Uretritin


Urethritis - një inflamacionit akut ose kronik i uretrës, e cila në gjuhe mjekësor quajtur uretroy. Sëmundja mund të ndodhë nën maskën e të dy procesit infektive dhe joinfektive. Kështu, shkaqe parë dhe të dytë janë arsye krejt të ndryshëm.

Shkaqet e urethritis


Nga kohët e lashta pranuar se uretritin - një sëmundje të turpshme. Shumë më tepër emocion ndodh në njerëzit kur dëgjojnë opsione tjera të kësaj sëmundjeje - turist apo gonorre. Në fakt, gonorrea - është vetëm një lloj i urethritis akute e cila zhvillohet gjatë agjent mukozës së uretrës gonorre. Nëse patogjen në lidhje me transmetimin seksual të sëmundjes është e justifikuar me të vërtetë, nuk është e nevojshme për të fajësuar partnerin e tyre në marrëdhënie seksuale të rastit, po të gjente origjinën streptokokut ose streptokoksike urethritis. Më shpesh kjo patologji zhvillon duke ndarë sende personale apo duke vizituar banjot e qytetit.

Një grup i madh i urethritis janë me origjinë jo-infektive. Arsyet e tyre, para së gjithash, të plagosur uretrës. Të çojë në inflamacion të uretrës mund të trajtohen keq instrumenteve mjekësore përdoren për të studiuar Mukoza fshikëz.

Ka raste kur uretriti zhvilluar në sfondin e reagimit të përgjithshëm alergjik.

Për të kuptuar shkakun e sëmundjes është shumë e rëndësishme jo vetëm për mjekun, por për pacientin. Kjo mund të në sëmundje fillim ju për të koordinuar konvertimin në një specialist dhe marrjen kujdesin aftë. E pra, mjeku, duke e ditur shkakun e drejtpërdrejtë të sëmundjes mund të lehtë dhe të saktë zgjidhni trajtim adekuat, i cili do të çojë në rezultatin e dëshiruar.

Simptomet e urethritis

Bell Së pari, të cilat mund të tregojnë uretritin është urinim të dhimbshme. Një tipar karakteristik i dhimbje të tillë është se ajo ndodh, zakonisht në fillim të urinimit. Kjo është faza e sëmundjes, kur trajtimi specialist mund të parandaluar kursin e saj të mëtejshëm. Nëse në këtë fazë ju nuk konsultoheni me një mjek, pamjen e qelb nga uretrës vetëm e pashmangshme. Përveç kësaj, inflamacion mund të ndodhë hapjen e jashtme të uretrës, e cila manifestohet me dalje skuqje.

Nëse ju të gjeni edhe një nga këto simptoma, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Megjithatë, para se pacienti ka një zgjedhje, i cili është mjek për të ardhur për ndihmë. Uretriti trajtojnë të paktën dy mjekë - një urolog dhe sëmundjet veneriane. Nëse keni dyshim marrëdhëniet e tyre seksuale, është më mirë që të kthehet në sëmundje veneriane, përndryshe ju do të jetë në gjendje për të ndihmuar e urolog.

Është e rëndësishme të mos e ngatërruar prostatitis uretritin cila shfaqet edhe urinim të vështirë. Kjo samodyahnostyka papranueshme, sepse në rast të vetë-ilaçe është sëmundje e gabuar, uretriti mund të zhvillohet në të njëjtën ose edhe kronike tumor prostatitis testicular. Është gjithashtu e rëndësishme që të caktojë trajtimin adekuat paraprakisht për të shmangur të qenit inflamacion i përgjithësuar i traktit urinar.

Diagnoza e urethritis

Ju nuk mund të themi se uretritin - një sëmundje me metodat e këndshme e diagnozës. Në shikim të parë, për të verifikuar diagnozën vetëm duhet të identifikojnë agjent shkaktar të urethritis nga uretrës, por se kjo nuk është gjithmonë e lehtë. Nëse ju vizitoni një urolog ose sëmundje veneriane qelb urethral janë lëshuar, ajo tërhoqi të gjitha mënyrat e mundshme. Ajo përdor kimike të veçanta, fizik ose teste termike provokative. Në rastin e parë, pacienti vetëm do të pini disa mjekësi si qelb nga uretrës dhe lumë rrjedhës. Pjesa më e madhe nastier mbajtur testin mekanike apo termike kur irritojë mukozën e uretrës me anë të temperaturës ose metalike hollë zondom.Kohda in vitro përzgjedhjes do të jetë mjeku, pjesëmarrja e pacientit në diagnozën e sëmundjes është e plotë.

Mjetet për marrjen e shpifjeve

Pastaj identifikojnë patogjen mund të jetë Bacterioscopic ose mjete biologjike. Në rastin e parë një vështrim urethral shpifjeve nën një mikroskop në rastin e baktereve atje, diagnoza është e konfirmuar. Nëse është kështu identifikojnë honokokka, Staphylococcus apo ndonjë shkop tjetër dështon, atëherë ka shumë të ngjarë, mjeku do të përdorë metodën e bakteriologjike. Në këtë rast, shkarkimi nga uretrës do të mbillet në të mesme lëndë ushqyese, të cilat, në rastin e një efekt pozitiv, synon të rriten kolonitë e mikrobeve.

Përveç këtyre metodave klasike diagnostike, qendra moderne mjekësore duke përdorur reaksion zinxhir polimeraza. Kjo metodë komplekse dhe të shtrenjta hardware përfshin ndarjen e gjakut ose lëngjeve të tjera biologjike të pacientit (të njëjtën plehu) agjent shkaktar ADN.

Gjithashtu, në qoftë se ju keni një histori të sëmundjes janë trauma legenit, uretrës për të përjashtuar ruptures keni për të shpenzuar metoda radiologjike.

X uretrës. Vija me pika shënuar patologjisë uretrës

Kontrasti radiografi do të zbulojë defekte në murin e uretrës. Nuk është tani përdoret gjerësisht uretroskopyy metodë kur mukozën e uretrës është shqyrtuar duke përdorur një pajisje të veçantë optik që është futur direkt përmes hapjes së jashtme të uretrës.

Ureteroscopy

Trajtimi i urethritis

Droga te zgjedhur per trajtimin e inflamacionit te uretrës është antibiotikët. Ajo është e mirë në qoftë se zgjedhja e antibiotikëve bërë në pikëpamje antybiotykohramy. Kjo procedurë përfshin përcaktimin e sensibilitet për patogjen uretritin e një grupi të antibacterials gjatë bakposeva. Bëni antybiotykohramu vetëm disa ditë të mundshme pas poshtërim. Natyrisht, e gjithë kjo kohë pacienti nuk është pa trajtim. Në këtë rast, ai emëroi një antibiotik të spektrit të gjerë. Droga e zgjedhjes janë konsideruar të antibiotikëve penicilinë. Deri më sot, penicilinat e përdorura më së shpeshti semisynthetic, nga acid clavulanic. Droga të tilla janë më të qëndrueshme në të drejtat biologjike mjediset dhe ndikimit të fortë në patogjen. Ilaçet e këtij grupi Amoxiclav augmentin dhe mund të blihen në farmaci. Megjithatë, kjo mund të bëhet vetëm pasi diagnoza është konfirmuar zyrtarisht, ndryshe përdorimi i këtyre barnave për vizitën e një mjeku shtrembërojnë foto e sëmundjes dhe ju mund të bëhet diagnoza e gabuar.

Nëse grupi do të thotë të provojë i paefektshëm, i emëruar zakonisht nga antibiotikët më të fortë. Deri më sot, fluoroquinolones përdorura më së shpeshti, një përfaqësues të shquar e cila është ofloxacin dhe cefalosporinat me të, të gjitha ceftriakson njohur.

Përveç kësaj, i emëruar në vend përgatitjet antiseptik për larjen e uretrës. Për këtë qëllim, përdorin një furatsyllyn më moderne apo dekasan. Megjithatë, procedura e shtyer nuk mund të jetë shumë e këndshme, kështu që është më mirë në qoftë se ajo do të mbajë një mjek.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me urethritis

Gjatë trajtimit të urethritis duhet të shmangin përdorimin e produkteve që rrisin sekrecionet e mukusit uretrës. Në mënyrë tipike, ky lloj i extractives fuqishme erëz dhe erëza të ndryshme. Përveç kësaj, është e dëshirueshme që të ndjekin rregullat e përgjithshme të higjienës personale - nuk e përdorin peshqir e njerëzve të tjerë dhe të brendshme rregullisht të ndryshojë.

Rehabilitimi pas urethritis

Si do kjo të tingëllojë qesharake, por shpesh kanë nevojë për rehabilitim pas një sëmundjeje të mos pacientit dhe gruaja e tij. Prandaj, është thelbësore për të shkuar te mjeku që të ketë atë shpjeguar në detaje se çfarë uretritin - kjo nuk është një tregues i tradhtisë. Shpesh sëmundja është perceptuar me armiqësi nga shumë gra, sepse ata e dinë se vetë mund të jetë bartëse e problemeve, nuk dhemb.

Metodat tradicionale të trajtimit të urethritis

Për dy mijë vjet të ekzistencës së kësaj sëmundjeje healers, sipas mendimit të tyre, kanë mësuar për të trajtuar mjekët uretritin nuk janë më keq. Një origjina delikat i kësaj patologjie shkakton pacientëve për të kërkuar ndihmë është për ta. Trajtimi i keq, dhe më të zgjatur të çon në procesin kronike urethritis, e cila është e karakterizuar nga ngushtimi i uretrës. Dhe në këtë rast trajtimi nuk është përdorur antibiotikët konvencionale, dhe metoda tepër të pakëndshme instrumentale. Një prej tyre është quajtur bouginage dhe jep kontribut në lumen kateter metalike uretrës për zgjerimin e këtij të fundit.

Ajo është e mirë për të përdorur metodat tradicionale të trajtimit në kombinim me tradicionale. Për shembull, TEAS diuretik përdorur në lidhje me antibiotikë, duke çuar në rritjen e përqendrimit të këtyre të fundit në urinë, e cila në mënyrë të konsiderueshme përshpejton procesin e shërimit.

Komplikimet uretriti

Në ngushtimin e lartpërmendur të uretrës, ka shumë probleme që mund të zhvillohet pas urethritis. Për shembull, dështimi për trajtimin e infeksionit të çon në inflamacion të uretrës jo vetëm, por edhe fshikëz, prostatës dhe të sistemit të brendshëm të veshkave. Komplikime të tilla janë trajtuar shumë më të gjatë dhe uretriti vështirë, e cila sugjeron një nevojë të lartë qasje me kohë në një mjek.

Përveç kësaj, kohëve të fundit vërehet një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis urethritis dhe tumoret testicular. Pra kohët e fundit, trajtimi në kohë i urethritis janë përfshirë në programin e parandalimit të tumorit aparatit seksual.

Uretriti Parandalimi

Inflamacion të uretrës - është një sëmundje, parandalimi i duhur i cili mund të mbrojë çdo njeri prej tij përgjithmonë. Së pari, në mënyrë që të mos marrë uretritin infektuar, për të shmangur kontaktet rastësor seksuale dhe të ndjekin rregullat bazë të higjienës personale.

Veç kësaj, është thelbësore të parandaluar hyrje e patogjen në trup. Kjo mund të bëhet vetëm kur të vijë koha për të trajtuar ndonjë sëmundje akute dhe kronike. Meshkujt me inflamacion fshikëz e tëmthit, zorrët, pankreasi, sidomos ata të cilët vazhdimisht vuajnë pectoris kanë një shans më të madh të uretritin kontraktuese.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov