Fibrozë retroperitoneale sëmundje Ormond-së


Fibrozë retroperitoneale (fibrozë retroperitoneale, sëmundja Ormond-së) - një inflamacion kronik i yndyrë retroperitoneale, e cila gradualisht çon në compression dhe qenët i qartë dëmtuar e struktura me tuba anatomike të zonës. Shpesh, si këto struktura me tuba veprojnë ureters.

Shkaqet e fibrozë retroperitoneale


Ka dy teori të sëmundjes Ormond. Parë është i bazuar në inflamacion dhe e dytë - in reaksioneve imune. Gjithashtu, disa burime mjekësore sëmundja Ormond i takon një grupi të kollahenozov vërtetë, dmth sëmundjet sistemike lidhës indeve.

Ka shumë faktorë të cilat, sipas ekspertëve, mund të çojnë në shfaqjen e fibrozë retroperitoneale. Këto përfshijnë tumoreve malinje, pancreatitis kronike, hepatiti kronik, lezione tuberkulozi e shpinë, ekspozimi rrezatimi, hematoma të madhe të rajonit mesit, ndikimi i barnave toksike dhe kimikateve. Pavarësisht kësaj liste të gjatë të faktorëve të rrezikut në shumë pacientë sëmundje Ormond nuk mund të gjeni asnjë. Pastaj ju duhet të flisni për fibrozë idiopatike retroperitoneale.

Mekanizmi i patologji e lidhur me faktin që në ndikimin e këtyre faktorë është sklerozë e yndyrës retroperitoneale, që rezulton në një enëve mekanikisht ngjeshur që janë aty, dhe uretër. Kjo shkakton hydronephrosis ose pielonefrit, dhe në fund të fundit, në tkurrje të veshkave. Përveç kësaj, mund të ketë foto klinike e pengesave zorrëve për shkak të ngjeshjes së yndyrës në zorrë e trashë.

Simptomat Ormond

Simptomat retroperitoneale fibrozazavisyat fazën dhe shkallën e aktivitetit të procesit patologjike. Në shkollë sëmundja është i ndarë në tri faza: debutimin e sëmundjes gjatë periudhës së aktivitetit të reduktuar dhe një masë fijor.

Në fazën e parë, pacientët ankohen për dhimbje të vazhdueshme shurdhër në rajonin e mesit, duke filluar nga njëra anë, dhe u përhap gradualisht në të dytin. Kjo dhimbje mund të japin në prapa, bark dhe organe gjenitale të jashtme. Në këtë fazë, si mund të ketë një rritje të lehtë në presionin e gjakut dhe simptomat e lodhje, lodhje, dhimbje koke, djersitje. Rreth hallat pacientët me patologji Ormond në këtë fazë të nxjerr në pah praninë e formimin e tumoreve në legen apo bark.

Në fazat e dytë dhe të tretë të sëmundjes është ngadalësojë përparimin e simptomave. Së bashku me rritjen e dhimbje në pacientët me rënie të dukshme në sasinë e urinës, deri në anuria plotë (mungesa e urinës). Nëse sëmundja është i njëanshëm, veshka tjetër kompenson pacientin dështim. Në sëmundje dypalësh Ormond, produktet metabolike e proteinave që nuk janë excreted në urinë, në gjak. Kjo çon në një gjendje septike, të quajtur uremia. Pacientët tilla kërkojnë menjëhershëm lidh një veshkë artificiale. Përndryshe, sëmundja është fatale.

Së bashku me simptomat e veshkave fillon të përparojë hipertensionit arterial, i cili zhvillon si rezultat i presionit në arterie renale. Pacientët ankohen për përmirësimin e vazhdueshëm të presionit të gjakut, e cila manifestohet me dhimbje koke, sidomos në pjesën e prapme.

Shenjat tipike të fibrozë retroperitoneale është hipertension deje, e cila ndodh për shkak të ngjeshjes së Cava inferior vena. Simptomat e kësaj gjendje patologjike është venat me variçe dhe testiseve në meshkuj. Si komplikime stagnimi i gjakut në gjysmën e poshtme të trupit mund të jetë trombozë të Cava inferior vena, e cila, megjithatë, është mjaft e rrallë.

Në praninë e të paktën një nga simptomat e mësipërme, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog, sepse sëmundja relativisht Ormond është rregull që trajtimi më herët të fillojë, aq më mirë do të jetë rezultati.

Diagnoza e sëmundjes Ormond

Në fazat e hershme të shënuesve sëmundjes fibrozë retroperitoneale mund vetëm të parametrave të gjakut laboratorike. Përcaktoni eritrociteve sedimentimit normë, e cila zakonisht është ngritur shënuesit inflamatore të tilla si proteina C-reaktive dhe alfa-globulinat.

Në fazën e dytë të sëmundjes përdorur për të verifikuar diagnozën urography nxjerrës. Në foto është legen extension vendosur nga ana e veshkave dhe uretër ndryshimin e qark. Për më tepër, kur ne shikojmë në foto ju mund të shihni se ka një gjë e shëmtuar e uretër përmes compression jashtëm.

Nxjerrës urography - një ngushtim i uretër

Metoda të tjera hulumtuese është që të sigurojë një hetim CT dhe ultratinguj. Si në të parë dhe në rastin e dytë mund të zbulohet ngjeshjes zaocherevynniyklitkovyny.

E vetmja metodë e besueshme e verifikimit diagnoza e sëmundjes Ormond biopsi është rajon mesit. Në seksionet histologjike nuk zbulojë fibrave fibrinë arsimin rritur në ind dhjamor.

Gjithashtu, kur simptomat ndritshme klinike të sistemit kardiovaskular apo tretjes kryer iryhohrafiya (studim kontrast të zorrës së trashë) dhe kontrast aortography. Ky i fundit bën të mundur për të përcaktuar gjendjen funksionale dhe anatomike të arterieve renale.

Trajtimi i fibrozë retroperitoneale

Trajtimi konservativ i sëmundjeve vlen Ormond vetëm kur pacienti ka simptoma të ngjeshjes së uretër, zorrët dhe enët e gjakut. Qëllimi i aplikimit të saj është për të parandaluar përparimin. Për trajtimin konservativ të fibrozës retroperitoneale zakonisht përdoret drogë hormonale dhe drogë nonsteroidal anti-inflamator. E pra provuar skemën e përdorimit të përbashkët të prednisolone dhe celekoksibi. Këto barna mund të blihen pa recetë, por të bëjë atë në mënyrë kategorike e pamundur, duke pasur parasysh numrin e madh të efekteve anësore.

Në mungesë të efektit të trajtimit konservativ, ose në pacientët me simptoma të compression të strukturave tuba, pacienti është rekomanduar kirurgji. Operacioni është gdhendur ndryshohet indeve fijor yndyror dhe rivendosjen e lumen si uretër dhe enët e gjakut. Mjaft shpesh se rivendosja kalimin normal të urinës apo rrjedhjen e gjakut duhet të bëjë enët plastike apo indet uretër.

Në fazat e avancuara, kur plotësisht përputhet dy lumen ureteral dhe nuk mund të kryejë operacion plastik i fundit është kryer në nefrostomy vendosja, e cila është e bazuar në largimin e mëparshëm tubat e barkut mur, përmes të cilit urina lë në një tank të veçantë.

Kirurgji laparaskopike sëmundje Ormond-së

Mjete popullore Trajtimi

Trajtimi i mjeteve juridike popullore fibrozë retroperitoneale zakonisht përfshin përdorimin e fasha. Ne përdorim një locion me shumë concoctions e bimëve dhe bimët. Duhet të theksohet se në disa raste përdorimi i një trajtimi të tillë mund të japë rezultate të përkohshme dhe disa të pezullojë zhvillimin e fibrozë. Nga njëra anë kjo mund të duket praktikën e mirë, edhe pse përfaqësuesit e mjekësisë konvencionale nuk është i rekomanduar admirojnë ato. Fakti është se duke marrë edhe ndihmë minimale, pacientët të fillojnë të abuzojnë trajtimet e njerëzve, duke harruar tradicionale. Në fund të fundit, kjo çon në progresin e pashmangshme e sëmundjes dhe kalimin e saj në një formë më të vështirë të trajtimit që është e mundur vetëm nga operacioni. Urologists rekomandojnë përdorimin e fasha në kombinim me trajtim mjekësor, e cila i jep një rezultat të caktuar, edhe pse jo plotësisht të kuruar sëmundje.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës në Ormond sëmundjes

Pacientët me fibrozë retroperitoneale rekomandohet një dietë të rreptë përjashtimin skuqur, i kripur, kosi dhe produktet e tymosur. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në fazat e hershme të sëmundjes, kur në vendin e parë detyrë të parandaluar përparimin e procesit të sëmundjes. Nëse pacienti tashmë ka simptomat e ngushtimin e uretër, ajo duhet të rekomandojë përdorimin e një sasi të madhe të lëngshme të qarkullimit të vazhdueshme të urinës bërë të pamundur për përparimin e sëmundjes.

Karakteristikat e jetesës së pacientit mund të ndryshojë vetëm nëse ajo nefrostomy pas operacionit. Pacientët të tilla duhet të mësojnë të përdorin siç duhet mochepryemnykom, në mënyrë që të shmanget çdo tretje (thith) nefrostomicheskoho lëkurën rreth tub.

Komplikimet fibrozë retroperitoneale

Komplikimi i parë dhe më të rrezikshme të sëmundjes së Ormond - një anuryya zhvillimi i mëtejshëm i dështimit kronike renale. Kjo ndodh për shkak të stagnimit të vazhdueshme të urinës në legen të sistemit veshkave dhe shkatërrimin e qelizave.

Një tjetër komplikim serioz i fibrozë retroperitoneale është hipertensionit, e cila ndodh për shkak të ngushtimit të arterieve të veshkave dhe lirimin kompensuese reninë e sasive të mëdha, i cili është një agjent i fuqishëm hypertensive.

Ngushtimi i lumen të Cava inferior vena mund të kërcënojë zhvillimin pacientit e venat me variçe e gjymtyrë të ulët. Ajo manifestohet rrisë venat lumenin e gjymtyrë të ulëta dhe sëmundshmërisë në zonën e tyre. Një zgjerim i fortë mund të zhvillohet edhe plagë që kanë tendencë shumë të keq për shërim.

Compression i lumenin e zorrës së trashë mund të kontribuojnë në zhvillimin e pengesave kronike të zorrëve, i cili tregon flokët të gjata, një shkelje e gazit shkarkimit dhe vanitet. Në forma të avancuara ajo mund të çojë në zhvillimin e dehjes zorrëve.

Parandalimi fibrozë retroperitoneale

Parandalimi i sëmundjeve Ormond kryesisht është për të eliminuar ata faktorë që mund të kontribuojnë në zhvillimin e saj. Nëse pacienti ka pancreatitis kronike, hepatiti, tuberkulozi apo sistem enëve të gjakut, nevoja e parë dhe më kryesorja për të marrë medikamentet e tyre.

Pastaj ju duhet të monitorojnë me kujdes shëndetin tuaj, të mos humbasë zhvillimin e simptomeve të para klinike. Ju lutem mos harroni se në qoftë se ju të zbulojë sëmundjen e hershme Ormond, pastaj nga një terapi hormonale mund të shmangur kirurgji.

Ed. urolog Astashyn EE