Tuberkulozi e sistemit urogjenital nefrotuberkulez


Tuberkulozi i sistemit urogjenital - një sëmundje inflamatore të veçantë të organeve urinare shkaktuar nga Mycobacterium tuberculosis. Më të zakonshme në këtë sëmundje prek veshkat, edhe pse lokalizimin e mundshëm të infeksionit në fshikëz apo ureters.

Shkaqet e tuberkulozit urinar


Agjent shkaktar është tuberkulozi Mycobacterium, e cila u zbulua së pari nga Robert Koch në 1882. Sot ne e dimë më shumë se shtatëdhjetë lloje të ndryshme të Mycobacterium tuberculosis, megjithëse sistemit urogjenital ndikon vetëm gjedhit dhe tensionet e njeriut.

Siç e dini, pothuajse të gjithë popullsisë së botës janë bartës të patogjen, sëmundje dhe vuajnë vetëm një pjesë të vogël të njerëzimit. Para së gjithash, kjo varet nga numri i baktereve në trupin e njeriut dhe sistemin imunitar që nuk lejon këto baktere të shumëfishohen. Më në rrezik për infeksion TBC urogjenital ato Pacientët me një histori të sëmundjeve kronike inflamatore e të dhënave dhe vazhdimisht në kontakt me pacientët TB.

Tuberkulozi e sistemit urogjenital mund të ndodhë me depërtimit të drejtpërdrejtë të patogjen ose kur hyjnë atë në organ tjetër të sëmurë, shpesh mushkëritë. Në shumicën e rasteve, kjo ndodh me gjak. Ky opsion tuberkulozi urogjenital quajtur mesme.

Simptomet e TB të sistemit urogjenital

Simptomet e sëmundjes janë shumë të varur nga urogjenital trupit impresionuar. Për shembull, tuberkulozi i veshkave të paraqesë të dyja simptomat lokale dhe të përgjithshme. Pacientët ankohen për përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme, lodhje, djersitje, prish gjumin dhe gulçim. Ata janë gjithashtu të shqetësuar në lidhje me dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit, e cila zhvillohet për shkak të shtrihen nga kapsulë të veshkave. Në të njëjtën kohë të pranishëm dhe urinim çrregullime të si ajo vonon apo rritur ndryshe. Gjithashtu, pacientët mund të vëzhgojnë dhimbje ose siklet gjatë urinimit.

Çdo fshikëz dëm proces tuberkuloz simptomë kryesore është aktet e shpeshta urinim. Përveç kësaj, për shkak të ulcerat fshikëz mukozën, mund të ketë dhimbje në fund të urinimit dhe ndarjen e një sasi të vogël të gjakut në urinë.
Një tjetër simptomë që ndodh për shkak të shkatërrimit të tuberkulozit të veshkave, një rritje të presionit të gjakut. Ajo ka të njëjtin karakter si në patologji të tjera veshkat - për shkak të shpërndarjes në rritje të reninë, zhvillon vrull e arterieve, e cila çon në rritjen e presionit të gjakut.

Nëse pacienti vërejtur simptoma të ngjashme, ajo duhet të shkoni të konsultoheni me një urolog se ai konfirmuar patologjinë urologjike ose dërgoni pacienti që të konsultoheni me TB.

Veshkave tuberkulozi

Diagnoza e tuberkulozit të sistemit urogjenital

Në kryerjen e hulumtimeve të përgjithshme klinike në urinë mund të zbulojë një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut dhe të përmbajtjes së lartë të proteinave dhe titre lartë të baktereve. Pas urinë bacterioscopic e pacientit, në shumicën e rasteve, mund të zbulojë praninë e Mycobacterium tuberculosis që kanë pamjen e shkopinj të kuqe në një sfond blu.

Ekzaminimi mikroskopike është e mirë në atë që jep rezultate operative. Pengesë i tij i vetëm është që kur një numër i vogël i baktereve në urinë nën një mikroskop që të mos shohin ato. Në këtë situatë, duke përdorur metoda bakteriologjike në të cilin urina e pacientit mbjellë në të mesme kultura Stein-Leventhal, ku dy javë e kolonive të formuara të mikroorganizmave. Kjo metodë jep rezultate absolute edhe në numër të ulët bakteriale. The downside është se teknikat që konfirmojnë diagnozën duhet të presin 14 ditë.

Si nefrotuberkulez shpesh një ndërlikim të formës pulmonar të sëmundjes, pacienti duhet domosdoshmërisht të kryejë ekzaminimin radiologjike e gjoksit. Në qoftë se një rezultat pozitiv, X-ray eklips shënuar fushat, të cilat janë shenjat e menjëhershme e tuberkulozit.

Në konfirmimin e diagnozës, pacienti duhet të identifikojë statusin anatomike dhe funksionale të veshkave. Kjo mund të bëhet duke përdorur ultratinguj e hapësirës retroperitoneale dhe ekskretornoyiurohrafiyi. Rezultatet e këtyre metodave janë krejtësisht të varur në fazën e sëmundjes. Nëse fazat fillestare nuk mund të ketë ndonjë ndryshim në të gjitha, në fazat e mëvonshme janë shënuar si ndryshimet strukturore dhe shkeljet urinë një ose dy veshkat.

Urography nxjerrës nga tuberkulozi veshkave

Shumë prindër nuk pranojnë fëmijët e tyre për të kryer X-ray e gjoksit, duke përmendur dozë të lartë të rrezatimit jonizues. Në këtë situatë, fëmija mbahet klasike Tuberkulin Mantoux test. Testi rezultat konsiderohet pozitiv nëse papulë që u ngrit të tretën ditë pas injektimit, më shumë se dhjetë milimetra në diametër. Nga ana tjetër, kampioni në 3 mm konsiderohet negative, dhe kufiri i 3 deri në 10 - e dyshimtë të përsëritet sjelljen.

Ka metoda të tjera të diagnozës e tuberkulozit të sistemit urogjenital, të tilla si ngjitje cystography, radioisotope renography, pyelography reaksionar, dhe CT dhe MRI. Por ata, për shkak të jopraktikë tyre dhe kosto të lartë, nuk janë përdorur gjerësisht në diagnostikimin e tuberkulozit të sistemit urogjenital.

Trajtimi nefrotuberkuleza

Në varësi të kursit klinike dhe veshkave morfologjik, nefrotuberkulez ndarë në katër faza. Në dy të parët zbatohen terapi konservative, ndërsa dy të tjera - kirurgji. Si terapi konservative përdor një kimioterapi klasik kombinim dhe antibiotikët, isoniazid, ethambutol, rifampicin dhe stretomocinë. Të gjitha këto barna janë përdorur një herë në ditë në mëngjes, nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor për 6-9 muaj. Këto barna të blera në kuadër të programit të shtetit dhe do të dërgohet direkt në spitalet TB.

Sepse pacientët me nefrotuberkulezom gjatë të qëndrojnë në një trajtim të fuqishme antibiotik, ata kërkojnë përdorimin e drogës simptomatike për të përmirësuar gjendjen funksionale të mëlçisë dhe zorrët. Për këtë qëllim, ata janë të caktuar hepatoprotectors si Kars dhe probiotics si Latium. Për fat të keq, këto barna nuk janë të përfshira në programin shtetëror të trajtimit të tuberkulozit, dhe pacientët janë të detyruar për të blerë e tyre.

Trajtimi kirurgjik i tuberkulozit urogjenital është radikal. Për shembull, në fazën e tretë ose të katërt pacientët nefrotuberkuleza kërkojnë largimin e të gjithë veshkave. Megjithatë, në kirurgji me tuberkuloz është zakonisht ku bisturi nuk duhet të përhapet në mykobakteria plagë. Prandaj, operacioni është kryer "ftohtë" periudhë e sëmundjes, pas kursit vjetor të terapisë me antibiotikë.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pacientët tuberkulozit janë zakonisht asthenic. Ata kanë nevojë për një dietë e ushqimeve të lartë kalori. Vërtetë, nefrotuberkuleze nga kjo sëmundje Ndryshe nga vende të tjera, e konsiderojnë gjendjen funksionale të veshkave. Prandaj, nga dietë përjashton të gjitha skuqura, tymosur, ushqime të thartë dhe të kripura. Pacientët janë të ndaluar pirjen e alkoolit, kafe të fortë dhe çaj.

Dietë e pacientëve të tillë duhet të përbëhet nga mishit të lartë-gatuar, bukë e bardhë, patate, drithëra të ndryshme dhe ëmbëlsirat. Si të pijshëm emëruar lëng boronicë, e cila i jep një efekt shumë të mirë në funksionin renal.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Sepse TB, pavarësisht nga vendndodhja e saj, është një sëmundje e pashërueshme, pacientët kërkojnë rehabilitim gjatë gjithë jetës. Për këtë qëllim, në bregdetin e ndërtuar edhe vendpushimet gjatë gjithë vitit, ku janë krijuar kushtet e veçanta për trajtimin dhe parandalimin e formave të ndryshme të infeksionit tuberkulozit.

Në mungesë të marrë pjesë Spas të tilla, pacientët janë të rekomanduara kurse periodike të trajtimit fizioterapi. Për këtë qëllim ekspozimi special termik i rajonit mesit të krijojë kushte të pafavorshme për jetën dhe riprodhimin e mykobakteria.

Siç u përmend, pacientët me tuberkulozë urogjenital janë kurse të zgjatur të antibiotikut dhe kimioterapia, e cila rezultoi në vuajtje microflora normal të traktit gastrointestinal. Për shërim i saj mund të marrë drogë quajtur para ose hani ushqime që përmbajnë bakteret e qumështit (kos, qumësht fermentuara pjekur, brumë i ardhur).

Komplikimet e tuberkulozit urogjenital

Sami kërcënuese komplikacion i sëmundjes është zhvillimi i dështimit kronike të veshkave, e cila kërkon mbështetjen e vazhdueshme shpejt aparatin hemodializë. Për të shmangur këtë të ndodhë, ju duhet të fillojë masa e trajtimit në kohë.

Një ndërlikim, i cili, ndryshe nga i pari, është shkaktuar nga një rezultat pozitiv të trajtimit është dhëmbëza të veshkave. Ajo thjesht redukton kapacitetin funksionale të organit dhe rritje të ngarkesës në veshka dytë. Gjithashtu, kur ky ndërlikim mund të ndodhë arterien sklerozë të veshkave, të shoqëruar me një rritje të presionit të gjakut.

Përveç kësaj, tuberkulozi i veshkave është një bazë e mirë për infeksion anëtarësimit mesme apo formimin e gurit në lumen e legen veshkave.

Parandalimi i tuberkulozit e sistemit urogjenital

Për të mbrojtur veten e tyre nga zhvillimi i tuberkulozit, për të shmangur kontaktit me pacientë infektive. Nëse kjo nuk mund të shpëtoj nga, për shembull, për shkak të faktorëve profesionale, nevoja për të përdorur pajisje personale mbrojtëse, të tilla si maskë garzë.

Drejtimi i dytë në parandalimin e infeksionit tuberkulozit është duke zhvilluar jetën normale, nuk ka pirja e duhanit dhe alkoolit abuzimit. Po aq e rëndësishme në parandalimin e tuberkulozit është kushtet normale dhe të kënaqshme të jetesës materiale ushqimore.

Ed. urolog Astashyn EE