Vesico-ureteric zbaticë


Vesico-ureteric zbaticë - një sëmundje karakterizohet nga zbaticë kthyeshëm i urinës nga fshikëza në uretër.

Shkaqet e zbaticë fshikëz-uretër


Deri më sot, asnjë Shkaku i saktë nuk është e qartë reagimet hedhur urinës nga fshikëza. Natyrisht, faktori drejtpërdrejtë është dështimi mochetochnykovoho muskul unazor, por më e rëndësishmja di arsyen primare, sepse trajtimi i saj mund të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve.

Shumë vepra të përkushtuar për të studiuar rëndësinë e inflamacionit kronik në patogjenezën e zbaticë fshikëz-uretër. Përkundër faktit se konsensusi për këtë çështje të urologji ende mungojnë, shumë ekspertë prirur ende të mendimit se salpingjitit ose pyelonephritis kronike është shkaku i sëmundjes.

Ju nuk mund të përjashtojë faktor lindura në zhvillimin e sëmundjeve tek fëmijët. Në veçanti, u dëshmua se anomalitë e ndryshme të shtresës muskujve të uretër dhe të sistemit nervor janë faktorët më të rëndësishëm etiologjik në zhvillimin e zbaticë fshikëz-uretër.

Sëmundja më e zakonshme gjetur në ata pacientë që paraqesin dy faktor të lartpërmendur shkakësore. Kur infeksioni nasharovuvanni për anomalitë e uretër, rreziku i zbaticë fshikëz-uretër rritet disa herë.

Ne nuk mund të përjashtojë një faktor dëshirore si urolithiasis. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për praninë e gurëve madhësi të mesme ose të madhe, e cila mund të dëmtojë uretër membrana e muskujve, duke çuar në ndërprerjen e transmetimit neuromuskular dhe formimin e zbaticë fshikëz-uretër.

Simptomet e zbaticë fshikëz-uretër

Foto specifike klinike për zbaticë fshikëz-uretër nuk ekziston. Përgjithësisht, pacientët shkojnë në një specialist vetëm në prani të komplikimeve. Për shembull, ndërlikim më e zakonshme e zbaticë fshikëz-uretër është pyelonephritis akute, e cila manifestohet me dhimbje në rajon dhe dehje simptoma mesit të tilla si dobësi, rraskapitje, kokë të bardhë dhe pagjumësi.

Në të njëjtën kohë, sëmundja shoqërohet shpesh me një rritje të presionit të gjakut. Pacientët ankohen për dhimbje koke të vazhdueshme, kryesisht në rajonin e zverku. Kjo simptomë mund të shoqërohet me ndezje e "pamjet e para", para syve dhe marramendje, e cila, në disa raste, madje edhe humbja e vetëdijes përfundon.

Diplomat zbaticë fshikëz-uretër

Në pacientët me këto simptoma, ai duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë nga një urolog. Testet diagnostike të specializuara të dizajnuara për të ndihmuar të bërë diagnozë të saktë dhe të zgjedhin strategjinë e trajtimit optimale.

Diagnoza e zbaticë fshikëz-uretër

Urinalysis zakonisht nuk devijojnë nga norma. Një përjashtim mund të quhet ato raste kur për shkak të zbaticë fshikëz-uretër zhvillon inflamacion. Në këtë situatë, në urinë e pacientit mund të gjeni në rritje e numrit të leukociteve, eritrociteve dhe epiteli i veshkave.

Metoda e vetme efektive për të verifikuar diagnozën e fshikëzës-uretër zbaticë konsiderohet miktsiyna cystography. Kjo është futja e materialit kontrast përmes kateteri uretral në zgavrën e fshikëzës dhe kryerjen e zonës X-ray e legenit. Në këtë gjendje foto ju mund të shihni kontrast qortim me zgavrën e fshikëzës në uretër.

Miktsiyna cystography: zbaticë vesico-ureteric

Ultratinguj dhe metodat e tjera të diagnostikimin e semundjeve te sistemit urogjenital, përgjithësisht në refluks nuk eshte efektiv. Cystography Miktsiyna, për shkak të kostos së ulët dhe lehtësinë e zbatimit të bëhet në pothuajse çdo spital kirurgjikale apo urological.

Përveç kësaj, cystoscopy Duhet të theksohet, gjithashtu mund të jenë efektive në diagnozën e zbaticë fshikëz-uretër. Në ekzaminimin e mukozës fshikëzës duke përdorur një pajisje të veçantë optik mund të zbulojë urinë për reaksionar në uretër. Kjo dukshëm si valvula e fundit nuk mbyllen plotësisht kur reduktime peristaltic fshikëz.

Trajtimi i zbaticë fshikëz-uretër

Në mënyrë tipike, pacientët me sëmundje të hershme fazë të caktuar të menaxhimit shtatzënë, e cila konsiston në periodik shqyrtime urolog dhe kryerjen cystoscopy rregullt të identifikojë përparimin e sëmundjes. Në mungesë të një progresion normale dhe gjendjen klinike e pacientit mund të refuzojnë ndërhyrjen kirurgjikale. Në rastet kur ka një foto të rëndë klinike të sëmundjes ose të vëzhguar zhvillimin e komplikimeve, operacioni është një domosdoshmëri.

Qëllimi i operacionit është për të hequr zbaticë fshikëz-uretër, duke krijuar një uretër re valvul. Sot, shumë metoda e propozuar të një operacion të tillë, por vetëm të nxjerrë në pah efektive e pamundur. Kirurgji më i zakonshëm që përdoret në formimin e një valvul të ri nëpërmjet formimit dublikatury mukozës. Për këtë qëllim, uretër anën fije konvencionale najloni stitched në një mënyrë të tillë që pas lidhur nyjë formuar spikatur në lumen të performancës organeve. Në fakt, kjo dele është valvul e cila paralajmërojnë urinës kundërt marrë nga fshikëza në uretër.

Metodat moderne të korrigjimit të kësaj patologjie është zinxhir artificiale valvul uretër, por në vendin tonë ajo është bërë shumë rrallë për shkak të kostos së lartë dhe nevojën për arsenalin e madhe e pajisjeve moderne.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Rehabilitimi duhet të drejtohen në radhë të parë për të parandaluar rikthim. Për ta bërë këtë, zgavrën e kateterit fshikëz uretral vënë atij në kohë evakuuar urinë dhe nuk u ngrit presionin Vnutrishnomihurove.

Përveç kësaj, ajo është jashtëzakonisht e rëndësishme është parandalimi i infeksionit si sëmundjes së shumti lidhur me inflamacion. Pacientët emëruar antibiotikët me cefalosporinet gjerë spektrit dhe aminoglukozid. Ampicilin dhe ceftazidime mjaftueshme për të parandaluar jo vetëm infeksion sekondar, por edhe kurë pielonefrit, e cila mund të jetë e mundshme shkaku fshikëz-uretër zbaticë.

Përveç kësaj, praktika Urological shpesh përdoren trajtime fizioterapi, të tilla si magnetike dhe Darsonvales. Qëllimi i zbatimit të tyre nuk është vetëm shërim të shpejtë plagë, por edhe përmirësimin e transmetimit neuromuskular në synapses, të cilat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në tkurrjen e uretër dhe parandalon rifillimi.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Rekomandime të caktuara në dietën atje. Pacientët mund të hani pothuajse çdo ushqim.

Sa për stilin e jetës, aq më shumë e komplikuar se i veshur me një kateteri uretral për rreth një muaj pas operacionit. Pacientët duhet të mësohet si duhet dhe rregullisht të ndryshojë kateterin në zgavrën për të hyrë në fshikëz zgjidhje antiseptik. Si kjo e fundit mund të përdorni furatsyllyn dhe chlorhexidine. Getting në zgavrën e fshikëzës, ata janë ulur bakteret në zonën ureteropuzyrnoho anastomosis, duke parandaluar dështimin e këtij të fundit.

Mjete popullore Trajtimi

Siç është përmendur tashmë, trajtimi i pacientëve të trajtuar, shpesh në fazën e komplikimeve, kur është e nevojshme për të përdorur metoda radikale. Në qoftë se koha e kaluar në trajtimet mjetet juridike popullore padobishme, sëmundja mund të rezultojë në dështim renale kronike, e cila shpesh është fatale.

Komplikimet e zbaticë fshikëz-uretër

Komplikimi më i shpeshtë i zbaticë fshikëz-uretër duhet të konsiderohet pyelonephritis akute që ndodh për shkak të stagnimit të vazhdueshme të urinës në renale legen zgavrën. Siç u përmend, pacientët kanë ankesa për përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme dhe dhimbje lokale në rajonin e mesit. Në këtë situatë, ju duhet të kryejë trajtim adekuat me antibiotikë, në mënyrë që procesi nuk ka mbaruar abscesit të veshkave.

Një komplikim serioz i zbaticë fshikëz-uretër është dështimi kronik i veshkave që mund të ndodhë në forma të rënda të zbaticë fshikëz-uretër.

Për të njëjtat arsye, është zhvillimi dhe urolithiasis, shoqëruar edhe me dhimbje në rajonin e mesit, por, ndryshe nga pielonefrit nuk janë të përhershme dhe karakter periodik bëhet e fortë me stres fizik ose traumave mesit.

Shkaku i hipertensionit është disfunksioni renal. Një stanjacion e përhershme e urinës sasi të madhe të reninë kompensues, i cili është agjenti më i fuqishëm pressor dhe reduktimin e anijeve arterial, duke çuar në rritjen e presionit të gjakut. Duhet të theksohet se kjo hipertensionit është shumë rezistent ndaj trajtimit mjekësor, kështu që korrigjimi i saj është i nevojshëm, para së gjithash, për të eliminuar vesico-ureteric zbaticë, pas të cilit angazhuar rënie të presionit të gjakut.

Parandalimi i zbaticë fshikëz-uretër

Në radhë të parë, për të parandaluar zbaticë fshikëz-uretër është e nevojshme për të eliminuar çdo inflamacion të traktit urinar.

Hapi i dytë në parandalimin e kësaj sëmundjeje mund të konsiderohet si parandalimin dhe trajtimin e gurëve në veshka, të cilat gjithashtu mund të veprojë si faktor etiologjik për zbaticë fshikëz-uretër. Të gjithë pacientët me këtë problem të caktuar dietë me përdorimin e shumave minimale të kripës. Në prani të gurëve mëdha nuk janë përjashtuar operacioni që mund të kryhet laparoscopically si edhe një rrugë të hapur.

Moti fshikëz-uretër zbaticë

Me diagnozën e duhur, trajtimin e duhur dhe adekuat, prognoza për jetën, paaftësisë dhe shërim është e favorshme.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov