Ureteral stenozë


Ureteral stenozë - është një patologji kongjenitale ose të fituara që është karakterizuar nga ngushtimi i plotë ose jo të plotë të uretër dhe shkeljes së evakuimin e urinës.

Shkaqet e ureteral stenozë


Duke ureteral origjinës stenozë ndarë në lindura dhe të fituara. Nëse ju gjeni shkaqet e sakta që çojnë në stenozë kongjenitale pamundur, etiologjisë së stenozë fituar njohuri.

Shpesh, stenozë e lëndimit ureteral kontribuon në trup. Për më tepër, ajo mund të jetë trauma nga të dy të jashtëm dhe nga faktorë të brendshëm. Nga faktorët e jashtëm më shpesh stenozë ndodhin kundër një sfond të hematoma retroperitoneale, e cila ndodh për shkak të topit goditje në pjesën e prapme. Shtënë, thikë dhe dëmtime të tjera ureteral hapur janë shumë më pak të zakonshme, edhe pse edhe ata të izoluar si shkakun e fituar stenozë ureteral.

Trauma e brendshme Shkaku që promovon ureteral stenozë janë gurë që formojnë në veshkat. Kështu, stenozë nuk duhet të ngatërrohet me zhdukje - si kur një pastrimin gur mbulon uretër, duke shkelur kalimin e urinës. Sëmundje të veshkave-gur të çon në ngushtim kanali vetëm kur guri dëmtuar Mukoza e uretër, e cila më pas zhvillon një reaksion inflamator me formimin e indit lidhor.

Simptomet e stenozë të uretër

Simptomet e stenozë shkaktuar nga kalimi shkelje e urinës në fshikëz dhe vonuar atë në zgavrën e pelvisit veshkave. Kjo gjendje është e shoqëruar nga një shtrihen e veshkave dhe tensioni i veshkave kapsulë që çon në dhimbje akute. Pacientët ankohen për dhimbje në rajonin e mesit që kanë cramping në fillim, dhe më vonë të përhershëm. Shansi i rrezatim të dhimbjes në vulvë. Shpesh ka një stenozë i uretër, kështu që dhimbja është zakonisht lokalizuar në njërën anë.

Nëse urinës nga veshka dështon të evakuojnë, kjo çon në shkatërrimin e nephrons dhe e goditi atë në gjak. Pacientët pastaj zhvillon reaksion të temperaturës, aty e verdhë e lëkurës, vjellje, të vjella dhe erë të mprehtë e urinës nga goja e tij. Klinika është një gjendje tjetër që quhet uremia. Pa trajtim adekuat dhe në kohë të pacientëve që përfundon në vdekje.

Kështu, në qoftë se pacienti vërejtur simptoma të ngjashme klinike ose ka një histori të hapur të të dhënave trauma bark, ai kishte nevojë për urolog menjëhershëm këshillim për të shmangur zhvillimin e stenozë akute ureteral me uremia.

Diagnoza e ureteral stenozë

Urinalysis mund të japin rezultate në praninë në urinë e një sasi të vogël të gjakut, e cila është rezultat jo i stenozë, trauma dhe para saj. Pra, kjo metodë e diagnostikimit është plotësisht uninformative për diagnozën e ureteral stenozë.

"Standardi i artë" në verifikimin e patologjisë të tillë mund të konsiderohet nxjerrës urography - hulumtim, thelbi i së cilës është X-ray imazhin e sistemit urogjenital, pas kontrast intravenoz. Në përgjithësi, rezultatet tregojnë "faj" pikërisht në stenozë kontrast. Kështu, pjesa e sipërme e uretër me kompensuese veshkave të zgjeruar dhe ata të grumbulluar një sasi të madhe të urinës.

Urography nxjerrës: stenozë ureteral

Ultratinguj bën të mundur për të zbuluar në anën e prekur ndryshuar në mënyrë dramatike dhe veshkave zgjeruar. Kështu, shumë të vendosur stenozë uretër dhe të bëjnë dështon.

