Ngushtim Urethral dhe Eliminimin e të uretrës


Ngushtim Urethral dhe prishje - një mur cicatrices e uretrës, e cila është për shkak të mbajtjes akute urinare në zgavrën e fshikëzës. Duke Urethral origjinës ngushtim të ndarë në të lindura dhe të fituara, dhe, kjo e fundit mund të jetë traumatike, inflamatore dhe yatrohennoy etiologji.

Urethral ngushtim

Shkaqet e ngushtim uretral dhe obliteratsiy


Natyrisht, shkaku i saktë i ngushtimit kongjenitale të uretrës quajtur pamundur. Ajo, si shumë shkaqe të tjera defekte gjenetike, deri më tani mbetet e panjohur.

Sa për kufizimet e fituara, ata kanë shumë arsye raznooobraznyh. Së pari, kjo sëmundje inflamatore të uretrës - urethritis. Ata mund të kenë etiologji të ndryshme, por më shpesh është pasojë e ngushtim gonoreynyh urethritis.

Ngushtim post-traumatik urethral mund vznikaet pas dëmtimit të hapur ose të mbyllur uretral. Mekanizmi më e zakonshme e lëndimit është e ngjashme në burra dhe djem të takohen në vjeshtë në kuadër biçikletë ose otkrytyyu mbuluar kapanxhë. Pastaj, si rregull, nuk është një uretriti traumatike, e cila lejoi formimin e një numri të madh të indeve kokrrizimi në lumen e uretrës, e cila mbulon rrjedhjen e urinës.

Gjatë yatrohennoy uretrës ngushtim të thotë ngushtim që ndodh për shkak të mjekut joprofesionale vmeshatelstva. Shpesh, ky parametër metalike urethral kateter duke pasur disa vështirësi teknike. Nëse teknika e gabuar mund të dëmtojë Mukoza e uretrës, e cila më pas formuar indet fijor që mund të shkaktojë uretrës obliteoatsii. Prandaj, kur uretrës tilla manipulimi duhet të jetë tepër i kujdesshëm dhe i vëmendshëm.

Simptomet e kufizimeve Urethral dhe obliteratsiy

Tabloja klinike të sëmundjes varet nga shkalla e ngushtimit të uretrës. Në mënyrë tipike, patologji zhvillohet gradualisht. Në fazat fillestare pacientët në fjalë ndjesi e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës dhe ashpërsia gjatë aktit të urinimit. Me kalimin e kohës, simptomat janë duke përparuar, dhe lumë urina po bëhet më e hollë dhe të hollë. Pacientët ngadalë fillon të grumbulluar sasi të mëdha të urinës në fshikëz, e cila nuk është marrë përmes uretrës, për shkak të ngushtim të këtij të fundit.

Mes kronicitetit tillë mund të ndodhë përkeqësimin e sëmundjes, të cilat janë shkaktuar nga alkooli, enët djegëse ose aktivitetit fizik. Kjo gjendje quhet sindromi akut mbajtja urinar. Ajo manifeston mungesën e plotë të diuresis (urinës), ënjtje dhe dhimbje të mprehtë bark të ulët.

Përkundrejt këtij sfondi, ka edhe simptoma të përgjithshme manifestohen dobësi, rraskapitje, shqetësim e oreksit dhe të gjumit.

Nëse ka një pacient nga simptomat e mësipërme ai ka nevojë konsultimin e menjëhershëm të urolog, sepse më herët sëmundje zbuluar, aq më mirë është për të trajtuar.

Diagnoza e kufizimeve Urethral dhe obliteratsiy

Një metodë specifike e diagnoza ngushtimin e uretrës mund të konsiderohet uretrohrafyyu. Metoda është futja e mesme kontrast në zgavrën e uretrës me të mëvonshëm x-ray, e cila jep informacion të qartë mbi qenët i qartë i këtij të fundit. Urethrography të zbritur, duke u ngjitur dhe kundër.

Zbritëse metodologjinë për këtë studim është ujë i shpjegueshëm kontrast intravenoz, e cila është lëshuar nga veshkat. X uretrës në një situatë të tillë mund të japin informacion mbi nivelin në të cilin fillon ngushtimin e uretrës nga fshikëz.

Për të gjetur se si pikë kontrolli jashtë uretrës, është e nevojshme të uretrohrafyyu reaksionar apo lart. Teknika është futja e kundërt në hapjen e jashtme e uretrës duke përdorur një shiringë.

Ndonjëherë, për të përcaktuar strategjinë e trajtimit të sqaruar vetëm një kufi ngushtimi të mjaftueshme, në mënyrë që pacientët të kryhet një urethrography totale ose kundër. Kjo është performanca e përbashkët e dy metodat e mësipërme. Në këtë rast, X-ray sipërfaqe prej uretrës përcaktuar qartë, të lirë nga të kundërt. Ai është shkaku i simptomave klinike dhe të kërkojë korrigjim kirurgjik.

Urethrography përgjithshëm. Shigjeta tregon ngushtim uretral

Metoda të tjera informative për diagnozën e kufizimeve Urethral dhe obliteratsiy të quhet me ultratinguj. Ajo mund të kandidojë si sensor zakonshme dhe rektale. Ky i fundit bën të mundur për të zbuluar patologji në uretrës skajor.

Trajtimi i kufizimeve Urethral dhe obliteratsiy

Trajtimi i sëmundjes mund të jetë kirurgjikale apo konservatore. Në mënyrë tipike, në fazat e hershme apo në thirrjen e parë te mjeku, pacientët duan të kufizojnë trajtimet konservatore. Në mesin e këtyre metodave, para së gjithash, ju mund të zgjidhni uretrës buzhyrovanye, thelbi i të cilit është për të futur në përçuesve uretrës metalike të diametra të ndryshme, të cilat janë në rritje shtrihej tyre, zgjerimin e lumen e uretrës.

Efekti i mirë është vërejtur kur kombinohet me buzhyrovanyya terapi enzimë, e cila konsiston në administrimin e barnave të tilla si lidasa ose ronidaza që kanë aftësinë për të resorption e dhëmbëza të mukozën e uretrës. Këto barna janë futur në kanalin mochesipuskatelnoho zgavër të hyrë buzha.

Përveç kësaj, disa ekspertë të rekomandojë për të hyrë në drogë bouginage hormoneve të tilla si hydrocortisone, të cilat janë shumë mirë të redukuar inflamimin dhe procedurën znebolyuyut.

Duhet të theksohet se buzhyrovanye kryhet vetëm nën anestezi lokale, pasi nuk është një procedurë shumë e dhimbshme. Për anestezi injektuar në zgavrën uretral përgatitjen xhel Lidocaine ose novokaina, e cila është prodhuar në shishe të veçanta.

Nëse trajtimi konservatore ishte neefektivnosti për të korrigjuar ngurtësisë urethral dhe obliteratsiy kirurgji përdorur. Kjo zakonisht është zona ndryshuar urethral heqje ndjekur nga qepur skajet e uretrës. Nëse ju vetë indet nuk është e mjaftueshme, atëherë përdorni uretrës proteza me devijim artificiale.

Mjete popullore Trajtimi

Pothuajse të gjithë pacientët me kufizimet Urethral që fillimisht kërkuan ndihmë nga mjekët popullorë, së shpejti gjetur veten në një pritje në urolog. Në mënyrë tipike, të gjitha fondet që janë të rekomanduara healers popullore, jo vetëm që janë të efektshme, por së shpejti të çojë në progresion të sëmundjes. Në praktikë, armëve healers më të ulëta në momentin kur personi më në nevojë. Gjatë aur ata nuk mund të evakuojnë atë nga fshikëza dhe është i detyruar vetëm të rekomandojë për të adresuar në urolog. Për fat të keq, shumë pacientë ende nuk e kuptojnë këtë dhe të vazhdojë të përdorë mjetet juridike popullore në probleme të caktuara urinare, shëndetit seksual.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Detyra më e rëndësishme pas operacionit është për të shmangur ekzemë inflamacion plagë. Për ta bërë këtë, para së gjithash, duhet të shmangur qelb urinar në zonën e përbashkët operativ. Kjo mund të arrihet vetëm duke vendosur kateter uretral. Megjithatë, kjo procedurë mund të përballen me komplikime të tjera, të tilla si cystitis. Prandaj, pacientët duhet të mësojnë për të trajtuar uretral kateter vazhdimisht futur në zgavrën e zgjidhjes fshikëzës antiseptik dhe ndryshimin në telefon në lidhje me një herë në javë.

Për shërim të shpejtë plagë dhe formimin mbresë më pak, e cila mund të çojë në përsëritje të sëmundjes, fizioterapi përdoret si terapi magnetike, diatermi dhe galvanizim.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Që nga kufizimet e tendencës uretrës në stanjacion e urinës në zgavrën e fshikëzës, ajo çon në stres më shumë urinar mbi veshkat, e cila kërcënon formimin e gurëve apo depozitimit rërë. Prandaj, pacientët të cilët ekspozuan diagnostikuar ngushtim urethral apo dietë obliteratsiy nevojë numër ushqimit 7. Kjo është për të kufizuar alkool, ushqime të yndyrshëm, erëza e nxehtë, marinades dhe substancave të tjera që mund të çojë në një rritje të diuresis përditshme.

Komplikimet e kufizimeve Urethral dhe obliteratsiy

Patogjeneza e komplikimeve të sëmundjes është e bazuar kryesisht në pezëm gojë e urinës në fshikëz dhe legen veshkave. Kjo krijon kushte të mira për riprodhimin e pielonefrit patogjen dhe shpesh urethral ngushtim komplikuar. Klinikisht është manifestuar nga ethet dhe shfaqjen e dhimbjes akute në rajonin e mesit kundër sfondit të simptomeve të mëparshme.

Një tjetër ndërlikim të shkaktuara nga të njëjtën arsye, ka nephrolithiasis. Në qoftë se në fillim kjo është vetëm pak depozitimi i rërës në zgavrën e legen veshkave dhe gota, pastaj në fazat e mëvonshme, ku ju mund të shihni dhe gur (gurë).

Rreziku i urolithiasis me kufizimeve Urethral është se ajo është shumë e dobët për trajtim konservativ, si uretrës gjykohet është një pengesë e drejtpërdrejtë për shkarkimin e gur nga fshikëz.

Parandalimi i kufizimeve Urethral dhe obliteratsiy

Siç e dini, për të parandaluar ndonjë sëmundje duhet të shmangin ato faktorë që çojnë në të. Në kufizimet e uretrës është sëmundje inflamatore kryesisht e trupit. Arsyet që të çojnë në to, janë të njohura. Ajo hipotermi, trauma dhe marrëdhëniet e pakontrolluara seksuale, duke çuar në infeksion të organe gjenitale të jashtme. Në thelb, në qoftë se këta faktorë të rrezikut do të përjashtojë, nga një sëmundje e tillë si ngushtim uretrës nuk mund të takohen. Dhe në qoftë se nuk shmanget, është e rëndësishme për të parë një specialist në kohë për të parandaluar përparimin e sëmundjes.

Ed. urolog Astashyn EE