Sëmundja e Parkinsonit dhe parkinsonizëm paralizë wavery


Semundja e Parkinsonit ose parkinsonizëm - gjendja ngadalë progresiv i cili manifeston lëvizjet zamedlennostyu, ngurtësi muskujve dhe dridhje pushimi. Sëmundja u përshkrua për herë të parë nga mjeku britanik James Parkinson, i cili quhet paraliza e tij trymtlyvym në vitin 1877

Atje parkinsonizmi idiopatike (sëmundja e Parkinsonit) dhe sindroma e Parkinsonit për arsye të ndryshme dhe shprehjen shpesh zyrtare të sëmundjeve të tjera degjenerative te sistemit nervor. Sëmundja e Parkinson-it, ose parkinsonizmi ndodh në 60-140 në 100 000 popullsisë; Incidenca e saj rritet ndjeshëm me moshën. Sipas statistikave, parkinsonizmi ndodh në 1% të popullsisë së 60 vjet dhe 5% të personave të moshuar. Meshkujt sëmuren më shpesh se femrat.


Shkakton të sëmundjes së Parkinsonit

Në osnovebolezni parkinsonizmalezhat Parkinsonit dhe për të zvogëluar numrin e neuroneve në substantia nigra dhe formimin e inclusions tyre - Lewy. Zhvillimi i saj të kontribuojë në predispozicion gjenetik, verës dhe mosha e vjetër, ndikimin e faktorëve ekzogjene. Në rast sindromi akynetyko-ngurtë mund të jetë catecholamines rëndësishme shkaktuara gjenetikisht metabolike në tru ose mungesë të sistemeve enzimë që kontrollojnë këtë shkëmbim. Familja është e ngarkuar shpesh me sëmundje në një lloj autosomal dominuese e trashëgimisë. Raste të tilla referohen sëmundjen e Parkinsonit. Faktorë të ndryshëm ekzogjene dhe endogjene (atherosclerosis, infeksionet, dehje, trauma) kontribuojnë në defekteve manifestim henuynnoy në mekanizmat e metabolizmit catecholamine në berthamat nen-kortikale dhe paraqitjen e sëmundjes.

Sindroma e Parkinson rezulton nga infeksionet akute dhe kronike të sistemit nervor (dhe tjetër tik-bart encefalit). Shkakton të sëmundjes së Parkinsonit dhe të shërbejë parkinsonizmamohut crregullimeve akute dhe kronike të qarkullimit cerebral, arteriosklerozës cerebrale, sëmundje vaskulare i trurit, kancer, traumat dhe tumoret e sistemit nervor. Ndoshta zhvillimi i sëmundjes së Parkinsonit për shkak të dehjes mjekësore me përdorim të zgjatur të drogës fenotyazynovoho seri (chlorpromazine, triftazin), methyldopa, disa drogave narkotike - Parkinsonism medicinale. Parkinsonizëm mund të zhvillojë dehje akute ose kronike monoksidi i karbonit, dhe mangan.

Hallka kryesore pathogenetic drozhatelnoho paralizë dhe sindromi Parkinsonit është një catecholamines metabolike (dopamine, norepinephrine) në sistem shtesë. Dopamine kryen funksionin e një ndërmjetësi të pavarur në zbatimin e akteve motorike. Normalisht, përqendrimi i dopaminës në basal nyjet shumë herë përmbajtjen e saj në strukturat e tjera të sistemit nervor. Acetilkolinės është një ndërmjetës në mes të trupit shirita ngacmim, i zbehtë dhe topi substancë të zezë. Dopamine është antagonist i tij, duke vepruar tormozyasche. Me humbjen e substancës së zezë dhe orbs zbehtë të reduktuar nivelet e dopamine në bërthamë caudate dhe shell, marrëdhënie të shqetësuar në mes të dopamine inoradrenalinom, nuk është një çrregullim i funksioneve extrapyramidal sistemit. Moduluar Normalisht impulset drejt shtypur caudate bërthamën, shell, substancë të zezë dhe stimuj zbehtë globit. Kur ju të kthehet off përmban substancë të zezë ka bllokim e impulseve të ardhura nga zonat lëvore extrapyramidal cerebrale dhe striatum në bri mëparshëm të palcës kurrizore. Në të njëjtën kohë qelizat bri mëparshëm të impulseve të parregullt vijnë nga orbs zbehtë dhe një substancë të zezë. Si rezultat i sistemit të qarkullimit pulses alfa dhe gama motorike neuroneve të palcës kurrizore me një mbizotërim të aktivitetit alfa që të çon në pallydarnaya-nihralnoy ngurtësi muskujve dhe dridhje fibra - Shenjat e mëdha të sëmundjes Parkinson.

Sëmundja e Parkinson-it Pathomorphology dhe sëmundja e Parkinsonit.

Ndryshimet kryesore patologjike vërejtur në Parkinsonism në një substancë të zezë dhe orbs zbehtë si ndryshimet degjenerative dhe vdekjen e qelizave nervore. Në vend ka xhepat e qelizave të vdekur përhapja e qelizave glial ose voids mbeten.

Format e sëmundjes së Parkinsonit:

drozhatelnuyu, drozhatelnuyu - ryhydnaya, ryhydno - drozhatelnuyu, akynetyko - ryhydnaya përzier.

Nga ashpërsia dallojmë pesë faza të sëmundjes Parkinson. Klasifikimi më i përhapur i propozuar në 1967 dhe Henom Yar:

• Faza 0 - nuk ka manifestime motorike
• Unë fazë - manifestimet e njëanshme të sëmundjes
• Faza e II - simptomat dypalëshe pa çrregullime postural
• Faza e III - jostabiliteti i butë postural, por pacienti nuk ka nevojë për ndihmë nga jashtë
• Faza IV - një humbje e konsiderueshme e aktivitetit fizik, por pacienti është në gjendje të qëndrojë dhe ecin pa përkrahje
• Faza V - në mungesë të ndihmës nga jashtë pacienti i mbyllur në një karrige apo shtrat

Simptomat e sëmundjes së Parkinsonit dhe Parkinsonism

Simptomat e sëmundjes së Parkinsonit - shkelje e lëvizjeve dhe ton muskujve, dhe kombinime te tyre. Lëvizjet ngurtësi, rrit tonin, dridhje të duarve dhe të kokës, lëvizja nofulla të tipit "përtypet" shkelje e të shkruarit dhe saktësinë e lëvizjeve, ecje "prirje" hapa të vogla, "sharkayuschaya" Varfëria e lëvizjeve të fytyrës - "fytyrë të ngrirë", duke reduktuar sjellje emocionale depresioni. Simptomat fillimisht njëanshme, progres i mëtejshëm, në raste të rënda të çojë në të aftësisë së kufizuar, zneruhomlenosti, çrregullime njohës.

Simptomat e sëmundjes së Parkinsonit

Sindromi kryesor klinik në sëmundjen e Parkinsonit dhe parkinsonizma- akynetyko-ngurtë ose hypertonic-hypokinetic. Për drozhatelnoho paraliza dhe sëmundjen e Parkinsonit është e karakterizuar nga hypo- dhe akynezyya. Nuk është një lloj shybatelnaya nga: kokë dhe bust tilted përpara, armëve të nderura në bërryl, dore dhe nyjeve metacarpophalangeal, shpesh linjë ngushtë me sipërfaqet anësore të gjoksit, bust, këmbët prirje në nyje gju. Nuk është varfëria e shprehjeve të fytyrës. Norma e lëvizjeve vullnetare me zhvillimin e sëmundjes gradualisht ngadalëson, nganjëherë mjaft të hershme mund të vijnë palëvizshmëri e plotë. Pace karakterizohet hapa sharkayushimi vogla. Shpesh ka një tendencë për të spontane drejtimin përpara (shtytje). Nëse pacienti shtyjë përpara, ai shkon për të mbajtur nga rënie, siç janë "përpjekje për të kapur qendrën e gravitetit." Shpesh një shtytje në gjoks të çon në drejtimin mbrapa (retropulsiya) mënjanë (lateropulsiya). Këto lëvizje të ndodhë edhe kur ju përpiqeni të ulen, ngrihem, hedh kokën tuaj mbrapa. Më dramatike shprehur sindromat e Parkinsonit ngjan sjellje cataleptic e pacientit. Plastike Akinez dhe hipertensionit veçanërisht manifestohet ndjeshëm në muskujt e personit përtypet dhe qafë muskujt e, muskujt e gjymtyrëve. Kur ecje ka duart Commonwealth lëvizja (aheyrokynez). Gjuha e qetë, monoton, pa modulations, me një tendencë për të venitje në fund të frazat.

Në lëvizjen pasive gjymtyrë shënoi një lloj rezistence për shkak të rritjes tonin e muskujve muskujt antagoniste, fenomeni i "veshje" (duket se sipërfaqja kyçeve përbëhet nga dy ingranazhet tufë). Rritja e tonin e muskujve antagoniste në lëvizjet pasive mund të përcaktojë teknikat e mëposhtme: për të ngritur kokën, kur të gënjyer, dhe pastaj papritmas le të shkojë nga duart, rënia kreu në jastëk dhe të bien në probleme. Ndonjëherë kreu gënjyer disa ngritur - fenomenin e "jastëk imagjinare."

Dridhje - tipike, edhe pse jo i detyrueshëm për Parkinsonit sindromi simptomë. Kjo është ritmike, të rregullta, gjymtyrë pavullnetshme duke u dridhur, muskujt e fytyrës, kreu, nofulla, gjuha, më e theksuar në pjesën tjetër, në rënie me lëvizjet aktive. Frekuenca luhatje e 4-8 për sekondë. Ndonjëherë ka lëvizjet gisht si një "pilulë kodrina", "monedha faturat." Dridhje rritet me trazirat thuajse zhduket gjatë gjumit.

Çrregullimet mendore janë manifestuar humbjen e iniciativës, aktiviteti, duke e ngushtuar horizonte dhe interesave, një rënie të mprehtë në reagime të ndryshme emocionale dhe pasionet, si dhe disa sipërfaqe dhe të menduarit të ngadaltë (bradifreniya). Ka bradypsyhyya - kalimi rënda aktive nga një ide në një tjetër, akayriya - përkushtim, rezistencë, vetë-centeredness. Ndonjëherë ka paroxysms e eksitim mendor.

Çrregullimet vegjetative shfaqen në formën e ëmbëlsi e lëkurës të fytyrës e kokës, seborrhea, hypersalivation, hyperhidrosis dhe çrregullime trofike në ekstremitete skajor. Duket abuzojnë reflekset postural. Ndonjëherë metoda të veçanta kërkimore të përcaktuara në frekuencë të parregullt dhe thellësinë e frymëmarrjes. Reflekset gilcë janë zakonisht nuk anomalitë. Kur parkinsonizëm atherosclerotic dhe postentsefaliticheskiy mund të përcaktohet rritja e reflekset pjezë dhe shenjave të tjera të pamjaftueshmërisë piramidale. Kur postentsefaliticheskiy parkinsonizëm quhen krizë okulohirni - fiksimit të kërkoni për disa minuta ose orë; Ndonjëherë kreu është hedhur. Krizat mund të kombinohen në shkelje të konvergjencës dhe akomodimit (paralizë progresive supranukleare).

Për dallimin midis disa forma klinike drozhatelnoho paraliza dhe sëmundjen e Parkinsonit; ryhydno-bradykinetychni, drozhatelnuyu-ryhydnuyu dhe drozhatelnuyu. Forma Ryhydno-bradykinetychni karakterizuar nga rritja e tonin e muskujve sipas llojit plastike, ngadalësim progresiv të lëvizjeve aktive deri zneruhomlenosti; ka contractures muskujve, fleksornaya nga pacientët. Kjo formë e sëmundjes Parkinson, më e pafavorshme në rrjedhën e sipërme, shpesh vërehet në atherosclerotic dhe më pak në Parkinsonism postentsefaliticheskiy. Forma Drozhatelnuyu-ryhydnaya karakterizohet nga dridhje të gjymtyrëve, mundësisht skajshëm e tyre në të cilat zhvillimi i sëmundjes bashkohet ngurtësi të lëvizjeve vullnetare. Për format drozhatelnoy të sëmundjes Parkinson karakterizohet nga medium të vazhdueshëm ose thuajse të vazhdueshëm dhe krupnoamplitudnoho dridhje të gjymtyrëve, fjalës, kreu i mandibulat. Muskujve ton është normale ose pak i dehur. Norma e lëvizjeve vullnetare ruajtur. Kjo formë është më e zakonshme në postentsefaliticheskiy dhe Parkinsonism post-traumatik.

Inrights narushayutsyadvizheniya, kontrollin e muskujve dhe të balancuar trupit në hapësirë. Formuar si një shtet-herë akumulimin për shkak të shkatërrimit të qelizave nervore (të zezë substancë) rrjedhin trurit. Këto qeliza nervore janë të lidhura me fijet e tyre nga të dy hemisferat e trurit. Ata janë duke shkuar për të zhvilluar dhe lirimin e substancave të veçanta (neurotransmitters) që lëvizja e kontrollit ndihmë dhe trupin koordinues në hapësirë. Mungesa e tyre të çon në shfaqjen e shenjave të dukshme të Parkinsonism jashtë si gamë të reduktuar të lëvizjes me rritjen e tonin e muskujve, gjymtyrët dridhur, fytyrë maskoobraznoe, duke ecur në hapa të vogla dhe simptoma të ngjashme.

Këto laboratorike dhe studimet funksionale.

Në Parkinsonism post-traumatik zbuloi rritur presionin e lëngut cerebrospinal në proteina normal qelizor dhe përbërjen e saj. Në Parkinsonism rezulton nga helmimi me monoksid karboni, carboxyhemoglobin në gjak duket Parkinsonism kur mangani - gjurmët e mangan në gjak, urinë, lëngun cerebrospinal. Electromyography Global në paralizë drozhatelnom dhe Parkinsonism gjen muskujt shkelje electrogenesis - përmirësimin e veprimtarisë bioelectric të muskujve në pjesën tjetër dhe prania e grupit ritmike shkarkon potencialet. Kur electroencephalography janë aktivitet kryesisht përhapur ndryshime nehrubi trurit.

Diagnoza dhe diagnoza diferenciale e Parkinsonism.

Së pari, mjeku kryen një rishikim patsientai të ketë këto të dhëna mund të vënë një diagnozë paraprake. Është e nevojshme që të dallojnë sëmundjen e parkinsonit nga sindromi parkinsonizma.Dlya postentsefaliticheskiy simptoma okoruhovi karakteristike të sëmundjes Parkinson; mund të vërehet keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu, dukuri distonia rrotullim që nuk vërejtur në paralizë drozhatelnom. Ka shqetësime të gjumit, diskinesia frymëmarrjes me konfiskimet yawning, kollitjes, çrregullime adypozohenytalnaya, paroxysms autonome. Parkinsonizëm post-traumatik mund të besueshme të diagnostikuar pacientëve moshë të re dhe të mesme. Sëmundja zhvillohet pas rënda, lëndime ndonjëherë të përsëritura traumatike të trurit. Për post-traumatik anteretropulsii Parkinson jokarakteristike, pamje ngërç, çrregullime të përçapje, gëlltitjes, frymëmarrjes, fenomen kataleptoydnost. Në të njëjtën kohë çrregullime shpesh gjenden vestibular, inteligjencës dhe kujtesës, hallucinations vizuale (për shkak të lezioneve të lëvore cerebrale). Shpesh shënuar rehredientnoe për stabilizimin apo sëmundjes proces. Për diagnozën e parkinsonizmi mangan historinë përkatëse (informacioni në lidhje me pune ne kontakt me mangan ose oksidet), zbulimin e manganez në lëngjeve biologjike. Diagnoza e Parkinson oksiuhlerodnoho bazuar në përcaktimin e carboxyhemoglobin në gjak.

Kur dridhje atherosclerotic parkinsonizëm dhe ngurtësi e kombinuar me shenjat e arteriosklerozës cerebrale ose ndodhin pas goditje në tru. Revealed simptoma neurologjike fokale në formë të pamjaftueshmërisë piramidale, simptoma të rënda pseudobulbar. Përkufizohet shpesh unilateralnoho ngurtësi dhe ngurtësi. Në gjak zbuloi dysiplidemise karakteristikë e arteriosklerozës. REG shënuar ndryshime të caktuara në një rrafshim të valë impuls.

Tablo klinik që ngjan sëmundjen e Parkinsonit, mund të vëzhguar në dementia senile aterosklerotike, për të cilën çrregullime mendore më të rënda të karakterizuar deri në çmenduri. Ngurtësi dhe ngurtësi shprehur moderuar, lëkundjen, zakonisht mungon. Disa karakteristika klinike të sëmundjes së Parkinsonit mund të zbulohet në sëmundje të tjera trashëguar degjenerative të sistemit nervor: ataxia Frydreyha, atrofi olivopontotserebellyarnaya, hypokinesia ortostatik, sëmundjes Creutzfeldt-Jakob. Në këto sëmundje, së bashku me akynetyko-ngurtë simptomat janë progresive fenomene Cerebellar ataksi.

Nëse metoda neurologjike pamjaftueshme Diagnoza ekzaminim dlyautochneniya mund të përdoret:

  • REG, UZDG anije qafën dhe trurit
  • X-ray e shpinë qafës së mitrës me testet funksionale
  • MRI të trurit dhe orenditë e saj të gjakut
  • MRI e shpinë qafës së mitrës, etj

Parkynsonyzm fillon në 45-52 viteve, kur veprimtaria është reduktuar në masë të madhe të strukturave dopaminergjike. Kjo sëmundje këmbimit neyromedyatornoho - prodhuar dopamine mjaftueshme në ganglia basal dhe humbjen e 70% të dopaminës në stryatume (bërthamë caudate dhe shell) shenja klinike të Parkinsonism. Vetëm Testi i besueshëm diagnostike - një pozitron - tomography emisionit. Në praktikë, duke përdorur një reagim të veçantë ndaj levodopa, pritje e cila çon në zhdukjen e simptomave.

Kurs dhe prognozën e sëmundjes së Parkinsonit dhe sëmundjen e Parkinsonit.

Sëmundja përparon në mënyrë të qëndrueshme. Përjashtim është një formë e dehjes duhur mjekësore (për të hequr të drogës mund të vijë statusin përmirësim). Është e njohur se në fazat e hershme të trajtimit mund të zvogëlojë simptomat, ngadalësuar përparimin e sëmundjes. Në fazat e mëvonshme të masave të trajtimit më pak efektive. Sëmundja çon në paaftësi për disa vjet. Edhe trajtimi i levodopa aktualisht ngadalësojë përparimin në një kohë të shkurtër. Kjo konfirmon qëndrimin se sëmundja është e bazuar në jo vetëm defekti primar biokimike, por nuk ka studiuar ende neyropatolohicheskih proces.

Trajtimi i sëmundjes së Parkinsonit dhe sëmundjen e Parkinsonit.

Trajtimi i pacientëve me trymtlyvym paralizë dhe sindromi Parkinsonit duhet të jetë i ndërlikuar, i gjatë dhe përfshijnë medikamente specifike antyparkynsonycheskye, sedativë, fizioterapi, terapi stërvitje, psikoterapi konsideruar faktor etiologjik, mosha e pacientëve, forma klinike dhe fazën e sëmundjes dhe prania e comorbidities. Në forma të buta administruar parë amantadina (midantan) dhe parasimpatolitiki sepse ato shkaktojnë më pak efekte anësore. Parasimpatolitiki Aplikuar qendrore (tsiklodol, narkopan), pyridoxine, amantadina, agonist dopamine receptor (Bromocriptine, lizuryd).

Kur manifestimeve shprehura klinike të sëmundjes së Parkinsonit është tashmë medikament bazë është levodopa, zakonisht ne kombinim me nje inhibitor dekarboksilaze. Doza rritet ngadalë gjatë disa javëve për të marrë efektin klinik. Efektet anësore të drogës - çrregullime dystonic dhe psikozat. Levodopa, duke marrë në SNQ, dekarboksylyruetsya në dopamine nevojshme për funksionimin normal të ganglia basal. Drogës ndikon kryesisht në akinesia dhe në një masë më të vogël - në simptoma të tjera. Kur kombinohet me frenues levodopa dekarboksilaze mund të zvogëlojë dozën levodopa dhe kështu të reduktojë rrezikun e efekteve anësore.

Në arsenalin e antyparkynsonycheskyh simptomatike do të thotë vend i madh e zënë nga droga Anticholinergic se bllokimi m dhe n cholinergic receptorët, promovimin e relaksimit të hulli dhe të qetë muskujve, reduktimin lëvizje të dhunshme dhe fenomeni bradykinesia. Kjo droga natyrale dhe sintetike atropinopodibni: bellazon (romparkin) norakin, kombipark. Aplikoni edhe përgatitjet seri phenothiazine: dinezin, deparkol, parsidol, prometazina. Arsyeja kryesore për shumëllojshmëri të barnave të përdorura për të trajtuar sëmundjen e parkinsonit, mungesa e efikasitetit terapeutik, prania e ngjarjeve negative, intolerancës individuale dhe varësisë të shpejtë të tyre.

Ndryshimet morfologjike dhe biokimike në sëmundjen e parkinsonit është aq komplekse, dhe sëmundja dhe pasojat e saj aq të rënda, por komplikuar edhe efektet e terapisë zëvendësuese - levodopa se trajtimi i pacientëve të tilla është konsideruar e lartë e aftësive mjekësore dhe është Virtuozët subjekt - neurologë. Qendra në mënyrë të hapur dhe të veprojnë të veçanta për trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit, e cila është rafinuar diagnoza, të monitoruara, droga zgjedhura esenciale dhe doza regjim. Në mënyrë të pavarur të caktojë dhe të marrin droga mund të jetë.

Për terapi zëvendësuese përdorur levodopa, carbidopa, Nakom. Ajo stimulon lirimin e adamantin dopamine, memantin, Bromkriptin pengojnë procesin reuptake dopamine - droga Anticholinergic dhe ilaqet kundër depresionit tricyclic (amitriptyline), pengon shpërbërjen e dopamine selegiline, neuronet e përdorura pranishëm antioksidantë neuroprotective - selegiline, tocopherol, Kalciumi channel blockers - nifidipin. Në fazat e hershme për të ruajtur cilësinë e jetës së pramipeksol provuar aplikimit (MIRAPEKSu). Ai është trajtimi i drogës e parë-line të sëmundjes Parkinson me një nivel të lartë të efikasitetit dhe të sigurisë. Trajtimi përdorur yumeks, Neomidantan, antioksidantë neuroprotective. Pacientët duhet fizioterapi për programin individual - dhe për të shkuar sa më shumë mbahen më aktive.

Trajtim kirurgjikale nga sëmundja e Parkinsonit dhe sëmundjen e Parkinsonit.

Pavarësisht nga përparimet e mëdha të bëra në trajtimin mjekësor të sëmundjes Parkinson, mundësitë e tij të kufizuara në disa raste.

Levodopa më të përdorur gjerësisht të drogës më të favorshme për eliminimin e simptomave të tilla si akynezyya, ngurtësi të përgjithshëm, më pak ajo ndikon ngurtësi të muskujve dhe dridhje. Përafërsisht 25% e pacientëve me këtë drogë pothuajse joefektiv apo tolerohet dobët.

Në këto raste, ka indikacione për kirurgji Stereotactic në nyje nen-kortikale. Zakonisht bërë shkatërrimin lokale ventrolateralnoho thalamus bërthamë, strukturat subtalamichnoho ose globit zbehtë.

Me operacionet në shumicën e rasteve në gjendje për të arritur një efekt pozitiv - ulur tonin e muskujve, dobësim dridhje apo ndërprerjen, uljen e hypokinesia.

Kirurgjia kryhet zakonisht në anën e kundërt me atë që dominoi simptomat e sëmundjes Parkinson. Në dëshminë e mbajtur shkatërrimin bilateral të strukturave nen-kortikale.

Në vjet fundit, për trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit është gjithashtu ind transplantim embrionale ne striatum veshkave. Mbi efektivitetin klinik e operacioneve të tilla, ndërsa duke folur para kohe.

Kirurgji Stereotactic në strukturat nen-kortikale janë përdorur edhe në sëmundje të tjera që përfshijnë lëvizje të dhunshme (hemiballizm, choreoathetosis, keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu dhe të tjerët).

Efikasiteti Parkinsonizme varet nga shkalla e çrregullimeve motorike, lloji i profesionit. Për çrregullime të butë dhe të moderuar të funksionit motorik, pacientët vazhduar për të mbajtur shfaqje në lloje të ndryshme të punës mendore dhe puna nuk kanë të bëjnë me stresin fizik dhe performancën saktë dhe lëvizjeve të koordinuara. Kur manifestime shprehura e pacientëve sëmundjes me aftësi të kufizuara dhe të kërkojë ndihmë.

Terapeutik

Pacientët mund të zhvillojnë kontrakturave të përbashkëta që rrjedhin nga tonin shkelje dhe hypokinesia, të tilla si sup - peryartroz teh. Pacientët nizkoholesterinovuyu dietë rekomanduar dhe Nyzkobilkovyy dietë. Për thithjen normale të produkteve proteinike levodopa duhet të merret jo më herët se një orë pas marrjes së mjekësisë. Terapi treguar, reflexology. Ruajtja e aktivitetit fizik stimulon të brendshme (endogjene) neurotransmitters. Hulumtimi i vazhdueshëm shkencor për trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit: ajo dofaminprodutsiruyuschie dhe qelizat dhe vaksinë kundër sëmundjen e Parkinsonit, trajtimin kirurgjikal - talamotomiya, pallidotomiya, high-frekuencë stimulim subtalamicheskho bërthamë thellë ose segment i brendshëm zbehtë orbs dhe prepraty ri farmakologjike.

Sëmundje fizioterapia pribolezni Parkinsonit dhe Parkinsonit

Në trajtimin ihirurhicheskoho konservatore të sëmundjes Parkinson dhe Parkinsonism fizioterapi praktikuar gjerësisht, irefleksoterapiya chiropractic, pozvolyayuscha pjesërisht ose plotësisht të eliminuar muskujt e qafës simptomë rehydnosty dhe duart dhe rindërtimin e tonin e muskujve. Gjithashtu, pacientët me sëmundjen e parkinsonit ushtrim (stërvitje) klasa e rekomanduara terapeutike për efektivitetin e trajtimit duhet të kryhet në mënyrë sistematike.

Parandalimin e sëmundjes së Parkinsonit

* Manaferrat mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes Parkinson

Hulumtimi i ri tregon se burrat dhe gratë të cilët rregullisht hanë manaferrat mund të ketë një rrezik më të ulët të sëmundjes Parkinson, ndërsa burrat mund të ulur rrezikun, rregullisht hani mollë, portokall dhe ushqime të tjera të pasura në ushqyesve quajtur flavonoids.

Ky studim do të paraqitet në takimin e 63-të Akademisë Amerikane të Neurologjisë (Akademisë Amerikane të Neurologjisë) në Honolulu nga 9 prill - 16 prill 2011.

Flavonoids gjenden në bimë dhe fruta dhe janë të njohur edhe nën emrin e vitaminës P dhe ngjyrë limoni. Ata janë gjetur gjithashtu në manaferrat, çokollatë, dhe frutave agrume si grejpfrut.

Studimi i përfshirë 49.281 burra dhe 80.336 gra. Studiuesit shpërndanë pyetësorë të pjesëmarrësve dhe të përdorur një bazë të dhënash për të llogaritur shumën e marrjes së flavonoids. Ata pastaj analizuar lidhjen midis futje flavonoid dhe rrezikun e semundjes se Parkinsonit. Ata gjithashtu analizuan konsumimin e pesë ushqimeve bazë të pasura në flavonoids: çaj, manaferrat, mollë, verë e kuqe dhe portokall ose lëng portokalli. Për pjesëmarrësit u ndoqën për 20 deri 22 vjet.

Gjatë kësaj kohe, 805 njerëz të zhvilluar në sëmundjen e parkinsonit. Në mesin e njerëzve, të lartë 20 për qind që konsumohet më flavonoids kanë qenë rreth 40 për qind më pak shanse për të zhvilluar sëmundjen e parkinsonit se fund 20 për qind e pjesëmarrësve meshkuj të cilët konsumuar sa më pak flavonoids. Në gratë, nuk kishte asnjë lidhje mes numrit të përgjithshëm të flavonoids konsumuar dhe zhvillimin e sëmundjes Parkinson. Megjithatë, kur nën-klasa e flavonoids u shqyrtuar, ajo u gjet se konsumi i rregullt i anthocyanins, të cilat janë kryesisht manaferrat, që lidhen me një rrezik më të ulët të sëmundjes Parkinson në meshkuj dhe femra.

Konsultimi në sëmundjen e Parkinsonit

Q: kur për të filluar trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit?
A: Qasja është e ndryshme. Qëllimi kryesor - restaurimin dhe ruajtjen afat-gjatë si adaptim social, brendshme, psikologjik dhe profesional të pacientit. Në fazat e hershme kjo mund të arrihet.

Pyetje: Cilat janë shenjat më të hershme të sëmundjes Parkinson?
A: Sëmundja fillon vite 7 - 10 para shfaqjes së çrregullimeve të lëvizjes. K asnjë motor manifestime përfshijnë zvogëlimin nuhatjes hershme (shqisën e të nuhaturit), depresioni, ankthi, kapsllëk, çrregullime të gjumit, dhimbje, shpesh në nyje sup, siklet në këmbë, përgjumje (ulur interesin në jetën dhe çdo gjë që ndodh rreth e rrotull), lodhje, nuk ka lidhje me stresin.

Q: tsiklodol përdoret për trajtimin e semundjes se Parkinsonit?
A: e përdorur më shpesh për shkak të efekteve të tyre anësore, por ndonjëherë, për shembull, përdorimi i fortë jargëzim.