Uremi


Uremi - një gjendje patologjike që ndodh për shkak të akumulimit të produkteve metabolike në proteina e gjakut që normalisht duhet të jenë të ndara në urinë.

Simptomet e uremia


Në fazat fillestare të sëmundjes uremia karakterizohet nga simptoma të përgjithshme klinike, të tilla si dobësi, lodhje, kokë boli.Pri një paraqitje test i gjakut rrit përmbajtjen e saj e toksinave azotike, azotit mbetur, ure, kreatininës.

Në një periudhë të mëvonshme, ure dhe substancave të tjera të azotit-përmbajnë që grumbullohen në gjak, lëkura fillon të dalë jashtë ("pluhur uremycheskaya" ose "acar" në lëkurë), mukozës dhe i lëngshëm, irrituese e tyre. Rrjedhimisht, simptomat e gastritit uremik (anoreksi, nauze, vjellje), kolit (diarre), laryngotracheitis, pleurit, perikardit (zakonisht tashmë në periudhën terminal).

Sepse dehje shkelur mëlçisë, palcën e kockave, rrit anemi, trombocitopeni, ka një tendencë për gjakderdhje, vizion të shqetësuar (neyroretinit uremik).

Shfaqja e një pacienti me uremia (pluhur uremik në lëkurë)

Shkaqet e uremia

Shkaku i uremia është dështimi akute ose kronike renale. Kjo është, të gjitha shkaqet që çojnë në patologjitë e mësipërme, dhe janë faktorët e uremia.

Filloni nevojshme me kancer në veshka, pasi ata më shpesh faktorëve shkaktarë uremia. Për shkak se procesi i kancerit mund të shkërmoqet pengesë hematouremicheskiy dhe toksina urinar, i cili zakonisht excreted në urinë, në gjak, duke shkaktuar gjendjen tha klinike.

Një tjetër grup i shkaqeve të uremia të konsiderohet inflamacion i veshkave. Ata janë të ndarë në qelb dhe autoimuniteti. Duke folur për proceset purulent, është e nevojshme të përmendim sëmundje të tilla si pielonefrit me absces të mëvonshëm veshkave. Në simptoma jo-specifike klinike, kur ato ndodhin janë ankesat e dhimbje në veshka dhe rritjen e temperaturës trupore. Nëse ne flasim për sëmundjet autoimune, të tilla si glomerulonefriti, atëherë përveç simptomet e tyre të përgjithshme klinike mund të përjetojnë rritje e presionit të gjakut.

Shumë shpesh uremia mund të shkaktohet nga forma të ndryshme të urolithiasis. Më shpesh ajo zhvillon bllokadën e plotë të uretër në departamentet e saj të ndryshme. Kështu, urina grumbullohet në legen, duke rritur vnutrypochechnoe presion që të çon në shkatërrimin e membranës të glomeruli dhe toksina veshkave hyjnë në gjak. Pacientët me këtë sëmundje mërzit dhimbje të mprehtë në shpinë që zakonisht nuk janë karakter të përhershëm dhe konvulsiv. Dhimbje barku i veshkave tipike të mundur për të vënë diagnozën e saktë.

Shumë shpesh shkakton uremia nuk janë nefrolohycheskye dhe sëmundjet sistemike. Për shembull, dëmtimin e veshkave ne diabet, hipertension ose tuberkulozit mund të shkaktojë shkatërrimin e strukturës së tubthave veshkave, fund kushtin uremycheskym. Në mënyrë për të zbuluar sëmundje të tilla, është e nevojshme, para së gjithash, i kushtoj vëmendje të gjakut të përgjithshme dhe urinë.

Një tjetër grup i shkaqeve të uremia, zbatohet kryesisht përmes dështimit akute renale, kanë helmim të ndryshme dhe dehje. Si për helmim, në rajonin tonë toksina më të zakonshme plagë të kërpudhave helmuese. Kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm kur gatim kërpudha, veçanërisht ato të mbledhura në mënyrë të pavarur.

Lidhur helmimit kimike sistematike, mjekët shpesh duhet të merren me zëvendësues të alkoolit helmim.

