Paranephritis


Paranephritis - bashkim qelbëzuese shkatërruese e indit dhjamor që zhvillohet si pasojë e përhapjes së inflamacion të parenchyma veshkave. Duke paranephritis origjinës mund të jetë primare, kur inflamacion fillon në indet e drejtpërdrejtë, ose të mesëm, kur procesi i purulent lëviz nga veshka.

Arsyet paranephritis


Siç është përmendur tashmë, paranephritis fillon përhapur si rezultat i procesit të purulent veshkave, dhe në këtë mënyrë shkakton paranephritis janë sëmundjet inflamatore të trupit. Ndër këto, para së gjithash, ne mund të dallojmë pielonefrit akut. Ajo lind nga goditur trupin e patogjenëve që mund të ndodhë në disa mënyra: urinar, apo lymphogenous hematogjene.

Rëndësia e konsiderueshme është zhvillimi paranephritis sistemin imunitar, gjendjen e veshkave dhe trajtimin në kohë të inflamacionit të trupit. Nëse edhe me imunitet të shkëlqyer dhe veshkave krejtësisht të shëndetshme dështon për të trajtuar pielonefrit akut, ajo duhet të kalojë një pyonephrosis dhe paranephritis.

Inflamacion kryesor i indit dhjamor është mjaft e rrallë. Më shpesh një situatë e tillë mund të shihet pas traumatik rajon lëndimit mesit, sidomos subjekteve me gjemba. Infeksioni, e cila është futur në kanalin plagë, i zhvilluar edhe në indin dhjamor. Kjo çon në shkrirjen e shpejtë dhe inflamacion purulent e këtij të fundit.

Ka raste kur paranephritis zhvilluar si rezultat i përhapjes së kontaktit me zgavrën legenit apo barkut. Shkaqet më të shpeshta të sëmundjes bëhen të ngjitur inflamator ose zbritëse zorrës së trashë, sepse, si veshkat janë hapësirë ​​retroperitoneale.

Gjithashtu nuk përjashtohet zhvillimin paranephritis përmes përhapjes hematogjene e germs nga organe të tjera. Si vatra e infeksionit mund të bëjë sinusit kronik, grykët, cystitis ose cholecystitis. Mikrobet vonesë në vaskularizim të indit dhjamor për shkak të mirën e fundit.

Simptomat paranephritis

Në fillim kur paranefryte shërben simptoma lokale klinike, manifestohet me dhimbje në rajonin e mesit. Dhimbje vërejtur në pushim dhe me një mundi të vogël në këtë faqe. Dukshëm gjithashtu vë në dukje zgjatje të dhimbshme në artin që lëviz për të rrahur e frymëmarrjes.

Së bashku me simptoma lokale dhe të përgjithshme të zhvilluar. Pacientët ankohen për lodhje të rënda, dobësi e përgjithshme, gulçim, pagjumësi, humbje peshe. Gjatë kulmin e sëmundjes mund të jetë një rritje të mprehtë në temperatura të shifra ethe.

Përveç kësaj, ka shënuar ndryshime në urinë, të cilat tregojnë një rënie shumën e tij të trazim sedimenteve dhe praninë e një numri të madh të thekon. Në mbështetur urinë e pacientëve me paranefritom ajo formuar tri shtresa. I pari bie detritus renale, i dyti - një detritus purulent dhe i treti është urinës aktuale.

Shumë pacientë me sëmundje kronike të veshkave, lënë pas dore si simptome. Gjendja e tyre është shumë e rëndësishme të mos humbasë një moment të tranzicionit në paranephritis pyelonephritis. Qe duhet të kontrollohen periodikisht të urolog ose edhe referohen atë në rastin e simptomave klinike që mund tregojnë një sëmundje inflamatore e indit dhjamor.

Diagnoza paranephritis

Së pari, pacientët me karakteristikat e paranephritis emëruar nga gjak dhe urinë të përbashkët. Në mënyrë tipike, gjaku zbuloi rritur numrin e qelizave të bardha të gjakut me një ndryshim në ESR majtë dhe të leukociteve rritjes. Në urinalysis shënuar rritje në numrin e qelizave të bardha të gjakut, prania e epitelit të veshkave dhe një numër të madh të baktereve. E gjithë kjo çon në një rritje në përqindjen e urinës.

Holding Ultrasonografi lejon për të përcaktuar praninë e arsimit harmonishëm mbushur me lëng. Ajo mund të ngatërrohet me kist veshkave, kështu që ju duhet të i kushtoj vëmendje në foto klinike.

Paranephritis në ultrazërit

Urography nxjerrës, e cila përfshin X-ray studimin e veshkave pas injektimit intravenoz të kundërt, bën të mundur për të përcaktuar përkeqësimin e funksionit të veshkave. Të njëjtat rezultate janë vërejtur gjatë dhe radioisotope renohrafyy.

Tomography llogaritur, e cila rekomandojmë shpenzimet prania sootvestvenno sigurimit dhe jep rezultate më të sakta në lidhje me natyrën dhe vendndodhjen e arsimit.

Për verifikimin përfundimtar të diagnozës tonkoyholnaya aspiratsionnaja biopsi birë. Është e rekomanduar nën Ultrasonografi kontrollit ose X-rrezeve. Kjo jep rezultatet më të sakta në lidhje me natyrën e neoplasms patologjike, e cila është e vendosur në rajonin e mesit.

Biopsi nën ultrazërit

Trajtimi paranephritis

Për shërim të shpejtë dhe efikas të pacientëve rekomanduar operacionit në një spital në kohën më të afërt. Operacioni është një lëkurë patologjike mbi zgjatje hapjes dhe kullimit të abscesit. Nëse arsyeja ishte bashkim paranephritis purulent i veshkave, operacioni i heqjes plotësohet orhana.Dlitelnost operacionet në paranefryte varion nga 1 deri 3 orë, në varësi të vëllimit të abscesit.

Postoperatively, pacientët janë të caktuar doza shoku të antibiotikëve në mënyrë që të ketë inflamacion eshte rritur plagë. Për shkak të arritur këtë efekt eshte e veshtire mjaftueshme, pastaj përdoret antibiotikët forta nga grupi i fluoroquinolones dhe karbapenemet. Ato jipen në farmaci në recetë.

Vetëm Periudha e trajtimit të pacientit është rreth dy javë, ndërsa pacientët e jashtëm mund të trajtohet për gjashtë muaj, deri sa ai u hoq nefrostomu.

Mjete Paranephritis Trajtimi popullore

Trajtimi mjete popullore në paranefryte ofron dhe si në çdo inflamacion tjetër, përdorimi i fasha lokale. Kur aplikoni për fushën e purulent ngrohjes shkrirjes compress ndonjë gjë tjetër se duhet të pritet procesi i shpërndarjes. Prandaj, çdo lloj i trajtimit kombëtar është i papranueshëm në paranefryte. Ata vetëm mund të vonojë koha që mund të shpenzohen për terapi efektive konvencionale.

Features ushqimit dhe jetesës paranefritom

Karakteristikat e ushqimit në paranefryte qëndron në faktin se ushqimi nuk kryejnë barrë shtesë mbi veshka e vetme e mbetur. Kjo mund të arrihet duke përjashtuar nga dietë ato produkte të cilat rrisin formimin e urinës pacientit. Ajo është e thartë dhe ushqime të kripura. Sa për kripë, është e nevojshme që të përpiqen për të përjashtuar ose të përdoren në sasi minimale. Ndër frutat që ju mund të hani shalqi sepse ata kanë efekt shumë të fortë diuretik.

Ata pacientë të cilët kishin një operacioni pas duke ecur me nefrostoma, dmth një tub të thahet urinë duhet të jetë në gjendje për të trajtuar atë. Është e rëndësishme të shikojmë me kujdes, pasi mochepryemnykom për shkak se ajo mund të jetë një burim i infeksionit sekondar të plagës. Por në praktikë, ata pacientë të cilët zhvillojnë paranephritis mesme kanë një shkallë shumë të ulët të mbijetesës. Prandaj, për të nefrostomy janë tank shumë të rëndësishme dhe të shpeshta ndryshim salcë përditshme.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Rehabilitimi i pacientëve pas paranephritis, mbi të gjitha, është për të rivendosur microflora normale zorrëve, e cila shkelur përmes përdorimit të sasive të mëdha të antibiotikëve. Veprimi i tyre ndikon jo vetëm patogjen, por edhe për mikrobet normale, e cila nuk është fakt shumë të këndshme për tretje. Prandaj, të gjithë pacientët të cilët kanë pasur një kurs aktive të terapisë antibacterial, probiotics janë emëruar.

Pacientët e mëtejshme pas paranephritis mundur që të përdorin terapi fizike. Më të njohura mund të quhet rrezatim ultravjollcë dhe efekti termik në fushë postoperative. Më pak efektive, por po aq të njohura janë trajtimet masazh, baltë dhe Vibrotherapy.

Është e rëndësishme për të mbështetur rehabilitimin e veshkave të shëndetshme statusit normale funksionale, pasi ajo tani rezulton një peshë të madhe. Kjo është e mundur me të njëjtën dietë apo trajtim spa.

Komplikimet paranephritis

Komplikimi më të rrezikshme është proces paranephritis hematogjene përgjithësim në të cilën plehun nga një fokus lokal përhapet në të gjithë trupin. Ky total është përkeqësuar simptomat dhe mund të ndodhë vatra të inflamacionit purulent në organe të tjera.

Komplikime Paranephritis gjithë grupi duhet të konsiderojnë zbulimin absces, e cila mund të ndodhë në dëmtimit të dhëmbëve të ndryshme të trupit të njeriut. Kur ju thyejnë Ulçera në zorrë në pacientët përkohësisht përmirëson gjendjen e përgjithshme. Kështu, duke ndryshuar karakterin e karrige. Ajo mund të jetë përzier me pleh të lëngët. Pak më vonë ka një stol infeksion shtesë plagë që çon në valën e dytë të sëmundjes.

Kur ju thyejnë abscesit dhe evakuimin përmbajtjen në zgavrën e barkut në pacientët me dhimbje të shënuar të mprehta të barkut, tendosje të rënda të barkut muskujve dhe simptomat pozitive të acarim peritoneal. Kjo gjendje klinike e quajtur "bark akute" ose peritonit dhe kërkon kirurgji të menjëhershme.

Me hapjen e abscesit në zgavrën pleural shënoi një dhimbje të mprehtë në njërën anë të gjoksit dhe gulçim. Kjo sëmundje quhet piotoraks, që do të thotë se qelb në zgavrën pleural. Kjo mund të evakuimi nga çaj të murit kraharorit, ose nëpërmjet seksionit operativ, që është më shumë efektive.

Është e rrallë jashtë mundur të abscesit hapjes, i quajtur gyp veshkave. Trajtimi i këtij komplikacion është zgjatur për sigurinë e formuar me plagë të vazhdueshme lidhurit.

Paranephritis Parandalimi

Fokusi kryesor në parandalimin është për të parandaluar paranephritis purulent inflamacion i veshkave. Kjo mund të arrihet duke ruajtur nivele normale të imunitetit. Çdo vit, duhet të bazohet në vendpushimet detare dhe periodikisht marrë kurse terapi vitaminë. Gjithashtu, për të kontrolluar nivelin e imunitetit duhet të shqyrtohet periodikisht në immunologist për të përcaktuar statusin e tyre imunitar. Natyrisht, në mënyrë rutinore të kryer është ekonomikisht jopraktike sepse konsultim i tillë është rekomanduar vetëm për ata pacientë të cilët janë të prirur për ftohjet apo sëmundje të veshkave.

Ed. urolog Astashyn EE