Një metodë tjetër moderne e verifikimit të diagnozës mund të konsiderohet cystoscopy. Kjo është shqyrtimi i mukozës fshikëzës duke përdorur një pajisje të veçantë optik. Pas anestezi lokale të uretrës përmes të futur tub metalik, i cili është një cystoscope. Doktor shikuar në cystoscope sy mund të shqyrtojë me hollësi Mukoza e fshikëzës urinare. Për verifikimit ureteral stenozë, cystoscopy duhet të plotësohet nga yndyhokarmyna intravenoz. Substanca është e filtruar nga veshkat dhe brenda disa minutash fillon të rrjedhë në fshikëz nëpërmjet vrimave ureters. Natyrisht, stenozë e njërit prej tyre, indigokarmina ndarë vetëm një vrimë, e cila tregon praninë e patologji.

Trajtimi i ureteral stenozë

Trajtimi i sëmundjes në vendin e parë, duhet të drejtohen për evakuimin e urinës nga fshikëza. Kjo mund të bëhet në disa mënyra krejtësisht të ndryshme.

Metoda më moderne konsiderohet stenting ureteral, i cili, për shkak të praktike të saj dhe minimalisht invazive, ka marrë shumë e përhapur në Evropë dhe SHBA. Duke përdorur të njëjtën cystoscope, i cili kryhet një rishikim diagnostike të fshikëzës gojë kryer skenë tub i hollë në zgavrën e pelvisit veshkave përmes hapjes mosfunksionimin e uretër. Nëse mjeku të merrni kaluara pengesë, atëherë mihurnoho fundi i tubit fillon të ndarë urinë. Në mënyrë tipike, kjo është ngjyra më e koncentruar dhe mund të përmbajnë papastërti të gjakut.

Nëse ju nuk mund të kryejnë këtë metodë, ju mund të përdorni Chrezkozhnaya kullimit të veshkave. Për këtë është kryer nën anestezi lokale birë lëkurës në rajonin e mesit. Ekspertët e huaj rekomandojnë për të kryer këtë procedurë të kontrolluara nga ultrazërit, por në mungesë të këtij të fundit mund të neveriten dhe monumentet anatomike. Pasi gjilpërë është plagë në zgavrën e legenit, që mbahet nga një kateteri gome, e cila është fiksuar në lëkurë për një rrjedhë e vazhdueshme e urinës.

Dhe metoda e fundit është evakuimi i menjëhershëm i kirurgjisë urinës, e cila është kryer vetëm në prani të gjitha pajisjet e nevojshme dhe me trajnimin e duhur të mjekëve. Qëllimi i operacionit nuk është vetëm evakuimi i urinës, por edhe të eliminuar shkakun e menjëhershëm të shkeljes së daljeve të tij. Vendi ureteral stenozë janë hequr zakonisht, pas së cilës crosslinking kryhet dyja anët agjenci. Nëse stenozë ka gjatësi të madhe dhe të përmbushë pëlhura veta plastike pamundur për të rivendosur rrjedhën e urinës përdorur proteza artificiale. Gjithashtu teknikat njohur, kur në fund të uretër, i cili niset nga veshkat, qepi në të njëjtin trup, nga ana tjetër. Kjo rrjedhë e urinës nga të dy veshkat ndodh në një uretër.

Kirurgjisë për të hequr stenozë ureteral

Çdo të transaksioneve të mësipërme nefrostomy skajet mbivendosje - një tub të veçantë që shfaqet në anën e pasme dhe lëkurë mbi të cilat rrjedhën e urinës. Kjo është për të siguruar që në ditët e para pas operacionit nuk e ngarkesës anastomosis ureteral që mund vetëm ia plas.

Çdo lloj i trajtimit është plotësuar me terapi antibiotike detyrueshëm. Kjo është bërë për të parandaluar hyrjen e mesme infeksioneve. Pas operacioneve në organet e sistemit urogjenital antibiotikëve më të përdorura dhe fluoroquinolones seri cephalosporin, duke përfshirë ofloxacin ose cefuroxime. Ata kanë një efekt të mirë në çdo patogjene.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Rehabilitimi i këtyre pacientëve, që lidhen kryesisht me nefrostoma. Nëse pacientët duhet të shkoni disa muaj me një tub me të cilin urina është excreted, kjo sjell siklet moral dhe fizik. Pacientët e parë duhet të mësohen të kujdesen për stoma, kështu që nuk kishte asnjë infeksion postoperative plagë. Është e rekomanduar për të ndryshuar fashë përditshme dhe të trajtojë vend tub fiksimit zgjidhje antiseptik në bazë të jodit apo alkoolit.

Përveç kësaj, plagët ngadaltë shëruese mund të përdorin terapi fizike në formën e terapi magnetike, darsonvalization ose UHF. Për të përmirësuar aftësitë rigjeneruese të nevojshme për të kryer rreth dhjetë trajtime, që zgjat 20-30 minuta.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pacientët caktuar në shtatë Tabela Pevzner, e cila kufizon përdorimin e alkoolit, kafe, çaj të fortë, i mbushur, i kripur, kosi, produktet e skuqur dhe të tymosur. Përveç kësaj, pacientët janë të ndaluara për të marrë shumë ujë dhe lëngje, dhe fruta që të ndihmojë për të rritur prodhimin e urinës. Kjo e fundit përfshin shalqi ose luleshtrydhe. Trajtimit të ujit në këta pacientë duhet të kontrollohet, në mënyrë që ata të rekomanduara të dhënat ditore rekord për sasinë e lëngjeve të përdorura dhe urinës.

Mjete popullore Trajtimi

Dhimbja sulm ureteral stenozë është shumë e ngjashme me dhimbje barku i veshkave normale, e cila zhvillohet në sëmundje të veshkave guri. Dhe në qoftë se në mjetet e saj popullore të tilla si zonë e nxehtë ngrohës në anën e pasme, ose një sasi të vogël të alkoolit është mjaft efektive, stenozë janë absolutisht të padobishme. Në të kundërtën, trajtimet termike të nxitur formimin e më shumë urinë, e cila çon në presion në rritje në "bllokuar" veshkë dhe si rezultat, rritja e dhimbje.

Komplikimet e ureteral stenozë

Siç është përmendur tashmë, ndërlikim më kërcënuese e ureteral stenozë është një pengesë shkelje nefrohematohennoho dhe rënie urinës në gjak. Në të njëjtën kohë, ka komplikime të lokale që mund të jenë po aq të rrezikshme.

Një rritje e fortë në presion në veshka dhe uretër mund të jetë një pushim i këtij të fundit. Kjo është shoqëruar me urinë goditi në hapësirën retroperitoneale, i shoqëruar nga një reagim të mprehtë inflamator dhe acarohet. Nëse koha nuk eliminon procesin, mund të zhvillojnë sepsë ose infeksion të gjakut që gjithashtu, në shumicën e rasteve, është fatale.

Parandalimi ureteral stenozë

Për të parandaluar ureteral stenozë e një rëndësie të madhe për trajtimin e duhur dhe në kohë të lëndimeve të rajonit mesit. Edhe në qoftë se kjo e fundit ndodh kur një hematoma të mëdha të barkut, kullimit në kohë të fundit mund të parandalojë tërësisht zhvillimin e komplikime, duke përfshirë stenozë të uretër.

Vlen të përmendet se ka atletë të cilët kanë dëmtim të shurdhër përsëri konsiderohet profesional. Këto janë snowboarders që në vjeshtë, në shumicën e rasteve, ulje përsëri mbi të. Ata janë për të parandaluar komplikimet ishin shpikur pads të veçantë shkumë që zbutur shtënë gjatë vjeshtës.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov