Insomnia


 "Natën e mirë, ëndrrat e mira", - këto dëshirat dëgjojmë çdo ditë dhe është i zhytur në një gjendje misterioze - një ëndërr në të cilën dhe të shpenzojnë një të tretën e jetës së tyre. Dreams mahnitur imagjinatën e njerëzve që nga kohët e lashta. Egjiptianët e lashtë, bijtë e Babilonisë dhe grekët dhe indianët besonin se ëndrrat kanë kuptim, e fshehur nga pikëpamje, profecisë dhe mesazhe të fshehta.

Legjendat dhe tregime në lidhje me "Sleeping Princesha", njerëzit të cilët ishin varrosur të gjallë në një ëndërr letargjik, një ëndërr e përhumbur njerëzit nën ndikimin e hënës ... Dy mijë vjet filozofë kanë modeluar vetëm përcaktimin thelbin e botës gënjeshtërt e gjumit. Dreams ëndrra e të gjithë - ngjyra dhe zi - të bardhë, reale dhe joreale, veten dhe njerëzit rreth nesh dhe krijesa misterioze dhe të mirë ankthi, të shëndoshë dhe të heshtur. Ëndrra zgjat nga minuta në gjysmë ore. Jo të gjithë kujton ëndrrat e tyre. Kjo është kur një person është pushimi, trupi vetë-shëruese - në një fazë të gjumit REM.


Truri gjatë gjumit përpunon informacionin, emocionet i zbaton, është një shkëmbim aktiv të informatave në mes të ndërgjegjshëm dhe nënndërgjegjeshëm, mes afatshkurtër dhe kujtesën afatgjatë është formuar sjelljen e programit. Pa gjumë njerëzit mund të mbajë jo më shumë se 200 orë. Nuk ka gjumë humbur sensin e humorit, emocion, kujtesës, kreativiteti, koha e reagimit, imunitet të reduktuar dhe efikasitetin e gjithë trupit.

Çfarë është një ëndërr? Truri ynë mund të punojnë normalisht, kur neuronet janë aktive. Por neuronet mund të jetë aktiv vetëm nëse ato janë të mbështetura nga substanca të veçanta kimike lëshuar qendra syçeltësi - neurotransmitters. Qelizat e trurit Brake, "ngulitur" në syçeltësi, të shpërndara në të gjithë trurit (nga më të madhe në substancë të zezë) të dallojë Brake çështje e trurit - GABA (gama-aminobutyric acid). Pasi neuronet aktive të dobësohet, frenave menjëherë dobësojnë ata edhe më shumë ndryshime aktivitetin bioelectrical trurit dhe gjumi vjen. Faza REM fle nis acetilkolinės, glutamik dhe acid aspartik, prodhuar nga qelizat varolievoho brainstem urë.

Paradoksale gjumë - neuroneve të gjumit, shikimet lëvizin, dhe trupi nuk është. Ashtu-quajtur "syri i tretë" - gjëndër pineale - është i përfshirë në rregullimin e gjumit. Në natën, ajo prodhon një substancë - melatonin, e cila shkakton marramendje të rënda. Një rol të rëndësishëm në patologjinë e sleepiness dhënë iprostahlandynu D3, p.sh., traumat kraniale, meningjitit, afrikane "sëmundja e gjumit." Pra, - gjumë - është një biokimike komplekse, proceset bioelectric.

Faza e parë e gjumit - gjumë i ngadalshëm, marr një sy gjumë 5 - 10 minuta. Faza e dytë - gjumë të cekët - 20 minuta, pastaj një tjetër 30-50 minuta 3 ose 4 faza - gjumë të ngadaltë dhe të ngadalshëm të thellë. Pastaj përsëritet fazën e dytë, pas së cilës nuk është episodi i parë i REM fle - pesë minuta. Fazat e mëtejshme janë të përsëritura, në fazën e ul ngadalshëm të gjumit dhe rritje të shpejtë, episodi i fundit i gjumit mund të zgjasë një orë.

 
Strukturat janë të siguruar gjumë në hypothalamus, ura, palcë oblongata, vend blu, disa zona të lëvore cerebrale.

Shkaqet e pagjumësi

Insomnia - një çrregullim karakterizohet nga paaftësia për të fjetur ose mungesës së gjumit, awakenings shpeshta. Klinikisht, çrregullim është vlerësuar subjektivisht si perceptohet nga pakënaqësia pacientit me sasinë dhe cilësinë e gjumit, mungesa e ndjenjës së pushimit pas gjumit.
 
Ka në sëmundjet somatike pagjumësi dhe psikiatrike: depresioni, sëmundja e Parkinsonit, encefalit, artrit, astma, hyperthyroidism, hipertrofinë prostatike, sëmundjet degjenerative të sistemit nervor, sëmundjeve të veshkave, dështimi i zemrës, me nervozizmi, lodhje, alkool dhe abuzimi i drogës.

Mund të prishin gjumin e bollshme darkë përvoja të forta emocionale, lojë e madhe, kafe të fortë dhe çaj para shtrat, pirja e duhanit. Shqetësime kronike të gjumit mund të shkaktojë medikamente - Anticonvulsants, b - blockers, antipsikotikët, ilaqet kundër depresionit, droga nonsteroidal anti-inflamator.

Mars 19 është dita e fjetur. Dissomnii Problem (çrregullime të gjumit) janë shumë të rëndësishme. Në qytetet e zhvilluara industriale në rritje nivelin e çrregullime të gjumit. Më shumë se 10% e popullsisë vuan nga pagjumësia, mblidhet çdo të dytë një nga simptomat e çrregullime të gjumit.

Kohëzgjatja e reduktuara gjumë - për problemet sociale - vështirësi në punë, pasiguria. Shkencore - përparimi teknologjik - pajisjet elektronike, internet, telefonat, televizorë - rrjedha e informacionit nuk relaksoheni dhe të dorëzohet për të fjetur. Problemi që kanë të bëjnë me çrregullime të gjumit institutet kërkimore dhe laboratorë, dhe Neuroscientists Neuroscientists. Plotësisht mekanizmat e gjumit, duke ndryshuar fazat e saj dhe ciklet e gjumit, sidomos gjumë paradoksale nuk është kuptuar ende. Mekanizmat e kontrollit të gjumit - syçeltësi janë bërthamat suprahyazmatychnyh dhe epiphysis. Natyrisht, proceset e gjumit - zgjuar dhe faktorët që ndikojnë në mjedis - vjen në trup me faktorë të ushqimit, ujit dhe stresit, stresi veçanërisht emocional. Ndonjëherë fjala pa shkaktuar dëm fizik, duke shkaktuar një ujëvarë të reagimeve nervore dhe hormonale, në të cilin një person humb gjumin.

Mbetet mekanizmi pothuajse të panjohur e veprimit të faktorëve të stresit në ndryshimin në fazën e gjumit të ngadalshëm dhe të shpejtë. Ne studiojmë roli i proteinave të veçanta (peptides rregullatore) janë të shpërndara në tru dhe trup dhe luajnë një rol të rëndësishëm në proceset fiziologjike.

Gjithkush e di rrallë çrregullim gjumi - ose përgjumur snohozhdenye (somnambulism). Fjetur njeri ecën rreth shtëpisë, pastaj u kthye në shtrat dhe nuk mbani mend natën e ngjarjes.

Besohet se kjo është një ëndërr, në të cilën një pjesë e trurit përgjegjëse për lëvizje, i ngacmuar. Megjithatë, shumë më të rralla çrregullim gjumi - letargji - unnaturally ëndrra e gjatë e ditë në muaj, madje edhe kur një person është vëzhgimi i zuri gjumi 20 vjet). Letargji është e mundur me encefalit epidemi, një mbidozë të konsiderueshme të barnave të caktuara, një lodhje shumë të fortë.

Nëse pagjumësia është penalizuar për një ritëm të përditshme të jetës së përditshme, duhet të shihni një mjek për diagnozën.

Pagjumësi sondazh

Për diagnozën e pagjumësisë teknika të ndryshme. Për shembull, të qenët i përgjumur shkallë Epvort rating. A ju sleepiness ndodh në publik, duke lexuar, shikuar televizor, shtrirë ditë pas darke, në makinë, kur ndaloi në dritat e kuqe? Përgjigjet janë të matur në pikat në një diplomimit 4 pikë, ku 0 - mungesa e sleepiness.

Ekzaminim të plotë mjekësor dhe inspektimi i kryer për të përjashtuar sëmundjet e mësipërme të rënda, ku kanë shqetësuar fle - vetëm një simptomë.

Ka vështirësi të bie në gjumë, gjumë me ndërprerje, zgjim të shpeshta, zgjimin e hershëm. Nga ashpërsia mund të jenë pagjumësia butë dhe të rënda. Shpesh pacienti çrregullime të gjumit vë para dhe injoron patologjinë somatike dhe neurozë. Treat shkaktojnë nevojën!

Trajtimi i pagjumësi

Trajtimi jo-Medikamenti i pagjumësi - është formimi i ritualit të gjumit, metodat e ndryshme të përgatitjes për gjumë, të zhvillojë një refleks të kushtëzuar për veprime të caktuara që çojnë në shtrat dhe të bie në gjumë. Stimujt e kontrollit Terapia përgatit pacientin për të fjetur - shkojnë në dhomën e gjumit, krevat shtrirë, të mbyllur perde, shtrihem, të relaksoheni dhe të fle. Terapi kufizim Gjumi është që pacienti është dhënë në kohën e gjumit të barabartë me kohëzgjatjen e gjumit të saj dhe gradualisht u rrit në 15 - 20 minuta në javë deri sa të arrijë nivelin e kërkuar. Teknikat e relaksimit përdoren për qetësim të eksitimit dhe overexcited si një fazë përgatitore.

 
Dhe nuk do të marrë delet - kështu që ju kurrë nuk bie në gjumë.

Njohës terapi është për të ndihmuar të heqin qafe e frikës dhe pagjumësi. Nëse do të gjumit mendoni se shtrirë në krevat, ju nuk bien në gjumë - nuk bien në gjumë gjithë natën. 
 
Gërhitës çon në tjerëve pagjumësi, dhe Snorers gërhij gjatë fazës së gjumit paradoksal privuar.

Qëllimi paradoksale - pacienti mund të jetë bërë për të besuar se ai nuk dëshiron të fle dhe ai ka nevojë për të parë - ai bie në gjumë.

Ne duhet të mësohet veten për të fjetur higjienën - dietë, stërvitje, atmosferën e duhur në dhomë gjumi - ndriçimi, zhurma, temperatura, në shtrat, jastëkët përdorimin e HOPS, qirinj aromatike, qetësues teas. 

Ju duhet të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë, nuk do të hani para krevat, pini para se të pijeve tonik gjumit, kur, kafe, alkool. Mos shkoni në shtrat të zemëruar, nuk gënjejnë, nëse nuk doni të fle. Krijo një ambient të rehatshëm për gjumë. Rifresko ajrit (kondicioner, moisturizer ...).

Zhvillimi i stereotipin - unë shkoj në dhomën e gjumit, kam përhapur një shtrat ... atëherë unë do të fle. Dhe nuk mendoj se ose bie në gjumë. Vetë-kuvendi mund të marrë qetësues, tableta përgatitjet bimor - sapo detyrimet, Dormiplant, sanëz, hlitsysed, sedavit. Valerian mund të marrë kohë, besojnë se ajo rrit nivelet e acidit gama amynomaslyannoy. Efektiviteti i veprimit hipnozës ndodh brenda 2 javësh. Përmirësimi i nenexhik gjumë, balsam limon, lë ferrë.

Terapia e barnave është bërë obligim për periudha të shkurtra - 10 - 15 ditëve, duhet të përdorin dozën më të ulët efektive mund të filluar me peremezhayuschyh dozë - 2 - 4 herë në javë, gradualisht të anulluar.

I fjetur

1. I pari-line farmakoterapia është:
- • benzodiazepine - të zvogëlojë kohën e gjumit dhe shpeshtësinë e awakenings natë, të rrisë kohëzgjatjen e gjumit, duke rritur efektin frenues të GABA - kvazepam, estazolam, flurazepam, triazolam, temazepam;
- nebenzodiazepinovye - zopiclone, zaleplon, hemitratateve, ramelton.

2. Linja e dytë: trytsyklichniantydepresanty - amitriptyline, doxepin, antihistamines.

Opiateve emërojë një mjek. Çdo Pilula fjetur ka pro dhe kundra, indikacionet dhe contraindications dhe të vendosë që një që ju duhet - është mjeku. Për heqjen e eksitim, ataraks ankthi përdorura, afobazole, ADAPTOL, Noofen. Treguar në kompleksin mjekësor - terapi, reflexology, halore të ngrohtë - banja perla, Aromatherapy, hipnozë, elektrike, muzikë, sanatorium - trajtim turistik.

Konsultimi me një neurolog Related Insomnia

Pyetje: Mjaltë përdorur në trajtimin e pagjumësisë?

A: mjaltë është i pafajshëm dhe mund të përdoret për trajtimin e çrregullimeve të gjumit. Ka shumë receta popullore duke përdorur mjaltë mjaltë në një filxhan shtoni 3 lugë uthull molle, llokoçis dhe të marrin 2 lugë para shtrat; Mix 1 lugë gjelle mjaltë me 1 filxhan me ujë të ngrohtë dhe pini para se të shkojnë në shtrat; Mix lëng limoni 1 filxhan 2 lugë mjaltë hikërror, 2 lugë grimcuar arra arra dhe për të marrë 1 lugë gjelle para gjumit.

Pyetje: A bimor mund të përdoret për pagjumësi?

Përgjigje: aplikoni shumë receta popullore dhe shembullin bimor:
- karamele mente, shikojnë trifletësh, sanëz (rhizomes), HOPS kone në mënyrë të barabartë. Mbledhja lugë derdh një gotë me ujë të zier, gjysmë ore për të pirë 100 ml tri herë në ditë;
- rizomat e Valerian, Motherwort, lule murriz, karamele mente, veshtull - përzierje në pjesë të barabarta. Mbledhja lugë derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, pini 1 mëngjes qelqi dhe natën
- hop zakonshëm, karamele mente - 1 pjesë; letër balsam, lule kamomil, thyer buckthorn leh, rhizome me rrënjët e sanëz - 2 pjesë. Mbledhja lugë në një gotë me ujë, vlim për 15 minuta. Merrni 1-2 gota një natë;

-  2 lugë grimcuar fruta të thata murriz 1,5 gota me ujë të valë. Për të pirë në 3 pritjet për 30 minuta përpara se të hahet;
-  1 lugë gjelle rrënjë grimcuar kuqe elderberry për gotë me ujë, vlim për 15 minuta në ngrohje të ulët, mbush gjysmë ore, thahet. Merrni 2-3 herë në ditë për 1 lugë gjelle.
Përdorni sanëz, rigon, Wort Shën Gjonit, barishte shelg, livando, qepë, nenexhik, kënaqur, balsam limon, Motherwort, kopër, HOPS ... 
Infusions gatim mund të konsiderohet edhe si psikoterapi - ndërsa herbs përzgjedhura janë tokë, rozmishuyutsya njeri zbut plus merr frymë aromas e bimëve. Ritual prodhuar nevojshme - një refleks i kondicionuar - është koha për të fjetur.

Pyetje: Sa shpejt të bjerë në gjumë?
Një: Nëse shkaku i pagjumësi tuaj nuk ka të bëjë me ndonjë sëmundje, vetëm të marrë një dush të ngrohtë me aditivëve aromatike (sanëz, livando), një filxhan çaj qetësues bimor dhe të qëndrojnë në një shtrat të ngrohtë. Gjumë i mirë ndihmon meditim, gjatë së cilës trupi juaj relakson dhe mendimet pa lidhje ndoqën larg.

Mirë ju gjumin!