Hipertensionit intracranial, rrit presion intracranial, hydrocephalus - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Indet e trurit është shumë e ndjeshme ndaj stresit mekanike. Pra, natyra e ka vendosur trurin e njeriut, përveç kutive të kockave (kafkë) në një medium mbrojtëse të lëngshme (hapësirë ​​lëngshme subarakinoidale) dhe lëngjeve me kusht dëmtimit të dhëmbëve të saj të brendshme (ventricles). Kështu, truri fakt pezulluar në lëngun - lëngut cerebrospinal (emra të tjerë - lëngut cerebrospinal ose CSF). CSF është në zgavrën kraniale nën presion të caktuar. Ajo presion cerebrospinal lëngjeve në tru të quajtur Presioni intracranial.


Niveli normal i presionit intracranial është shumë e rëndësishme për mirëqenien. Rritja e presionit intracranial - nuk është një sëmundje e pavarur, por një simptomë e shumë sëmundjeve neurologjike.

Shkaqet e rritjes së presionit intracranial

Të gjitha hapësirë ​​të lëngshme dhe ventricles janë të ndërlidhur me kanale. CSF vazhdimisht qarkullon. Në disa pjesë të trurit qëndron, dhe pijeve rrjedh nëpër kanalet në pjesë të tjera të trurit, e cila është përthithur në gjak. Rinovimin e plotë të alkoolit është një mesatare prej 7 herë në ditë.

Grumbullimi i tepërt i CSF është duke u rritur presionin e saj mbi thelbin e trurit. Kjo quhet rritur presionin intracranial (hipertensionit intracranial).

Tre Shkaqet e përbashkëta të kronike rritjen e presionit intracranial:

1. CSF është lëshuar shumë;
2. CSF nuk është zhytur plotësisht;
3. pėrshkueshmėrisė e thyer rrugëve qarkullimit pijeve.

Në rritjen e presionit intracranial dhe hydrocephalus sugjerojnë:

 • dëmtimi traumatik i trurit (edhe shumë të gjatë, deri në trauma e lindjes, concussions, shembje të trurit);
 • meningjit ose encefalit;
 • Karakteristika të lindura strukturore të sistemit nervor qendror (anomalitë Arnold-Chiari, hipertension idiopatike intracranial, etj);
 • Helmimi (përfshirë drogës dhe alkoolit);
 • Shkelja krovoobrascheniyav sosudahholovnoho trurit (p.sh., ishemi, encefalopati, osteokondroza e shpinë qafës së mitrës);
 • hipoksi;
 • Proceset vëllimi intracranial (tumoret e trurit, meninges, trurit hemorragji hematoma intracranial).

Hydrocephalus

Nëse presioni intracranial rritur ndjeshëm dhe për një kohë të gjatë, zgavër të lëngshme palca mund të zgjerohet - një telefonatë extension hydrocephalus. Që nga kafkës zgavër - mbyllur hapësirën, zgjerimin e dëmtimit të dhëmbëve lëng të trurit ndodh duke ulur peshën e palcë. Kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin.

MR scan e trurit normal. Përshkruar në materies gri të trurit, të bardhë - CSF. Hapësira normale lëngun vlera e trurit (ata çarë-si). Ventricles shihen brenda trurit. Hapësirë ​​subarakinoidale - një kufi të bardhë rreth trurit.

MR skanon me hipertension intracranial dhe hydrocephalus. Rezultati i trajtimit joadekuat të rritjes së presionit intracranial. Grumbullimi dukshëm i tepruar i lëngut cerebrospinal brenda trurit (Butterfly) dhe jashtë trurit (kufirit të gjerë të bardhë). Vëllimi rënë palcë - e atrofi trurit nga lëngshme presion.

Simptomet e presionit në rritje intracranial

Rritja e presionit mbi thelbin e trurit është në gjendje të prishin sistemin qendror nervor. Prandaj simptomat karakteristike:

 • Ashpërsia e një kokë apo dhimbje koke, në mëngjes ose në rritje në gjysmën e dytë të natës;
  · Në raste të rënda, të përzier dhe / ose të vjella në mëngjes;
  · Distonia vegjetativ-vaskulare (djersitje, rënie ose rritje e tensionit të gjakut, norma e zemrës, statusi peredneprytomni, etj) - simptomë Pothuajse të detyrueshme.
  · Lodhja, "dullness", Lodhje Drita me ngarkesa e punës ose studimit;
  · Nervozizmi;
  · "Bruises" nën gazrave (nëse lëkura nën sytë tërheqë në "blanë" avancuara venat e dukshme të vogla);
  · Dëshira rënie e mundshme seksuale dhe potencë;
  · Në qoftë se trupi i njeriut është në një pozicion horizontal, lëngu cerebrospinal sekretuar aktive dhe absorbohet më ngadalë, kështu që presioni intracranial dhe simptomat e saj kanë aftësinë për të arritur kulmin në gjysmën e dytë të natës ose në mëngjes;
  · Presioni intracranial është më i lartë, më të ulët presioni atmosferik, kështu që përkeqësimi është për shkak të ndryshimit të motit.
<

p> Diagnoza e intrakraniale hipertensionit dhe hydrocephalus mjekët caktohet sipas simptomave karakteristike dhe në bazë të studimeve të veçanta, të tilla si të imazhit të trurit.

