Mochekishechnyy gyp


Mochekishechnye gyp - nje lidhje patologjike në mes të organeve të sistemit urinar (uretres, fshikëzës) dhe të traktit gastrointestinal (hollë, të trashë ose të rektumit).

Gyp Puzrno-zorrës së trashë

Shkaqet e fistula mochekishechnyh


Të gjitha mochekishechnye gyp të ndarë në dy grupe: të lindura dhe të fituara. Mochekishechnye kongjenitale gyp vërejtur vetëm në pacientët me uretrorektalnymi cistike dhe-rektale fistulat, të cilat janë të kombinuara shpesh me anus zaraschenyem dhe rektumit në sapolindur. Sipas klasifikimit ndërkombëtar, kjo sëmundje u quajt "Forma fistulnoho e anal dhe anorectal agenesia." Takon njerit prej anomalive në meshkuj dhe është gjetur në 50-90% të foshnjave me formë të lartë atresia rektal.

Ndër fistulat fituara mochekishechnyh izoluar traumatike dhe spontane.
Trauma (shtëpiake, industriale, operativ transportit) mund të shkaktojë formimin gyp në çdo nivel, por uretrorektalnye sidomos vërehet shpesh fistula traumatike. Termi "spontane" gyp është disi arbitrare, sepse shkaqet e saj janë komplikime të ndryshme, shpesh proceset inflamatore në sëmundjet e organeve urinare dhe zorrët.

Një grup shumë i vogël i pacientëve me fistulat artifitsialnoy mochekishechnymi, të cilat janë formuar për qëllime të urinës nga fshikëza në zorrën e trashë pas kirurgji plastike pasuksesshme që synon rivendosjen e qenët i qartë e uretrës.

Gyp spontane veshkave zorrëve janë shpesh traumatik. Më shpesh formuar tovstokyshkovi fistula veshkave. Shkaku kryesor i sëmundjes është formimi i veshkave - pyonephrosis calculous ose me tuberkuloz, abscesit ekzemë dhe cysts veshkave veshkave thjeshtë.

Simptomat gyp mochekishechnyh

Manifestimet klinike të lidhjes parregullt ndërmjet organeve të sistemit urinar dhe zorrëve varet nga shumë pika, duke përfshirë, para së gjithash, ju duhet të specifikojë lokalizimit fistulous hapje, gjatësi dhe diametër norytsevoho lëvizje, funksionin e veshkave, ekzistimin e pengesave për rrjedhën e urinës përgjatë fistula të traktit urinar poshtë dhe komplikime të shumta qelbëzues.

Tabloja klinike të sëmundjes në fistulat fillore spontane dhe pasojat e traumave në fistulat traumatike mund të mbizotërojnë mbi simptomat mochekishechnoho gyp ose të shërbejë si sfond kundër të cilit pah shenjat karakteristike të mesazhit patologjike.

Pavarësisht shumëllojshmëri të shenjave klinike, simptomat e mosfunksionim të sistemit urinar më të fistulat karakteristike mochekishechnyh në shumicën e rasteve në bazë të ankesave të lejuar pacientët të dyshuar praninë e tyre. Këto karakteristika kryesisht përfshijnë ndarjen e ajrit në urinë, e cila shpesh ndodh kur fistulat fshikëzës-intestinale, më pak të ankohen në lidhje me këtë simptomë, pacientët me të veshkave dhe të rrugëve urinare, zorrëve fistula

Shumë më pak ndarja e ajrit rezulton me lirimin e feces. Në lidhje të lartë me fistulat e zorrëve vëzhguara papastërti në urinë dhe biliare vakt, në lokacionit norytsevoho vrimë në dy pika dhe zorrë e vogël - të lëngshme ose stol formuar.

Të ardhurat e urinës në zorrë - një karakteristikë e zakonshme në pacientët me uretrorektalnymi cistike dhe fistula.

Simptomat e zorrëve të ndodhin më shpesh diarre, kapsllëk rrallë, dhe nganjëherë të dyja. Në pacientët zbuloi përzierje e gjakut në jashtëqitjen.

Simptoma të tjera vërejtur fryrje, dhimbje përgjatë zorrë të mëdha ose të vogla dhe manifestimet e ndryshme të pengesave të pjesshme zorrëve

Në pacientët me simptoma të ngjashme, sidomos pas pësimit të sëmundjeve të mëparshme inflamatore e sistemit urogjenital, është e nevojshme për të trajtuar të konsultoheni me një urolog për të përjashtuar diagnozën fistula mochekishechnoho.

Diagnoza e fistula mochekishechnyh

Përveç një të plotë mjekësor historisë, inspektimit dhe prekje, e cila është bërë më e mirë nën anestezi të përgjithshme, të jetë i sigurt për të përdorur një sërë metodash endoscopic përfshijnë cystoscopy, colonoscopy dhe, indikacionet, laparoscopy.

Në diagnozën e fistula mochekishechnyh përdorur gjerësisht metodat radiologjike. Urography nxjerrës, bëri një dozë të dyfishtë të agjentëve kontrast X-ray ose teknikë infuzion është i detyrueshëm në të gjitha rastet. Kalibrimi është bërë pas marrjes Përmbledhje traktit urinar X-ray, e cila mund të zbulojë hijet concretions apo gaz në projektimin e sistemit urinar. Urography nxjerrës lejon për të marrë informacion mbi statusin dhe funksionin e veshkave, ureters dhe fshikëz, si dhe depërtimin e shtetit të materialit kontrast në zorrë dhe në këtë mënyrë të përcaktojë lokalizimin e hapjeve të zorrëve. Identifikimi gyp në ekskretornoyiurohrafiyi zakonisht të mundshme vetëm në vrimë relativisht të madhe në organin urinar, gjatë të drejtpërdrejtë dhe të shkurtër fistulous.

Një dhënave më informative jep cystography, e cila është e rekomanduar për të kryer një dy projeksione para dhe pas urinimit të identifikojnë jo vetëm gyp, por edhe zbaticë fshikëz-uretër. X-ray intestinale Studimi nevojshme, por zbulimi i fistula, kjo metodë shumë inferiore kontrasti radiografi fshikëz gyp të diagnostikuar, sepse ai ua mundëson jo më shumë se 20% të rasteve.
Në uretrorektalnyh hapur fistulat shpenzojnë uretrohrafyyu futur nëpërmjet uretrës metali apo kateter gome, duke i lejuar të shtrënguar plotësoni kursin Svishchevoj e agjentëve kontrast dhe për të marrë një ide të vrimë norytsevoho lokalizimin në uretrës dhe zorrë.

Përdorimi i endoskopisė në lidhje me futjen e lëngjeve me ngjyrë në disa raste zbulon hapjeve fistulous, por metodë donacione është vetëm plotësues për X-ray.

Gyp Trajtimi mochekishechnyh

I vetmi trajtim efektiv për këtë sëmundje është operacioni. Sasia dhe lloji i operacionit përcaktohet nga madhësia e fistula dhe vendndodhjen e saj, si dhe organet, ku ajo ndodhet.

Me madhësi të vogël operacionit norytsevoho vrimë mund të kufizojë gdhendur indeve te granulave dhe plagë ushyvanyem organi. Në madhësi të mëdha hapje anormale indet e vetë nuk mund të jetë e mjaftueshme për të në mënyrë efektive plastike. Në raste të tilla, mund të bëhet me materiale artificiale plastike apo pëlhura të tjera. Për shembull, shpesh për suturing vrima në fshikëz mund të aplikojnë zorrë të hollë apo të madhe, e cila është e furnizuar me plagët e fshikëzës dhe disa sutures fikse lëngshëm. Përshtatshme për këtë qëllim dhe omentum panik të madh i cili, përveç membranës lëngshëm ka një sistem të fortë të enëve të gjakut. Ky i fundit mund të rritet në vendin e anastomosis, duke siguruar një furnizim të mirë të gjakut, si dhe të ndikojë në shërimin e plagëve.

Operacioni për të hequr fistula

Në contraindication absolute për pacientët kirurgji mund të ofrohet sëmundje taktika konservatore. Për ta bërë këtë, shkoni norytsevoho zgavër është i larë çdo ditë me zgjidhje antiseptik dhe injektohet ka përbërjen Antibacterial vaj. Në mungesë të infeksionit të mesëm dhe të madhësisë së vogël të fistula, pas një kohë, ne mund të shpresojmë për lëvizje spontane e mbylljes.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Postoperatively, pacientët duhet të jetë i sigurt për të veshin, ndërsa kateteri uretral si rritje presioni në fshikëz mund të ndikojë negativisht në plagë shëruese murin e tij. Pacientët duhet të mësojnë se si të përdorin uretral kateter dhe për të ndryshuar atë rregullisht hyjnë në zgavrën e fshikëzës zgjidhje antiseptik si chlorhexidine, të cilat pengojnë zhvillimin e infeksionit sekondar.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Dietë të veçantë për trajtimin e fistulat nuk mochekishechnyh zhvilluar ende. Është që të sëmurë, e cila është e kundërindikuar operacioni në të cilën ka sekretim fekal në urinë është e rekomanduar për të përdorur një ushqim coarser në stol të lëngshme nuk bien në Svishchevoj lëvizje.

Mjete popullore Trajtimi

Në mënyrë tipike, healers jo-amtare nuk shkojnë thellë në shkakun e sëmundjes dhe trajtojnë vetëm simptomet më të rënda. Për shkak të trajtimit jokorrekt të pikës së aplikimit, terapi tyre është shpesh joefektive. TEAS ndryshme të bimëve, të cilat ata ofrojnë për të larë vulvë, vaginë dhe rektumit, të sigurojë veprimtari vetëm të përkohshme antibacterial, por nuk kuruar patologji.

Komplikimet gyp mochekishechnyh

Kontaktoni me përmbajtje fekal në lumen të fshikëzës tashmë në vetvete mund të perceptohet si komplikime. Infeksioni i fshikëzës, e cila festohet në këtë situatë, shkakton ankesa për dhimbje të vazhdueshme dhe dhimbje kur urinojnë, si dhe dobësi e përgjithshme, gjendja e keqe dhe ethe.

Kur infeksioni infektuar fshikëz mund të rritet më të lartë, duke prekur veshkat. Është vërejtur dhimbje, por jo mbi pubis dhe në rajonin e mesit. Pacientët e tillë bëhet e vështirë për të urinuar, sepse çdo thirrje të urinoj shoqëruar me siklet dhe dhimbje. Kjo gjendje mund të shkaktojë mosfunksionim të veshkave dhe zhvillimin renale akute dështim. Në mungesë të trajtimit adekuat në këtë fazë, sëmundja në mënyrë të pashmangshme fatale.

Parandalimi fistula mochekishechnyh

Për të parandaluar këtë sëmundje, duhet së pari të ndikojnë faktorët shkakor. Që mochekishechnye gyp shoqërohet pothuajse gjithmonë me infeksion bakterial, pacientët me probleme të ngjashme duhet të angazhohen në mënyrë aktive në trajtimin e tyre. I shkurtër Terapia Sigurisht antibiotik mund të hiqni plotësisht çështjen e rrezikut të sëmundjes.

Parashikim

Moti për jetën - të favorshme. Edhe pse vdekjeve të përshkruara, ata janë jashtëzakonisht të rralla dhe janë shkaktuar, si rregull, mungesa e kujdesit mjekësor.

Moti për rimëkëmbjen - relativisht të favorshme. Ju nuk mund të shërojë sëmundje vetëm në ata pacientë për të cilët operacioni është i kundërindikuar plotësisht me patologji të rënda të organeve të brendshme.

Moti për efikasitet - relativisht të favorshme. Për herë të parë pas operacionit, pacientët duhet të kufizojnë veten për tendosje të rënda, të cilat mund të jenë jo vetëm të shkaktojë përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme, por përsëritje mochekishechnoho gyp.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov