Epispadias


Epispadias - është një keqformimi kongjenitale nga gjenitale jashtme, kur hapja e jashtme e uretrës hapet mbi vendndodhjen e tij normal, i tillë si djemte - në sipërfaqen e sipërme të trupit të penisit ose pubike.

Shumë më rrallë epispadias zakonshme në vajzave, dhe është manifestuar në një vajzë në 565,000 krahasuar me 1 rast për 100.000 djem.

Shkaqet e epispadias


Epispadias është një lloj keqformimet kongjenitale te sistemit urogjenital në foshnjat. Sot kompania është duke punuar në mënyrë aktive, jo vetëm për të studiuar trajtimin dhe diagnozën e sëmundjes, por edhe për të sqaruar shkakun e menjëhershëm të anomali. Duhet të theksohet se pavarësisht nga niveli i lartë i mjekësisë, për të përmendur shkaqet e sakta të epispadias nuk mund në asnjë klinikë të huaj urological.

Në të njëjtën kohë, të caktojë një numër faktorësh që mund në një kohë ose në një tjetër për të rritur rrezikun e të paturit e një fëmijë me anomali të tillë. Para së gjithash, faktorët e mëposhtëm duhet të përfshijë rrezatimi jonizues, të cilat janë ndikuar nga njerëzit që jetojnë në afërsi të stacioneve bërthamore dhe objekte të tjera strategjike, të cilat dyqan të metaleve radioaktive.

Nëse zona e ndotjes radioaktive në vendin tonë nuk është aq shumë, nënat e duhanit shumë më tepër. Dhe nga disa llogarive, pirja e duhanit dhe konsumimit të alkoolit gjatë shtatzanisë për fetusin po bëjnë asnjë ndikim më pak negativ se një dozë toksike të rrezatimit jonizues.

Ende nuk provuar plotësisht ndikimin e stresit kronik dhe traumës në embrion, por disa shkencëtarë në mënyrë aktive të ndjekin këtë mendim dhe do të vazhdojnë për të nxitur atë në mesin e grave shtatzëna.

Simptomat epispadias

Ndryshe nga sëmundjet e ngjashme hypospadyy, kjo anomali e uretrës mund të ndodhë në një formë të fshehur. Një mënyrë ose në një tjetër, por në qoftë se hapja e uretrës është në sipërfaqen e sipërme të trupit të djalit penisit, nuk e vërejnë anomali, madje edhe në periudhën neonatale, është thjesht e pamundur. Shënim, para së gjithash, lumë karakterin e urinës, e cila është e drejtuar jo poshtë si në fëmijë të shëndetshëm dhe deri. Kur vendosjen hapjen e penisit uretrës publikë nuk përfshira pothuajse në aktin e urinimit. Megjithatë, urina është lëshuar, në fakt, në bark dhe fëmijën, gjakderdhje poshtë, irritojë organe gjenitale lëkurës dhe perineum.

Kur shqyrton pakujdesshëm, nëse jo zbuluar vendndodhjen e gabuar të uretrës, acarim të lëkurës mund të jenë të hutuar me skuqje pelenë konvencionale, e cila manifestohet edhe nga skuqje e lëkurës së organe gjenitale të jashtme dhe perineum. Prindërit kanë filluar të përdorin pluhur baby, e cila në këtë situatë janë të paefektshme. Në mungesë të trajtimit të duhur, inflamacion mund të kalojë në fazën e purulent përfundon refuzimin e lëkurës dhe formimin e ulçerës thellë.

Në mënyrë tipike, debutimin sëmundje me lindjen e fëmijës. Ky fëmijë është i shqetësuar, kapriçioz, nuk fiton, nuk pranon gjoksin dhe shpesh zgjohet natën.

Epispadias

Epispadias vajza është e pjesshme dhe të plotë. Epispadias pjesshme klitoris të ndarë ose jo, ka një mospërputhje në pubis mëdha Labia (jo mëparshëm commissure Labia minora) Labia janë të pazhvilluara, hapja e jashtme e uretrës është lokalizuar në nyje publikë. Kur mosmbajtjeje gaping vrima dhe jashtë rrjedh urinë. Kur epispadias plotë pubis mëdha Labia në gjerësisht divergjente dhe nezamykayut plas byku është duke treguar shenja të prapambetjes e mëparshëm ki barkut mur dhe divergjenca kockës pubike. Clitoris dispozicion. Regjistrohu në fshikëz të vendosura në lonnogo nyje, yawns, shtrihet lehtësisht dhe lirisht kalon gishtin. Urina rrjedh jashtë vazhdimisht, duke shkaktuar ndryshime në lëkurë përreth.

Nëse një fëmijë është si simptoma të njohur të përgjithshme, të shoqëruar nga acarim të lëkurës në vulvë, ajo duhet të tregojë urolog. Një teknik i kualifikuar mund të duhet të diagnostikojnë dhe të identifikojnë strategjinë e trajtimit optimale për të siguruar që në të ardhmen djali vuajtur nga mosfunksionim ngrerë dhe shterpësinë.

Epispadias Diagnoza

Në mënyrë tipike, një nga foto klinike është e mjaftueshme për të bërë një diagnozë të epispadias. Nëse keni shikuar fëmijën ndërsa urinimi, ju mund të vëreni se urina nuk lirohet nga uretrës normale, dhe vrima e patologjike të vendosura në sipërfaqen e sipërme të trupit të penisit, ose në të gjitha, pubike.

Megjithatë, me diagnozën diferenciale dhe ndërhyrjen e saktë kirurgjikale, diagnoza është e nevojshme për të konfirmuar metoda të tjera kërkimore. Metoda më e zakonshme dhe për këtë arsye më të saktë të epispadias verifikimit - një urethrography kontrast. Për performancën e saj në fshikëz zgavrën nga uretral kateteri është futur agjent kontrast, dhe gjatë urinimit kryer X-rrezet e penisit dhe organet e legenit në projektimin lateral. Në foto është qartazi e dukshme si ai fshikëzës dhe uretrës formë. Më shpesh, ajo vetëm u hap në vendin e gabuar, por ka raste kur uretrës ka lëvizje të tjera, verbërisht duke i dhënë fund në trashësinë e penisit. Kjo është për zbulimin e tyre dhe është e nevojshme për diagnostifikim radiologjike.

Epispadias Trajtimi

Korrigjimi i kësaj anomalie mund procedurë vetëm kirurgjikale. Vëllimi i transaksioneve varet formë epispadias. Nëse hapja e uretrës quajtur djalin në trupin e penisit, afër uretrës, në një situatë të tillë të mundshme uretrës plastike indet e veta. Pas prerje e hapjeve parregullt kryhet urethral trungu duke lëvizur në vendin e duhur, e ndjekur zinxhir e saj.

Në trung të shkurtër apo uretrës me epispadias rënda kur uretrës është mbi kockës pubike, kirurgji plastike duhet të kryhet duke përdorur implantet sintetike.

Ju lutem mos harroni se në qoftë se në kohën e operacionit pacienti është acarim i pranishëm dhe skuqje e organe gjenitale të jashtme, operacioni duhet të shtyhet. Para së gjithash në këtë situatë duhet të kuruar inflamacion të lëkurës lokale. Për ta bërë këtë, të aplikojnë antiseptik lloj zgjidhje CHLORHEXIDINE, të cilat janë aplikuar në sipërfaqen e prekur pas çdo akti të urinimit.

Trajtimi kirurgjik i epispadias

Në contraindication absolute të operacionit, i cili shkaktoi sëmundje të rënda të organeve të brendshme apo refuzimin e prindërve nga trajtimi, për pacientët përdorur taktikat konservatore. Ajo është për qëllim kryesisht në parandalimin e inflamacion purulent të lëkurës përreth hapjes së uretrës. Kjo është arritur vulvë tualet pas çdo akti të urinimit dhe përpunimin e lëkurës të prekur zgjidhje antiseptik.

Vajzat dhe gratë me indikacion për kirurgji është vetëm epispadias mosmbajtjeje, sepse qëllimi kryesor i kirurgjisë plastike - duke krijuar pajisje mbyllje.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Kur trajtimi kirurgjik i rehabilitimit patologjive që synojnë parandalimin e infeksionit sekondar të plagëve dhe frakturave formuar anastomosis. Për të parandaluar infeksionin e përdorur terapi konvencionale antibiotik. Si me transaksione të ngjashme të pa zbuluar asnjë zgavrën e trupit të njeriut, një drogës antibacterial zakonisht është e mjaftueshme për shkatërrimin efektiv të patogjeneve.

Parandalimi i dështimit anastomosis kryer skenë kateter normale uretral. Ajo jo vetëm që heq urinës nga fshikëza, por gjithashtu shërben si një lloj kornize me të cilat e drejta formuar një uretrës re.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Korrigjimi i dietë është për të kufizuar përdorimin e sasive të mëdha të lëngjeve, duke rritur nivelin e prodhimit ditor të urinës, e cila gjithashtu ndikon në gjendjen funksionale të uretral anastomosis.

Në mesin e jetesës mund të identifikohet, ndoshta, vetëm veshur kateteri uretral. Megjithatë, duke pasur parasysh faktin se operacioni në patologji të tillë kryhet zakonisht në periudhën neonatale, ajo nuk ndikon veçanërisht shëndetin e pacientit. Nga ana tjetër, prindërit duhet të mësojnë uretral ndryshim kateter dhe shkruani atë në zgavrën e fshikëzës zgjidhje antiseptik. Kjo është bërë për të parandaluar bedsores uretrës, dhe për parandalimin e mesme e cystitis.

Mjete popullore Trajtimi

Si metodë e vetme e korrigjuar këtë anomali është operacioni, njerëzit trajtime humbin rëndësinë e tyre. TEAS ndryshme kamomil dhe bimëve të tjera të cilat janë të rekomanduara shpesh nga healers popullore, kanë vetëm një efekt anti-inflamator lokal. Ajo merr një kohë acarim të lëkurës, por nuk eliminojnë shkakun kryesor të sëmundjes.

Komplikimet epispadias

Më shumë se një herë është thënë se ndërlikim më e shpeshtë është tretje epispadias dhe inflamacion të lëkurës përreth hapjes së uretrës. Normalisht, ajo quhet Mukoza e penisit glans, e cila kur lëshuar, urina ka asnjë ndikim negativ. Pengesë lëkurës ka veçori të tilla si ndikimi i vazhdueshëm i urinës çon në shkatërrimin e shpejtë të epidermë dhe inflamacion te shtresat më të thella. Kur higjiena, gjendja e tashme klinike shpejt bashkohet me një infeksion bakterial që përfundon inflamacion purulent. Mungesa e trajtimit në këtë fazë mund të kërcënojë simptomat e përgjithshme septike dhe madje edhe vdekje.

Një tjetër grup i komplikimeve epispadias mund të konsiderohet çrregullime mendore. Ata zhvillojnë kur korrigjimi i patologjisë nuk është kryer në periudhën neonatale. Me moshën, fëmijët fillojnë të njoftimit paaftësi e tij, të cilat shpesh zhvillohet në një komplekset psikologjike të lidhura me seksualitetin. Edhe pas operacioni në moshë të vjetër mbetet bllok psikologjik mjaft i qëndrueshëm që pengon një njeri njihen me një grua dhe të ketë një familje.

Epispadias Parandalimi

Profilaktirovat ndonjë anomalitë kongjenitale të jashtëzakonisht e vështirë për shkak se ende nuk dihet saktësisht për çështjen e tyre. Vetëm atëherë mund të themi me siguri se refuzimi i alkoolit dhe duhanit gjatë shtatzënisë zvogëlon rrezikun e një fëmije me epispadias disa herë. E njëjta gjë vlen edhe për një qëndrim shtatzënë grua në një zonë me nivele të larta të rrezatimit.

Për të përjashtuar mundësinë e komplikimeve septike dhe për të parandaluar çrregullime psikologjike në epispadias fëmijë kanë nevojë për të diagnostikuar në një fazë të hershme. Në parim, kjo duhet të bëjë neonatolog në maternitet. Por shpesh ka situata kur kaloi specialistë patologjike. Kështu që këtu është e nevojshme dhe kujdes prindërit. Siç është përmendur tashmë, në qoftë se fëmija është përkeqësimi dukshme të gjendjes së përgjithshme dhe e bën atë acarim të pranishëm në zonën e pantallona, ​​kjo është një klient potencial i urolog fëmijëve.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov