Renale dështimi akut


Dështimi i veshkave - një shkelje e nxjerrës (nxjerrës) funksioni renal akumulimin e azotit në gjak e toksinave, të cilat larguar normalisht nga trupi në urinë. Ajo mund të jetë akute dhe hronicheskoy.Nizhe konsiderohet dështim akute renale, dhe kronike lexoni artikullin: Dështimi kronike renale.

Dështimi akut i veshkave


Dështimi akute renale (ARF) - një sindromi i papritur reduktimit, të shpejtë ose ndërprerjen e funksionit të dy veshkat (ose veshkave të vetme), duke çuar në një të mprehtë metabolizmin azotit povysheniyuproduktov në trup, shkelje të metabolizmit të përgjithshëm. Shkelja e nephron (njësi strukturore e veshkave), ndodh për shkak të rrjedhës së zvogëluar të gjakut të veshkave dhe një rënie të mprehtë të ofrimit të oksigjenit.

Dështimi akute renale zhvillohet me kalimin e disa orë për 1-7 ditë, zgjat më shumë se 24 orë. Me trajtimin e duhur dhe trajtim përfundon drejtën restaurimin e plotë të funksionit të veshkave. Dështim akut renal është gjithnjë një komplikim e proceseve tjera patologjike në trup.

Shkaqet e dështimit akute renale

Veshkave 1.Shokovaya. Dështimi akut i veshkave zhvillohet në shok traumatik me dëme masive indeve, duke rezultuar në reduktimin e qarkullimin (humbjen e gjakut, djegiet) e gjakut, shoku refleks. Kjo është vërejtur në rastin e aksidenteve dhe lëndimeve, operacionet e rënda në dëmtimin dhe prishjen e indeve të mëlçisë dhe pankreasit, infarkt miokardi, djegiet, morth, transfuzioni i aborteve të papajtueshme të gjakut.

Veshkave 2.Toksicheskaya. ARF ndodh kur nefrotropnoho toksina helmuese si merkuri, arseni, bertolete kripë, helmit të gjarpërinjve, kërpudha e insekteve helmuese. Droga dehje (sulfonamides, antibiotikët, analgesics), substancat radiografike. Alkoolizmi, varësia e drogës, abuzimin e substancave, kontakt profesional me kripëra të metaleve të rënda, rrezatimi jonizues.
3.Ostraya veshkave infektive. Zhvilluar në sëmundjet infektive: Leptospirosis, ethet hemorragjike. Kjo ndodh kur e vështirë ndodhin sëmundjeve infektive shoqëruar nga dehidrimi (dizenteria, kolera), shoku bakteriale.

4.Obstruktsii (pengimi) i traktit urinar. Rezulton tumoret, gurë, ngjeshja, plagosje ureteral, trombozë dhe emboli e arterieve renale.
Pyelonephritis 5.Razvivaetsya akute (inflamacion i legen veshkave) dhe glomerulonefriti akut (inflamacion i glomeruli veshkave).

Prevalenca e dështimit akute renale

 • 60% e të gjitha rasteve të dështimit akute renale­kep lidhur me kirurgji ose trauma.
 • 40% e rasteve të dështimit akut i veshkave ne nje pacient ne zhvillim trajtimin në mjekësi­institucionet qeveritare.
 • 1-2% - në gratë gjatë shtatzënisë.

Simptomet e dështimit akute renale

Në periudhën fillestare simptomat parat të sëmundjes që çuar në zhvillimin e dështimit akut renal. Kjo simptomat e helmimit, shoku, e sëmundjeve. Në të njëjtën kohë fillon për të ulur sasinë e urinës (diuresis) fillimisht në 400 ml në ditë (olyhouryya) dhe pastaj të 50 ml në ditë (anuria). Të përzier, të vjella, ul oreksin. Ka të qenët i përgjumur, vetëdija letargji mund të duket konfiskimet, hallucinations. Lëkura bëhet e thatë, i zbehtë me hemoragji të shfaqet edemë. Marrë frymë thellë, të shpeshta. Takikardi Auscultated, rrahje zemre të parregullt, rrit presionin e gjakut. Kjo është e rëndësishme bloating, diarre.

Me trajtimin e duhur, për një periudhë të rimëkëmbjes diuresis. Numri i rritet urinës për 3-5 litra në ditë. Gradualisht janë të gjitha simptomat e dështimit akute të veshkave. Për shërim të plotë duhet të jenë nga 6 muaj deri në 2 vjet.

Trajtimi i dështimit akute renale

Të gjithë pacientët me dështim akute renale kërkon shtrimin në spital emergjente në departamentin e nefrologjisë dhe dializë apo njësinë e kujdesit intensiv.
Rëndësi vendimtare ka filluar herët trajtimin e sëmundjes themelor, duke eliminuar faktorët që shkaktojnë dëmtime në veshka. Që në shumicën e rasteve shkaku është një shok duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur e masave antishock. Nëse humbja e gjakut masiv humbja e gjakut kompensohet futur zëvendësues. Nëse helmimi i trupit eliminimin e toksinave nga shtyer stomak, zorrët, përdorni antidotov.Pri rënda veshkave sjelljes pamjaftueshmëria seancat e hemodializë ose dializë peritoneale.

Fazat trajtimin e pacientëve me dështimit renale akute;

 1. Eliminimi i të gjitha shkaqet për rënien e funksionit të veshkave, janë të ekspozuar ndaj terapi specifike duke përfshirë faktorët prerenalnaja korrigjim dhe postrenalnoj;
 2. Mundohuni të arritur sasinë e vlerës qëndrueshëm të urinës;
 3. Terapi konservative:
 • reduktuar hyjnë në sasinë e trupit të azotit, ujit dhe elektroliteve në një masë të tillë që ata të plotësojnë sasitë e tyre që rrjedhin;
 • të sigurojë ushqim të përshtatshëm të pacientit;
 • të ndryshojë natyrën e terapi të drogës;
 • të sigurojë mbikëqyrjen e gjendjes klinike të pacientit (matja e frekuencave­tion treguesit vitale për gjendjen e pacientit; nga­Sasi të matjes që hyjnë në trup dhe nga kjo çështje; pesha e trupit; Rishikimi plagët dhe vendos infuzion intravenoz; Fizikalnoe për­pas duhet të jetë çdo ditë);
 • siguruar kontrollin e parametrave biokimike (kin frekuenca përcaktimin­tsentratsyy AMC, kreatinina, elektrolite dhe akuza të gjakut do të llogaritet si diktuar nga ana e pacientit; oliguria dhe vuajtje në pacientët katabolyzmom përcaktuar këto parametra duhet të jetë çdo ditë, përqendrimi i fosfat­handikap, magnez dhe urinës - më pak)

4. terapi dializë Run

Hemodializë

Disa manifestime të dështimit akute renale mund të kontrollohet me terapi konservative. Pasi do të largojë ndonjë Naru­vnutosudistoy në vëllimin e shumës së lëngjeve hyn lëngu trupi duhet të pasqyrojë me saktësi sasinë e nxjerrë kur matet­bashkėpunimit dhe humbjet paprekshme. Sasi të futura në trupin e sodiumit dhe kaliumit nuk duhet të kalojë prodhimit matur sasitë e tyre. Kontrolli përditshme­bilanci fluide lyrovanye dhe pesha e trupit e bën të mundur për të vendosur nëse janë apo jo­Shkeljet vnutosudistoy pacienti shumën normale të lëngjeve. Në pacientët me pamjaftueshmëri të rëndë renale që marrin trajtim adekuat, pesha e trupit ulur me 0,2-0,3 kg / ditë. Një rënie të konsiderueshme në peshë trupin sugjeron hiperkatabolizmu ose ulur vnutosudistoy fluide volumit, dhe më pak të rëndësishme duke sugjeruar se pas trupi­Shumat lar tepërt të natriumit dhe ujit. Që më lekarst­ing mjete excreted të paktën pjesërisht nga veshkat, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje përdorimin ptalnoe e drogës dhe dozen e tyre. Përqendrimi i natriumit në serum të gjakut është oryen­pikë për përcaktimin numrin e kërkuar të lëngshme futur. Reduktimi i vonë­tsentratsyy sodium tregon që trupi është një tepricë të ujit, ndërsa përqendrim jashtëzakonisht lartë tregon mungesën e ujit në trup.

Për të reduktuar catabolism është e nevojshme për të siguruar për çdo ditë­stuplenye trupin e te pakten 100 gram karbohidrateve. Disa hulumtime të kryera kohët e fundit deklaroi se futja e një përzierje qendror venë e aminoacidet dhe zgjidhje hypertonic glukozës e përmirëson gjendjen e pacientëve dhe redukton vdekshmërinë në pacientët që vuajnë nga pochech akute­Noeu dështimi që zhvillohet pas operacionit apo lëndim. Si parenteralnevvedennya tepër sasi të mëdha të ushqyesve mund të shoqërohet me vështirësi të mëdha, ky lloj i ushqimit duhet të jetë e rezervuar për pacientët predispozuar Katabolizmi, e cila nuk mund të merrni rezultate të kënaqshme duke përdorur një konvencionale futur­e ushqyesve nëpërmjet gojës. Më parë, ulja e normës së proteinave katabolizmin e rritet dhe të ulet AMC përdorur androgens anabolic. Aktualisht ky trajtim nuk është përdorur. Ndër dopolnytel­masat qeveritare të cilat reduktojnë catabolism përfshijnë heqjen në kohë të indet nekrotike, hipertermia monitorimin dhe fillimin e hershëm të ngrohjes­ficheskoy terapi antimicrobial.

Pacientët me shkallë të butë të acidozës metabolike lidhur me ost­mbushet dështim i veshkave, trajtimi nuk është e administruar, me përjashtim të atyre për të cilën përqendrimi i bikarbonat në serumin e gjakut nuk reduktohet poshtë 10 mEq / L. Një përpjekje për të rivendosur statusin e acid-bazë përmes futjes urgjente të alkalet mund të zvogëlojë përqendrimi i kalciumit jonizues dhe shkaktojnë zhvillimin e tetany. Hypocalcemia zakonisht merr bessimptom­por rrallë kërkon korrigjim të veçantë. Hyperphosphatemia duhet të përfundojë­trolirovat nëpërmjet administrimit oral të 30-60 ml hidroksid alumini­i 4-6 herë në ditë, për shkak të madhësisë së punimeve të kalciumit x fosforit se 70 zhvillimin kalcifikim indeve të buta. Terapia me kohë të fillojë dializë për të ndihmuar kontrollin përqendrim të lartë të fosforit në SIVO­Gjaku Rothko e pacientëve me hyperfosfatemyy rënda. Nëse pacienti nuk ka zbuluar nefropati akute të shkaktuara nga acidi i urinës, Hyperuricemia mesme dështimi akute renale shpesh nuk kërkon­alopurinol menenyya. Vlerat reduktuar normë glomerular filtrimit ka ndarë filtruar urinës dhe për këtë arsye depozitimin e urinës­ulëritës acid brenda tubules vogla. Gjithashtu, për arsye të panjohura, dështimi akute renale, në dritën e hyperuricemia, komplikuar rrallë klinikisht përdhes. Për zbulimin në kohë­e gjakderdhje gastrointestinal është e rëndësishme për të kryer përafrim të plotë­Denia ndryshon volumin corpuscular dhe praninë e gjakut të fshehur në stol. Nëse numri i hematokrytnoe do të bjerë me shpejtësi dhe shkalla e rënies do të jetë shkalla e pamjaftueshme e dështimit të veshkave, ne duhet të kërkojmë shkaqet alternative të anemisë.

Dështimi congestive zemrës dhe hipertensionit janë tregues i pranisë në trupin e lëngjeve të tepërta dhe kërkojnë një përgjigje­Masat vetstvuyuschyh. Ajo duhet të mbahet mend se shumë droga të tilla si digoxin, excreted kryesisht nga veshkat. Siç është përmendur më herët, hipertensionit rezistente nuk është i shtyrë gjithmonë nga një sasi në rritje të lëngjeve në trup; zhvillimi i tij mund të kontribuojnë në faktorë të tillë si hyperrenynemyy. Në disa raste, për të parandaluar zhelu­dochno-intestinale gjakderdhje në mënyrë kritike sëmurë kryer me sukses disa bllokada selektive e histamine-2 receptorit (cimetidinës, Ranitidina) njësitë­NACO fizibiliteti i këtij trajtimi në pamjaftueshmëri akute renale ende nuk është hetuar. Për të shmangur infeksionin dhe shkelje të integritetit të barrierave anatomike duhet të shmangin catheterization zgjatur fshikëzës, për të kryer shëndetin e dhëmbëve dhe lëkurën, vendosni futjen e catheters për infuzion intravenoz dhe prerje e lëkurës për të kryer procesin e Tracheostomy në përputhje me rregullat e pa mikrobe dhe të kryejë tschatel­ve vëzhgim klinike. Kur temperatura e trupit të pacientit nuk është­shkojnë rreth e rrotull për ta inspektuar atë me kujdes, duke i kushtuar vëmendje të veçantë për gjendjen e mushkërive, traktit urinar, plagë dhe kateteri për infuzion intravenoz.

Në dështimit akute renale shpesh zhvillon hyperkalemia. Nëse rritur përqendrimin e kaliumit në serum të gjakut të një të vogël (më pak se 6.0 mmol / l), për korrigjimin e saj duhet të përjashtohen vetëm nga ushqimi­Futje afat-i kaliumit dhe të gjitha burimet e të kujdesshëm për të mbajtur një laborator të vazhdueshëm­kontrollit tion parametrat biokimike. Nëse përqendrimi i kaliumit në serum rritet në gjak në nivele që tejkalojnë 6.5 mmol / dhe veçanërisht nëse ka ndonjë ndryshim në EKG, ju duhet të fillojë trajtimin aktiv. Trajtimi mund të ndahet në emergjencë dhe forma rutinë. Trajtim të menjëhershëm përfshin kalcium intravenoz (5,10 ml 10% dis­Veprat e klorur kalciumi injektuar për 2 min nën kontroll EKG), bikarbonat (44 meq administruar intravenoz për 5 min) dhe glukozë me insulinë (zgjidhje 200-300 ml 20% glukozë përmban 20-30 IU Emra­ing insulinë administruar intravenoz mbi 30 minuta). Trajtimi rutinë con­iteteve një resins këmbimit hyrje kaliysvyazyvayuschih jon, të tilla si poli­stiren sulfonat sodium. Ato mund të administrohet në rrugë orale çdo dozë 2-3 h. 25-50 g me 100 ml 20% sorbitol për të parandaluar kapsllëk. Nga ana tjetër, pacientët të cilët nuk mund të marrin ilaçe nga goja, mund të administrohet në intervale prej 1-2 orë polistirolsulfonata 50 g të natrium dhe 50 gram sorbitol në 200 ml ujë nga mbajtja klizmë. Në rastin e hyperkalemia fortë mund të kenë nevojë hemodializë.

Disa pacientët me infarkt akut renal, veçanërisht në mungesë të oligurii dhe katabolizmin e tyre, mund te trajtohen me sukses ose jo me­ndryshuar terapi dializë ose me një minimum të përdorimit. Ka një tendencë në rritje për të përdorur terapi dializë në fazat e hershme të dështimit akute renale për të parandaluar ndërlikimet e mundshme. Herët (profilaktike) i dializë shpesh thjeshton dhimbje të mirëmbajtjes­tion, duke krijuar mundësinë e qasjes më .liberalnoho të përparojë­tion në trupi përkatës shumat e kaliumit dhe lëngjeve dhe duke i lejuar për të arritur përmirësim në shëndetin e përgjithshëm të pacientit. Indikacione absolute për dializë është uremia simptomatike (zakonisht manifestohet­simptomat schayasya të sistemit qendror nervor dhe / ose traktit gastrointestinal); zhvillimi i hyperkalemia rezistente, acidemia rënda apo akumulimin e lëngjeve të tepërta nuk është nën­ekspozimi mjekim dayuscheesya dhe perikardit. Përveç kësaj, shumë qendra mjekësore të përpiqen për të ruajtur pereddializnyh nivel AMC dhe serum kreatininës më pak se 1000 respektivisht dhe 80 mg / l. Për të siguruar parandalimin adekuat të pacientëve uremik pa simptome Dhe nëse­Guria dhe Katabolizmi i dializë mund të kërkohet vetëm në raste të rralla dhe pacientët Shteti të cilit i ngarkuar katabolyzmom dhe lëndime, mund të kenë nevojë për të kryer një dializë përditshme. Shpesh dializën peritoneale është hemodializë alternativë të përballueshme. Dializën peritoneale që mund të jetë veçanërisht e dobishme për një pacient me nekatabolicheskoy pamjaftueshmëri renale­saktësi, e cila tregon dializë rrallë ngjarje. Për kontrolirova­vëllimi i lëngut ekstraqelizore në pacientët me nedostatoch renale akute­tions mund të përdorni një filtrimit ngadaltë të vazhdueshëm të gjakut në të­fuqia e filtrave shumë depërtueshëm. Në dispozicion filtra tani Shitjet që janë të lidhura me sistemin e qarkullimit të gjakut përmes arteriovenoze devijim, duke lejuar dalje prej 5 deri në 12 litra ultrafiltrate plazmës në ditë pa përdorur pompë. Për shkak se këto pajisje, ndoshta, sidomos­lezn për trajtimin e pacientëve me oliguria dhe kanë një volum të lartë të lëngjeve extravascular dhe jostabilitet hemodinamik.

Ushqimi këtyre pacientëve është shumë e rëndësishme.

Ushqimi dështim akute renale

Uria dhe etja në mënyrë dramatike të keqësojë gjendjen e pacientëve. Cakto dietë malobelkovoy (më pak se 20g e proteinave në ditë). Dietë përbëhet kryesisht nga karbohidratet dhe yndyrnat (qull në ujë, gjalpë, kos, bukë, mjaltë). Nëse ju nuk mund përzierjet intravenoz lëndë ushqyese vakt, glukozë.

Komplikimet e dështimit akute renale

Në fazat e fillimit dhe të mirëmbajtjes së dështimit akute renale shqetësuar sekretim të urinës produkteve të metabolizmit azotit, ujë dhe electrolyte dhe acid. Shprehja ndryshimet ndodhin kohë në chi­Përbërja ekonomik gjak varet nga prania e oliguria, shtetit të katabolizmin e pacientit. Në pacientët që vuajnë jo oliguria vërejtur nivele të larta të filtrimit sesa në pacientët me oliguria, dhe kjo rezulton në urinë e parë excreted më shumë produkte të metabolizmit të azotit, ujë dhe energji elektrike­LTL. Prandaj, shkelja e përbërjes kimike të gjakut në dështimit akute renale në pacientët nuk vuajnë oliguria janë zakonisht më të dobët se ju­razheny se vuajnë oliguria.

