Nephroptosis veshkave lundrues


Nephroptosis (Moving ose përçart veshkave) - një gjendje në të cilën veshkave nga pozicioni i saj normal (rajonin e mesit) zhvendosur me forcë drejt pjesën e poshtme (në bark dhe madje pelvisit). Ajo mund të dëshironi të kthehet në vendin e tij të zakonshme dhe të mos kthehen aty.

Prevalenca Nephroptosis


Nephroptosis ndodh kryesisht tek femrat (0.1% në meshkuj dhe 1.5% femra). Ky fakt shpjegohet me karakteristikat strukturore të trupit të femrës - një legen më të gjera, të ulë tonin e murit të barkut, ligaments mëdha elasticitet.

Veshkat, si shumica e trupit të njeriut, janë në lëvizshmërisë relative, edhe pse në mënyrë të qartë kanë vendin e tyre në trup. Në momentin e mbytje veshkave zhvendosur poshtë nga 2-4 cm., Me një frymë të thellë është 4-6 cm. Ajo reagon në lëvizje dhe lëvizjen e trupit. Këto luhatjet fiziologjike ndihmojë urinë normale.

Por kjo ndodh, trupi merr jashtë kontrollit, ligamenteve nuk mban veshkave, dhe lëvizjet e tij janë të paparashikueshme. Ajo fillon të endet nëpër trup, mund të lëvizin lart e poshtë, të kthehet rreth një boshti vertikal ose horizontal për të lëvizur në drejtim të kundërt. Si rregull, atëherë ajo kthehet në vendin e saj, por jo për kohë të gjatë. Zgjatur gjetur gjetkë veshkë mund zafiksuvatysya spaykovymprotsesom atje përgjithmonë.

Simptomat Nephroptosis

Sëmundja e parë manifestohet në përgjithësi nuk ka, dhe të bëjë veten lundrues veshkave fillon siklet në rajonin e mesit nga mosveprimi: më shumë gjë - në 75%, 10% - në të majtë dhe 15% - në të dyja anët. Shpesh rezultat te deformuar veshkave - duke tërhequr dhimbje, dhemb natyra, pak me gjemba. Në dhimbje sëmundje e hershme nuk e theksuar shpejt zhduken. Por me kalimin e viteve bëhet më intensive, konstante, rraskapitëse.

Fillimisht dhimbje të ndodhë pas çdo tendosje fizike, heqjen e rëndë kollitjes, intensive ose në fund të ditës. Ata janë të reduktuar në pozicionin anën e pasme apo anën e pacientit.

Dhimbje gjatë Nephroptosis janë shumë intensive - llojin e dhimbje barku i veshkave. Ato mund të shfaqen papritmas pas një tension të fortë apo ndryshimet në pozicionin e trupit nga shtrirë në vertikale dhe e fundit nga disa minuta në disa orë - është i dobësuar, pastaj rritjen. Dhimbje shpesh japin një ijë në organet gjenitale. Ndonjëherë sulmi shoqërohet me nauze dhe vjellje. Pacienti është i zbehtë, i mbuluar me djersë të ftohtë, temperatura mund të rritet.

Pain - nuk është vetëm simptomë Nephroptosis. Shumë veshkave celular humbja e dukshme e oreksit, vjellje, ndjenja e shurdhim në rajon epigastrike, kapsllëk ose, anasjelltas, diarre.

Çrregullimet e mëtejshme të mundshme funksionale të sistemit nervor, në formën e rritjes excitability, nevrasteni. Pacientët e tilla janë tepër nervoz, mosbesues për gjetjet dhe këshillave të mjekut të dyshimtë. Ata janë lehtësisht të lodhur, vuajnë nga marramendje, palpitations, pagjumësi.

Në zhvillimin Nephroptosis tre faza, varësisht nga mosveprimi i veshkave:

  • Faza 1. Në këtë fazë të veshkave mund të ulen për të hetuar nëpërmjet murit të përparmë të barkut për frymë, nxjerr në veshka është një kitara (veshkave normale mund të hetuar njerëzit vetëm shumë të hollë, me të gjithë të tjerët nuk është i dukshëm).
  • Faza 2. Në pozitë të drejtë të gjithë jemi të durueshëm veshkave lë kuadratin e sipërm, por të gënjyer përsëri në sektor ose ajo mund të jetë me dorë të sigurtë vpravyty.
  • Faza 3. Veshkave krejtësisht jashtë sektor sipërm në çdo pozicion të trupit dhe mund të zhvendosur në një pellg vogël.

Arsyet Nephroptosis

Arsyet Nephroptosis janë faktorë që çojnë në ndryshime në ligaments veshkave (sëmundjet infektive, humbje peshe papritur) dhe ulin tonin e muskujve të barkut mur mëparshëm (të tilla si shtatzanisë), dhe lëndime, të shoqëruar nga hiperinflacioni apo këputje e ligament veshkave aparat (pesha mprehta heqjen, bien nga lartësia, etj).

Komplikimet Nephroptosis

Në kohën e një veshkave rëndësishme ndryshim, shpesh poshtë prirje uretër, shtrembëruar, urinimit më e komplikuar. Nuk është mbajtje urinar, stagnimi i saj në veshkat pyelocaliceal sistemit. Urinës gjitha vjen, dhe rrjedhje është e vështirë, legen i veshkave të zgjeruar se me kalimin e kohës mund të çojë në transformimin hydronefrotycheskoy.

Më shpesh çon në stagnim e urinës pielonefrit - veshkat sistemit inflamacion pyelocaliceal. Kjo është kryesisht për shkak se në fillim dhe komplikim i shpeshtë Nephroptosis. Në disa raste, pyelonephritis akut mund të vazhdojë me zhvillimin e sindromës dhimbje - dhimbje barku i veshkave që kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Arterie shtrirë veshkave, nganjëherë ajo zgjeruar dy herë, me konik natyrore. Si rezultat i tilting arterieve të veshkave në Nephroptosis shpesh zhvillon hipertensionit, i shoqëruar nga një rritje të dukshme të presionit të gjakut dhe përgjigjet dobët në trajtim mjekësor. Veshkave mungesa e gjakut, ushqyesve dhe oksigjenit, të cilat rezultate janë edhe krizë hypertensive. Tensioni i gjakut veshkave lartë, veçanërisht nëpërmjet numrave diastolic, dhe mund të arrijë deri në 280/160 mm

Diagnoza Nephroptosis

Diagnoza bazohet në ankesat, ekzaminimit të durueshëm dhe prekje (probing), veshkave, laboratorike dhe hetimeve instrumentale.

Kur Nephroptosis ka një ndryshim në presionin e gjakut (BP) 15-30 mm në të njëjtën pacientit në pozicion vertikal dhe horizontal - vertikal, ajo rrit.

Në studimin e mosmbajtjeje mund të jetë një sasi të vogël të proteinave, qeliza të bardha të gjakut dhe qelizave të kuqe të gjakut edhe.

Metoda kryesore e diagnoza Nephroptosis-radiologjike dhe ultrazërit. Metodat më të informative instrumentale e shqyrtimit të veshkave - një vëzhgimi X-ray e sistemit urinar dhe urography nxjerrës - X-ray metodë e studimit, e kombinuar me futjen e mesme kontrast në venë e pacientit. Fotot janë marrë në këmbë dhe të shtrirë. Radioizotopi scan dhe scintigraphy mund të përcaktojë pozicionin dhe renohrafyya - shtet funksional veshkën patologjikisht luajtshme. Angiografia jep një tregues të gjendjes së venography arteries renale - rrjedhjen venoz. Ndonjëherë ne kemi për të shqyrtuar të gjitha organet e traktit gastrointestinal (stomak dhe zorrët x-rrezet, FEHDS, colonoscopy) për të përjashtuar ose të konfirmojnë lëshim total i zgavrën e barkut.

Trajtimi Nephroptosis

Trajtimi Nephroptosis mund të jetë edhe konservative dhe operative.

Në fazat e hershme të sëmundjes, në mungesë të dhimbjes të mprehtë, në qoftë se komplikimet e zhvilluara ende nuk Nephroptosis mund të trajtohen me metodat konservative. Këto metoda përfshijnë trajtimin ortopedike: fashë të veçantë në mëngjes para se të marrë nga shtrati, vihet në një Nxjerr thellë në barkun e saj, ndërsa në një pozicion horizontal, dhe për të hequr në mbrëmje. Propozuar grupe të ndryshme, rripa, corsets, por ato duhet të bëhen në mënyrë individuale për secilin pacient. Zjarri-Kazan për trajtim ortopedik është e vetmja veshkave, fiksuar në vend të ri spaykovymprotsesom. Në të gjitha rastet e tjera, ajo është shfaqur.

Në fazën e parë Nephroptosis trajtimin sanatorium dobishme, masazh barkut, ushtrime terapeutike që synojnë forcimin e abdominals dhe mbrapa, ofron presion normal brenda barkut dhe kufizon veshkat displaceability poshtë.

Droga nuk mund të vendos një veshkë në vend. Megjithatë, ata janë të trajtohen komplikime Nephroptosis si pielonefrit, tension të lartë në hipertensionit veshkave. Zakonisht antispasmodic, analgjezik-ing, agjentët e anti-inflamator përshkruar. Është e nevojshme për të kufizuar ushtrimin e rëndë fizike. Nëse Nephroptosis zhvilluar si rezultat i pacientit të humbur peshë, ju keni nevojë për ushqim të mjaftueshëm për të fituar peshën e humbur.

Për trajtimin Nephroptosis përdorur edhe një sërë ushtrimesh fizike për të forcuar muskujt e barkut.

Me dështimin e trajtimit konservativ turistik në veshka kirurgjikale fiksimit - nefropeksiyi (fiksimin veshkat të strukturave fqinje anatomike). Në këtë veshkave urolog operacion kthehet në shtratin e saj të zakonshme në rajonin e mesit dhe e forcon atë atje.

Aktualisht, metoda më efektive tregoi metodë nefropeksiyi laparaskopike. (Operacioni është kryer me anë të birë barkut dhe kirurg përdor manipuluesve të veçanta dhe kamera digjitale)

"Vjetër" Kirurgji abdominale përdorur përplasje muskujve mjaft traumatike dhe kërkon prerje të zgjeruar përsëri në 20 cm. Në tho, në periudhën postoperative duhet të respektojë pjesën tjetër shtrat për 2 javë në veshka ngulitur fort në shtratin e tij.

Kohë një operacion zakonisht jep rezultate të mira. Hipertensionit rastit zakonisht shkon dhe presionin e gjakut normal.