Pyonephrosis


Pyonephrosis - nje fusion purulent me formimin e abscess indeve të veshkave. Kjo veshkave është një përzierje e indeve plehu parenhymatoznoy, urinës, dhe ndoshta concretions. Pyonephrosis është faza e fundit e sëmundjeve inflamatore të veshkave.

Arsyet pyonephrosis


Shkaku i pyonephrosis është microflora patogjen, e cila ndikon në autoritetin pyelocaliceal sistemit. Si rezultat i farës së saj e zhvillon procesin e parë inflamator dhe më vonë purulent. Me trajtim joadekuat ose reduktimin mbrojtjen imunitar të trupit, proces purulent përparon dhe përhapet shpejt. Prekur indet e veshkave që i nënshtrohen purulent bashkim. Të gjithë ju mund të bëni në këtë situatë dobësuar sistemin imunitar, ky proces kufi përreth indeve. Si rezultat, një abscesit të madh të formuar, e cila është vendosur kundër sfondit të veshkave ish.

Arsyet infeksionit primar të veshkave mund të jetë shumë. Shpesh, është marrë në infeksione traktit urinar, i cili mund të jetë i kontaminuar kur ngritjen kateteri uretral ose sëmundjeve inflamatore të vulvë.

Një nga shkaqet e pyonephrosis mund të jetë një traumë apo mesit thekshëm rajonin e infeksionit përmes gjakut të lezioneve kronike. Vatra kronike e infeksionit në trup, shpesh sëmundja është veshët medlennoprohressiruyuschie, fyt dhe sinuset nazale të jetë kohë dhe pastruar si duhet.

Simptomat pyonephrosis

Kompleksiteti i pyonephrosis klinike foto është se ajo është shtylla të ngulura në simptomat paraprake të sëmundjes. Për shembull, pyonephrosis zhvillon pas pielonefrit, shoqëruar me simptoma shumë të ngjashme.

Veshkave në Pyonephrosis

Në ballë në Pyonephrosis jashtë simptoma të përgjithshme, e cila është karakterizuar nga çrregullime dobësi, lodhje, djersitje, zbehje, gjumit. Në të njëjtën kohë, të përcaktuara në mënyrë të qartë dhe simptoma lokale. Për pyonephrosis shenja karakteristike janë dhimbje e lehtë në rajonin e mesit, e cila mund të japë një bark të ulët dhe vulvë. Përcaktohet simptomave pozitive Pasternatskogo në formën e rritjes dhimbje në rajonin e mesit me përgjimi dritës në këtë zonë.

Karakteristikë tjetër është sindromi pyonephrosis urinar. Ajo manifestohet si një ndryshim në urinë. Vizualisht ajo ka të bëjë me baltë me shumë drithëra. Nëse ju jepni urinës zgjidhur, atëherë së shpejti në fund kupa beftë formuar, e cila është rreth 1/4 e lëngshme.

Pra, nëse ju të vini re një përkeqësim në gjendjen e tyre të përgjithshme, njollë e urinës ose dhimbje në rajonin e mesit, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog për diagnostikimin dhe trajtimin.

Diagnoza pyonephrosis

Pyonephrosis Diagnoza si çdo sëmundje të tjera të sistemit urogjenital fillon me Gjak të përbashkët dhe urina. Analiza e përgjithshme e gjakut ka shënuar rritje të numrit të qelizave të bardha të gjakut, ndryshim rruazë e bardhë në të majtë me paraqitjen e qelizave të plazmës. Në urinalysis të shënojë një numër të madh të qelizave të gjakut të bardha dhe bakteret që nën kushte normale pa.

Një nga metodat e veçanta të diagnostifikim është pyonephrosis hromotsystoskopyya, i cili është i administruar solucion intravenoz yndyhokarmyna pasuar nga një pasqyrim te endoscope fshikëzës. Kur Pyonephrosis vuri në dukje mungesën e plotë të shpërndarjes së zgjidhjes nga palës së prekur ose lëngjeve të shpejtë shpimit trazim.

Radiografi thjeshtë e barkut Pyonephrosis nuk përcaktojnë kur hija e rritjes së veshkave dhe mungesa e muskujve kontur mesit. Në kryerjen e njëjtë radiografi nxjerrës ose agjenti kontrasti është mbajtur në veshka apo në përgjithësi kjo nuk bie.

Për një diagnozë më të saktë deri më sot duke përdorur tomography kompjuter dhe ultratinguj. Ato ndihmojnë për të përcaktuar vendndodhjen dhe natyrën e procesit patologjik në veshka.

Ultratinguj veshkave në Pyonephrosis

Për diagnozën diferenciale të tumoreve të veshkave pyonephrosis mbajtur aspiratsionnaja biopsi gjilpërë nën ultrazërit. Pas shqyrtimit të aspirateve në mikroskop elektronike mund të zbulojë detritus purulent ose qeliza atipike. Në rastin e parë rezultatet e studimeve sugjerojnë Pyonephrosis, dhe e dyta - e malignancies.

Trajtimi pyonephrosis

Trajtimi taktika pyonephrosis është për të hequr fokusin purulent. Më shpesh kryhet operacioni për të hequr veshka, e cila quhet Nephrectomy. Nëse gjendja e pacientit është shumë e relaksuar, nephrectomy mund të kryhet në dy faza, e para e cila është operacioni i tub instalimit për kullimin e urinës, dhe e dyta - si organ hershme. Nëse shkatërrimi purulent e veshkave shkon në uretër, metoda e zgjedhjes në trajtimin e pyonephrosis është operacioni për të hequr veshkën dhe uretër - nefroureterektomiya.

Pas operacionit pacienti është caktuar një kurs të terapisë me antibiotikë. Ajo është përdorimi i antibiotikëve spektrin e gjerë. Midis tyre janë antibiotikët e cefalosporinet dhe Fluoroquinolone. Për shembull, droga të tilla si ofloxacin dhe tsetriakson. Por vënë ato nëpërmjet një shumë të efekteve anësore, ajo është e rekomanduar vetëm pas konsultimit me një specialist.

Features ushqimit dhe jetesës Pyonephrosis

Pas një operacioni për të hequr një pacient veshkave në vendin e plagëve kirurgjikale vënë disa tuba për kullimin. Në kohën e pacientëve të tyre janë të këshilluar që të veshin një regjim kujdesshme, në mënyrë që në mënyrë adekuate zazhyvala plagë.

Sa për ushqim, si dhe kur çdo sëmundje tjetër të veshkave, Pyonephrosis rekomanduar dietë 7 Tabela Pevzner. Kjo është jashtë alkoolit të pijshëm, kafe, çaj të fortë, i kripur dhe produktet acid. Duke pasur parasysh se pas trajtimit pyonephrosis pacienti është vetëm një veshkë, të ushqyerit dietë ajo duhet të ndjekë gjatë gjithë jetës.

Rehabilitimi pas pësimit pyonephrosis

Sa për trajtim pyonephrosis emëruar antibiotikëve në doza të mëdha, pacientët të kërkojnë rivendosjen e microflora normale zorrëve. Për këtë qëllim, përgatitjet përmban bakteret normale. Ilaçe të tilla si Hilak apo Lactobacterin mund të blihet në çdo farmaci pa recetë.

Në periudhën e largët pacientët janë të rekomanduara një udhëtim turistik me minerale dhe trajtimin baltë. Ndër këto vendpushime deri tani më të njohura janë Saki dhe Morshyn. Studimet klinike tregojnë se ata pacientë të cilët rregullisht marrin kurset e trajtimeve spa kanë një rrezik shumë të vogël të sëmundjes korrente qelbëzues veshkave.

Mjete Pyonephrosis Trajtimi popullore

Mjetet juridike popullore trajtim në një fazë të hershme, por asgjë patologjive të progresit skajet. Dhe duke folur e trajtimit kombëtar në fazë të mëvonshme, në këtë fazë ajo edhe mund të jetë kërcënuese për jetën.

Kur sëmundja e veshkave gjithë mjekësisë tradicionale zakonisht rekomandon përdorimin e decoctions diuretik dhe infusions e bimëve të ndryshme. Kur inflamacion purulent mund të kontribuojnë vetëm përgjithësim të infektimit me pasoja të rënda.

Komplikimet pyonephrosis

Para se të flasim për komplikime të pyonephrosis, ju duhet të mbani mend se ai pyonephrosis Nuk është një komplikim i sëmundjeve inflamatore të veshkave si pielonefrit, glomerulonefriti dhe të tjerët.

Pyonephrosis ndërlikim më të rrezikshme është sepsa. Në terma mjekësore kjo do të thotë përgjigje e përgjithshme sistematike inflamatore që zhvillon, si rezultat i gjetjes së një sasi të madhe të produkteve toksike të metabolizmit në gjak. Kjo është, në fakt, Pyonephrosis mund të zhvillojë shok bakteriale.

Pasojat e përgjithësim të infeksionit është formimi i abscese metastatic në organe të ndryshme. Më shpesh vuan nga abscese të mëlçisë se në një situatë të tillë shpejt jep dekompensatsyyu gjitha organet dhe sistemet dhe kryen me vdekje.

Ka komplikime lokale pyonephrosis. Për shembull, në pushim e një abscesi në inde okolopochechnuyu do të zhvillojë paranephritis mesme dhe abscesit Breakout jashtë - fistula renale. Duhet të theksohet se këto fistulat, përmes urinës gjirin e përhershëm kanë tendencë shumë të keq për shërim.

Përveç kësaj, për shkak të rritjes së ngarkesës në veshka dytë ai mund të zhvillojë amiloidosis - një sëmundje e cila karakterizohet nga depozitimi në parenchyma renale proteina patologjike amyloid.

Pyonephrosis Parandalimi

Para së gjithash, parandalimi pyonephrosis duhet të synojnë parandalimin e sëmundjeve inflamatore të veshkave. Pika e parë në këtë duhet të jetë për të shmangur hipotermi, e cila menjëherë ndikojnë në funksionin e veshkave.

Një aspekt i rëndësishëm i parandalimit është pyonephrosis kanalizimet vatra e infeksionit kronik dhe trajtimin adekuat të sëmundjeve inflamatore të traktit urinar. Për sanitare vatrën e infeksionit kronik, terapi të ndryshme. Për shembull, në pacientët me sinusit kronik duhet të konsultoheni me një otolaringolog për të kryer operacionet e ardhshme sanifying.

Trajtimi i përshtatshëm të sëmundjeve inflamatore e traktit urinar është recetë në kohë të antibiotikëve të eliminuar komponentin sëmundjeve infektive. Përshkruajnë antibiotikët rezultatet më të mira të ekzaminimit bakteriologjike e gjakut dhe urinës për ndjeshmëri bakteriale ndaj antibiotikëve. Në qoftë se një studim i ngjashëm nuk është dhënë mundësi të përshkruajnë antibiotikët gjerë spektrit.

Prognozë

Moti për jetën - relativisht të favorshme. Me pacientët e duhura në kohën e duhur trajtim pyonephrosis kanë një shans shumë të madh për shërim. Moti për punë - të pafavorshme, pasi që edhe në profesionistë të privuar nga trajtimi në kohë të pacientëve të veshkave dhe për të marrë grupin e dytë të paaftësisë se ligji parashikon një pension. Moti për shërim, si dhe prognoza për jetën është relativisht e favorshme. Mundësia e shërimit shfaqet vetëm në pacientët me fillimin e hershme të trajtimit. Por edhe me terapi të tillë nuk është e nevojshme të presim vazhdimin e veshkave si trup.

Ed. urolog Astashyn EE