Dysplasia neuromuskular e uretër


Dysplasia neuromuskular e uretër - një cen kongjenitale apo e fituar, e cila tregon një shkelje të trupit neuro-muskulor dhe, për këtë arsye, lëvizshmëri të saj.

Dysplasia neuromuskular i uretër

Shkaqet neuromuskular dysplasia e uretër


Sot shkaqet neuromuskulare e dysplasia kongjenitale të uretër pikërisht panjohur. Shkencëtarët kanë vënë përpara një shumë të teorive, por asnjëri prej tyre mund të quhet në mënyrë të drejtë ka gjasa. Ajo u gjet se të rëndësishëm në zhvillimin e patologjisë ka alkoolin dhe duhanin gjatë shtatzënisë. Gjithashtu provoi se ushqimi nediyetychnyh yndyror, rrezatimi radioaktiv dhe disa agjentë kimike të drogës mund të ndikojnë në zhvillimin e dysplasia neuromuskular kongjenitale të uretër.

Sa për formën e fituar të sëmundjes, nuk është një listë e shkaqeve të menjëhershme pak a shumë e njohur. Ajo është shkaku më i zakonshëm i neuromuskular pengesave dysplasia ureteral është nadpuzyrnoho departamentit të tij. Shkaku është pengesë, nga ana tjetër, mund të jetë një gur urinar ose ënjtje të trupit.

Është e mundur për të ndikuar në zhvillimin e sëmundjes dhe proceset inflamatore. Midis tyre, para së gjithash, ju mund të caktojë pyelonephritis në të cilën procesi i infeksionit mund të zgjatet në uretër.

Uretër traumatik lëndimit dhe stresi të rëndë emocional gjithashtu mund të jetë shkaku i dysplasia neuromuskular të uretër.

Simptomat e displazia neuromuskular e uretër

Simptomat e sëmundjes varet fazën e saj. Në fazat fillestare, kur funksioni i veshkave nuk dëmtohet, pacientët nuk mund të shprehin asnjë ankesë. Në mënyrë tipike, ata kanë shënuar në procesin patologjike e inspektimit të planifikuar rutinë ose kur aplikoni te mjeku për çdo sëmundje tjetër.

Simptomat e para klinike janë vërejtur pas funksionin e veshkave të pacientit është e shqetësuar. Pacientët filloi të shqetësojë dobësi të përgjithshme, rraskapitje, dhimbje koke të vazhdueshme. Në provim tregohet theksuar lëkurë të zbehtë dhe erë të pakëndshme fryma aceton. Më vonë mund të duket ënjtje, të lokalizuara, zakonisht në gjymtyrë të ulëta dhe rreth syve.

Dhimbje, e cila, në teori, do të shoqërojnë sëmundjen, shpesh mungon. Arsyeja për këtë është një shkelje e ndjeshmërisë së uretër, e cila konsiderohet një nga zonat e patogjenezën e sëmundjes.

Rrënjësisht situata e kundërt mund të vërehet në pushim uretër kur urina mbush hapësirën retroperitoneale. Atëherë pacientët ankohen për dhimbje të mprehta dhe të fortë që ndodh në njërën anë të rajonin e mesit.

Nëse ka një person me të paktën një nga simptomat e mësipërme, ai duhet të kërkojë që të konsultoheni me një urolog, si foto klinik i sëmundjes nuk është gjithmonë e krahasueshme me ndryshimet morfologjike. Me fjalë të tjera, edhe me simptoma minimale pacienti mund të jetë një neuromuskular fazë dysplasia uretër serioze.

Diagnoza e displazia neuromuskular e uretër

Gjaku i përgjithshëm dhe urina neuromuskular dysplasia e uretër, zakonisht nuk mbeten informative. Përjashtime mund të jenë rastet kur sëmundja u shfaq për shkak të ureteral gurë pengesë në veshka.

Për diagnozë të saktë përdoren urography nxjerrës. Kjo është X-rrezet e organeve pelvike pas administrimin intravenoz të materialit kontrast. Fotografitë mund të identifikojë madhësinë e madhe e uretër, e cila mund edhe të tejkalojnë madhësinë e fshikëzës. Kur masë X-ray stanjacion rëndësishëm gjatë e urinës në uretër dhe evakuimin e dobët e këtij të fundit.

Urography nxjerrës, dysplasia neuromuskular të uretër

Ultratinguj bën të mundur për të përcaktuar një tank të madh në hapësirën retroperitoneale, mbushur me një substancë të ngjashme në përputhje me të lëngshme.

Nëse ju të shqyrtojë Mukoza fshikëzës duke përdorur një pajisje të veçantë optik, i quajtur një cystoscope, ne mund të shohim një hyperemia moderuar të fundit dhe më të relaksuar grykë ureteral, i cili qëndron rrjedhë të ngadaltë të urinës.

Jo shumë kohë më parë në praktikë urological Metoda e përdorur gjerësisht urokinematohrafii, në bazë të regjistrimit kontraktimet peristaltic të uretër. Në mënyrë tipike, dysplasia neuromuskular karakterizohet uretër janë valët rralla peristaltic ose, në përgjithësi, mungesa e këtij të fundit.

Trajtimi i dysplasia neuromuskular të uretër

Shumë kërkime urologjike ndihmuar për të ardhur në përfundim se çdo trajtimi konservativ i dysplasia neuromuskular të uretër është absolutisht e pashpresë. Në këtë situatë, metodë efektive vetëm është operacioni. Deri më sot, më shumë se 200 metodat e propozuara, ndër të cilat për të zgjedhur më efektive me të vërtetë e vështirë.

Cilado metodë e operacionit nuk është kryer, me qëllim të reduktimin e madhësisë së uretër zgavër dhe restaurimin e kalimit normal të urinës. Në mënyrë tipike, në shumicën e rasteve kryhet operim të uretër skajor, të cilat shpesh janë më të avancuara. Pas kalimi i urinës është reduktuar nga trungu zinxhir ureteral në mur fshikëz. Operacioni përfundon plagët stratifikimit zinxhir dhe vendosjen e dressings pa mikrobe.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Infeksioni i detyrueshëm profilaksia antibiotik mesme, pasi dihet që urina bie në fushën e plagës, krijon kushte shumë të mira për infeksion. Për këtë qëllim mund të përdoren antibiotikët macrolide me spektrin e gjerë ose fluoroquinolones. Kombinimi i azitromicines dhe ofloxacin është e njohur në mbarë botën.

Për shërim më të mirë plagë duhet të bëhet një trajtim ditor me sipërfaqe salcë mbresë operacionale zgjidhje të alkoolit antiseptik. Është e mundur që të përdorin trajtime fizike terapi, të tilla si magnetike ose darsonvalization.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Që nga mosfunksionimi i veshkave është një fazë e ligjshme në zhvillimin e dysplasia neuromuskular të uretër, të gjithë pacientët me këtë problem i detyrueshëm numër Tabela diete caktuar 7 në Pevzner. Pacientët e tilla nuk janë të lejuar për të ngrënë kripur, kosi, të skuqura dhe piper produkte që mund të stimulojnë diuresis, ndërprerë funksionin e veshkave.

Në rrjedhën e rreth tre muaj pas pacientëve të kirurgjisë duhet të ushtrojnë vetëpërmbajtje regjim me tendosje butë fizike. Ngarkesës fortë mbi mëparshëm rajonin e barkut mur dhe mesit mund të shkaktojë seams thyerjes dhe mospërputhjet plagë.

Mjete popullore Trajtimi

Trajtimi popullore mjetet juridike në neuromuskular nocionin dysplasia uretër është absurde, sepse nuk ka metoda të tjera kërkimore për të vënë një diagnozë e tillë është e pamundur. Të gjitha procedurat janë rekomanduar shpesh nga healers popullore, nuk sjellin ndonjë rezultat pozitiv dhe është një humbje jo vetëm kohë, por edhe të holla. Plus, vonojë trajtimin e duhur mund të intensifikojë vetëm probleme dhe të çojë në pasoja më të rënda dhe komplikime.

Komplikimet dysplasia neuromuskular i uretër

Komplikimi më i shpeshtë i dysplasia neuromuskular uretër është një dështim kronike renale që zhvillon për shkak të stagnimit të vazhdueshme të urinës në renale legen zgavrën. Me kalimin e kohës kjo çon në hollimin e parenchyma veshkave dhe mosfunksionim të veshkave. Pacientët gradualisht përparuar simptomat e zakonshme që përfundimisht mbaron gjendje kome veshkave. Në mungesë të rezultatit të trajtimit në këtë fazë të sëmundjes zakonisht është fatale.

Më pak i vështirë, por jo ndërlikim më pak të shpeshta duhet të konsiderohet si zbaticë fshikëz-uretër. Kjo gjendje klinike është pamjaftueshmëri mochetochnykovoho valvul, në të cilën urinës nga zgavrën fshikëzës fillon për të hedhur përsëri në uretër. Në fakt, komplikime gjithashtu nuk mund të quhet i paparashikueshëm për shkak se ajo është mjaft e parashikueshme në zhvillimin e uretër neuromuskular dysplasia.

Klinika patologji mund të jetë një boshllëk dhe uretër. Kjo zakonisht ndodh kur mbushja e tepruar e uretër dhe ndikimi i parëndësishëm i nxitje të jashtme, të tilla si trauma hapur rajonin e mesit. Urina hyrë në hapësirën retroperitoneale, është shkaku më i fortë i dhimbjes, i cili në disa raste mund edhe të jetë shkaku i një shoku të dhimbshme. Mangësitë uretër është një tregues absolut për ndërhyrje kirurgjikale. Në rast të pacientit refuzimit nga operacioni ose paaftësia e këtij të fundit, nuk është njëqind për qind e vdekshmërisë së pacientëve.

Parandalimi neuromuskular dysplasia e uretër

Në formë kongjenitale e parandalimin e sëmundjes duhet të bazohet, kryesisht, mbi eliminimin e të gjithë faktorët negativ që mund të shkaktojë zhvillimin e anomalive kongjenitale.

Parandalimi është forma fituar i sëmundjes është për trajtimin në kohë të lezione që mund të çojnë në uretër neuromuskular dysplasia. Kjo kryesisht urolithiasis dhe ureteral tumor. Nëse këto patologji janë zbuluar në fazat e hershme dhe koha do të bëhen taktikat e nevojshme të trajtimit, ka një shans të mirë që në të ardhmen pacienti do të dini në lidhje me dysplasia neuromuskular të uretër.

Moti neuromuskular dysplasia e uretër

Moti për rimëkëmbjen - relativisht të favorshme. Edhe pas operacionit nuk mund të shpresojnë për një sëmundje të plotë kurë, pasi ajo qëndron kryesisht në strukturat më të larta mosfunksionim nervore.

Parashikimi për jetën mund të konsiderohet e favorshme vetëm pas trajtimit të duhur dhe të përshtatshëm. Në rast të taktikave të vonohet ose të parregullta, dhe mund të jetë i regjistruar vdekje.

Moti për efikasitet - relativisht të favorshme. Kur komplikime patologji mund të rekomandohet për pacientët të ndryshuar punë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov