Kronike renale dështimi


Dështimi i veshkave - një shkelje e nxjerrës (nxjerrës) funksioni renal akumulimin e azotit në gjak e toksinave, të cilat larguar normalisht nga trupi në urinë. Ajo mund të jetë akute ose kronike.

Dështim kronik renal (CRF) - a sindromi i dështimit pakthyeshëm të veshkave, e cila është të vëzhguara per 3 muaj apo më shumë. Lind si rezultat i shkatërrimit progresiv nephron si pasojë e sëmundjes kronike të veshkave. Karakterizohet nga funksioni dëmtuar renal nxjerrës, formimin e uremia lidhur me akumulimin e efekteve toksike dhe produktet e metabolizmit azotit (ure, kreatininës, urinës).


Shkaqet e dështimit kronike renale

1. glomerulonefriti kronike (lezione veshkave aparatet glomerular).
2. dëme sekondar veshkave shkaktuar nga:
- type diabet 1 dhe 2;
- hipertension; 
- sëmundjet sistemike ind lidhës;
- hepatitis "B" dhe / ose "C";
- vasculitis sistematike;
- përdhes;
- Malaries.
3. pyelonephritis kronike.
4. sëmundje kronike mushkërive, pengimi i traktit urinar.
5. Anomalitë të sistemit urinar.
6. veshkat polycystic.
7. Efektet e substancave toksike dhe drogës.

Simptomet e dështimit kronike renale

Duke filluar dështim oligosymptomatic kronike renale dhe mund të zbulohet vetëm në hulumtim laboratorik. Vetëm humbja e 80-90% të nephrons tregojnë shenja të dështimit kronike renale. Shenjat e hershme klinike mund të jenë dobësi, lodhje. Ka nokturia (urinim i shpeshtë natën), polyuria (sekretim prej 2-4 litra urinë në ditë), me dehidratim të jetë e mundur. Si progresion të dështimit të veshkave në procesin e përfshirë pothuajse të gjitha organet dhe sistemet. Rritjet e dobësisë, nauze, vjellje, kruajtje, dridhje të muskujve.

Pacientët ankohen për thatësi dhe hidhësi në gojë, humbje e oreksit, dhimbje dhe shurdhim në rajon epigastrike, diarre. Shqetësuar në lidhje me gulçim, dhimbje në zemër, rrit presionin e gjakut. Koagulimit ndërprerë gjak, duke rezultuar paraqitet hundës dhe gjakderdhje gastrointestinal, hemorragji lëkurës.

Në fazat e mëvonshme janë sulmet e astmës kardiak dhe edemë pulmonare, ndërgjegjes dëmtuar, deri në gjendje kome. Pacientët prirur për të infeksioneve (ftohjet, pneumoni), e cila nga ana përshpejtuar zhvillimin e dështimit të veshkave.

Shkaku i dështimit të veshkave mund të jetë sëmundje progresive të mëlçisë, një kombinim i quajtur sindromi Hepatorenalnyy). Kjo Origjina­shkon zhvillimin e dështimit renale në mungesë të klinike, laboratorike­Karakteristika të mbyllura apo anatomike e ndonjë shkaqe të tjera të mosfunksionim të veshkave. Kjo është e shoqëruar zakonisht me oliguria veshkave dështimit, disponueshmërinë normale urina sedimenteve dhe koncentrim të ulët të natriumit në urinë (më pak se 10 mmol / l). Sëmundja zhvillohet kur drejtimin kesh, verdhëz komplikuar, Assam­tsitom dhe hepatike encefalopati. Ndonjëherë sindromi mund të jetë oslozh­hepatiti liri rrufe. Me përmirësimin e funksionit të mëlçisë në këtë sindromi shpesh ndodh dhe përmirësimin e funksionit të veshkave.

Matter në progresion e dështimit renale kronike: dehje ushqim, kirurgji, trauma, shtatzënisë.

Diagnoza e dështimit kronike renale

Studimet laboratorike.

1. gjakut komplet tregon anemi (ulur hemoglobinës dhe qelizat e kuqe të gjakut), shenja të inflamacionit (ESR nxitim - Shkalla e eritrociteve sedimentimit, rritja e moderuar e numrit të qelizave të bardha të gjakut), një tendencë për gjakderdhje (numërimin e trombociteve të reduktuar).
2. Analiza biokimik i gjakut - rrit nivelet e produkteve të metabolizmit azotit (ure, kreatininës, azot të mbetur në gjak), metabolizmin dëmtuar electrolyte (nivelet e rritura të kalium, fosfor dhe rënie të kalciumit), zvogëlon proteina totale në gjak, hypocoagulation (koagulimit të reduktuar të gjakut), rritja e kolesterolit në gjak, gjithsej lipidet.

3. Analiza e urinës - proteinuria (paraqitja e proteinave në urinë), hematuria (paraqitja e qelizave të kuqe të gjakut në urinë e më shumë se 3 në fushën e mikroskopit urinës), cylindruria (që tregojnë shkallën e dëmtimit të veshkave).
4. Test Reberga - Toreeva të kryhet për të vlerësuar funksionin e veshkave nxjerrës. Me këtë mostër është llogaritur norma filtrimit glomerular (GFR). Ky tregues është thelbësore për përcaktimin e shkallës së pamjaftueshmëri renale, fazë e sëmundjes, pasi ishte ai reflekton funksionin e veshkave.

Ne kemi për të përcaktuar GFR nuk janë vetëm avari Reberga-Toreeva por metodat speciale llogaritjes, të cilat marrin në konsideratë moshën, peshës trupore, gjinisë, nivelet e kreatininës serum.

Duhet të theksohet se aktualisht në vend të termit CRI konsiderohet e vjetëruar dhe përshkruan vetëm faktin e dështimit të pakthyeshme veshkave, përdor termin CKD (sëmundje kronike të veshkave) me tregues detyrueshëm të fazës së. Duhet theksuar se krijimi praninë dhe fazën e CKD në asnjë rast nuk e zëvendësojnë diagnozën kryesore skenë.

Faza e sëmundjes:

CKD (sëmundje kronike të veshkave) I: dëmtimi i veshkave me GFR normale apo rritje (normë glomerular filtrimit) (90 ml / min / 1,73 m2). Dështimi kronik i veshkave nuk është;
CKD II: dëmtimi i veshkave me rënie të butë në GFR (60-89 ml / min / 1,73 m2). Faza fillestare e dështimit kronike renale.
III CKD, dëme në veshka me një nivel mesatar reduktimin e GFR (30-59 ml / min / 1,73 m2). CRI kompensohen;
CKD IV: dëmtimi i veshkave me një shkallë të konsiderueshme të reduktimit të GFR (15-29 ml / min / 1,73 m2). CRI dekompensyrovannaya (nuk kompensohen);

CKD V: dëmtimi i veshkave me terminal dështimi kronik i veshkave (15 ml / min / 1,73 m2).

Studimi Instrumental.

1. ultratingull i sistemit urinar me impuls Doppler (përcaktimi i rrjedhjes së gjakut të veshkave). Prodhimi për diagnozën e sëmundjes kronike të veshkave, dhe për të vlerësuar peshën e dëmtimit të veshkave.
2. biopsi Percutaneous renale. Indeve të veshkave hulumtim lejon diagnozë të saktë, të përcaktuar versionin e sëmundjes, për të vlerësuar shkallën e dëmit veshkat. Bazuar në këtë informacion përfundon në prognozë sëmundjes dhe zgjedhjen e trajtimit.

3. X-ray (ekzaminim, kontrasti) studim i kryer në skenë diagnozën veshkave dhe vetëm pacientët me I - II shkallën e pamjaftueshmëri renale.

Konsultimet:

1. Nefrologjia (për diagnozën dhe zgjedhjen e trajtimit). Shqyrtuar të gjithë pacientët me pamjaftueshmëri renale.
2. okulist (monitoron fundus).
3. (lezione dyshuar të sistemit nervor) Neurolog.

Trajtim të dështimit të veshkave kronike

Çdo dështim i veshkave fazë përfshin veprimin.

  1. Në fazën e parë trajton sëmundje themelor. Lehtësim i inflamacionit akut në veshka redukton peshën e fenomeneve dështimi i veshkave.
  2. Në fazën e dytë, së bashku me trajtimin e sëmundjes themelore normë të vlerësuar përparimin e dështimit të veshkave, dhe droga përdoret për të ulur normat e saj. Këto përfshijnë lespenefryl dhe Hofitol - një dozë bimor dhe pritjen frekuenca cakton mjeku.
  3. Në fazën e III të zbuluar dhe trajtuar ndërlikimet e mundshme, droga përdoren për të ngadalësuar përparimin e dështimit të veshkave. Mbaj hipertensionit korrigjim, anemi, kalcium - çrregullime fosfat Trajtimi i infektive dhe kardio - vaskulare komplikime.
  4. Në fazën e katërt e përgatitjes së pacientit për terapinë e zëvendësimit renale
  5. dhe Faza V terapi zëvendësimi i veshkave është kryer.

Terapi renale zëvendësim përfshin hemodializës dhe dializën peritoneale.

Hemodializë - Kjo metodë e pastrimit extrahepatic gjakut gjatë së cilës hequr trupin e toksinave, normalizimin shkelje të ujit dhe Bilanci electrolyte. Kjo është kryer nga filtrimit të plazmës së gjakut me anë të një aparati semipermeable cipë "veshka artificiale". Përkrahja trajtim hemodializë kryhet të paktën 3 herë në javë, me një kohëzgjatje prej një seancë të paktën 4 orë.

Hemodializë

Dializën peritoneale. Të drejtat e rreshtim peritoneum zgavrën barkut, e cila shërben si membranë përmes të cilit uji dhe substancave të tretura në hyrje. Në bark kirurgjike krijojë një kateter të veçantë përmes të cilit vjen dializiruyuschey zgjidhje në zgavrën e barkut. Ka një shkëmbim në mes të ujit dhe gjakut të pacientit, duke rezultuar në substancave të dëmshme janë hequr dhe ujit të tepërt. Zgjidhja është atje për disa orë dhe më pas shkarkohet. Kjo procedurë nuk kërkojnë kushte të veçanta dhe mund të kryhet në mënyrë të pavarur nga pacienti në shtëpi, ndërsa udhëtonte. 1 në muaj është shqyrtuar në qendër dialyse për kontrollin. Dializë është përdorur si një trajtim për periudhë pritjeje transplantit të veshkave.

Dializën peritoneale në dështim kronike renale

Të gjithë pacientët me faza V sëmundje kronike të veshkave janë konsideruar si kandidatë për transplantim të veshkave.

Veshkave Transplantit

Ngrënie me dështim kronike renale

Ushqimi për dështimin e veshkave është shumë i rëndësishëm. Ajo përcaktohet nga faza, faza e sëmundjes kronike (akute, faljen). Mjeku pjesë (nephrologist, mjek, mjeku i familjes), së bashku me pacientin deri ushqimit ditar tregon sasinë dhe cilësinë e ushqimit.

Malobelkovaya dietë me kufizimin e konsumit të proteinave shtazore, fosfor, natrium promovon ndalimin e përparimit të dështimit të veshkave, zvogëlon mundësinë e komplikimeve. Përdorimi i proteinës duhet të dozuara.

Kur I fazë një sasi të përdoret i proteinave duhet të jetë në 0.9 -1,0h per kg peshe trupore ne dite deri 3.5 gram kalium në ditë, fosforit - deri në 1.0 gram në ditë. Në fazën e dytë të reduktuar në 0.7 g të proteinës për kilogram të peshës në ditë në 2.7 g të kaliumit në ditë në 0.7 g të fosforit në ditë. Në III, IV dhe V fazat e proteinës është reduktuar në 0.6 g per kg peshe trupore ne dite te 1.6 g te kaliumit ne dite tek 0.4 gram fosforit në ditë. Proteina bimore të preferuar në të cilën fosfor pak. Proteinat rekomanduara soje.

Komponentët kryesore në përbërjen e dietën e pacientëve janë yndyrna dhe karbohidratet. Yndyrna - kryesisht me origjinë bimore, në sasi të mjaftueshme, për të siguruar futje me kalori. Burimi i karbohidrateve mund të jenë produkte vegjetale (përveç bishtajore, kërpudha, arra). Me një rritje në nivelet e kaliumit në gjak përjashtojnë: fruta të thata (kajsi, rrush), patatet (skuqur dhe pjekur), çokollatë, kafe, banane, rrushi, fiku. Për të zvogëluar përdorimin e limitit fosfor kafshëve proteina, fasule, kërpudha, bukë e bardhë, qumësht dhe oriz.

Komplikimet e dështimit të veshkave

Ndërlikimet më të shpeshta të dështimit të veshkave janë sëmundjet infektive (deri në sepsë) dhe kardio - vaskulare pamjaftueshmëri.

Parandalimi i dështimit të veshkave

Masat parandaluese përfshijnë zbulimin e hershëm, trajtimin dhe monitorimin e sëmundjeve që çojnë në zhvillimin e dështimit të veshkave. Dështim më veshkave ndodh në diabetit (llojit 1 dhe 2), glomerulonefriti dhe arterial hipertensionit. Të gjithë pacientët me pamjaftueshmëri renale vërejtur në mjek - nephrologist. Pass provimin: kontroll presionin e gjakut, ekzaminim fundus, kontrollin e peshës trupore, elektrokardiogramë, ultratinguj e zgavër, gjakut dhe urinës teste të barkut, të marrin rekomandimet për mënyrën e jetesës, punësim të qëndrueshëm, të ushqyerit.

Konsultimi mbi dështimin e veshkave

Pyetje: Si biopsi veshkave?
A: Procedura kryhet në një institucion të specializuar mjekësor (zakonisht në departamentin e Nefrologjia) nephrologist mjek. Nën anestezi lokale, të kontrolluar pajisje tejzanor sensor, një gjilpërë e hollë e disponueshme marrë një kolonë e vogël e indeve të veshkave. Mjeku kryerjes së biopsi, veshkave sheh në ekran dhe të gjitha lëvizjet e gjilpërës. Kundërindikimet për biopsi e veshkave shpuese janë:
Vetëm 1 veshkave;

Diatez 2. hemorragjike;
3. sëmundje policistike e veshkave;
4. purulent inflamacion i veshkave dhe dhjamor indeve të (pielonefrit purulent, paranephritis);
5. tumoreve veshkave;
6. veshkat TB;
7. Refuzimi pacienti nga studimi.

Pyetje: A ka ndonjë moshë apo kufizime të tjera për transplantin (transplant) veshkave?
Përgjigje: Mosha nuk mund të jetë një pengesë për funksionimin. Çështjet kandidat psikologjike gatishmërisë për transplantim. Ajo është e përcaktuar nga aftësia e saj për të kryer këshilla mjekësore pas transplantimit të veshkave si trajtim imunoshtypes mos zbatimit është shkaku më i zakonshëm i humbjes së veshkave transplantuar. Kundërindikimet absolute për transplantim janë: Sepsa, AIDS, malignancies, e pakontrolluar.