Spinal fshikëz


Fshikëz kurrizore - një mosfunksionim fshikëz, e cila zhvillon për shkak të abuzimit fibrave saj innervation e palcës kurrizore. Spinal fshikëz - një rast i veçantë i fshikëzës neurogjenik.

Shkaqet e fshikëzës kurrizore


Shkaku kryesor i lëndimit kurrizore konsiderohet këputje fshikëz apo shpinë me lëndimit të palcës kurrizore. Si rezultat i innervation ndërprerë të fshikëzës dhe zhvillimin foto tipike klinike. Në lëndimeve traumatike, kurrizore shkaku fshikëz mund të shërbejë dhe faktorë të tjerë. Për shembull, tumoret malinje ose beninje që zhvillohen në kanalin kurrizor mund majë të palcës kurrizore, përmes foto si fshikëz kurrizore.

Hendeku palcës kurrizore

Në literaturën ka raste kur simptomat kurrizore fshikëzës zhvilluar pas një operacioni të kryer pa sukses në shpinë. Kjo sëmundje quhet fshikëz iatrogjenike kurrizore, duke treguar zhvillimin e patologjisë përmes intervenimit të dështuar mjekësore.

Përveç kësaj, efekti paralitik në rrënjët nervore të rajonit mesit mund të japë disa helmet fuqishëm. Prandaj, simptomat tipike të fshikëzës kurrizore duhet të marrë parasysh një histori të sëmundjes - nuk është marrë i sëmurë pak para se simptomat e substancave të dyshimta.

Simptomet e fshikëzës kurrizore

Manifestimi klinik i fshikëzës kurrizore vetëm një - është mbajtja urinar. Megjithatë, ndryshon nga mbajtjen urinare, për shembull, adenoma, ose kanceri i prostatës. Karakteristikat kryesore dalluese të fshikëzës kurrizore është se ajo është e shoqëruar me mosfunksionim të organeve të tjera pelvike dhe gjymtyrë të ulët.

Një tjetër tipar është se edhe në një pacient të mbushur me njerëz të fshikëzës nuk ndjeni dhimbje. Kjo mund të rezultojë me thyerje të trupit dhe goditur urinës në zgavrën barkut, e ndjekur nga peritonit, rezultat i cili mund të jetë i ndryshëm, deri vdekjes.

Sigurisht, traumatike dëmtimin e shtyllës kurrizore, kur ekziston paraliza e gjymtyrëve të ulëta dhe mosfunksionim zorrë, pacienti në spital menjëherë. Një tjetër situatë mund të ndodhë kur membranat kurrizore tumor kur paraliza e fshikëzës është vetëm simptomë. Kështu, pacientët janë shpesh në kërkim të shkaktojë mbajtjen urinar në patologji të prostatës dhe të vetë-trajtuar mjetet juridike popullore. Kjo çon në këto komplikime. Prandaj, urinim vonesë, sidomos pa dhimbje, duhet të kontaktoni menjëherë një urolog për të ai e gjeti shkakun e këtij problemi.

Diagnoza e fshikëzës kurrizore

Në fazën fillestare duhet të vendosë nëse urinë hyrje në fshikëz apo edhe ajo nuk është e filtruar nga veshkat. Për këtë qëllim vendosjen kryhet kateteri uretral. Nëse tub kthehet urinës, kështu që problemi nuk është në veshka, përkatësisht aparatin e fshikëzës muskul unazor, i cili është inervuyetsya nga të palcës kurrizore. Megjithatë, në qoftë se mbajtja ishte më shumë se një ditë dhe fshikëz shtrirë më shumë se zakonisht, mund të prishin integritetin e murit të enëve të gjakut dhe mund të shfaqet në urinë të përzier me gjak. Për këtë situatë duhet të jenë të përgatitur për të mos ngatërruar fshikëz kurrizore me glomerulonefriti, në të cilën edhe mund të jetë një urinim të përgjakshme.

Për konfirmimin përfundimtar të nivelit normal të funksionit të veshkave mund të kryhet urography nxjerrës. Për këtë venë injektuar agjent kontrast, pas së cilës rajoni legenit shqyrtuar sipas X-rrezeve. Nëse veshkat janë duke funksionuar normalisht, fshikëzës Anglisht agjent kontrast.

Për të gjetur shkakun e saktë të pacientëve sëmundjes janë të rekomanduara MRI dhe CT e shpinë. Këto studime të bëjë të mundur për të zbuluar tumoret apo dëmtim traumatik, i cili ishte shkaku i sëmundjes. Këto studime janë thelbësore për të përcaktuar strategjinë e trajtimit, sidomos për zgjedhjen e qasjes kirurgjikale.

Një tjetër metodë për zbulimin e patologjinë e palcës kurrizore mund të konsiderohet si një birë mesit. Nëse pacienti ka një dëmtim traumatik, ajo do të zbulohet në përzierje cerebrospinal fluid e gjakut, lëngun cerebrospinal kanceri patologji përmban sasi të mëdha të proteinave.

Trajtimi i fshikëzës kurrizore

Trajtimin e patologjive varet nga shkaqe të saj. Nëse pacienti është sjellë onkoprotses pastaj aplikuar një operacioni, i cili synon për të hequr tumor. Me lëndime traumatike, në rastin e kirurgjisë subarachnoid hematoma gjithashtu mund të përdoret për të eliminuar mpiksjen e gjakut.

Thyerje e shtyllës kurrizore, duke përfshirë ruptures shtyllës kurrizore duhet të trajtohet në spital neurosurgical. Pas një operacioni nga qepur personi kurrizore imobilizimi nevojë për gomat e veçanta vertebrore. Në këtë situatë, pacientët mund të jetë deri në një vit, derisa ata e kuptuan konsolidimin e plotë të thyerje. Vlen të përmendet se jo gjithmonë taktika të tilla të jep rezultate pozitive, por deri më sot ajo është e vetmja metodë efektive e trajtimit të pacientëve të tillë.

Paralele për të trajtuar shkaku themelor i sëmundjes prodhuar nga urina procedurat e evakuimit nga fshikëz. Ka metoda të ndryshme, por IIE duhet të synojnë parandalimin e infeksionit sekondar. Teknologjia më e rrezikshme është duke kateterin uretral normale, e cila pothuajse gjithmonë përfundon me inflamacion të rreshtim të fshikëzës. Nëse ju nuk mund të krijojë një tjetër evakuimin e sistemit të urinës, urethral kateteri duhet të vihet nën mbulesën lokale dhe të përgjithshme të terapisë me antibiotikë.

Ndoshta metoda ideale për t'i shtyer fshikëzës dhe urinës evakuimin mund të konsiderohet si furnizim dhe sistemi ottochnoe Monroe. Pajisja përbëhet nga një kateteri uretral konvencionale, e cila u bashkua me vetëm dy tuba. Lidhur me një sistem me zgjidhje antiseptik mësipërm shtratin e pacientit, dhe tjetri bie në anije, nën shtratin e pacientit. Kështu, nën forcën e gravitetit, antiseptik merr në fshikëz, atje ku bakteret dhe neutralizon urina rrjedh përgjatë bregut nën shtrat.

Sistemi Monroe

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me fshikëz kurrizore

Sa e trishtueshme do të tingëllojë, por pacientët e tillë, kryesisht duke çuar një mënyrë jetese i ulur. Para se bën përshtatjen e tyre me një pajisje të veçantë me rrota që mund të përmirësojë cilësinë e jetës.

Lidhur me dietën, ajo është neveriten nga peristaltikės varfër të zorrëve. Pacientët të shmangur kapsllëk, ju duhet të marrë ushqim të lëngët dhe pure që tretet lehtë dhe mbetjet gjithashtu e lehtë për të shkuar nga zorrë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Pacientët me fshikëz kurrizore, të cilat në shumicën e rasteve paaftësitë e tyre, para së gjithash nevojë për mbështetje psikologjike. Për ta bërë këtë, në vendin tonë ka qendra speciale të rehabilitimit për invalidët. Ata mbanin me vete dy ushtrime fizike dhe psikologjike që mundësojnë pjesën e trupit për të trajnuar punonjësit dhe për të përmirësuar tonin e sistemit nervor. Deri më sot meta krijuar kushte të mira. Ata madje kanë mundësi për të kryer në ngjarjet sportive, ku konkurrojnë me të njëjtit njerëz.

Detyra kryesore e stafit mjekësor që caters për të pacientit në javët e para të sëmundjes, ka një mbështetje të fortë fizike dhe morale të tij nuk ka pasur ide pa kuptim dhe të padobishme.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore fshikëz kurrizore

Siç tashmë mund të mendoj se trajtimi i mjeteve juridike popullore në këtë situatë nuk është se i paefektshëm, por thjesht të papërshtatshme. Pacientët me probleme të ngjashme, në mënyrë që të merrni edhe mundësinë më të vogël të shërimit duhet ditët e para marrin kujdes serioz dhe të kualifikuar mjekësore. Duhet të theksohet se çdo vit niveli i shërimit të pacientëve kurrizore rritur dukshëm.

Komplikimet e fshikëzës kurrizore

Komplikim i parë që mund të presin për të pacientit, nuk është një fshikëz hendek për të formuar peritonit dhe vdekjen. Për të kjo nuk ndodh, duhet menjëherë të jetë i lidhur me trajtimin e të urolog, për ta bërë atë në kohë dhe evakuuar si duhet urinës nga fshikëza.

Sepse pacientët me fshikëzën kurrizore që jetojnë vazhdimisht me uretral kateter, ajo duhet të ndryshohet në mënyrë periodike. Kateter, e cila është e vendosur në uretrës më shumë se tri ditë, mund të shkaktojë uretritin dhe plagë nga të ndënjurit e gjatë në shtrat gangrenizuar. Në të ardhmen, ky njeri do të mund të përballet me kirurgji - amputim e penisit.

Mos harroni bedsores, të cilat mund të formojnë në lëkurën e atyre pjesëve që janë të rehatshëm kundër fjalimeve të kockave në trupin e njeriut.

Sistemi i evakuimin e urinës dhe të fshikëzës Lavage duhet gjithmonë të pastrohen dhe të ndryshuar. Ka pasur raste kur tub kateteri zabyvalasya banal, që çon në akumulimin e urinës në fshikëz infeksionit dhe gjakun e tij.

Parandalimi i fshikëzës kurrizore

Në mënyrë të qartë, profilaksia sëmundje është e vështirë. Mundohuni për të bërë këtë duhet të njerëzit e përfshirë në sport traumatike ose duke punuar në kushte të rrezikshme. Sot, ka shumë corsets veçanta dhe rripa, të cilat mbrojnë shpinë nga fraktura dhe bruises në vjeshtë dhe bruises.

Gjithashtu, siguria e saj duhet të kujdeset, ndërsa shoferi, ndërsa numri më i madh i lëndimeve kurrizore është atje. Në këtë situatë e vetmja mënyrë e parandalimit mund të shërbejë si një mjet me airbags në kabinën.

Vëmendje më e madhe duhet t'i kushtohet parandalimin e komplikacioneve të fshikëzës kurrizore. Kështu, ulcerat presion mund të parandalohet në dyshekë të veçanta ose çanta banale e rërës që janë vendosur nën protrusions kockëmadh në trup. Përveç kësaj, ju duhet të shohim në atë se në shtrat kishte asnjë folds, por gjithmonë perevertalosya trupin e pacientit dhe nuk është gjetur në të njëjtën pozitë që kontribuon në stagnimin e gjakut dhe formimin e bedsores.

Ed. urolog Astashyn EE