Sëmundjet parazitare organet urogjenitale


Sëmundjet parazitare organet urogjenitale - një plagë e organeve urinare krimba që jetojnë në trupin e njeriut. Më të prirur të këtyre sëmundjeve të veshkave, e cila ka kaluar më të gjitha lezioneve parazitare te sistemit urogjenital. Agjentët më të zakonshme dëshirore e këtyre proceseve është echinococcal, shystosomy dhe filyariyi. Shumë rrallë organet urinar mund të preken nga krimbat tjera.

Arsyet sëmundjet parazitare urogjenitale


Siç është përmendur tashmë, shkaqet e këtyre sëmundjeve janë filyariyi, shystosomy dhe echinococcal që ndikojnë në organe të caktuara urinar. Për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të këtij grupi duhet të dinë rrugët e mundshme parazitëve në trup, veçanërisht në organet urinare.

Rruga më e zakonshme e infektimit është konsideruar parazitët fekal-orale, gjatë të cilit krimbat hyjnë në trup me ushqim apo ujë. Kjo ndodh më shpesh kur duke përdorur fruta dhe perime palara, si dhe shfrytëzimin e burimeve të ujit të paprovuara. Në përgjithësi, krimbat parazitare në zorrë e njeriut, por ka disa krimba, një nga fazat e jetës e cila është në organet parenkimale. Për shembull, forma kist ekinokokeve në veshka, brenda së cilës është rritja e saj.

Worms të tjerë, të tillë si filyariyi, parazitet drejtpërdrejt në sistemit urogjenital. Në veçanti, ato ndikojnë në nyjet limfatike dhe enët e gjakut. Transmetimi i këtij patogjen kryer nga të njëjtët mushkonjat që transmetojnë malarien, kështu që sëmundja është më e zakonshme në vendet tropikale, edhe pse ne të regjistruara raste të përsëritura.

Simptomet e sëmundjeve parazitare urogjenital

Kist veshkave Ehinokokkovaya në fazat e hershme të zhvillimit të tyre nuk duket të ndritshme simptoma klinike. Duke rritur madhësinë e ky i fundit mund të përjetojnë mbajtjen urinar, mosfunksionim të veshkave dhe dhimbje në shpinë të ulët. Lindin fundit nga kist compressing strukturat nervore dhe enëve të gjakut.

Shenjat filyarioza karakterizohet nga simptomat e përgjithshme klinike. Pacientët ankohen për dobësi, lodhje, pagjumësi, temperaturë dhe ethe. Kur bllokim të plotë të enëve limfatike disa mund të përjetojnë ënjtje e scrotum dhe gjymtyrët e poshtme. Çdo dëmtim në venat e vërejtura si venat me variçe e gjymtyrë të ulët. Me parazitëve humbjen inflamacionin gjenital mund të ndodhë e fundit. Shpesh, sëmundja ndikon në epididymis, duke shkaktuar epididymitis zhvilluar.

Elefantiazë në filyariozy

skistosomiasis karakterizohet edhe nga simptoma të përgjithshme. Në sfondin e simptomave të fundit dhe zhvillim lokal të organeve urinare, të karakterizuara nga dhembje në bark dhe shkelje të urinimit. Gjithashtu, me anë të lezioneve vaskulare sistemit të fshikëzës, hematuria zhvillon, të cilat mund të shkojnë nga një sedimentit të vogël të kuqe në urinë në mpiksjen e gjakut të plotë, të cilat mund edhe të kërcënojnë zhvillimin e anemisë.

Në prani të një nga simptomat e mësipërme, pacienti kërkon këshilla menjëhershëm infektive dhe urolog se përpjekjet e përbashkëta do të jetë në gjendje për të përjashtuar apo konfirmuar diagnozën e infeksioneve parazitare.

Diagnoza e sëmundjeve parazitare urogjenital

Një hap i detyrueshëm në diagnostikimin ndonjë sëmundje parazitare e sistemit urogjenital është kultura e gjakut dhe krimbat urinës. Për shkak se shumë parazitëve sistemit urogjenital është vetëm një vendbanim i përkohshëm, ju duhet gjithashtu të kryejnë mbjellje feces në krimba, e cila mund të zbulojë dy parazitet dhe vezët e tyre.

Gjithashtu, ajo është e detyrueshme për të kryer ultratinguj e sistemit urogjenital, të cilat në disa raste janë shumë të efektshme. Për shembull, kur kist echinococcal veshkave mund të zbulojë arsimin dendura hiperehohennoe në parenchyma e trupit. Për konfirmimin përfundimtar të diagnozës ndonjëherë të kryer një biopsi e Arsimit nën kontrollin e të njëjtit ultrazërit.

Ultratinguj Echinococcal

Të kujtoj cysts parazitare të veshkave mund të përdorë gjithashtu edhe një hetim CT, i cili jep të dhëna të qarta, jo vetëm në vend, por shuma e tumoreve. Informacioni i fundit është thelbësore për të përcaktuar taktikat e mëtejshme në trajtim.

Ndër metodat specifike diagnostike duhet të ndahen limfadenohrafiyu në progres në fillyarioze. Në rezultatet e studimit nuk mund të përcaktojë një bllokim të nyjet limfatike apo anijet janë zakonisht në nivelin e organeve urinare.

Hulumtim të tjera të përgjithshme klinike praktikisht nuk japin ndonjë rezultat në diagnozën e sëmundjeve parazitare, në mënyrë që ata të përpiqen të përdorin vetëm indekseve ose kur diagnozën diferenciale.

Trajtimin e sëmundjeve parazitare urogjenital

Trajtimi i veshkave echinococcosis zakonisht operative. Ajo është pjesë e një heqje organesh me kist. Megjithatë, në një operacion të tillë ka meta e saj si prerje e parenchyma kërcënon gjakderdhje e harlisur, e cila mund të rezultojë në një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe qarkullimin e trurit.

Sot gjithashtu ka zhvilluar një tjetër trajtim echinococcosis veshkave. Ajo që quhet ehinokokkotomiey dhe është për të hequr përmbajtjen kist duke përdorur një gjilpërë e hollë është futur në trup kontrolluar nga ultrazërit.

Nëse veshkave është një shumë e cysts ose një multi, atëherë kryhet operacioni për të hequr një trup të caktuar me cysts. Pavarësisht nga fakti se ky operacion është mjaft traumatik, kjo jep rezultate më të mira se sa heqje të pjesshme të veshkave në multi-kockave.

Filyarioza trajtim, skistosomiasis dhe sëmundjeve të tjera parazitare e sistemit urogjenital, të cilat janë të zakonshme në natyrë, zhvilluar metodat konservative. Për këtë qëllim, droga dietilkarbamazin të tilla që i përkasin grupit të protyhelmintnyh do të thotë. Ata mund të blihen vetëm me recetë, pasi ato kanë shumë efekte anësore dhe contraindications.

Në disa raste, të tilla si pengim i enëve të gjakut filyariyamy aplikojnë trajtime të veçanta. Ata janë si revascularization e gjakut ose limfatike anijeve hetimet speciale endovaskulare përdorura në vaskulare dhe kirurgji kardiake.

Mjete popullore Trajtimi

Kur mjekësi infektimi parazitare tradicionale rekomandon përdorimin e concoctions pelinin dhe bimëve të tjera që kanë efekte protyhelmintnymy. Përdorimi i tyre mund të jetë efektive vetëm në fazën fillestare të sëmundjes, kur parazitët janë edukate ciklin në zorrë të njeriut.

Në qoftë se ju përdorni këto concoctions në fazat e mëvonshme, kur krimbat janë të vendosura direkt në organet urogjenitale, përdorimi i concoctions të ndryshme dhe infuzione padobishme. Ajo mund të lehtësojnë vetëm procesin duke rritur apelin e parakohshëm të specialistit.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Në parim, pacientët nuk kanë nevojë për ndonjë dietë të veçantë në trajtimin e lezioneve parazitare të organeve urogjenitale. Në një farë mase, ajo duhet të përmbahet kontraktimit të këtyre sëmundjeve. Në veçanti, nuk do të hani mish të papërpunuara dhe peshk, për të larë fruta dhe perime përpara se të hahet, vlim me ujë nga rrjeti i përgjithshëm me ujë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Që të gjitha drogat protivohelmintnyye janë agjentë mjaft të fuqishëm antibacterial, pas përdorimit të tyre duhet t'i nënshtrohen rivendosur microflora normale zorrëve. Ai kryhet droga nga grupi i probiotics që mund të blihen në çdo farmaci edhe pa recetë.

Nëse pacienti nuk duan të marrin këto barna ose nuk ka aftësi financiare, pacienti mund të rekomandohet për të ngrënë e produkteve të qumështit të cilat gjithashtu përmbajnë bakteret beninje.

Komplikimet sëmundjet parazitare urogjenitale

Komplikimi më serioz i ehonokokkoze konsiderohet dështim kronike renale që zhvillon përmes rritjes progresive kist dhe humbjen e veshkave parenchyma atë. Paralajmërojnë komplikime të tilla mund të, vetëm në kohë pacientit prooperuvavshy.

Përveç kësaj, e njëjta sëmundje mund të zhvillojë hipertensionit dhe prejardhjen e veshkave. Respekti i keq Moti është fakti se hipertensionit është e humbur shpesh pas një operacioni.

Komplikimi më i rrezikshëm është bllokim në limfatik filyariozy dhe anijeve deje. Në rastin e parë të zhvilluar elefantiazë ose elefantizm. Sëmundja manifestohet me ënjtje të gjymtyrëve të ulëta për shkak të stagnimit të limfatike. Këmbët, me kalimin e kohës, u rrit disa herë, e cila i dha emrin në patologjinë - elefantiazë.

Çdo dëmtim në zhvillimin e venat me variçe fundit. Ajo është shoqëruar nga një trashje e venat nënlëkurës e gjymtyrëve të ulëta dhe organe gjenitale të jashtme. Ajo mund të formohen plagë që kanë tendencë shumë të keq për shërim.

Parandalimin e sëmundjeve parazitare te sistemit urogjenital

Së pari, t'i përmbahen standardeve të higjienës. Është e rëndësishme trajtim të ngrohjes para konsumimit të ushqimit. Sidomos kur është fjala për mish të papërpunuara dhe peshkut, të cilat janë shumë shpesh burimet e infeksionit me krimba. Çdo fruta dhe perime para se të hahet të jetë i sigurt për të larë me ujë të rrjedhshëm. Çdo produktet e qumështit, sidomos origjinë vendore, duhet të kontrollohet para përdorimit. Nëse ata nuk e kalojnë kontrollin zyrtar sanitar, atëherë është më mirë që të përdorin vetëm pas trajtimit të ngrohjes. Në dyqan produktet e qumështit të jetë i sigurt për të kontrolluar datën e skadimit.

Në parandalimin filyarioza luftën shumë të rëndësishëm ndaj kësaj sëmundjeje transportuesit - lloje të ndryshme të mushkonjave. Në vendet me klimë të nxehtë të zhvilluar programe të veçanta për shfarosjen e dëmtuesve të tilla. Kushdo që ka në plan të vizitojë këto shtete duhet të jetë i vetëdijshëm për mbrojtje personale nga insektet, dhe vaksinimi është kryer njerëz të tillë e treguesve epidemiologjike.

Ed. urolog Astashyn EE