Ureterocele


Ureterocele - një anomalitë kongjenitale te sistemit urogjenital, e cila është e karakterizuar nga një thes fryrë mihurnoho uretër afërt fund të tij.

Ureterocele

Shkaqet ureterocele


Mendimet e shkencëtarëve në lidhje me shkaqet e kësaj sëmundjeje janë të paqarta. Shumica e tyre nuk mund të emërojë një faktor të vetëm etiologjikë. Arsyeja për këtë është se ureterocele është ende sëmundje pashkelur. Teoria më e zakonshme në zhvillimin e ureterocele duhet të marrin në konsideratë ndikimin e faktorëve ekzogjene. Ndër këto të fundit duhet të ndahen jo vetëm pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit, dhe infeksionet e ndryshme teratogjenik, si dhe kimikate dhe ilaçe.

Lidhur me infeksionet teratogjenik dhe eibriotoksichekih deri më sot në obstetrikë dhe infectiology qëndron një grup i sëmundjeve të njohur si pishtari. Kjo nuk përfshin vetëm Rubeolë dhe sëmundjen toxoplasmozë, por herpes, cytomegalovirus, dhe disa sëmundjeve të tjera infektive. Ajo është zbuluar këto patologji duhet t'i jepet më shumë vëmendje në menaxhimin e grave shtatzëna. Për këtë qëllim analizat e gjakut mujore kryer për antitrupa të përshtatshme.

Sa për kimikate, situata është pak a shumë i qartë. Për të shmangur efektet negative mbi fetusit duhet pak kontakt me pastrimin, larjen dhe zbardhues agjentëve të ndryshëm. Pak gjëra janë më të vështira me drogë. Është e njohur se gratë shtatzëna kanë një plan të dobësuar imunitar që përherë ndikon në shëndetin e grave. Natyrisht, rrethana të tilla ka gjithmonë një nevojë për të marrë ilaçe. Në rrethana të tilla është e nevojshme për të parë për atë që të gjitha barnat e marra u lejuan për të trajtuar gratë shtatzëna. Mbani në mend se këto hormone, si droga dhe drogës TB shkon për medikamente teratogjenik.

Simptomat ureterocele

Në fakt, simptomat e ureterocele shumë të pakta. Identifikimi sëmundje vetëm për arsye nuk mund, edhe urologists më me përvojë. Duhet të theksohet se në fazat fillestare të zhvillimit ureterocele nuk kanë ndonjë shenjë klinike. Një rritje e fortë në thes fryrë murin e uretër, ajo mund të sigurojë presion jonormal në organet fqinje dhe indet. Para së gjithash, vuajnë nga ndikimi i arterieve çapokor. Pacientët mund të zhvillojnë dobësimin e tyre, kur adresimin e disa distancë fillojnë dhimbje të mprehtë në këmbë që të drejtuar përmes disa sekonda të pushimit.

Pjesa e dytë e simptomave klinike varet nga stanjacioni e urinës në ureterocele zgavër. Nuk është një urinim karakteristikë dvuhmomentnoe kur, një kohë të shkurtër pas aktit të urinimit në një pacient dëshirat zhvillim. Përveç kësaj, ekziston një rrezik shumë i madh i gurëve në veshka për shkak se urina në ureterocele zgavër dhe praktikisht nuk qarkullon përmes stagnimit të vazhdueshëm të saj beftë, e cila përfundimisht kthehet në gur.

Duhet të theksohet se pavarësisht nga etiologji kongjenitale të sëmundjes, ajo mund të jetë absolutisht çdo moshë. Në pacientët me simptomat e mësipërme, ai duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog, kryesisht për diagnozën e saktë dhe trajtimit korrekt emërimit.

Diagnoza ureterocele

Metodat laboratorike janë praktikisht jo-informuese. Përjashtimet duhet të marrë parasysh vetëm gjendjen e urolithiasis mesme kur urinalysis mund të tregojnë gjurmët e rërës. Në të njëjtën kohë, guri i madh që lëviz dhe dëmton mukozën, një urinalysis mund të duket një sasi të vogël të gjakut, të cilat shpesh nuk mund të shihet me sy të lirë.

Për të verifikuar diagnozën mund të përdoret cystoscopy ose urography nxjerrës. Si për cystoscopy, ajo është futja e një pajisje të veçantë optik në kavitetin e fshikëzës. Kirurg, një Mukoza mund të shihni zgavër shtesë, e cila ka origjinën nga fundi mihurnoho të uretër.

Kur ekskretornoyiurohrafiyi, e cila është mbajtur radiographically pas administrimit intravenoz të materialit kontrast me këtë, ju mund të gjeni një raund apo formimin ovale, e cila është e mbushur me kontrast dhe lidh një nga ureters.

Trajtimi i ureterocele

Trajtimi i sëmundjes bëhet vetëm pasi simptomat e para. Ai konsiston vetëm në kirurgji, e cila sot mund të bëhet në mënyra të ndryshme.

Me ureterocele madhësi të vogël, kur ajo nuk ka efekte patologjike në indet përreth mund të kryhet Tsistoskopicheskiy zgavër shtesë zhdukje. Pas hyrjes në fshikëz e një sistemi të veçantë optik, është drejtpërdrejt ureterocele, ai e futën cystoscope tip, i cili prezantoi një substancë të veçantë. Pas forcim përbërjen mbyll ureterocele zgavër, duke e kthyer atë nga qarkullimi urinë.

