Jade tubulointerstitsialnyy akut


Kjo sëmundje nuk është aq e rrallë sa ju mund të mendoni për atë. Dhe diagnoza nuk është vendosur gjithmonë me saktësi dhe jo gjithmonë në kohë. Ky informacion do të jetë e dobishme si mjekët në përkeqësimin e papritur e funksionit të veshkave në pacientët e përfshirë në listën e shkaqeve të mundshme dhe këtë patologjie, dhe pacientët që të kthehet te mjeku me kohë dhe mos harroni të përmend që ende mund të shkaktojë sëmundjen.

Nefrit akute intersticiale (tubulointerstitsialnyy akute nefrit) - përhapur dëmtime në veshka, manifestuar një rënie të mprehtë në funksionin e tyre për shkak të inflamacionit dhe edemë veshkave intersticiale (qelizë dhe djersë e ujit në inde intersticiale).


Kështu, nuk prekur balls vet "brenda", dhe indeve që i rrethon ata dhe duhet në teori të mbrojtur. Megjithatë, ky ind (interstitium) shtohet, ndërhyjnë me glomeruli dhe tubthave, duke rezultuar në funksionin e veshkave përkeqësohet.

Shkaqet e tubuloynterstytsyalnoho akute nefrit

Çfarë shkakton sëmundje, çfarë është arsyeja? Tubulointerstitsialnyy akute nefrit ndodh nën ndikimin e një faktor provokuar (droga, infeksionit). Mekanizmi i saktë i nefrit intersticiale është i panjohur, ka prova në favor të gjenezës së tij imunitar në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si një reagim mbindjeshmërisë (p.sh., disa medikamente), në disa njerëz.

Shkaku më i zakonshëm i tubuloynterstytsyalnoho lodh janë duke marrë medikamente të caktuara. Gama e drogës është shumë e gjerë, të tilla si tubulointerstitsialnyy medicinale nefritmohut shkaktojnë medikamente akute të tilla si antibiotikë, droga jo-steroidal anti-inflamator, diuretics, antihistamines, alopurinol, aspirina, azatioprine, captopril, diazepam, herbs kineze përdoren për humbje peshe. Shpesh, natyrisht, droga provokojnë nefrit intersticial nonsteroidal droga akute të ndryshme anti-inflamator (të ashtuquajtura tableta "nga dhëmbi, dhimbje koke dhe dhimbje prapa").

Zhvillimi i sëmundje është i pavarur nga doza dhe parashikojnë mundësinë e një përgjigje të njeriut ndaj drogës në formën e nefrit akute intersticiale është e mundur vetëm në qoftë se pacienti ka pasur episode të ngjashme në histori. Në prani të faktorëve të rrezikut (sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, hyponatremia dhe hypovolemia, trajtimit të mëparshme me diuretics, dështimi i zemrës, sëmundje imunologjike, gjendjen pas operacionit, moshës avancuar), rastet e akute rritet intersticiale nefrit.

Gjithashtu tubuloynterstytsyalnoho shkaku i lodh mund të jenë infeksionet bakteriale dhe virale (difteria, brucelat, Legionella, Campylobacter, Toxoplasma, Mycoplasma, Rickettsia, sifilizi, leptospiroza, cytomegalovirus).

Pri nuk diagnostikuar shkaqet e sëmundjes flasim idiopatike rreth tubuloynterstytsyalnom nefrit.

Simptomet e tubuloynterstytsyalnoho akute nefrit

Simptomat kryesore:

Getting të mprehtë, manifestohet përmes 1-30 ditë pas fillimit të faktorit etiologjik (shkaktarët). Ka një etje, polyuria shpesh (sasi të mëdha të urinës), skuqje (petehyalnaya ose Macula-papular), ethe dhe ndonjëherë dhimbje në rajonin e mesit. Rrallë ënjtje mund të ndodhë dhe për të zvogëluar sasinë e urinës deri sa ajo mungon (anuria). Ënjtje dhe një sasi të madhe të proteinave në urinë është më tipik i tubulointerstitsialnyy akute nefrit shkaktuar duke marrë NSAIDs. Në etiologies tjera nefrit edemë shpesh mungon.

Vetë-diagnoza është jashtëzakonisht e vështirë, është e nevojshme për të parë një specialist (mjek, nephrologist) dhe të kalojë një sërë testesh, që do të shqyrtohen. Të jetë i sigurt për të folur me mjekun tuaj për të nxjerrë në pah të gjithë faktorët që mund të shkaktojnë sëmundje, ilaçe, infeksion, përdorimin e bimëve të ndryshme dhe teas për humbje peshe dhe për qëllime të tjera.

Çfarë është e nevojshme për të vendosur diagnozën e saktë?

Për diagnozën e nefrit akute tubuloynterstytsyalnoho nevojë për të bërë një numër të testeve:

• Analiza klinik i gjakut - zakonisht shoqërohet me sëmundje eosinophilia, anemi. Nuk mund të jenë shenja të inflamacionit janë të pranishëm të tilla si leukocytosis dhe rritjen ESR.
• Analiza biokimik i gjakut - tregon indeve të veshkave dëmit dhe të përcaktojë peshën e lëndimit. Simptomat: rritur ure dhe kreatininës, shpesh - në rritje gjak transaminazave, ndryshimet në përbërjen e electrolyte gjakut, acidosis metabolike.
• Urinalysis - dendësia e ulët e urinës, proteinuria, hematuria, cylindruria.

• ultratinguj renale - madhësia normale ose zgjeruar veshkave.
• Nëse është e nevojshme - performanca nefrobiopsiya. Morfologjikisht, inflamacion intersticiale me eosinophils, infiltrimit lymphocytic e tubthave, nekroza tubulare epiteliale.

Trajtimi i tubuloynterstytsyalnoho akute nefrit

Spital i detyrueshëm i pacientit në spital.

Së pari, të drogës duhet të ndërpritet, e cila shkaktoi sëmundje (analgesics, antibiotikët, etj) ose të ndaluar kontaktin me toksina. Është e rëndësishme për të përdorur të lëngshme në sasi të mjaftueshme. Tjetra është korrigjimi i çrregullimeve të shkaktuara nga funksioni dëmtuar renal: korrigjim i acidosis (zgjidhje sode vena në spital), korrigjimi i anemi (hekur, erythropoietin), normalizimi i tensionit të gjakut (peroralnyeantihipertenzivnye droga), lëngun korrigjim dhe çrregullime electrolyte (hipokalemise, hyperkalemia). Trajtimi dështimi aktual akute renale: diuretics vena (Lasix); droga që përmirësojnë rrjedhën e gjakut renale (pentoxifylline, trental, aminophylline), antihistamines (suprastin, tavegil).

Në mungesë të efektit të provodimoholecheniya për 7 ditë, ose një rritje në dështimin e veshkave trajtuar trajtimit të hershëm Glukokortikosteroidet opsion - prednisone 30-40 mg / ditë për 60 mg / ditë për 2-3 javë, në raste të rënda - terapi impuls prej 1000 mg / në 3 ditë, me një reduktim në dozimin dhe anulim të mëvonshëm.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore dhe bimëve kërcënon forcimin edhe më të madh të dëmtimit të veshkave, si i njohur si interstitium përflakur e indeve të veshkave do të reagojë për të bioflavonoids ndryshme koncentruar lëngjet e mishit.

Në mënyrë tipike, gjatë trajtimit me pamjaftueshmëri renale lejuar brenda një muaji.

Kur neeffektivnostilecheniya dhe për të rritur dështim i veshkave: oliguria simptomat zgjasin e uremia rritet 5-7 ditë, të rritur nivelet e kalium mbi 6.5 mmol / L, acidosis metabolike, e cila nuk mund të jetë e saktë, të nivelit të kreatininës më të madhe se 0.7 mmol / L rritet me gipergidratatsiya prova klinike dhe radiografike e edemë pulmonare - pacienti transferuar në ICU dhe ka mbajtur seanca të hemodializë. Trajtimi i mëtejshëm është normale.

Në trajtimin e rekomanduar pjesën tjetër krevat, dietë të lehta me kufizimin e kripës.

Komplikimet e mundshme të tubuloynterstytsyalnoho akute nefrit

Pa trajtim në kohë edemë pulmonare të mundshëm të përshtatshme; një kalim në formën e sëmundjes kronike. Kur kujdes të aftë, reagimi i mirë i durueshëm për terapi dhe droga anulimit provokojnë funksion renal mbulohen në mënyrë të plotë.

Pas shkarkimit pacientët duhet mbikëqyrje klinike për 5 vjet:

Shqyrtimi i nefrologji 2 herë në vit (në klinikën apo qendrën e veshkave të qytetit). Analizat e gjakut Kontrolli (klinike, biokimike), urinës. Med.otvod vaksinat për 1-2 vjet. Rehabilitimi i vatrave të infeksionit kronik (trajtimin e kariesit, heqje e bajameve, trajtimin e pyelonephritis kronike dhe adnexitis etj).

Efikasiteti i pacientëve pas shërimit është restauruar plotësisht. Në rast të pacientëve kronike të veshkave shqyrtuar rritje frekuencave për 4-6 herë në vit.

Parandalimi i tubuloynterstytsyalnoho akute nefrit

Është e vështirë të parashikohet se si dhe çfarë të reagojnë në momentin e trupit të njeriut. Në sfondin e miratimit negativ mjedisor dhe në masë të drogave të ndryshme, disponueshmërinë e tyre dhe reklamat aktive - e gjithë kjo çon në mjekim ndonjëherë pakontrolluar që një person i emëruar nga vetë.


Duke ditur gjithë këtë, është e nevojshme për t'u marrë me kujdes me trupin e tij dhe do të kryejë një numër të rregullave:

1) Shmangni drogat e panjohur që nuk janë të certifikuara në tregun rus, për shembull, shtojcave të ndryshme biologjike, herbs kineze dhe teas për humbje peshe, "kapsulë magjike", shërohet nga të gjithë.
2) Mos abuzimit droga, edhe më "të padëmshme". A nuk në çdo dhimbje që fuqishme jo-steroidal anti-inflamator droga, më çdo ditë. Nëse diçka pengon shumë më mirë për të zgjidhur këtë problem së bashku me mjekun tuaj.

3) Mos merr diuretics vetëm, duke menduar se në këtë mënyrë ryatuyetesya të edemë dhe të duken të zbehta. Këto barna - vetëm në konsultim me mjekun tuaj.
4) Kur e shihni një reagim ndaj drogës si një skuqje, edemë, ethe duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
5) Të mbajë një mënyrë jetese të shëndetshme, të ndjekin një dietë e duhur, pilula nuk abuzojnë, por në qoftë se ilaçe të përshkruara nga mjeku juaj, nëse tregohet, të marrë atë si të rekomanduara, për të ruajtur shëndetin e tyre.

Neni shkruar nga nephrologist mjek