Diagnoza klinike në uremia

Para së gjithash, për uremia të dyshuar duhet të bëni testin biokimike të gjakut për të përcaktuar nivelin e ure dhe kreatininës. Këta tregues janë shënuesit e drejtpërdrejtë të uremia. Për shkak se këto substanca janë produkte të metabolizmit të proteinave, atëherë uremia detyrimisht duhet të përcaktojë nivelin e proteinave totale në gjak.

Pas përdorimit të analizave biokimike do të përcaktohet uremia duhet të kalojnë një kontradiktë me laborator dhe hetimet instrumentale për të përcaktuar shkakun e kësaj gjendje klinike. Para së gjithash, ne kemi nevojë për një analizë të përbashkët urinë. Shpesh, vetëm rezultatet e këtij studimi, nuk është në gjendje për të përcaktuar shkakun e uremia. Për shembull, në qoftë se urinalysis përcaktohet nga një numër i madh i kripës, ajo i mundëson të pacientit për të sugjeruar praninë e urolithiasis. Me rritjen e numrit të baktereve në urinë e pacientit mund të flasim për pielonefrit komplikuar.

Nëse urinalysis mundëson vetëm sugjerojnë praninë e një sëmundje, për verifikim diagnoza e saktë duhet të jetë spektër i madh i laboratorit dhe metodat instrumentale. Në mënyrë tipike, urologists fillojë me diagnozë ultratinguj për shkak se ajo është e lirë dhe mbulon një spektër të madh të sëmundjeve të veshkave. Përdorur ultratinguj mund diagnostikuar patologjive siç urolithiasis, tumor i veshkave dhe abscess e trupit.

Renale ultratinguj - një metodë e detyrueshme e hulumtimit në uremia

Nëse ultratinguj nuk jep një përgjigje të saktë për këtë sëmundje themelor, atëherë ne duhet të përdorim të tjera, metoda më specifike. Për të sqaruar nivelin e funksionit të veshkave vlen urography nxjerrës. Ajo ofron një mundësi jo vetëm për të vënë diagnozën e urolithiasis, por edhe të përcaktojë se si mbivendosje gur lumen ureteral. Me të njëjtin qëllim mund të përdoret tomography llogaritur me kontrast të traktit urinar.

Diagnostifikimi plota laboratorike më të rëndësishme në rastet kur shkaku i uremia nuk janë veshkave organike patologji dhe sëmundje sistemike të tilla si tuberkulozi, diabeti apo hipertensioni. Në këto raste është e rëndësishme për të kryer sheqer klinik të gjakut dhe ekzaminimin bakteriologjike e lëngjeve biologjike për Mycobacterium tuberculosis.

Trajtimi Syndromnoe e uremia

Në fakt, uremia - një sindrom që përfshin një numër të madh të simptomeve, kështu që nuk është përdorur korrigjim simptomatike dhe syndromnoe trajtim. Ajo mund të jetë një hardware ose terapi të drogës.

Sa për trajtimin mjekësor të uremia, është rehidratsionnoy dhe detoxification terapi. Për këtë qëllim, pacientët janë caktuar infuzion intravenoz të kripur, glukozës, dhe reopoliglyukinu rheosorbilact. Numri i barnave përcaktohet nga ashpërsia e gjendjes së përgjithshme të pacientit. Në përgjithësi, qëllimi i drogave të tilla zvogëlon simptomat klinike, e cila menjëherë pas tërheqjes së tyre përsëri rifilloi. Në të njëjtën kohë, shpesh vërehet situata ku trajtimi simptomatik i pacientit uremia është e vetmja shpresë, si etiologjikë dhe terapi pathogenetic nuk kanë asnjë kuptim.

Trajtimi i drogës i uremia është metodë e zgjedhjes vetëm në fazat e hershme të sëmundjeve ose kur nuk ka mundësi për të aplikuar një trajtim modern, më serioze. Deri më sot, trajtimi i preferuar për uremia duhet të konsiderohet dializë hematologjik. Për zbatimin e tij, një pajisje të veçantë e cila në mesin e një gamë të gjerë të njerëzve e ka emrin parëndësishëm "veshka artificiale". Në fakt, një pajisje e tillë është membrana hemodializiruyuschey përmes të cilit gjaku i njeriut është kaluar dhe në këtë mënyrë të gjitha produktet jonormale metabolike larguar prej saj.

Populli ka një perceptim se "veshka artificiale" mund të jetë problematike, kështu që shumë pacientë thjesht të frikësuar për të kërkuar institucioneve mjekësore për ndihmë të tillë. Në fakt, ky informacion nuk ka absolutisht asnjë kuptim shkencor. Në praktikë, në sëmundje të tilla si pengim i uretër përdorimit concrement të njësisë hemodializë është një episod në jetën e njeriut. Pas duke përdorur këtë pajisje do të rifillojë gjendjen normale e përgjithshme e pacientit, mjekët fillojnë të trajtimit etiologjik synon shkaku kryesor i sëmundjes.

Sa për trajtimin e mjeteve juridike popullore, nuk është e rekomanduar për sëmundje të tilla. Fakti se vonesa në dështim akute ose kronike renale mund të rezultojë në një rezultat negativ për pacientin, sepse pacientët e tillë duhet të kontaktoni menjëherë një institucion të specializuar mjekësor.

Komplikimet e uremia

Në thelb, vetë uremia tashmë është një ndërlikim i dështimit të veshkave, por duhet theksuar se ajo është hallka e fundit në zhvillimin e një procesi patologjike. Në mungesë të trajtimit të duhur, toksina urinar që janë gjetur në sasi të mëdha në gjak të fillojnë të kalojnë përmes pengesë gjak-tru, të cilat ndikojnë në strukturat nervor të trurit. Në pacientët të zhvillojnë një gjendje që quhet encefalopati renale. Në këtë kohë, për t'u bashkuar me ankesën simptomat e mësipërme e dhimbje koke të forta, dridhje të gjymtyrëve, humbja e kujtesës dhe ndërprerjet periodike. Me kalimin e kohës, pacientët janë të frenohet, dobët të përgjegjshëm për të tjerët dhe nuk e kuptojnë se ku janë ata. Kjo gjendje klinike quhet sopore.

Nëse në këtë fazë pacienti nuk është në spital në departamentin e kujdesit intensiv, pastaj kaloni për të ngadalësuar gjumë i rëndë ose gjendje kome veshkave uremik. Pacienti humb vetëdijen, ka një zë të lartë, frymëmarrje të thellë (frymëmarrje Kussmaul), rrallë vërehet lloji i frymëmarrjes Cheyne-Stokes, pacienti shkon erë e fortë e amoniakut, nxënësit suzheny.Pri një gjendje të tillë në një pacient, përveç pulsin dhe frymëmarrje, nuk ka më asnjë shenjë të jetës. Problemi kryesor është se edhe me trajtim adekuat në këtë fazë pamundur për të vlerësuar opinionin e ardhshme në pacientit. Megjithatë, edhe në qoftë se personi i dhe do të dalin nga uremik koma në të ardhmen duhet të kemi frikë dështimin intelektuale. Përveç kësaj, ju duhet të mbani mend se koma renale vërejtur një përqindje mjaft të lartë të vdekshmërisë.

E cila kontaktoni doktorin kur shenjat e uremia

Siç u bë qasje të qartë për një mjek kur uremia nuk është se e detyrueshme, por thjesht me rëndësi jetike. Por jo për të humbur kohë, në çdo rast, të ndikojë në gjendjen e pacientit, ai ka nevojë për të duhur të orientuar, të cilat kërkojnë specialist parë.

Nëse pacientët Simptomat e uremia cilat plotësojnë simptome urolithiasis, atëherë kjo pacienti duhet të konsultoheni me një urolog. Vetëm ai të saktë mund të diagnostikojnë dhe të përcaktojë strategjinë e mëtejshme të trajtimit.

Në rastet kur simptomat e uremia shoqëruar nga ankesat që mund të lidhen me kancerin patologji, oncologist kryesor është një specialist detyra e të cilit është që të zgjidhni taktikat drejtën e pacientit.

Nëse ka një pacient i sëmundjeve kronike sistemike të tilla si atherosclerosis apo diabet mellitus atë që të konsultoheni me një urolog, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj qarkut, se ai korrigjohet regjim ose e dërgoi atë në një specialist të ngushtë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov