnoiditis). Ndoshta arritja e rehabilitimit të plotë ose të pjesshëm.

  Programi i rehabilitimit të plotë (në pacientët me aftësi të kufizuara të butë apo të moderuar, kurs relativisht të favorshme sëmundje) përfshirë vëzhgimin klinike, trajtim antirecurrent, duke përfshirë psikoterapi, spital, klinikë, qendra shëndetësore; masat për punësim të qëndrueshëm duke krijuar kushte lehtësuar përfundimin e Kyoko.

  Programi i rehabilitimit të pjesshëm (në pacientë me aftësi të kufizuara të moderuar apo të rëndësishme) duhet të sigurojë masa më aktive terapeutike, nëse është e nevojshme, trajtim kirurgjik; punësimit racional, duke siguruar një vëllim të reduktuar të prodhimit ose transferimin në një punë tjetër, e cila mund të jetë e lidhur me humbjen e tregtisë. Në këtë drejtim, përcaktohet grupi i III paaftësi dhe kanë nevojë për riaftësim. Ky i fundit do të bazohet në karakteristikat klinike të sëmundjes, moshës, arsimit të përgjithshëm përmes trajnimeve në kolegj, shkollë profesionale të mbrojtjes sociale, të qenit dishepull individuale. Shembuj të vendeve të punës në dispozicion: Master i riparimit të pajisjeve shtëpiake, televizion dhe radio, teknolog, bagëti, administrator, menaxher dhe të tjerët.

  Dinamika pozitive e paaftësisë dhe të kthimit në punë pa kufizime, me kusht trajtim efektiv, përdorimin e masave adekuate për rehabilitimin profesional dhe social është arritur në 70-80% e pacientëve me arachnoiditis cerebrale.