Pacientët që vuajnë nga dështimi akute renale shoqërues­Xia oliguria, janë në rrezik në rritje të kripës dhe sverhnahruzky ujit, duke çuar në hyponatremia, edemë dhe stagnimit të gjakut në mushkëri. Hyponatremia është pasojë e hyrjes në trup nëpërmjet­matjen e sasisë së ujit dhe edemë - sasi të tepërt dhe ujit, dhe sodium.

Për dështim akute renale karakterizuar nga hyperkalemia për shkak të eliminimit të reduktuar të kaliumit në veshka duke vazhduar të­lirimin e tij nga pëlhura. Rritja mesatare ditore në përqendrimin e kaliumit në serum të gjakut të oliguria prekura dhe Katabolizmi jo të prirur për pacientët është 0,3-0,5 mg / ditë. Përqendrimi më përditshme në rritje­tion e kaliumit në serum të gjakut sugjeron një endogjen të mundshme (shkatërrimin e indeve, hemolizës) ose ekzogjene (droga, dietë, ri­lyvanye gjakut) ngarkesë kalium ose çlirim të kaliumit nga qelizat pas­acidemia stvie. Hyperkalyemyya zakonisht asimptomatike aq kohë sa përqendrimi i kaliumit në serum të gjakut nuk rritet në një nivel tejkalon­ing 6,0-6,5 mmol / l. Në rast të tejkalimit këtë nivel ka tradhti­tion në elektrokardiogramë (bradycardia, zemrës devijim elektrike aks në të majtë, vuri T valët, duke zgjeruar komplekset ventricular, rritur­Intervali i P dhe R valë reduktimin amplitudë P) dhe arrestimin kardiak eventualisht mund të ndodhë. Hyperkalemia gjithashtu mund të çojë në dobësi të muskujve dhe tetraparesis i dobët.

Në dështimit akute renale janë gjithashtu hyperfosfatemyya vërejtur, hypocalcemia dhe shkallë hypermagnesemia dobët.

Menjëherë pas zhvillimit të madh zhvillimit azotemyy normocytic, normohromnayaanemiya dhe numrin hematokrytnoe stabilizohet në 20-30 për qind nga vëllimi. Anemia është shkaktuar nga dobësimi i erythropoiesis, dhe disa rënie në eritrocitet jetëgjatësisë.

Sëmundjet infektive të pengonte rrjedhën e JO akute renale­mjaftueshmërinë në 30-70% të pacientëve dhe janë konsideruar si shkaku kryesor i vdekshmërisë. Atriumeve infeksionit janë shpesh ajrore plase­e kirurgjisë dhe të traktit urinar. Ajo shpesh zhvillon Sep­TITsem shkaktuar nga mikro dy gram-pozitive dhe Gram-negative­roorhanizmami.

Ndër komplikimet kardiovaskulare e akute renale një nën­vetë- përfshijnë dështimin e qarkullimit të gjakut, hipertension, aritmi dhe perikardit.

Dështimi akut i veshkave është e shoqëruar shpesh nga çrregullime neurologjike. Në pacientët jo në dializë, ka përgjumje, të qenët i përgjumur, vetëdija paqartë, disorientation, "fluttering" dridhje, ankthi agjitacion, jerks myoclonic në muskujve vrullshëm dhe­e shijshme. Në një masë më të madhe ato janë karakteristike për pacientët e moshuar dhe të përgjigjet edhe për korrigjim në terapi e dializës.

Dështimi akut i veshkave është e shoqëruar shpesh nga ndërlikimet njëqind­Rhone traktin gastrointestinal, të cilat përfshijnë anoreksi, Tosh­shënim, të vjella, pengim zorrë dhe ankesat paqarta disk­fort në bark.

Dështimi akut i veshkave gjatë shtatzënisë.

Më akute nga­Dështimi Çeçenia zhvillon në fazat e hershme apo e vona të shtatzënisë. Në tremujorin e I dështim akute renale zakonisht trëndafila­etsya në gratë pas abortit penale në kushte jo-sterile. Në këto raste, zhvillimi i dështimit akute renale kanë kontribuar aftësitë­vnutosudistoy në vëllimin e lëngshme, sepsa dhe nephrotoxins. Rasprostra­nennost kjo formë e dështimit akute renale ka rënë tani për shkak të disponueshmërisë të gjerë të abortit në kon ekzekutimit­vyyah krijimin mjekësore.

Dështimi akut i veshkave mund të zhvillohet si një rezultat në lidhje me­Gjakderdhje Shyrn lindjes ose preeclampsia në fazat e mëvonshme është­mennosty. Shumica e pacientëve me këtë lloj të dështimit akute renale zakonisht është rimëkëmbja e plotë e funksionit të veshkave. Megjithatë, një numër i vogël i grave shtatzëna që vuajnë nga dështimi akute renale, funksioni i veshkave nuk është restauruar, dhe në këto raste ekzaminim histologjik tregoi përhapur nekrozë lëvore veshkave. Prania e masiv shkëputje gjakderdhje placentar zakonisht e komplikon këtë kusht. Së bashku me këtë ekspozitë shenjat klinike dhe laboratorike vnutosudistoho koagulimit të gjakut.

U përshkrua një formë e rrallë e dështimit akute renale që u zhvillua pas 1-2 javësh pas lindjes pakomplikuar, të quajtur pas lindjes glomerulosklerozën. Kjo formë e sëmundjes karakterizohet nga pakthyeshme bystroprohoessiruyuschey renale dështim, edhe pse e përshkruar dhe më pak të rënda­Raste Round Zakonisht, pacientët që vuajnë nga anemia shoqërues microangiopathic hemolitik. Ndryshimet histopatologjike në veshkat në këtë formë të dështimit të veshkave nuk ndryshojnë nga ndryshime të ngjashme që ndodhin në hipertension malinj ose scleroderma. Patofizio­rënduar e sëmundjes nuk është themeluar. Ka edhe metoda të trajtimit që do të sigurojnë suksesin e vazhdueshëm, Edhe pse konsiderohet tselesoob­aplikacione të ndryshme të heparin.

Parandalimi i dështimit të veshkave.

Profilakticheskoelechenie meriton vëmendje të veçantë për shkak të normave të larta të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë në mesin e pacientëve me infarkt akut i veshkave. Gjatë luftës së Vietnamit në mesin e ushtarëve të ishte një reduktim pesëfish në vdekshmërinë e shkaktuar nga akute­Dështimi Çeçenia, në krahasim me ato të pasurit­shymy zhvillua gjatë Luftës së Koresë. Kjo ulje në vdekshmëri ndodhur paralelisht me ofrimin e evakuimin hershme e të plagosurve nga fusha e betejës dhe për­Lee rritje fillim vnutosudistoy lëngshme. Prandaj, është e rëndësishme për të identifikuar menjëherë pacientët të cilët janë në të Lartë të JO akute renale­mjaftueshmërinë, përkatësisht pacientët me lëndime të shumta, djegiet, rabdomiolizës dhe hemolizës vnutosudistym; Pacientët që marrin nephrotoxins mundshme; pacientët të cilët kanë pësuar kirurgji, në Koto­Bralo ishte e nevojshme në një ndërprerje të përkohshme të rrjedhjes së gjakut të veshkave. Vëmendje e veçantë duhet t'i jepet mbështetje në këta pacientë vlerat optimale vnutosudistoy vëllimin e lëngjeve, prodhimit të zemrës dhe normat­urinë aktuale-formale. Përdorimi ndjeshme e drogës potencialisht nephrotoxic, trajtim të hershëm në rast të shokut kardiogjenik, sepsë dhe eklampsia mund të reduktuar incidencën e dështimit akute renale.