Veshkave dhimbje barku


Veshkave dhimbje barku - Sulmet e dhimbjes akute në rajonin e mesit të shkaktuara nga pengesa akute të traktit të sipërm urinar, shkeljet hemodinamikën në veshka. Incidenca e dhimbje barku i veshkave në popullsisë është nga 1 - 12% më shumë se gjysma e rasteve të ndodhë në gjysmën e meshkujve të popullsisë. Në 13% të numrit të përgjithshëm të pacientëve me llogaritë veshkave dhimbje barku për veshka tjetër dhe uretër (gurë, tumoreve, tuberkulozi, hydronephrosis, konflikteve urovazalnyy, fibrozë retroperitoneale), dhe pamjen e clots gjakut, qelb, pastrimin mukusit afër traktit urinar. Rezultati është një që shtrihet nga legen i veshkave dhe kapsulë fijor të veshkave. Dhimbje barku, ndodhin në patologji veshkave është një nga llojet më të rënda të dhimbjes që kërkon diagnozë dhe trajtim të menjëhershëm.


Shkaqet e mundshme të dhimbje barku i veshkave.

Dhimbje barku i veshkave mund të ndodhë në çdo moshë dhe në pacientët e as seksi. Shkaku më i zakonshëm i dhimbje barku i veshkave është urolithiasis, të cilat mund të lokalizuara si në veshka dhe departamenteve të saj dhe në departamentet nën nivelin e veshkave (uretër, fshikëz, uretrës). Kjo marrëveshje të ndryshme të gurëve është për shkak se obrazuyas, një nga departamentet e gurëve në veshka mund të migrojnë poshtë nga urina aktuale dhe madje edhe të dalë më vete. Pothuajse 95% e dhimbje barku i veshkave është rezultat i acarim kapsulës fibroze formuar si rezultat i bllokimit të rrugëve të sipërme apo të poshtme urinare.

Në gurë mbyllje traktit urinar në dhimbje barku i veshkave mund të shkaktojë epitelit, leukocite, fibrinë dhe mukusit si rezultat i përgjigjes inflamatore në pielonefrit akut ose kronik, clots gjakut dhe indeve nekrotik gjithashtu mund të shkaktojë mbajtjen e urinës në tumor dhe tuberkuloz proceseve në veshka.

Vetëm mbyllje mund të ndodhë jo vetëm për shkak të gurëve në veshka, por edhe në proceset e tumorit dhe sëmundje të tjera inflamatore, të cilat nuk janë të vendosura në sistemin urinar, siç janë sëmundjet gjinekologjike (adnexitis, kancerit të mitrës), dhe pasojat e tyre në formë të mbështjelljes (rritje ind lidhës pas sëmundjeve inflamatore). Diagnostikojnë sëmundjet gjinekologjike shpesh në gjendje pas ekzaminimit vaginal. Të gjitha këto procese të çojë në një rritje të mprehtë në barkut veshkat sistemit presion, ajo shkakton ënjtje si pasojë e hiperinflacionit kapsule fibroze, të cilat janë receptorët dhimbje - nuk ka dhimbje barku i veshkave.

Faktorët e rrezikut që mund të ndikojnë në shfaqjen e gurëve në veshka:

  • Prania e të afërmit urolithiasis.
  • Kishte ende dhimbje në shpinë, konfiskimet karakter (mundësia e përsëritjes së urolithiasis është 75% gjatë 10 viteve të ardhshme).
  • Rritja e aktivitetit fizik.
  • Zgjatur ethe, për 2-3 muaj.
  • Disponueshmëria e sëmundjeve që provokojnë një rrezikun e formimit të gurëve në veshka (sëmundje sistemike lidhës indeve, infeksionit të traktit urinar).
  • Konsum të ulët fluide.

Simptomet kryesore të dhimbje barku i veshkave

Për dhimbje barku i veshkave në të rriturit karakterizohet nga dhimbje të papritur, cramping, të cilat kanë të përhershëm, zakonisht në rajonin e mesit e një rrallë në të dy anët në të njëjtën kohë. Dhimbja mund të japë një ijë, organet gjenitale (scrotum, penisit, vaginës dhe Labia). Dhimbja mund të përforcohet gjatë urinimit.

Zona rrezatim i dhimbje dhimbje barku i veshkave

Me simptomat e zakonshme të vijnë në simptomat parat dehje: nauze, vjellje, të cilat nuk mund të sjellin lehtësim; përmes enteroplegia vështirësi lind gazeve shkarkimit.

Për dhimbje barku i veshkave në fëmijë lokalizimin karakteristike e dhimbjes në kërthizë të vjella. Fëmijët zakonisht i shqetësuar dhe whiny.

Dhimbje kanë një karakter të tillë të fortë se pacientët janë të nxiton në dhomë, vazhdimisht ndryshon qëndrimin dhe sjellje që zakonisht i sjell ata lehtësim. Në varësi të vendndodhjen e pengesave, mund të ketë thirrje të rreme për të pastroj dhe urinoj. Ajo mund të rrisë temperaturën e trupit të subfebrile shifra (37,1-37,5 ° C) uryazhaetsya pak më të rritur normën e zemrës dhe presionin e gjakut. Urina mund të bëhet mur rozë apo të kuqe gur pripovrezhdenii e uretër ose veshkave zgavër.

Ekzaminimi i dhimbje barku i veshkave.

Masat diagnostike veshkave dhimbje barku - një sërë masash për të ndihmuar përputhen me të dhënat me një tjetër dhe diagnoza e vërtetë. Mjeku fillon shqyrtimin e rishikimit të përgjithshëm dhe të mbledhë të dhëna në lidhje me sëmundjen tuaj (dhe manifestime ndoshta më parë e urolithiasis, njollë e urinës pa dhimbje, ethe, ënjtje të jetë e mundur nga gjymtyrë të ulët dhe kështu me radhë. D). Pastaj shikoni numrin e simptomeve që personazhet dlyapodozrevaemoy patologji.

Nga laboratori parametra do të jetë urinalysis i rëndësishëm, i cili do të rritet përmbajtjen e qelizave të gjakut dhe kripë. Kur proteina urina dhe leukocite duhet të pasqyrojë praninë e glomerulonefriti ose pielonefrit (për këto sëmundje nga një numër të karakteristikave të tjera diagnostikuese që mund të vendosur një mjek) për shenjë urolithiasis do të tregojnë pamjen e gjakut pas sulmit të dhimbje barku i veshkave.

Shpesh, dhimbje në rajonin e mesit është shumë e ngjashme me dhimbje barku i veshkave mund të duket simptomë e një sëmundje. Po apendiksit, cholecystitis, pancreatitis, Ulçera duodenale 12 ulçerë dhe stomak, trombozë mezenteriale e enëve të gjakut, adnexitis mund të shfaqen shenjat e abdomenit akut, të kombinuara me dhimbje barku i veshkave. Disa sëmundje neurologjike kanë dhimbje të ngjashme, por ndryshojnë në natyrën e dhimbjes. Një tipar dallues i ndër brinjëve nevralgji është një dhimbje mjaft të përhershëm, jo ​​cramping si dhimbje barku i veshkave, dhimbje gjithashtu varet nga pozita e trupit të pacientit.

Ultratingull - është metoda kryesore e zbulimit të urolithiasis, duke përdorur këtë metodë është e mundur për të vëzhguar dinamikën e pacientëve me dhimbje barku i veshkave. Metoda është shumë informative dhe nuk është invazive.

Me përdorimin e mundshëm të metodave radiologjike ekskretornoyiurohrafiyi cystography, këto metoda kanë përdorim në gratë shtatzëna dhe fëmijët e kufizuar përmes rrezatimit dhe invasiveness.

Trajtimi i dhimbje barku i veshkave.

Masat terapeutike për dhimbje barku i veshkave me dy objektiva kryesore: për të eliminuar dhimbjen që ndodh si rezultat i kapsula tendosje dhe eliminuar pengim të traktit urinar. Në fazën e parë të trajtimit të nevojshme për të përdorur drogë antispasmodic dhe ilaçe dhimbje (Diclofenac, indometacin, atropine drotoverin, platifillin). Pastaj ju duhet të përcaktojë shkakun dhe nivelin e pengesave të sistemit urinar.

Me trajtimet urolithiasis varet nga konkrementa madhësisë ndoshta kirurgji, dërrmuese ose emërimin me ultratinguj e barnave të aftë për të pjesërisht të shpërndarë gurë dhe për të lehtësuar shkarkimin e tyre vetë. Nga mjetet juridike popullore të mundshme për t'u përdorur infusions dhe teas nga rosehips, ata kanë një diuretik lehtë dhe anti-inflamator pronave, për të lehtësuar shkarkimin e gurëve. Lë Kastrati kanë veti antiseptike dhe për të parandaluar hyrjen e infeksionit. Lulet e kamomil kanë efekt anti-inflamator dhe analgjezik. Me kujdes duhet të merren për përgatitjet e tjera bimore, sepse ata mund të përkeqësojë ndjeshëm sëmundje. Impianti i trajtimit të Integruar si dhe metodat e ilaçeve do të ndihmojë procesin e shërimit.

Këshilla për të ushqyerit.

Bollshme pijshëm 2.5-3 litra ujë të pastër në ditë për të ndihmuar në parandalimin e formimit të gurëve në veshka. Me të ushqyerit në pacientët me urolithiasis duhet të fshihen konsumi i tepruar i mishit, çokollatë, qumështit dhe produkteve bimore, shumë e produkteve të kripur dhe të tymosur gjithashtu kontribuon në depozitimin e kripërave në veshkat. Ushtrimi mund të ndihmojë concretions.

Komplikimet e mundshme të dhimbje barku i veshkave.

Dhimbje barku i veshkave është vetëm një simptomë e sëmundjes themelore, prandaj të përcaktuar shkaku i kësaj simptomë është më e rëndësishme. Komplikimi kryesor është ruajtja akute e urinës, e cila çon në dështimin e veshkave, uremik dehje. Pyonephrosis formimin ose hydronephrosis, veshkat e këtyre shteteve janë rritur në madhësi dhe gradualisht humbasin aktivitetin e tyre funksionale. Në kohë ka urolithiasis pyelonephritis nevylikuvanoyi obstruktive e cila së shpejti do të çojë në urosepsis apo shoku bakteriale.