Ekstrofiya fshikëz


Ekstrofiya fshikëz - një cen kongjenitale të rënda në të cilat defekti vërejtur në murin e barkut mëparshëm dhe humbja e fshikëzës mukozës jashtë.

Shkaqet fshikëz ekstrofiya


Ekstrofiya fshikëz - nuk është sëmundja më e shpeshtë në urologjisë, por që ajo i jep komplikime të rënda, të studiuar atë në sëmundje klinike urologjike është i detyrueshëm. Përbashkët ekstrofiya faktor dëshirore fshikëz atje. Në zhvillimin e sëmundjeve të përfshirë shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm që nuk mund të realizohet në çdo person.

Para së gjithash, gratë shtatzëna duhet të përcaktojë nivelin e hormoneve, sepse abuzimi dishormonal shpesh bëhen shkaqet e anomalive kongjenitale. Diabeti, tumor hipofizë gjëndër, hyperplasia veshkave, hyperthyroidism - jo të gjitha sëmundjet që mund të jenë shkaqet e ekstrofiya fshikëzës.

Ndër faktorët e jashtëm e nevojshme të ndajë pirjen e duhanit, alkoolit, embriotoksicheskoe infeksion, efekti i disa substancave kimike dhe ilaçe. Përveç kësaj, për të parandaluar zhvillimin e fshikëzës ekstrofiya gratë shtatzëna janë këshilluar për të shmangur ekspozimin ndaj rrezatimit.

Një rëndësi të madhe në zhvillimin ekstrofiya shkencëtarët prizë fshikëz dëmtime traumatike. Sipas tyre, trauma - është faktori më i shpeshtë dëshirore në zhvillimin jo vetëm ekstrofiya, por shumë anomali të tjera të lindura të sistemit urinar.

Simptomet e fshikëzës ekstrofiya

Ekstrofiya fshikëz - një sëmundje me një simptoma të ndryshme klinike. Para së gjithash, ajo është e karakterizuar nga mungesa e murit të barkut mëparshëm në bark të ulët dhe mungesës së një mur para të fshikëzës. Kështu, sipërfaqja e mukozës menjëherë bie përsëri muret e fshikëzës. Natyrisht, ndërsa urina vjen nga veshkat, nuk qëndron në uretrës, dhe një defekt merr jashtë.

Ekstrofiya fshikëz

Acarim të përhershëm të lëkurës përreth defektit fshikëzës menjëherë shkakton inflamacion të saj. Klinikisht ajo është e karakterizuar nga skuqje dhe kruarje të forta. Megjithatë, pasi që fëmija është shumë i vogël, lëkurë itchy manifeston gjendjen e përgjithshme të përkeqësimit, nervozizëm, refuzimin e gjinjve dhe për të fituar peshë të dobët.

Duke folur për nevojën për rekurs në urolog në patologji të tillë budalla sa në 100 për qind të rasteve janë diagnostikuar në repartin e maternitetit, ku fëmija është dërguar për kirurgji në spital urological.

Diagnoza e fshikëzës ekstrofiya

Për shkak të sëmundjes karakteristike klinike, diagnoza e patologjisë nuk është e vështirë. Megjithatë, për t'i bindur ata se kjo është një defekt në zgavrën e fshikëzës dhe jo, të themi, stomak, është e nevojshme për të kryer disa hulumtime shtesë. Filloni nevojshme me kërkimin lëshuar nga defekt i murit të barkut mëparshëm. Kur ekstrofiya urina fshikëz lëshuar në analizë, duke përfshirë edhe kohën si në patologji të tjera mund të gjenden perytonealnaya exudate lëngët apo i lëngshëm.

Metodat shumë informative në këtë situatë duhet të marrë në konsideratë cystoscopy. Pajisja në këtë rast nuk është futur përmes uretrës dhe direkt në meta mur fshikëzës. Kjo na lejon për të vlerësuar madhësinë e defektit dhe për të përcaktuar vendndodhjen e saj në raport me strukturat e tjera të rëndësishme anatomike, të tilla si vrima uretër apo uretrës.

Si ekstrofiya fshikëzës mund të shoqërohet me sëmundje të tjera të rënda të organeve të brendshme, fëmija duhet të kryejë disa kërkime shtesë për të identifikuar këtë të fundit. Për shembull, duke përdorur ultratinguj mund të zbulojë patologjike organe të tilla si veshkat, mëlçisë dhe shpretkës. Përveç kësaj, duke përdorur tomography llogaritur dhe një hetim endoskopik.

Të jetë i sigurt për të kryer testimit gjenetik fëmija, sepse ekstrofiya fshikëz shpesh mund të jetë një simptomë e disa sëmundjeve gjenetike, të tilla si sindromi Daun apo Edwards. Sigurisht është më mirë në qoftë se kjo analizë gjenetike do të kryhet gjatë shtatzënisë.

Trajtimi i fshikëzës ekstrofiya

Natyrisht, një cen të tillë ekspozuar korrigjimin ekskluzivisht kirurgjikale. Kirurgji plastike kryhet në ekstrofiya fshikëz është gjithmonë shumë i vështirë dhe i mbushur me pasoja fatale për pacientin. Duhet të theksohet se në mënyrë për të mbyllur mëparshëm defekt barkut mur në një fëmijë nuk është gjithmonë e mjaftueshme indeve vet, kështu që është e nevojshme për të aplikuar metoda të ndryshme operative.

Faza e parë e operacionit klasik është për të eliminuar murin defekt fshikëz. Pastaj, në qoftë se mjaft ind vet e defektit barkut mur i mbyllur dhe i fundit. Nëse vrimë në stomak është shumë e madhe dhe kështu nuk mund të tërheqë pëlhurë për të mbyllur ajo përdoret përkohësisht film sterile plastike.

Trajtimi kirurgjik ekstrofiya

Pas një kohë, kur mur abdominal mëparshëm fillon për të mbuluar një përfundojë të vogël plastike, kirurgji kryer përsëritura. Gjatë fundit ekzekutohet hequr materiale sintetike dhe shtrihen e lëkurës dhe indeve në mëparshëm defekt barkut mur. Duhet të theksohet se nuk është gjithmonë e mundur për të kryer transaksionin në dy faza. Zakonisht ajo është shumë më tepër.

Pas operacionit dhe gjatë jetës së një implant sintetike duhet të ndjekë një terapi aktiv antibiotik, pasi ekziston një rrezik shumë të lartë të infektimit sekondar. Në mënyrë tipike, fëmijët emëruar menjëherë tre grupe të agjentëve antibacterial. Shumica e ekspertëve këshillojnë për të përdorur një kombinim të fluoroquinolones dhe cephalosporins me aminoglycosides. Nuk jipen në farmaci në recetë, dhe fëmijët kanë hyrë në spital vena ose intramuskulare.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Personat e lindur me keqformime të tilla kërkojnë trajtim profilaktik i sistemit urogjenital gjatë gjithë jetës. Ata rekomanduan çdo vit marrin pjesë të tilla si Morshyn Spas minerale ose Poliana. Përveç kësaj, është e rëndësishme t'i nënshtrohet periodikisht një rishikim të plotë të urolog instrumentale, si edhe pas një operacioni të suksesshëm, mund të vërehet shumë ndërlikime të largëta.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Jeta trajtim profilaktik vlen të ushqyerit të njeriut. Njerëz të tillë janë të ndaluar të përdorin kripë, piper apo ushqimet pikante. Përveç kësaj, ata duhet të kontrollojnë regjimin e tyre me ujë, pasi marrja e tepruar lëngu kërcënon zhvillimin e komplikimeve veshkave.

Sa për stilin e jetës, kjo kryesisht ka të bëjë me kohën kur fëmija ka për të jetuar me të mbyllur plastike murit të barkut vend i mëparshëm. Në këtë kohë, prindërit duhet të mësojnë si duhet të kujdeset për fëmijën. Implant veten si i tillë në nuk ka nevojë për kujdes të veçantë, por është e nevojshme për të parandaluar dëmtimin mekanik. Nëse fëmija është i shqetësuar, ajo duhet të mbulojë batanije bark të butë kështu që ai nuk mund të dëmtojë veten. Çdo ditë ju duhet të shqyrtojë me kujdes murin e mëparshëm të barkut në drejtim të lëngjeve të transmetimit. Në zbulimin e rrjedhjeve të vogla, ju duhet të kontaktoni menjëherë një urolog. Në mënyrë tipike, defekt zgjidhet pa kirurgji, edhe pse mjaft shpesh shkakton një operacion paplanifikuar.

Mjete popullore Trajtimi

Që fëmijët me ekstrofiyeyu fshikëzës nga lindja nuk largohen nga institucionet mjekësore, ata vetëm fizikisht nuk mund të merrni në duart e healers. Ajo është vetëm në favor të tyre, si e frikshme për të imagjinojmë se çfarë mund të ndodhë me një fëmijë që ka nevojë për kirurgji të menjëhershme, e cila ishte në duart e healers.

Komplikimet e fshikëzës ekstrofiya

Numri i komplikimeve të sëmundjes varet kohën e operacionit. Së pari, mjekët duhet të kenë frikë nga hipotermi, dmth humbjen e tepërt e nxehtësisë. Kjo ndodh kryesisht për shkak të barkut defekti mur, lëkura privuar është një dirigjent shumë të mirë të ngrohjes. Për të parandaluar hipotermi në orët e para pas operacionit, fëmija duhet menjëherë të përkthehet në kuvez. Kjo pajisje, e cila është një kube xhami, është në gjendje për të ruajtur temperaturën e kërkuar për fëmijën dhe lagështia.

Rreziku i dytë që lurks fëmijën ekstrofiyeyu me fshikëz menjëherë pas lindjes, është komplikimet septike. Defekt i murit të barkut mëparshëm - një portë për infeksionet oportuniste, e cila në një spital të plotë, vendi i parë i banimit një pacient pak. Prandaj, të gjithë pacientët kanë nevojë për ditën e parë pas lindjes për të filluar një kurs të profilaksisë antibiotik për të shmangur zhvillimin e peritonit në fillim, dhe pastaj sepsa.

Përveç kësaj, komplikime të izoluar dhe të mesëm që zhvillohet pas operacionit. Para së gjithash, kjo sëmundje ngjitëse. Një numër i madh i operacioneve traumatike në bark poshtë një sasi të madhe të fibrinë, e cila përfundimisht kthehet në fillesa fijor commissural. Kjo mund të çojë në dhimbje të forta dhe të pengesave të zorrëve në të ardhmen.

Parandalimi ekstrofiya fshikëz

Parandalimi i kësaj sëmundje duhet të trajtohet edhe para lindjes. Para së gjithash, ajo duhet të jetë këshillim mjekësor dhe gjenetike, e cila ndihmon në identifikimin shmangiet kromozomal si sindromin Down ose Edwards. Natyrisht, në marrjen e një diagnozë të tillë, detyra më e vështirë i takon prindërve. Ata duhet të vendosin për të mbajtur fëmijën apo jo.

Përveç kësaj, ju duhet të testohen në të gjitha infeksionit embriotoksicheskoe. Këto përfshijnë herpes, rubeola, sifilizi, sëmundjen toxoplasmozë dhe cytomegalovirus. Nëse sëmundje të ngjashme të zbuluar gjatë shtatzënisë, gruaja duhet të përcaktojë kursin e duhur të trajtimit. Së bashku me këtë, ju duhet të ndiqni për të siguruar se shtatzënia nuk është subjekt për efektet patologjike të tilla si pirja e duhanit, alkooli dhe droga.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov