Një dhimbje koke tensioni tensioni-lloj dhimbje koke


Një dhimbje koke tensioni (HDN) - dhimbje koke më të zakonshme.

Monoton, flakta, sdavlyvayuschaya, hollim, e shurdhër, përhapur, bilateral, "si luajtur tërhequr", "si një përkrenare", "në kthetrat e" butë për të moderuar, i shoqëruar nga nervozizëm, nervozizmi, lodhje, dobësi, lodhje, çrregullime të gjumit dhe oreksi, rrit ndjeshmërinë ndaj tingujve të papritur dhe të ndritshme - kjo është "komplimente" në lidhje me të - tensioni dhimbje koke. Dhimbje koke Tension janë subjekt për të gjitha grupmoshat e popullsisë, madje edhe fëmijët, më shpesh prek gratë.


Shkaqet e dhimbje koke tensioni

HDN zhvilluar në tendosje mendore si pasojë e stresit kronik si pasojë e tensionit të zgjatur muskujve. Tensioni i muskujve lidhur shpesh me sjellje profesionale - të gjatë ulur në kompjuter, po ngiste një makinë, puna lidhur me eyestrain të gjatë, për shembull, një përshkrim i detajuar (rrobaqepëse, watchmakers, bizhuterive, mbledhësit pajisje elektronike .. .) mbikëqyrjen e vazhdueshme nga vydeomonytoramy. Qëndrimi i vështirë gjatë gjumit mund të jetë gjithashtu një shkak i tensioni dhimbje koke. Në mekanizmin e HDN tensionit të rëndësishme të muskujve të qafës dhe sy muskujt, muskujt skalpovoho aponevrosis - të ashtuquajturin "stres muskulare."


Përdorimi i zgjatur i analgesics dhe qetësuesit promovon dhimbje koke kronike. Në jetën reale, shpesh të gjithë këta faktorë të kombinuar.

Rritja e dhimbje koke mund të jetë shkaktuar nga stresi emocional, në ndryshim moti, era e fortë, uria, puna në një dhomë të zihet fryma, lodhje mendore dhe fizike, puna e natës, sjellje të keqe kur ulur, pirja e alkoolit.

Në patogjenezën e tensioni dhimbje koke të luajë një rol:

- vrull tonik muskul, lidhja shkas si ishemi, edemë, electrolyte dhe ndryshime biokimike që çojnë në vrull e enëve të gjakut dhe të rrisin dhimbjen,

- trazirat në mekanizmin qendror e dhimbjes kronike - uljen pragun dhimbje, mungesa e sistemeve serotonergic, mungesa e funksionit antinociceptive sistemit,
- depresioni.

"Sjellja Pain" - përgjigja sjelljes së pacientit me dhimbje kronike - prishin përshtatjen dhe rritjen e dhimbje. Ka neuroneve me rritjen excitability dhe frenat joadekuate në strukturat e trurit, në të cilën përpunimi i nociceptive (dhimbje) informacion (ballore dhe lob të përkohshme, pjesa e mediobazalnyh dhe sistemit limbic).

Në zhvillimin e tensioneve kronike koke mosfunksionim të rëndësishëm të sistemit antinociceptive, dhe përjashtimit psiko-sociale si rezultat i sjelljes, personalitetit, reagimet emocionale në nivelin e mekanizmave neurotransmitter.

Sistemi Antynotsytseptyvnaya - një mekanizëm neuroendocrine analgjezik. Duke ulur pragun dhimbje stimuj normale receptor janë perceptuar si të dhimbshme. Ndoshta perceptimi i dhimbjeve pa impulseve patologjike nga receptorët perceptojnë, dhe nga dalja e foci e neuroneve ngacmuar - "gjeneratorët e zgjeruar eksitim patologjike" në tru. Mosfunksionim të sistemit antinociceptive është shprehur në reduktimin efekt frenues drop-down në neuroneve, të cilat marrin dhe kryejnë streams nociceptive ndijor. Kështu shqetësuar si perceptimin e dhimbjes, dhe performanca e tij, trajtimin dhe përgjigje për këtë - ndalimin e saj.

Kryesore të sistemit ndërmjetës analgjezik:

- neuropeptides opiatopodobnym - enkephalins dhe endorphins kanë ngjashmëri kimike me analgesics narkotike,

- aminet biogenic dhe zbuluar serotoninerhicheskimi neuronet noradrenerhicheskoho - ndikojnë në perceptimin e dhimbjes si ilaqet kundër depresionit tricyclic.

Ajo rezulton se trupi prodhon vetë qetësues, ju lutem. Patologji ky mekanizëm është prishur ose nuk punojnë. Nëse stresi emocional, lodhje, shtetet psiko reduktuar kontrollin e dhimbje në të gjitha nivelet e trajtimit të impulseve dhimbje. Sinjale të dobëta nga shtrëngoni muskujt adekuate trajtuar dhimbjet. Shfaqja e neuroneve hyperactive çon në dhimbje kronike. Depresioni përkeqëson këto shkelje në nivelin e proceseve neurotransmetuesve biokimike dhe mbështet dhimbjen.

Simptomet e dhimbje koke tensioni

Ka dhimbje koke tensioni muskujt mosfunksionim perikranialnoy dhe pa kombinimit.

Varësisht nga kohëzgjatja dhe shpeshtësia e dhimbje koke janë klasifikuar - forma episodik dhe kronike e tensioni dhimbje koke.
Dhimbje koke zgjat nga 30 minuta për 7 ditë për dy javë në muaj dhe 6 muaj të vitit - është dhimbje koke episodik. Kjo është më e zakonshme - 80% e të gjitha llojet e dhimbje koke.
Dhimbje koke që zgjat më shumë se 2 javë në muaj dhe më shumë se gjashtë muaj gjatë vitit - një dhimbje koke kronike.

Dhimbje koke episodik shpesh më pak intensive, shoqëruar shpesh me çrregullime të ankthit, ndodh pas pikave të shkaktojë tendosje të gjatë - vizuale apo mendore, postures vështirë. Dhimbje koke kronike - pothuajse të përditshme që nuk ndalet, monoton, e pandryshuar nga stresi, intensive, të shoqëruar nga zhvillimi i depresionit, demonstrative, ndryshimet paranojake të personalitetit, shkelje të aktivitetit shoqëror.

Një dhimbje koke tensioni nuk shoqërohet me nauze dhe vjellje, e cila nuk ka sulme, nuk ka karakter pulsating.

Kur dhimbje koke duhet të shihni një mjek - familje, mjek, neurolog.

Obsdeovanie me dhimbje koke tensioni

Në provim zbuluar rritjen e tensioneve dhe hidhërim trapezius muskujt, muskujt e qafës, pika qafës së mitrës dhe paravertebral e shpinë kraharorit dhe nuk ka simptome neurologjike fokale. Nëse dhimbje koke tensioni nuk është i shoqëruar nga dhëmbje e muskujve perikranialnyh, ajo konsiderohet si psikogjenike. Shpesh dhimbje koke tensioni është i shoqëruar me çrregullime psiko - ankthi dhe depresioni, tensioni premenstrual, asthenic, çrregullime psiko-vegjetative - luhatjet e tensionit të gjakut, takikardi, gulçim, sulmet e panikut.

Ekzaminimi fillestar të plotë është e nevojshme për të përjashtuar dëmtime organike të trurit. Kompjuter mund të jetë projektuar dhe tomography rezonancë magnetike, X-ray ose imazhit të shpinë qafës së mitrës, electroencephalography (me i dobët), Doppler arteriet e mëdha, recensione okulist, mjek, otolaringolog, diagnostifikimi laboratorike - numërimin e gjakut, sheqerit në gjak, analizat biokimike (këtu Varësisht nga variacionet individuale somatike identifikuara). Rezultatet e testimit psikologjik kontribuojnë në përzgjedhjen e objekteve të përshtatshme të trajtimit në pacient individual.

Diagnoza diferenciale:

- Lloj Diagnoza dhimbje koke
- sëmundje organik neurologjike,
- sëmundjet somatike, në të cilën dhimbje koke - një prej simptomave.

Dhimbje koke tensioni trajtim

Tension koke Mjekimi synon psihalhicheskiy, Myofascial dhe faktor tservikohennyh. Përdorur në trajtimin e metodave farmakologjike dhe jo-ilacit e ndikimit.

Për lehtësimin e dhimbje koke rekomanduara masazh i kokës dhe qafës dhe qafës zonës, relaksim postisometric, acupressure, akupunkturë, analgesics pritje të shkurtër.

Masazh me dhimbje koke tensioni

Vetë-masazh

Shpesh me dhimbje koke duke përdorur Acetaminophen, droga nonsteroidal anti-inflamator (ibuprofen) dhe trajtimi i tyre i kombinuar me codeine, phenobarbital, caffeine, ndoshta në lidhje me qetësuesit. Është e rëndësishme të mbani mend se përdorimi i zgjatur analgesics dhe qetësuesit do abuzusnoy dhimbje koke.

Dhimbje koke Parandalimi

Për të parandaluar dhimbje koke rekomandojmë optimizmin rutinë e përditshme, kushtet e punës dhe pushimit, seanca terapi fizike, terapi e ujit, rekomandime individuale vertebronevroloha, neurolog dhe psikoterapist, fizioterapi, Psikoterapi, Aromatherapy, chiropractic, trajtim spa. Që nga agjentët farmakologjike përdorur relaxants muskujve (Sirdalud, Mydocalm) dhe ilaqet kundër depresionit. Trajtimi është individualisht! Ilaqet kundër depresionit emëron mjek në funksion të efekteve anësore të mundshme dhe nevojën për përdorim afat-gjatë - të paktën 6 muaj me një rritje graduale dhe ulje të mëvonshme në dozë.

Efekti analgjetik i ilaqet kundër depresionit është që, së pari, efekti është për shkak të dobësimit të depresionit; Së dyti, ata të rritur veprimin si exogenous dhe substancave endogjene analgjezik; nga - e treta, ilaqet kundër depresionit aktivizuar zbritëse sistemin antinociceptive. Edhe efekt analgjezik ndodh në doza të ulëta, dhe më shpejt se antidepressant.

Kur dobësi e përgjithshme e përdorur nootropics, vitamina B, përgatitjet magnez.Qëndrimi korrekt gjatë punës ulur.

Konsultimi mbi temën e dhimbje koke tensioni:

Pyetje: Çfarë është dhimbje koke abuzusnyh?

Përgjigje: zgjatur ose administrimi i shpeshtë i analgesics, qetësuesit (deri në 15 ditë në muaj për 3 muaj) zhvillon varësisë, dhe medikamente dhimbje vetë të shkaktojë dhimbje koke. Ajo quhet abuzusnoy. Prandaj ne nuk mund shpesh të pakontrolluar dhe ka vazhduar për të marrë qetësues, ju lutem. «Për të abuzimit» - abuzuar.