Diagnoza e dyshuar në rritje presionit intracranial (hipertension intracranial), hydrocephalus

Menjëherë të matur presionin intracranial mund vetëm duke futur një zgavër të lëngshme kafkës ose kanalit kurrizore me një gjilpërë të veçantë lidhur me manometër. Prandaj, matja e drejtpërdrejtë e presionit intracranial për shkak të procedurave pushtuese nuk zbatohen.

Shenjat e ndryshimit të presionit intracranial në fëmijët dhe të rriturit janë në këto procedura e inspektimit:

 • Ekzaminimi neurologjike
 • MRI të trurit
 • Ekzaminimi fundus
 • e birë mesit
 • X-ray e kockave të kafkës
 • REG (rheoencephalography)

Në rritjen e presionit intracranial mund të themi me besim të bazuar në të dhënat e mëposhtme:

-Zgjerime venë dredhje fundus - shenjë tërthortë por të besueshëm të rritjes së presionit intracranial;
-Zgjerimi i dëmtimit të dhëmbëve lëngjeve të hollimit të trurit dhe palcë në buzë të ventricles e trurit, në mënyrë të qartë të dukshme në tomography X-ray kompjuter (CT) ose rezonancë magnetike (MRI);

- Shkelja e daljeve venoz nga zgavrën kraniale, të instaluar duke përdorur studime vaskulare ultratinguj.
- reduktim në studimin valë impuls REG (në reoentsefalohramy)

Si për të rritur presionin intracranial vuan trurit mund të gjykohet sipas EEG.

Standardi i artë Shqyrtimi instrumental i pacientëve - është një vlerësim nga simptomat e trurit të të dhënave dhe fotografi të imazhit fundus dhe EEG.

Echoencephalography (Echo EG) siguron të dhëna të tërthorta dhe jo gjithmonë të besueshme në rritjen e presionit intracranial, ajo është më pak e besueshme se CT dhe MRI, sepse kjo metodë është përdorur rrallë.

Hipertensionit intracranial. Hydrocephalus - Trajtimi

Truri nën ndikimin e presionit të tepërt nuk mund të punojnë normalisht, për më tepër, ka një atrofi ngadalshëm i çështjes cerebrale të bardhë, dhe kjo çon në një rënie të ngadaltë të aftësive intelektuale, çrregullime të rregullimit nervor të organeve të brendshme (hormonal, hipertensionit arterial dhe të tjerët.). Prandaj është e nevojshme që të marrin të gjitha masat për normalizimin e shpejtë të presionit intracranial.

Në trajtimin e rritjes së presionit intracranial është e rëndësishme për të reduktuar izolimin dhe për të rritur thithjen pijeve. Tradicionalisht bëra caktojë për këtë qëllim diuretike. Megjithatë, përdorimi i vazhdueshëm i drogës diuretik nuk janë gjithmonë të pranueshme për të pacientit.

Aplikoni trajtimet që synojnë normalizimin e presionit intracranial pa mjekim. Kjo ushtrime të veçanta për të ulur presionin e intracranial (aplikuar nga pacienti vetë), mënyrë individuale të sigurt, si dhe ndryshime të vogla në dietë, kreu shkarkimit venoz duke përdorur teknika të buta të terapisë manuale, akupunkturë dhe fizioterapi.

Kështu, arrihet rënie të vazhdueshme e presionit intracranial pa përdorimin e vazhdueshëm të drogës diuretik, pastaj simptoma të pakëndshme gradualisht zvogëlohet. Efekti është zakonisht dukshëm në javën e parë të trajtimit.

Rritja e presionit intracranial mund të trajtohen vetëm në sëmundje usloviilecheniya që shkaktoi këtë simptomë.

Trajtimi kirurgjik i hydrocephalus

Në raste shumë të rënda (p.sh., njësia CSF pas operacioneve neurosurgical ose njësi lindura pijeve) përdoret trajtim kirurgjik. Për shembull, tub ngulitje teknologjia (devijim) të thahet lëngjeve të tepërta cerebrospinal.

PS: Për të ulur presionin intracranial (hipotension) çon dehidrimit (vjella, diarre, humbje e madhe e gjakut), stresi kronik, Dystonia vaskulare, depresioni, neurozë, sëmundjet që përfshijnë krovoobrascheniyav shkelje sosudahholovnoho trurit (të tilla si ishemi, encefalopati, sheynyyosteohondroz).