Veshkave polycystic


Sëmundje të veshkave polycystic (autosomal dominuese sëmundje të veshkave polykystoznaya rritur) - një sëmundje e veshkave karakterizohet nga një rritje graduale në formimin dhe fluide mbushur cysts në të dy veshkat indeve, e cila mund të përfundojë me pamjaftueshmëri renale terminale. Prevalenca: 1: 500-1: 1000

Në risunkeizobrazhena polycystic veshkave të shëndetshme të majtë dhe me të drejtë.

Të jetë e mundur shkakton veshkat polycystic.


Sëmundja është e bazuar gjenetikisht, që është trashëguar, dhe modeli dominues i trashëgimisë (p.sh., në qoftë se sëmundja është një prind, ka të ngjarë që ajo do të shfaqet në çdo palë e fëmijëve).

Arsyeja për mutacionin e gjeneve. Ka variacione të mutacione gjen veshkave polycystic: një mutacion në krahun e shkurtër të kromozomit 16; mutacion në kromozomin 4. çrregullime gjen Lokalizim ndikojnë në rrjedhën natyrore të rriturit polycystic: llojin e 1-rë vërejtur zhvillimin e shpejtë të dështimit të veshkave, ndërsa në polycystic 2 për mundësimin dhe zhvillimin e dështimit të veshkave terminalit ndodh pas 70 vjetësh.

Me mutacione të tilla formimin kist fillon në utero dhe vazhdon gjatë gjithë jetës. Si ka sëmundje të veshkave polycystic rritur dhe kistoobrazovanie mekanizmi aktualisht nuk është përcaktuar plotësisht.

Simptomet e veshkave polycystic

Për një kohë të gjatë sëmundja nuk shfaqet, dhe cysts mund të jetë me ultratinguj aksidentale zbulim, me asnjë person të ankesave të caktojnë një kohë të caktuar. Zakonisht simptomat e para të veshkave polycystic shfaq 40-50 vjet, në raste të rralla deri në 60-70. Simptomat kryesore janë nonspecific, mund të shoqërojnë shumë sëmundje të tjera, por fotografia klinike si një tërësi së bashku me rezultatet e laboratorit dhe metodat instrumentale lejon mjeku për të bërë një diagnozë të shpejtë.

Simptomat:

1.Boli. Lokalizuara dhimbje në rajonin e mesit në të dy anët, dhe në bark. Natyra e dhemb dhimbje, duke tërhequr. Këto janë shkaktuar nga një rritje e konsiderueshme veshkave dhimbje si rezultat i kapsulë veshkave shtrihen dhe ngjeshja e organeve ngjitur.
2.Hematuriya (gjak në urinë). Simptomë Fakultativ mund të jetë i rastit.
Kur gjak në urinë duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek (urolog, nephrologist), si shkak i gjakderdhjes mund të jenë të ndryshme, dhe trajtimi duhet të zgjidhen në bazë të shkakton.

Dobësia 3.Narastanie përgjithshme, humbja e oreksit, lodhje.
Urinim 4.Obilnoe, shpesh më shumë se 2-3 litra në ditë, urina është zakonisht të lehta "holluar"
Kruhet 5.Kozhnyy
Presioni 6.Povyshenie gjakut. Sëmundje të veshkave në përgjithësi karakteristikë e hipertensionit shoqërues dhe presion në këtë sëmundje shpesh rritur gjithashtu, pacienti nuk mund të ndjehen të, është një matje të rastit të presionit të gjakut.
7.Pohudenie, humbja e oreksit.
8.Toshnota, fron shkelje (diarre, kapsllëk).

Gjithashtu në komplikime polycystic veshkave në të cilën ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj:

- Cysts inflamacion ose pyelonephritis - se infeksionit. Që kist është një hapësirë ​​e mbyllur, ajo është e mundshme ekzemë cist infektuar, kështu që rritja e dhimbje në rajonin e mesit dhe rritjen e temperaturës së trupit gjatë ditës është e nevojshme për të parë një specialist (urolog, nephrologist) për zgjedhjen e trajtimit - antibacterial, dhe në raste të rënda - nephrectomy (heqja e veshkave ).
- Shkeljet ritmin e zemrës - rreh të ngadaltë apo pamjen. Kjo është për shkak të një shkelje të elektroliteve të gjakut, veçanërisht shkelje kalium sekretim. Për të shmangur këtë, ju duhet të testohen rregullisht dhe në mjek për të rregulluar terapi.

- Këputje e kist. Manifestohet me dhimbje dhe gjakderdhje. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të parë një nephrologist mjek apo urolog, i cili do të emërojë një trajtim dhe krevat pjesën tjetër të përshtatshme.

Diagnoza e polycystic dyshuar.

Pra, ai njeri u kthye te mjeku me ankesat e mësipërme, ose për shkak të një predispozitë gjenetike për sëmundje. Çfarë hulumtim do të shkojë?

- Analizat klinike të gjakut. Për rezultatet do të përcaktuar nëse pacienti ka anemi (shpesh shoqëron polycystic sëmundje e veshkave), dhe nëse inflamacionit në trup.

- Analiza biokimike e gjakut (sidomos i kushtoj vëmendje në nivelin e ure, kreatininës, proteina totale, kalium, natrium, hekur)
- Urinalysis (ose ndryshime inflamatore, të gjakut)
- Urinë
- Ultratinguj renale (standarde për diagnozën e sëmundjes së veshkave polycystic, për të përcaktuar praninë e sëmundjes, madhësia e veshkave)
-Ultratinguj të mëlçisë dhe pelvisit (në disa pacientë sëmundje të veshkave polycystic shoqëruar nga mëlçisë dhe cysts ovarian)
- EKG (për vlerësimin e zemrës, prania ose mungesa e arrhythmias)

Trajtimi i veshkave polycystic

Nga manifestimet e hershme të sëmundjes në fëmijëri dhe adoleshencë, ka rekomandime specifike, 1 në çdo 1-2 vjet për të bërë ultratinguj e veshkave, të testohen dhe të përpiqet të shmangë sëmundje të ftohtë të lidhura.

Kur ankesat dhe ndryshimet e rekomanduara për të filluar testet e pacientit vërejtura në nephrologist veshkave në qendër. Për më ruajtjen afat-gjatë të pacientëve funksionit renal duhet të shkoni rregullisht për pritjen për nephrologist dhe të kalojë një numër të testeve, për korrigjim në kohë të shkeljeve të mundshme.

Kryesisht për shkak të karakteristikat e pacientit jetesës, më të favorshme për veshkat e tij dhe trupin si një e tërë. Së pari, dietë të caktuar: shenjat të rrisë nivelet e kaliumit në gjak analizë biokimike kufizuar në kalium-përmbajnë ushqime (arra, banane, patate, spinaq, patate të skuqura, fruta të thata); kufizojnë përdorimin e kripës; kufizojnë konsumin e mishit. Së dyti, mos pini kufirin, me kusht që nuk ka ënjtje, pije duhet të jenë të shumta edhe - 2-3 litra / ditë. Së treti kontrolli, të rreptë e niveleve të presionit të gjakut - një nivel të synuar prej më pak se 130/80 mm Hg Së katërti, për të shmangur kontaktit sportive, drejtimin intensiv, heqjen e objekteve të rënda. Dhe së pesti, për të parandaluar vatra kronike të infeksionit në trupin tuaj (dhëmbë kalbur, bajamet përflakur, sinuzit) dhe hipotermi.

Në fakt, trajtimi është për qëllim parandalimin dhe trajtimin e komplikacioneve:

Terapi antihipertensive (blockers beta, Kalciumi channel blockers, frenuesit ACE, të paktën - diuretike) - në kombinime të ndryshme në varësi të comorbidities kardiolog dhe nephrologist qëllim. Mjetet, normalizimin e presionit të gjakut janë shumë të rëndësishme, sepse në të ngritur enë nën presion hypertrophy veshkave dhe gradualisht sklerozyruyutsya që të çon në përçarje të furnizimit me gjak dhe të ushqyerit dhe kështu që nuk është krejtësisht e shëndetshme veshkat. E gjithë kjo çon në një humbje mjaft të shpejtë të funksionit të veshkave, e cila është arsyeja pse kontrolli i presionit të gjakut është aq e rëndësishme.

Terapi antibiotik në prani të infeksionit (cefalosporinave, fluoroquinolones) -dozirovka rregulluara sipas funksionit veshkave. Kur u përpjekur për të kuruar infeksionin inflamatore mënyra popullore mund të përhapet ose mund nahnoytsya kist që në raste të rënda të çon në heqjen e veshkave. Sepse antibiotikët përshkruajnë menjëherë kur shenja të inflamacionit në indet e veshkave, pas marrjes së trajtimit urinës mund të rregullohen disi zgjat shkallën prej të paktën 10-14 ditë, mund të jetë deri në 1 muaj, dhe pastaj ju mund të përdorë për të marrë TEAS bimor, çaj veshkave, fletë boronicë, etj, por si shtojcë në trajtimin bazik, por jo në vend të.

Trajtimi i pamjaftueshmërisë proteina-energjetik - nëse është e nevojshme të emërojë ketosteryl apo i shoqëruar, droga amino acidet që mund të paktën pjesërisht të kompensojë për një mangësi e proteinave, dhe kufizimet mbi përdorimin e proteinave shtazore (mish) mbetet në fuqi.
Trajtimi i anemisë - në varësi të nivelit të hemoglobinës dhe serum hekur dhe hekur përshkruesit drogës eritropoietines, është një parakusht për monitorimin e vazhdueshëm të nivelit të hemoglobinës, duke e konsideruar atë të tepërt rritje edhe të dëmshme.

Trajtimi çrregullime fosfor-kalcium, në varësi të nivelit të kalciumit, fosforit dhe Paraty hormoneve në kalcium serum përshkruajnë barna apo kaltsydol alfa.
Rezultati i sëmundjes është terminal dështimi i veshkave - që është një kusht, ku veshkat nuk janë më në gjendje për të filtruar gjakun nga substancave të dëmshme dhe për të shpëtuar jetën e pacientit duhet të fillojë terapi renale zëvendësuese. Task nephrologist për të përcaktuar kohën kur ju duhet për të filluar hemodializë. Kjo përcaktohet nga niveli i llogaritjes glomerular normës së filtrimit bazuar në një formulë të bazuar në të dhënat laboratorike. Hemodializë - Procedura e përhershme pacient i jashtëm zakonisht kryhet tre herë në javë për 4-5 orë, është për të pastruar gjakun nga produktet e metabolizmit dhe të ujit të tepërt. Në mënyrë tipike, gyp paraprakisht është formuar nga ana e procedurës së lehtë dhe pa dhimbje. Vizitoni procedurat e hemodializës duhet të jetë i përhershëm. Në pamjaftueshmëri renale terminale të kalojnë dy ose tre trajtime mund të rezultojë në vdekje të pacientit. Hemodializë me fazë të caktuar të bëhet e përhershme (3 herë në javë) dhe integrale.

Pacienti gjatë hemodializë.

Me procedurat e rregullta Vizita hemodializë, respektimit të rekomandimeve të gjitha mjekut, monitorim të kujdesshëm të jetës presionin e gjakut të këtyre pacientëve krahasuar me jetëgjatësinë e përgjithshme të jetës në popullatë.

Gjithashtu trajtimi i mundshëm i mëtejshëm është Transplantimi i veshkave me një konsum të vazhdueshme të terapisë imunosupresive.

Parandalimi i sëmundjes atje. Aktualisht, shkencëtarët zhvilluar barna që pengojnë rritjen e cysts në fillim, por studimi ende vetëm në fazën e eksperimentit në minj treguan vetë drogës sukses.

Neni shkruar nga nephrologist mjek Sirotkinoy eV