Cystitis akute dhe kronike


Cystitis - sëmundje infektive inflamatore të fshikëzës, zakonisht ajo ndikon Mukoza. Për shkak të prevalencë të lartë, frekuencë të lartë e relapses dhe vështirësitë trajtimin e cystitis kronike sëmundje është një problem serioz mjekësor. Përveç kësaj, një fillim theksuar papritur, siklet të konsiderueshme gjatë sëmundjes të çon në përçarje e ritëm normal të jetës paaftësisë pavullnetshme. Prandaj, zbulimin dhe trajtimin e cystitis duhet të jetë në kohë.


Shkaqet e cystitis

Infeksionet e fshikëzës janë të ndarë në të komplikuara dhe të pakomplikuar. Në cystitis pakomplikuar përfshijnë inflamacion i fshikëzës në femra jo-shtatzëna shëndetshëm moshës 16-65 vjeç në mungesë të një sëmundje të tjera të traktit urinar. Forma të komplikuara të cystitis ka edhe pacientë me sëmundje ekzistuese të traktit urinar, si pielonefrit, prostatitis, me sëmundje të rënda sistemike të tilla si diabeti, dështim të zemrës dhe burrave dhe në të moshuarit. Kjo formon dallim cystitis nevojë për masa të duhura diagnostike dhe terapeutike.

Shkaku kryesor i cystitis është infeksion. Në mënyrë tipike, cystitis pakomplikuar shkaktohet nga një mikroorganizëm, inflamacion kronik është përcaktuar florës përziera. Agjenti kryesor dëshirore është Escherichia coli, një përqindje më e vogël e rasteve, aureus saprofiticheskiy, Klebsiella, enterobakterie. Shumica patogjene - Përfaqësuesit e microflora normal të zorrës së trashë, rektumit dhe vaginës, si referuara cystitis vetë-infeksionit. Aktualisht, të rinjtë cystitis gjithnjë e zakonshme të shkaktuara nga infeksionet me, sëmundjet seksualisht të transmetueshme të veçanta, të tilla si chlamydial. Në njerëzit me imunitet të ulur janë cystitis zakonshme fungale, përfshirë edhe për shkak të infeksionit nga kërpudhat e gjini Candida.

Në një përqindje të vogël të rasteve të gjetur cystitis infektive. Chill shkakton vasoconstriction e fshikëzës, mure kequshqyerja e saj dhe si pasojë dobësimin vetitë mbrojtëse dhe zhvillimin e inflamacionit.
Kimike cystitis shkaktojnë substancat agresive hyrë gabimisht në fshikëz për arsye mjekësore, ose kur duke u përpjekur për të abortit.
Cystitis alergjik zhvillon kur prekje alergene. Në mënyrë tipike, alergeneve janë ushqime të caktuara. Cystitis alergjik është e karakterizuar nga kursi kohëzgjatje të shkurtër dhe të trajtimit të plotë vetëm ose nën ndikimin e antihistamines.

Stresi zgjatura, nervor dhe overstimulation mendore mund të shkaktojnë çrregullime funksionale të urinimit ndryshuar fshikëz mukozës. Këto janë karakterizuar nga kursi vazhdueshme cystitis, një tendencë për rikthim dhe mungesa e baktereve në urinë.

Për të zhvilluar cystitis, një kombinim i të paktën dy faktorëve: marrjen e mikroorganizmave fshikëz apo substancave korrozive dhe për të zvogëluar vetitë mbrojtëse të mukozës. Fshikëz Infeksioni mund të ndodhë mënyrat e mëposhtme. Është e preferuar rrugën rritëse të infeksionit nga rektumit, vaginës tek gratë, zonën uretral në meshkuj. Zbritëse rrugën (për infeksionet e veshkave dhe ureters) infektimit është më pak e zakonshme. Ajo është gjithashtu e mundur infeksion hematogjene dhe lymphogenic, kur bakteret marrë në mukozën fshikëz përmes gjakut ose limfatike. Në raste të rralla, infeksion të jetë e mundur përmes kontaktit me lezione të vendosura ngjitur me trupin e fshikëzës. Sipas të reduktuara vetitë mbrojtëse të murit fshikëzës është riprodhimi intensiv i mikroorganizmave. Në rrjedhën e jetës së tyre ato sekretojnë substanca të caktuara të cilat dëmtojnë mukozën, dhe zhvillimin e cystitis.

Si sëmundje faktorë duke shkaktuar dalluar zhvirgjerim, seksualisht aktive, shtatzënisë, lindjes, lindjes, ndryshimet menopausal. Vajzat e parashkollor dhe moshës shkollore në fillim është 6 herë më shumë gjasa të vuajnë nga cystitis në krahasim me grupmoshat më të vjetra. Kjo është për shkak të papjekurisë së vezoreve gjatë kësaj periudhe dhe mungesës nivelet e hormoneve seksuale femërore, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në formimin e mekanizmave mbrojtës të mukozës vaginale dhe parauretralnoy zonë. Kjo çon në kolonizimin e mikroorganizmave dhe formimin e cystitis sipas llojit të infeksionit rritëse. Kur zhvirgjerim (thyerja e cipës së virgjërisë) nëpër enët limfatike janë dëmtuar infeksion cipë e virgjërisë merr në fshikëz. Aktet e shpeshta dhe të rënda seksuale që kontribuojnë mykrotravme Mukoza vaginale dhe penetrimin e infeksionit në gjak dhe pastaj në fshikëz. Por më e zgjatur marrëdhënia masazh shkak duke u ngritur infeksioni uretral merr në fshikëz. Kur shtatzënisë për shkak të presionit të mitrës rritje të formuar stagnimin e urinës, e cila kontribuon në riprodhimin e shpejtë të mikroorganizmave dhe të çon në inflamacion. Në menopauzës, në mungesë të hormoneve femërore që kontribuojnë në formimin e imunitetit lokal mukozën e vaginës dhe fshikëzës, shpesh zhvillimin e cystitis.

Në burra, cystitis kryesor gjendet shumë rrallë, zakonisht me fshikëzën e trupit të huaj ose pas manipulimit urological. Në shumicën e rasteve, cystitis mesme në meshkujt në sfond të ndonjë sëmundje të sistemit urinar.

Simptomet e cystitis

Për cystitis akute karakterizohet me fillimin e shpejtë. Shpesh në gjendje për të lidhur inflamacion i faktorëve të favorshme, të tilla si hipotermi, marrëdhënie e mëparshme seksuale. Pacientët ankohen për urinim i shpeshtë, dëshirën e vazhdueshme për të urinuar, thirrje e papritur për të urinuar (mosmbajtjeje urinar). Ne shpesh bëjmë një përpjekje për të filluar urinim. Gjatë urinimit lindin dhimbje dhe djegie në uretrës pas dhimbje urinimit në bark. Urinë e lë pjesë të vogla, thirrje për të urinoj, nuk ndalet, ditën apo natën. Në fëmijët e vegjël për shkak të dhimbjeve të forta mund të ndodhë mbajtjen akute urinare.

Në shumë procesi inflamator është manifestim i mundshëm i helmuar trupin, ethe deri në 38-40 gradë, dobësi të përgjithshme, djersitje, gojë e thatë, etje. Në mënyrë tipike, kjo sugjeron infeksionin me zhvillimin e pielonefrit (infeksionit të indeve të veshkave dhe legen veshkave).

Në relapsing format e cystitis rëndim ndjekur nga periudha mungesë të plotë të shenjave të inflamacionit. Megjithatë, faktorët e madje edhe një efekt minimal provokuar mund të shkaktojë sëmundje përsëri.

Cystitis kronik karakterizohet si çrregullime të butë dhe të rënda të urinimit, shqetësimit lehtë apo dhimbje të mprehtë në bark, të cilat janë të përhershme dhe ndryshuar pak gjatë trajtimit. Manifestimet e tilla e cystitis lindin nga ndryshimi i qëndrueshëm në muret e fshikëzës për shkak të sulmeve të shpeshta të fundit microbial. Në baktereve kronike cystitis në urinë nuk zbulohet.

Kur ankesat e mësipërme sa më shpejt të jetë e mundur të kthehet në një terapist ose nephrologist. Vetë ose humbja e kohës mund të shkaktojë kalimin akute cystitis në formën kronike të komplikimeve.

Shenja kryesore e cystitis, përveç manifestimet e jashtme, është për të identifikuar qelizat e bardha të gjakut dhe bakteret në urinalysis. Në prani të kulturës mundshëm bakterial urines me identifikimin e organizmave dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tyre ndaj antibiotikeve. Gjithashtu në urinë mund të shkaktojë një sasi të vogël të qelizave të kuqe të gjakut. Në hemorragjike ngjyrë cystitis urina bëhet "pantallona të gjera të mishit", është përcaktuar nga një numër i madh i qelizave të kuqe të gjakut. Ultratinguj informative shprehur vetëm në një proces shumë ose me formë kronike të sëmundjes. Ajo rezulton trashje e murit fshikëzës, në shtrat e saj, ënjtje.

Cystitis sonogram kronike.

Në lumen të fshikëzës duket pezullimin e qelizave desquamated mukozale dhe konglomerate microbial.

Komplikimet cystitis

Një nga ndërlikimet më të zakonshme të cystitis është pyelonephritis. Ky proces infektive duke u ngjitur kalon nga fshikëza me renale legen ureters, dhe nga atje në indet e veshkave. Rëndësi të veçantë në këtë akuzë ka infektuar urinë në legen i veshkave, kur presioni në fshikëz, si rezultat i inflamacionit.

Një tjetër komplikim serioz është cystitis pakomplikuar në formë hemorragjike tranzicion. Ky inflamacion përfshin jo vetëm Mukoza, por shtresat e tjera të murit fshikëz. Bakteret në rrjedhën e jetës së tij duke shkatërruar muret e fshikëzës, ka gjakderdhje. Cystitis hemorragjike karakterizohet nga ndryshime të dukshme svoytsv urinës: ajo kthehet e kuqe për shkak të papastërtive të gjakut, një erë të pakëndshme. Gjakderdhje nga muri fshikëzës mund të bëhet një problem serioz për pacientin dhe madje kërkojnë kirurgji.

Trajtimi i cystitis

Trajtimi i cystitis duhet të jetë në kohë dhe i plotë. Cystitis pakomplikuar akute trajtohen në një ambient pacient i jashtëm. Varësisht nga patogjen për qëllim terapi emëruar antimicrobial (ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin). Për trajtimin e sindromes inflamatore rekomanduar droga anti-inflamator (DIKLOFENAK, nimesulid).

Nga orët e para të sëmundjes për lehtësim dhimbje dhe urinim duhet të përdorin ilaçe dhimbje (solpadein, qirinj anestezin) dhe spazmalitikov (jo-spa, papaverine).

Për të siguruar prodhim të mjaftueshëm urinës infektuar dhe për të parandaluar stanjacion e rekomanduar për të përdorur një lëng të paktën dy litra në ditë. Përveç kësaj, është e nevojshme për 5-7 ditë të abstenojnë nga seksi. Gjithashtu për të rivendosur vetitë mbrojtëse të mukozës së fshikëzës tregon përdorimin e drogës imunostimulues.

Cystitis e komplikuar, priren të do të trajtohen në një spital. Kjo njohje bëhet sëmundje që kontribuon për cystitis dhe trajtim adekuat. Në disa raste, të tilla si lëshimi të kancerit tek gratë ose adenoma e prostatës tek burrat treguar trajtim kirurgjik.

Për trajtim Format kronike të cystitis dhe si një masë parandaluese lejoi përdorimin e ilaçe bimor me efekt diuretik. Gjithashtu, disa bimë (bearberry, horsetail fushë, knotweed, Kastrati dhe fruta boronicë, celandine) janë prona bakteriostatik, analgjezik dhe antispasmodic. Në disa preparateve pronësorë bimore medicinale, Canephron tillë, që Tsyston punuar mirë në trajtimin e cystitis. Rëndim i cystitis kronike trajtohet cystitis në mënyrë të ngjashme akute.

Parandalimi i cystitis

Si një masë paraprake cystitis ose rëndim në formë zronicheskoy e sëmundjes është e rekomanduar për të zbrazur rregullisht zorrë dhe fshikëz, për të parandaluar kapsllëk. Ruajtja e një jetese aktive, të lëvizin më, sepse ajo ndihmon në eliminimin ngecje në zgavrën e barkut. Ju gjithashtu duhet të respektojë higjienë të mirë personale, sidomos organet gjenitale. Gratë janë shumë të rëndësishme për rehabilitimin në kohë të vaginës. Në cystitis kronike shërim të plotë është i pamundur pa zbulimin dhe trajtimin e shkaku kryesor.