Inflamacion Cystitis e fshikëzës në meshkuj


Cystitis - një inflamacion i fshikëz. Më vete të ndajë këtë patologji në meshkuj dhe femra. Kjo është për shkak të veçantive të uretrës dhe faktorët e rrezikut që çojnë në shfaqjen e cystitis në popullsisë mashkullore dhe femërore. Në këtë artikull kemi parasysh inflamacion të fshikëzës në meshkuj. Pezmatimi i fshikëzës te femrat detajuar në nenin "Cystitis në gratë dhe vajzat", I Përgjithshëm i cystitis në nenin "Cystitis akute dhe kronike"

Shkaqet e cystitis në meshkuj


Shkaku më i zakonshëm i inflamacion të rreshtim të fshikëzës, dy burrat dhe gratë, është prania e një agjent infektive. Shumica e baktereve të marrë në zgavrën fshikëz përmes uretrës. Kjo ndodh gjatë sëmundjes së fundit ose pas procedurave mjekësore që përfshijnë mjet depërtimi në fshikëz.

Përveç kësaj, infeksioni mund të merrni në fshikëz dhe gjak. Në këtë rast, agjenti më i shpeshtë shkaktar i cystitis janë Escherichia coli, të cilat normalisht mund të jetë në lumenin e zorrës së trashë.

Shpesh cystitis në meshkuj zhvillon kundër fshikëz tjetër të patologjisë. Favorshme për pezmatimi i fshikëzës mund të jenë faktorë të tillë si gjëndër prostatës apo fshikëz gurë e që pengojnë rrjedhjen e urinës nga zgavër të saj. Përveç kësaj, cystitis shpesh zhvillon në mukozën e lëndimeve traumatike të fshikëzës apo ndërsa beriberi.

Gjithashtu infeksion fshikëz mund të zhvillohet në sfondin e infeksionit veshkave, kur agjenti bakterial bie në zgavrën e saj me urinë aktuale. Megjithatë në këtë rast, simptomat plan të parë të veshkave, fshikëzës vend.

Simptomet e inflamacion të fshikëzës (cystitis) në meshkuj

Simptomë kryesore që mund të prekë deri te mjeku për të përcaktuar cystitis janë dhimbje dhe dhimbje barku ndërsa urinimi. Përveç kësaj, urina është hije turbullt, dhe në fund të aktit, dhe nuk mund të përcaktohet me anë të gjakut. Kjo është pjesa e fundit e gjakut dhe urinës është një shenjë specifike e cystitis në meshkuj.

Përveç simptoma lokale, pacientët që vuajnë nga cystitis, edhe dhemb dobësi, rraskapitje, ethe.

Diagnoza e cystitis në meshkuj

Analiza e parë, e cila do të japë pacientëve me cystitis është një provë e zakonshme të gjakut. Ajo është e vendosur zakonisht nga rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut, rritet norma e sedimentimit eritrociteve dhe rritjen e numrit të qelizave të grupit. Të gjitha këto shenja të japin arsye të pohojnë se në njerëzit ka një inflamacion infektive.

Për një diagnozë më të saktë është e nevojshme për urinalysis. Studimi nuk mund të përcaktojë ngjyra me baltë të urinës, sasi të vogël të epitelit të freskët dhe të eritrociteve. Fresh eritrociteve - është qelizat e kuqe të gjakut që shfaqen në urinë me gjakderdhje nga Mukoza e fshikëzës apo uretrës. Ato duhet të dallohen nga qelizat alkaline gjakut të kuqe, të cilat gjithashtu tregojnë inflamacion, por jo në fshikëz, dhe veshkave.

Hapi tjetër është për të përcaktuar agjent shkaktar në urinë, e cila mund të bëhet në dy mënyra: mikroskopike dhe bakteriologjike. Gjatë urinës parë në laborator duken nën një mikroskop. Në një numër të vogël të rasteve nuk mund ta shohin agjent shkaktar të sëmundjes dhe të vënë një diagnozë paraprake. Por, pavarësisht efektivitetin e kësaj metode në çdo rast, metoda bakteriologjike në të cilin urina mbjellë në medium kulturës. Nëse ky lëng biologjik është agjent shkaktar, pastaj disa ditë në vitro koloni të tërë rritet bakteret në të cilën ajo tashmë është e mundur për të diagnostikuar saktë.

Nëse laboratori i juaj sukses në izolimin agjent shkaktar, ajo testuar menjëherë për ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve. Kjo është bërë në mënyrë që të përcaktohet saktësisht se droga do të trajtojë në mënyrë efektive pacientin. Sot kjo metodë është, në një farë mënyre, e ka humbur rëndësinë e saj, për shkak se shumica antibiotikët shiten në tregun farmaceutik me një gamë të gjerë të veprimeve dhe vrasin pothuajse çdo bakteret.

Në diagnostikës laboratorike gjatë cystitis mund të përdoren ultratinguj. Në mënyrë të ngjashme, metoda nuk japin informacion mbi fshikëzës, por mund të tregojnë praninë e sëmundjeve shoqëruese të veshkave, të cilat në shumë raste shkaktojnë cystitis.

Ultratinguj cystitis kronike

Trajtimi i cystitis në meshkuj

Procesverbali i trajtimit të cystitis akute dhe kronike paragrafin e parë ka deklaruar arsyet për zhdukjen e sëmundjes. Në shumicën e rasteve, ai nuk mund të përcaktojë. Por pastaj, kur është e mundur, duke filluar saj për të shëruar. Për shembull, në kundërshtim me rrjedhjen e urinës, e cila mund të shkaktohet nga adenomës prostatës, prostatitis ose të bëjë kateterin uretral instalimit. Megjithatë, gjatë procedurës së fundit, ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm, sepse në shumë raste dobët kateteri trajtohet mund të jetë një shkak i drejtpërdrejtë i cystitis.

Pika tjetër është për të trajtuar infeksionin. Për më tepër, kjo vlen jo vetëm për fshikëz. Në qoftë se trupi ka vatra të tjera të infeksioneve kronike, të tilla si bajame ose cholecystitis kronike, ne gjithashtu duhet që ata të heqin qafe e. Për këtë qëllim, antibiotikët janë përdorur një gamë të gjerë veprimesh, të tilla si Amoxicillin, clarithromycin, dhe të tjerët.

Nëse cystitis shoqëruar me dhimbje të fortë, pastaj trajtimi i tij mund të përdoret drogë antispasmodic me efekt analgjezik. Për këtë grup përkasin drotaverine, papaverine, spazmalhon dhe të tjerët. Ata mund të blihen në farmaci pa recetë.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës së cystitis

Lidhur me mënyrën e jetesës, pacientët kryesisht meshkuj duhet të shmangur ndonjë hipotermi, e cila mund të përkthehet në cystitis kronike akute. Në raste të rënda, pacientët caktoi edhe pjesën tjetër shtrat, në mënyrë për të mbajtur trupin për të luftuar infeksionin.

Sa për ushqim, në cystitis akute është e rekomanduar për të përjashtuar nga dietë e ndonjë ushqimeve të mprehta dhe të kripura dhe alkoolit. Besohet se këto produkte të reduktojë aciditetin e urinës, i cili nxit zhvillimin e infeksioneve të fshikëzës dhe traktit urinar.

Rehabilitimi pas inflamacion të fshikëzës

Sa për trajtimin e cystitis është përdorur në mënyrë aktive antibiotikët rehabilitimin pas sëmundjes ka për qëllim për të rivendosur microflora normale zorrëve. Për këtë qëllim bakteret beninje të përdorura, të cilat janë të marra si tableta ose kapsulat. Ajo shpejt dhe me efikasitet të rivendosur drogë normale ndihmon tretjen e ushqimit të tilla si Latsydofil apo bifiform. Përveç kësaj, ata kanë një lloj të baktereve tashmë të pjekur, droga të tilla kontribuojnë në tretje më të mirë. Këto barna janë, në fakt, vitamina dhe mund të blihen në çdo farmaci pa recetë.

Mjete popullore Trajtimi

Cystitis mund të quhet një sëmundje shumë serioze krahasuar me patologji të tjera të sistemit urinar. Pra, shpesh simptomat e kësaj sëmundje fillojnë të regres edhe pas mjete të vogla trajtimit popullore. Për këtë qëllim, duke përdorur concoctions të bimëve me efekt diuretik. Me këtë veprim, ata kontribuojnë në largimin më të mirë të baktereve nga trupi dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Përveç kësaj, mund të jetë procedurë shumë efektive mekanike lokale. Kështu, kur sindromi dhimbje duke përdorur pads ngrohje dhe dush të ngrohtë këmbë. Këto masa të japë efekt antispasmodic, duke reduktuar kështu dhimbjen.

Komplikimet cystitis

Komplikimi më i rrezikshëm është pyelonephritis cystitis, e cila është shkaktuar nga infeksioni në ngjitje. Duket një dhimbje të mprehtë në veshka dhe pamjen e qelb në urinë. Ajo është gjithashtu ndërlikim i rrezikshëm që mund të prishin tërësisht funksionin e veshkave, duke rezultuar në gjendje shumë të rëndë të quajtur urosepsis. Në këtë situatë, ne mund të flasim për rezultatin vdekjeprurëse për këtë pacient. Edhe pse duhet theksuar shumë pak komplikime të tilla ndodhin shpesh në pacientët me sistemet imun të dobësuar.

Në mënyrë që të kthejë urinë e tanishme nuk është i infektuar, duhet të sigurojë evakuim adekuat të këtij të fundit. Kjo mund të arrihet me vendosjen e uretral kateter.

Një nga simptomat e cystitis është gjak në urinë. Në qoftë se një numër i madh i këtyre të fundit është e kombinuar me një rrjedhje të dobët e urinës, ajo mund të jetë një formacion mpiksje gjaku në fshikëz - hematoma. Komplikime të tilla çojnë në një valë të dytë të infektimit, dhe në disa raste mund të jetë i komplikuar nga bllokimi i uretër dhe dhimbje barku i veshkave.

Një komplikim i cystitis intersticiale akute është forma e saj. Ajo infektuar rrjedhjet urinë në rreshtim të fshikëzës dhe të shkaktojë inflamacion vet të brendshëm. Në këtë situatë të ndryshuar taktikat e trajtimin e cystitis lart dozë terapi me antibiotikë.

Foto cystitis intersticiale

Parandalimi i inflamacionit të fshikëzës në meshkuj

Që në shumicën e rasteve shkaku i cystitis e tyre është një infeksion bakterial, parandalimi primar duhet të synojnë pikërisht në këtë. Nëse trupi është një vatër e infeksionit kronik, ajo duhet të hiqet kirurgjike apo terapeutike mjete. Për shembull, cystitis shpesh ndodhin me inflamacion kronik të tëmthit apo grykët kronike.

Ju duhet të mbani mend se vetëm për shkak të grykët cystitis mund të zhvillohet. Faktorët të menjëhershme mund të shërbejë si dëmtim të fshikëzës apo hipotermi lokal. Për të parandaluar këtë të fundit është e rekomanduar që të veshin rroba të ngrohta, sidomos në dimër.

Një tjetër fokus në parandalimin e cystitis akute dhe kronike është trajtimi i prostatës, veshkave dhe uretrës, duke çuar në stagnimin e urinës në fshikëz infeksionit dhe zhvillimin atje. Kjo është për shkak të këtyre infeksioneve është shumë i përshtatshëm për të përhapur në fshikëz.

Një proces i mirë-krijuar i parandalimit të cystitis dhe sëmundjeve të tjera të sistemit urogjenital jashtë vendit ku çdo njeri duhet patjetër dy herë në vit për të nënshtrohen një ekzaminim me ultratinguj të sistemit urinar.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov