Neurogjenik fshikëz


Neurogjenik fshikëz - një grup i sëmundjeve, e cila është e bazuar në fushat shkeljen e sistemit nervor që është përgjegjës për innervation e fshikëzës dhe traktit urinar. Shkelja është se fshikëz është i kontrolluar vetëm nga të palcës kurrizore, procesi i urinimit krejtësisht humbet kontakt me ndërgjegjen e njeriut. Për kurs klinik qëndron formë hypotonic dhe hypertonic e fshikëzës neurogjenik.

Shkaqet e patologjisë


Faktorët etiologjik e fshikëzës neurogjenik mund të jetë organike apo funksionale. Prandaj, ata janë të ndarë në të përhershme dhe të përkohshme.

Sa për çrregullime funksionale innervation të fshikëzës, ajo mund të zhvillohet si pasojë e stresit ose shoku të fortë emocional. Kjo fshikëz shpesh neurogjenik është rezultat i një-kohë dhe çrregullim të përhershëm kronike emocional.

Si shkaqe organike, atëherë ato zakonisht përfshijnë lëndime të trurit dhe palcës kurrizore. Kjo marrëdhënie e thyer në mes të qendrave cortical sistemit urinar dhe më fshikëz. Kjo quhet fshikëz kurrizore patologji.

Shkaktojnë edhe i muskul unazor neurogjenik të fshikëzës mund të patologjisë njësi, e cila zhvillon kundër sëmundjeve shkatërruese ose inflamatore të fshikëzës apo uretrës. Përveç kësaj, arsyeja sfynkternoho çrregullime mund të jetë dëmtimi, por jo mbathje nervore, dhe shumica e fshikëzës.

Disa burime të literaturës mjekësore përshkruan një formë e sëmundjes - fshikëzës kongjenitale neurogjenik. Arsyeja për zhvillimin e saj janë defekte të palcës kurrizore apo trauma porsalindur lindjes.

Innervation fshikëz refleks hark

Simptomet e fshikëzës neurogjenik

Siç është përmendur tashmë, sigurisht neurogjenik fshikëz ka dy opsione - hypertonic dhe hypotonic, të karakterizuar nga simptoma shumë të ndryshme. Në fshikëz hypertonic Së pari ka urinim i shpeshtë, duke i dhënë fund me lirimin e një sasi të vogël të lëngshme, dhe ndonjëherë edhe në të gjitha, paaftësia për të urinoj në dëshirë të madhe. Gjithashtu, nuk është trupi hypertonicity, e karakterizuar nga ndjesi të pakëndshme të dhimbshme në bark. Pacientët ndodhin natën konstante thirrje, e cila në shumicën e rasteve nuk ka të përfundojë me sukses.

Forma hypotonic e fshikëzës neurogjenik vëren pamje krejtësisht tjetër, e karakterizuar nga një trup dhe del nga shtrati pamundësisë të fortë të plotë për të urinuar. Në një situatë të tillë është e nevojshme të përdorë metodat e evakuimin mjekësor të lëngjeve nga fshikëz.

Nëse ndonjë nga format e fshikëzës neurogjenik së shpejti të fillojnë të zhvillojnë çrregullime mendore. Këta pacientë, për shkak të erë të keq, nuk mund të përshtaten me ta në një mjedis familjar që shkakton tronditje të rënda emocionale, e cila vetëm komplikojë situatën. Ka edhe raste kur problemet me urinim u bë arsyeja e tentimeve për vetëvrasje në mesin e të rinjve.

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një urolog, i cili do të përshkruajnë apo trajtoni veten ose të përcjellim pacientit për një neurolog.

Diagnoza e fshikëzës neurogjenik

Në njohjen e shkaqeve të sëmundjes luan një rol të rëndësishëm jo vetëm një mjek, por edhe pacienti. Nga këto të fundit kërkojnë ditar aktiv të menaxhimit duke deklaruar frekuencën e urinimit gjatë natës, dhe urinës. Kjo është e nevojshme jo vetëm për të diagnostikuar sëmundjen, por edhe për të përcaktuar formën e këtij të fundit.

Në rastin kur sëmundja ndikon në fëmijë të vegjël, e drejtuar nga ditari, ato ndihmojnë prindërit të cilët gjithashtu regjistruar frekuencën e urinimit dhe sasinë e këtij të fundit.

Kur diagnoza e fshikëzës neurogjenik janë krijuar, kanë drejtuar në diagnozën e dytë fazë - të përcaktuar shkakun e sëmundjes. Për të arritur këtë gamë të plotë të laboratorike dhe instrumentale hetimeve: e gjakut komplet, urinalysis, urinë për Zimnitskiy, Nechiporenko, urography nxjerrës dhe ultratinguj e veshkave është i detyrueshëm.

Fshikëz neurogjenik me kontrast radiografi

Kur aparati Sëmundja sfinktenoho gjendje për të eliminuar përdorë studimin e sistemit nervor. Pas MRI dhe CT trurit dhe neyrosonohrafyy shpesh nuk mund të përcaktojë me saktësi shkakun e sëmundjes.

Ka raste kur pas gjithë spektrin e hulumtimeve klinike dhe laboratorike nuk mund të përcaktojë shkakun e sëmundjes. Në këtë situatë, të flasim për fshikëz idiopatike neurogjenik.

Trajtimi i fshikëzës neurogjenik

Trajtimi i sëmundjes, në varësi të shkaqeve të saj rrënjë, të mbajtur në departamentin urological apo neurologjike. Nëse shkaku i sëmundjes është ndonjë çrregullim natyra neurologjike funksionale, pacienti kërkon seanca psikoterapeutike mbajtura në zyrën e terapistit.

Nëse nevrohennoy udhëhequr tumor fshikëz apo trurit trauma ose palcën kurrizore, një pacient i tillë ka nevojë për kujdes të specializuar neurosurgical. Shtrirja e saj mund të përfshijë heqjen e tumorit ose hematoma, i cili u ngrit nga enët e gjakut traumatike dëme që ushqejnë indet e trurit.

Në të sëmundjeve inflamatore ose shkatërruese të sistemit urinar të ndihmuar sigurojë Urologists. Trajtimi i aplikueshëm i specializuar i sistemit urogjenital sëmundjes.

Kur hypotonic version neurogjenik fshikëz, çfarëdo arsyeja e kësaj të fundit, kryer evakuimin e drogës e urinës nga fshikëza. Kjo mund të kryhet duke përdorur shfaqjet kateteri uretral ose paaftësia për të kryer më në fund, të cilin është shqiptuar epitsistostomy. Kjo përfshin krijimin e një vrimë në mur artificial përparmë të barkut mbi pubis, për vendosjen e dirigjent të veçantë nëpërmjet të cilit është rrjedhje e urinës. Duhet të theksohet se kjo procedurë mund të jetë e përhershme ose të përkohshme, nëse pas trajtimit fillon regres e simptomave.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me fshikëz neurogjenik

Shkaku më i zakonshëm i fshikëzës neurogjenik është një lloj patologjie inflamatore të sistemit urogjenital. Në rrjedhën e trajtimit është domosdoshmërisht dietë. Shpesh, i shtati Tabela Pevzner, i cili përjashton nga dietë e kripur, kosi, tymosur, aromë dhe të tjera extractives, e cila mund të rritet inflamacion ose prishin funksionin e veshkave.

Sa për mënyrën e jetesës, më shpesh duhet shtrirë pozicion. Ky plan kërkohet trajtim për trurin traumave ose shtyllës kurrizore. Në qoftë se dëmtimi nuk është aq thelbësore ose të shkaktojë fshikëz neurogjenik ishte diçka tjetër, atëherë trajtimi pacienti është shmangur më të mirë ekipin e tij të zakonshme dhe të trajtohen në spital. Kjo ndihmon të mbajë stabilitetin nervor në të njëjtin nivel dhe do të çojë në një shërim të shpejtë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Më në nevojë të pacientëve të rehabilitimit të cilët kanë fshikëz neurogjenik ishte shkaktuar nga ndonjë sëmundje tjetër, shpesh inflamator. Ata kanë nevojë për të shmangur hipotermi dhe të ndjekin vulvë normale higjienës. Disa sëmundje, të tilla si urolithiasis, të cilat gjithashtu mund të jetë një shkak i fshikëzës neurogjenik, të japë efekt shumë të mirë në trajtim spa. Ata janë më të mirë Spas minerale, llojin dhe Morshyn Glade.

Kur fshikëz neurogjenik shkaktohet nga çrregullime psikologjike, zgjatur nevojën e vazhdueshme të psikologut rehabilitimit. Kjo është seanca psikoterapi, e cila jo vetëm që forcon sistemin nervor, por edhe të parandaluar përsëritjen e sëmundjes.

Mjete popullore Trajtimi

Duhet të theksohet se fshikëz neurogjenik - është një nga sëmundjet e pakta që janë të përshtatshme për metodat tradicionale të trajtimit. Megjithatë, deri më sot, këto metoda janë rrënjosur fort në mjekësinë tradicionale. Gjithkush e di "pompuar" është përdorur me sukses nga psikologët, por në një pamje të shtrembëruar pak e sesioneve psikoterapi forme.Imeyutsya që healers popullore janë nën maskën e një procedure të gjatë të cilit vezët normale pule sëmundje siç është derdhur nga trupi.

Si bimëve popullore dhe infuzione, efekti pritet përveç se vetëm decoctions e bimëve që kanë efekte qetësuese. Nëse për shembull, një zierje e kamomil dhe qetëson sistemin nervor dhe ka një efekt pozitiv në trajtimin e fshikëzës neurogjenik.

Komplikimet fshikëzës neurogjenik

Komplikimet e sëmundjes mund të jetë shumë e rrezikshme. Para së gjithash duhet të thuhet në lidhje me çrregullime psikologjike që mund të shkaktohen nga fshikëz neurogjenik. Siç është përmendur tashmë, një ilaç i regjistruar disa raste ku fshikëz neurogjenik çon në tentimeve për vetëvrasje.

Komplikimi më i shpeshtë i kësaj sëmundjeje është konsideruar mosmbajtjeje urinar, sepse ajo zyrtarisht nuk zbatohet për shenjat e fshikëzës neurogjenik. Shpesh është vënë në formën e sëmundjes hypertensive.

Si opsion hypotonic, ajo shoqërohet me një stagnim të urinës në fshikëz, e cila përfundimisht çon në zbaticë e urinës në ureters. Kjo pasohet nga dështimi i veshkave dhe uremia, dmth infektimi i gjakut toksina urinar.

Një tjetër rezultat i tejmbushur fshikëz - një këputje e murit të saj. Pasojë e këtij komplikacion është peritonit, e cila gjithashtu çon në helmim të gjakut, por natyra e pak të ndryshme. Në një rast tjetër, simptomat e mëposhtme të fshikëzës neurogjenik mund të jetë fatale, kështu që është e rëndësishme për të parë një specialist.

Parandalimi i sëmundjes

Profilaksia nuk duhet fshikëz neurogjenik, dhe sëmundjet që çojnë në të. Ju duhet për të mbrojtur kundër hipotermi dhe lëndimet e legen dhe shpinë. Para së gjithash, ka të bëjë me njerëzit e përfshirë dhe sportet e kontaktit traumatike.

Nëse një person është i ekspozuar ndaj stresit të vazhdueshëm, ai duhet të mendojnë për ndryshimin e vendit të punës ose banimit. Nëse shkaku i një avari nervor nuk është rasti, atëherë është e nevojshme psikologu kujdes të kualifikuar.

Ed. urolog Astashyn EE