Pyelonephritis


Pyelonephritis - një sëmundje të veshkave inflamatore që nën kushte të pafavorshme të shkaktuara nga mikroorganizmat afër.

Pyelonephritis është e rrezikshme, sepse ajo shpesh është asimptomatike, pa shkelur qenie njerëzore, kështu që disa pacientë kanë të bëjnë me problemet e tyre me lehtësi. Shumica e sëmundjeve jospecifike inflamatore "traktin e sipërm urinar", e cila është rreth 2 / të gjitha urologists­Sëmundjet Çeke janë pyelonephritis akute dhe kronike.

Në pyelonephritis saj kursit mund të jetë akute ose kronike.


Pyelonephritis akute shpesh fillojnë papritmas, në mënyrë dramatike rritur temperaturën në 39-40 ° C, nuk janë dobësi, dhimbje koke, djersitje e tepruar, të përzier dhe të vjella. Së bashku me temperaturë, dhimbje në pjesën e prapme më të ulët, zakonisht në njërën anë. Dhimbjet janë të shurdhër në natyrë, por intensiteti i tyre mund të ndryshojnë. Urinimi në pielonefrit pakomplikuar nuk është prishur. Në ditët e para të sëmundjes mund të rrisë përmbajtjen azotit e toksinave në gjak. Urinës - qelb, qelizat e kuqe të gjakut, proteina, një numër i madh i baktereve. Simptomë Pasternatskogo (fshehur në rajonin e mesit) ka tendencë të jetë pozitiv.

Pyelonephritis kronike, zakonisht është rezultat i nedolikovanoho akute pielonefrit, kur arriti të hequr inflamacion akut, por nuk arriti ose tërësisht të shkatërruar të gjitha patogjene në veshka apo të rivendosur rrjedhën normale të urinës nga veshka. Pyelonephritis kronike shpesh zbulohen në studimin e urinës ose të presionit të gjakut matjeve. Ka ankesa për dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, humbje e oreksit, urinim i shpeshtë, në mënyrë të përhershme mund të shqetësojnë pacientit dhimbje shurdhër dhemb në shpinë, veçanërisht në mot të lagësht të ftohtë. Lëkura e zbehtë dhe e thatë. Me zhvillimin e sëmundjes gravitetit specifike e urinës është zvogëluar, ajo shpesh është e hipertensionit. Progresi i pielonefrit dypalësh çon në dështimin e veshkave. Përveç kësaj, pyelonephritis kronik herë pas here rënduar, dhe pacienti pastaj nuk janë të gjitha shenja të procesit akute.

Shkaqet e pielonefrit

Pyelonephritis mund të merrni njeri të sëmurë nga çdo moshë, por shumica e tyre janë të sëmurë:

  • Fëmijët deri në 7 vjet, në të cilën sëmundje që lidhen me zhvillimin e karakteristika anatomike;
  • vajzat dhe gratë 18-30 vjet, në të cilin pamja e pielonefrit lidhur me fillimin e aktivitetit seksual, shtatzania apo lindjes;
  • burra të moshuar që vuajnë nga kanceri i prostatës.

Përveç sa më sipër, një nga shkaqet më të zakonshme të pyelonephritis dhe urolithiasis janë periudhave të shkurtra të shpeshta të dhimbje barku i veshkave.

Me të gjitha këto sëmundje dhe kushtet shkelet rrjedhjen e urinës nga veshka, e cila mundëson që ajo të shumohen mikroorganizmave.

Gjithashtu duke kontribuar në zhvillimin e faktorëve të pyelonephritis tilla si imuniteti totale më të ulët, diabeti, sëmundjet kronike inflamatore.

Hipotermi shpeshta, mungesa e kontrollit të veshkave (një analizë e përgjithshme e urinës, nëse është e nevojshme - Testi i gjakut), mund të rezultojë në përkeqësimin e funksionit të veshkave për shkak të inflamacion kronik. Më shpesh ndodh në praninë e kripërat pyelonephritis ose gurëve në veshka, kështu zbulimin e kripërave ultratinguj apo gurë, edhe kur asimptomatik, nevojë për trajtim të veçantë. Ndonjëherë (shpesh gra) Sëmundja fillon me cystitis akute.

Simptomet e pielonefrit

Në pielonefrit akut bilateral shpesh tregojnë shenja të dështimit të veshkave. Pyelonephritis akute mund të jenë paranefritom komplikuar, formimi i abscese në veshkave (apostematoznyy pielonefrit), abscesi ose smerald veshkave nekroza e papillae veshkave, e cila është një tregues për ndërhyrje kirurgjikale.

Pyonephrosis - është faza terminali i purulent pielonefrit destruktive­dhe. Pionefroticheskaya veshkave është organi që e ekspozuar­të jetë bashkim purulent përbërë izotdelnyh dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me qelb, urinë iproduktami prishjen e indeve.

Diagnoza pyelonephritis

Edhe duke gjykuar nga këto simptoma, diagnozë pyelonephritis jo e komplikuar, pasi ankesat e pacientëve është mjaft tipike.

Me urinalysis zbuluar rritjen e baktereve në numrin e qelizave të bardha të gjakut dhe proteina. Grupe të veçanta e testit të lejuar për të identifikuar bakteret që shkaktuar inflamacion në traktin urinar.

Një rol të rëndësishëm në diagnozën e luajtur udhëzime një histori të procesit të fundit purulent akut ose praninë e sëmundjeve kronike. Karakterizohet nga një kombinim i etheve me urinim të shpeshtë dhe të dhimbshme, dhimbje në rajonin e mesit dhe ndryshimet në urinë. Radiografitë Plain zbuloi një rritje prej njërit nga veshkat deri në atë masë në ekskretornoyiurohrafiyi - një kufizim të mprehtë e lëvizshmërisë së veshkave prekur gjatë frymëmarrjes, mungesës apo shfaqjen e mëvonshme të hijes së traktit urinar në anën e prekur. Ngjeshja e gota dhe lojë me birila, amputim e një ose më shumë gota tregojnë praninë smerald.

Trajtimi i pielonefrit

Në pielonefrit akut primar në spinners­Rastet tion trajtim konservativ, pacienti duhet të hozyayst­vstatsionar talizirovan.

Masa kryesor terapeutik është ndikimi i antibiotikëve navozbuditelya sëmundje dhe preparateve kimike antibacterial sipas antibiohrammy, detoxification iterapiya imuniteti povyshayushaya në ymmu praninë­nodefitsita.

Në trajtimin akut pyelonephritis duhet të fillojë me më efektive antibiotik dhe antibakterial kimike para­Paratov, e cila është urina e ndjeshme microflora në karrocë­sa më shpejt të jetë e mundur për të eliminuar inflamacion në veshka, duke parandaluar shkatërrimin e saj vhnoyno tranzicioni.

Në të mesëm akut trajtimit pyelonephritis më poshtë­rrahje të fillojë urinës restaurimi masazh nga veshka, i cili është­kryesor etsya.

Trajtimi i pielonefrit kronike në thelb të njëjtë si akute, por një kohë të gjatë dhe i mundimshëm.

Në trajtimin kronik pyelonephritis duhet të përfshijë masat e mëposhtme kryesore:

  1. eliminuar shkaqet e kalimit Report urinës apo veshkave Cro­voobraschenyya, sidomos venoz;
  2. antibakterialen qëllim­këto barna ose kimioterapi dhënat suchetom antibiohrammy;
  3. përmirësuar reaktivitetin imunitar.

Restaurimi i urinës daljeve arritur Aplikoni parë­tion e një lloji të veçantë të kirurgjisë (për të hequr­e kancerit të prostatës, gurë izpochek mënyra imochevyh nefropeksiya në Nephroptosis, uretrës plastike­Channel apo segment legen-uretër, etj). Nered­Co pas këtyre operacioneve në gjendje relativisht të lehtë për të marrë faljen e qëndrueshme e sëmundjes pa trajtim të zgjatur me antibiotikë. Pa gjetën mjaft masazh përdorimin e urinës e antibiotikëve zakonisht Ned faljen zgjatur.

Antibiotikët Antibiotikët ihimicheskie fol­defekt të emërojë ndjeshmërinë suchetom e microflora dhimbje urines­tion ndaj antibiotikëve. Dopoluchennyy dhënat antibiohrammy përshkruajnë antibiotikët me një spektër të gjerë të veprimit. Trajtimi i pielonefrit kronike sistematik dhe afatgjatë (të paktën 1 vit). Kursi fillestar i vazhdueshëm i trajtimit me antibiotikë është 6-8 javë, si ikje­të kësaj kohe është e nevojshme për të arritur shtypjen e infektive­agjenti-të në veshka dhe zgjidhja e procesit inflamator purulent­sa ajo nuk komplikimet për të parandaluar formimin e mbresë indit lidhor. Në prani të NO kronik renal­për qëllime të mjaftueshmërisë antibiotikët nephrotoxic duhet të jetë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të farmakokinetike tyre (përqendrimet e gjakut imoche). Duke ulur në­kazateley e imunitetit humoral dhe qelizor lidhjet shikim­droga tretura të ndryshme për të rritur imunitetin.

Pas arritjes në faljen e sëmundjes trajtim antibacterial të pacientit duhet të vazhdojë të përhershme. Kushtet ndërprerje të trajtimit me antibiotikë grup në varësi nga shkalla e lezioneve të veshkave në andtime­stuplenyya shenjat e para të acarimit, t. d. poyavle­Simptomat e fazës fshehur inflamacion.

Trajtim spa e pacientëve me piyelo kronike­nefrit shpenzojnë vTruskavtse, Zheleznovodsk, Jermuk, Sairme etal. Mbani në mend se vetëm rreptësisht preem­Trajtimi stvennoe shronicheskim pyelonephritis vstatsio­prerë, Klinika ina turistik jep rezultate të mira. Vsvyazy setim pacientëve shronicheskim faza pyelonephritis vlatentnoy e inflamacionit trajtimit antibacterial duhet të vazhdojë mustaqet­Skema Catch turistik rekomanduar nga mjeku juaj, Koto­ing gjatë respektuar pacientin.

Përveç kësaj, një nga rregullat themelore për trajtimin e kësaj sëmundjeje janë të pritje të rregullta "veshkë" Maj.