Për shkallë të madhe zgjatje anormale, sidomos kur ajo ofron një ndikim patologjike në indet përreth, operacion mundësisht konvencionale barkut. Gjatë operacionit, pas prerje të lëkurës në rajonin e mesit, Blunt dhe të mprehta lëshuar nga uretër, e cila është e lokalizuar dhe zgjatje të parregullt. Perev'yazuyetsya e kaluar në bazë dhe të prerë me një bisturi. Operacioni shtresuar përfundon plagët suturing dhe vendosjen e dressings pa mikrobe.

Operacioni për të eliminuar ureterocele

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në parim sëmundja nuk mund të konsiderohet veçanërisht e rrezikshme për jetën për shkak të rehabilitimit të tij nuk është dhënë aq shumë vëmendje në urologjisë. Përdorur klasik parandalimin antibiotik i infeksionit sekondar, i cili vlen për grupet e mëposhtme të drogave të tilla si cefalosporinave dhe fluoroquinolones.

Përveç kësaj, pacientët me çrregullime të tilla për parandalimin e gurëve në veshka janë të inkurajuar të marrin pjesë si sanatoriume Morshyn apo vendpushime Saki, ku trajtimi aktive minerale dhe profilaksia e sëmundjeve të lartpërmendura. Gjithashtu, pacientët duhet të monitorojë ushqimin e tyre dietë, sidomos numrin e lëngshme konsumuar.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Në fakt, në të ushqyerit klinike urgjente nuk duhet, sepse ajo ka pak efekt mbi gjendjen e pacientit dhe periudhës së tij të rimëkëmbjes pas operacionit. Sa për mënyrën e jetesës, ai për disa kohë ajo është e kufizuar veshur kateteri uretral është e nevojshme për presion në rritje në fshikëz nuk ndikojnë në uretër patologjike ushytoy dhe nuk të çojnë në këputje postoperative të trupit.

Metodat popullore trajtim

Trajtimi popull i ureterocele nuk përhapet nëpërmjet patologji komplekse diagnostike. Të gjitha përpjekjet duke përdorur barëra të ndryshme diuretik dhe tarifat për qëllim vetëm simptomat eliminuar, por nuk ka shkaqet e saj. Pra, nuk do të apelojë për profesionistë, dhe healers vetëm vonuar kohë për përparimin dhe rezultatet e patologjisë.

Komplikimet ureterocele

Siç është përmendur tashmë, një rritje të fortë ureteretsele mund të çojë në ngjeshje e strukturave të tilla si arteriet çapokor, duke i dhënë fund claudication përhershme. Në mënyrë tipike, këta pacientë janë pacientë atje urologists dhe kirurgët vaskulare. Shumë shpesh ata vënë diagnoza e gabuar, e cila mund të rezultojë në edhe kryerjen e një operacioni të panevojshme. Prandaj, ajo duhet të mbahet mend se kjo simptomë si peremezhnaya çalim mund të flasim jo vetëm për sëmundjen, por edhe në lidhje me sëmundjet urologjike.

Frekuenca e dytë e komplikimeve të sëmundjes - është urolithiasis. Siç është përmendur tashmë, ajo zhvillon nëpërmjet një stagnim të përhershëm të urinës në ureterocele zgavër, duke çuar në humbjen e sedimenteve dhe formimit urinar guri. Në fazat fillestare të sëmundjes është një gjendje klinike nuk mund të shoqërohet me asnjë simptomë. Ato zakonisht shfaqen pas gur fillon të irritojë mukozën e fshikëzës, i shoqëruar nga sindromi i rëndë dhimbje në uretrës dhe lirimin e një sasi të vogël të gjakut.

Të gjitha komplikimet e tjera të sëmundjes zakonisht ndodhin pas ndërhyrjes kirurgjikale. Shpesh, ky boshllëk duke ureteral mbresë. Kjo ndodh kur, pas operacionit fshikëz do të vendoset uretral kateter. Në një situatë e tillë mund të zhvillohet rritjen e presionit në fshikëz dhe në këtë mënyrë hendek saj.

Ureterocele Parandalimi

Është e natyrshme se parandalimi i patologjisë lindura duhet të bëhet para se fëmija është i lindur. Para së gjithash, ajo duhet të jetë diagnoza teratogjenik dhe trajtimin e infeksioneve të tilla si rubeolës, herpes, cytomegalovirus dhe toxoplasmosis. Pas kësaj, ju duhet të i kushtoj vëmendje të kontaktit të grave shtatzëna ndaj kimikateve dhe përdorimin e drogës.

Moti ureterocele

Moti për jetën - të favorshme. Pavarësisht nga forma, fazë dhe trajtimin e sëmundjes, ajo rrallë mund të kërcënojë vdekjen e pacientit. Edhe situata komplekse klinike, të tilla si thyerje të uretër, trajtimi i duhur nuk mund të imagjinohet rrezikun më të vogël për pacientin.

Moti për efikasitet - të favorshme. Para dhe pas operacionit, pacientët mund të dalin në çdo punë, edhe në qoftë se ajo është e lidhur me punë fizike.

Moti për rimëkëmbjen - të favorshme. Në qoftë se diagnostikohet në kohë dhe të saktë periudha operacioni për shërim të plotë zgjat rreth 2 javë. Atëherë pacienti është qepje hequr nga plagë. Në disa raste ku ka pasur një kujdes të varfër plagë operativ ose profilaksi joadekuate antibiotik, nuk mund të jetë një plagë e qelbëzuar. Në raste të tilla, të emëruar të veçantë llojin vaj Levomekol dhe kohëzgjatja e përgjithshme e trajtimit zgjat një muaj.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov