Mehakaliks mehakalikoz


Mehakaliks - një sëmundje kongjenitale te veshkave, e cila është e zgjeruar përhapur disa kupa. Literatura gjithashtu gjeti emrin e kësaj sëmundjeje si mehakalikoz.

Arsyet mehakaliksa


Ashtu si me çdo anomali të tjera të lindura, për të përmendur shkakun e saktë të mahakaliksa pamundur. Vetëm kuptova se zhvillimi i kësaj sëmundjeje është një shkelje e indeve lidhës të veshkave. Rrjedhimisht, nuk është i hedh lëng i parenchyma veshkave dhe të zgjeruar gota.

Për sistemin normal të zhvillimit pyelocaliceal e fetusit gruaja për të shmangur ndikimet negative gjatë shtatzënisë. Ndër faktorët më të rrezikshme duhet të ndahen infeksionet teratogjenik. Këto përfshijnë toxoplasmosis, rubeolës cytomegalovirus, herpes dhe të tjerët. Për parandalimin e infeksioneve të përmendura infeksionit gjatë shtatzënisë gratë nuk kalojnë testimet përkatëse çdo muaj. Mos harroni se ajo është infeksion i rrezikshëm gjatë shtatzënisë. Nëse gruaja para konceptim kishte një antitrupa të caktuara të gjakut, ajo jep shumë më pak rrezik të defekteve të lindjes në sistemin urinar e fëmijës.

Studimet e shumta janë kryer vazhdimisht nëpër botë, japin arsye për të besuar se kimike dhe droga gjithashtu kanë një ndikim të madh në organet Bookmark and indet e zhvillimit të fetusit. Mbani në mend se një grua shtatzënë është më e mirë për të minimizuar kontakt me kimikate të tilla si bojra, ngjyra dhe detergjenteve. Ndër drogat në vendin e parë, duhet theksuar hormonet dhe agjentët e anti-TB që kanë një numër të madh të contraindications dhe efektet anësore për këtë arsye.

Simptomat mehakaliksa

Me një zgjerim të lehtë të gota e veshkave simptomat klinike mund të mungojnë. Kjo është për shkak se kapsula veshkave është shteti yntaktnom, që nuk është e ekspozuar ndaj ndonjë ndikim.

Në situatat më komplekse ku hi Dilated fillojnë për të vënë presion mbi kapsulë e veshkave, pacientët të shqetësuar në lidhje me një dhimbje të vogël në rajonin e mesit. Në mënyrë tipike, ata janë të përhershme, nuk e përhapur në zona të tjera anatomike dhe janë të pavarur e të ushqyerit ose të të drejtave fizike tendosje.

Një i hedh lëng i parenchyma veshkave vuajnë aparatin kryesisht juxtaglomerular. Ajo ndikon në sasinë e reninë në plazmën e gjakut, e cila në mënyrë progresive rrit. Ky faktor biologjik është agjenti më i fuqishëm pressor, rrit tonin e murit të enëve të gjakut, duke e ngushtuar arterie. Kjo ndikon në nivelin e presionit të gjakut, veçanërisht diastolic. Pacientët fillojnë të shqetësojë dhimbje koke të vazhdueshme, marramendje, dobësi. Nëse nuk trajtohet, mund të ketë humbje një fazë të ndërgjegjes.

Diagnoza mehakaliksa

Për të verifikuar diagnozën, metoda të ndryshme të diagnozës, e cila ka një ecuri të ndryshme. Ndoshta metoda më e zakonshme e diagnozës duhet të konsiderohet si ultratinguj, për shkak të kosto të ulët dhe efikasitetit të këtij të fundit. Në ultrazërit mund të vërehet si një rritje në përgjithësi të veshkave dhe hi veçantë modifikuar. Vërtetë, veshkave polycystic formimi patologjike mund të ngatërrohet lehtësisht me gota të zgjeruar për shkak ultrazërit nuk mund të konsiderohet si një metodë e besueshme e diagnozës.

Për verifikimin përfundimtar të diagnozës është e nevojshme për urography nxjerrës, e cila është e X-rrezet e organeve pelvike pas kontrast intravenoz. Në veshkave polycystic mund vyzualyzyrovatsya legen normale ose të reduktuara, ndërsa si në mehakalikse vuri në dukje një numër të madh gota zgjeruar. Numri ndryshuar strukturat anatomike mund të gjykojë në fazën e sëmundjes.

Urography nxjerrës: mehakaliks

Shpesh kur zhvillimin urolithiasis mehakalikse mesme. Kur atë në X-ray imazhet mund vyzualyzyrovatsya direkt concretions që zakonisht janë gota zgjeruar.

Tomography llogaritur - një nga më të saktë, edhe pse më të shtrenjtë, metodat mehakaliks konfirmuar diagnozën.

Tomography llogaritur: mehakaliks

Trajtimi mehakaliksa

Në diagnozën fillestare të sëmundjes, kur nuk ka shenja klinike, për pacientët që përdoren monitorimin dhe menaxhimin shtatzënë. Ata janë të rekomanduara për të nënshtrohen ekzaminimeve periodike parandaluese në urologji, gjatë së cilës është e nevojshme për të kryer ultratinguj dhe urography nxjerrës. Në parim, strategjia më tej trajtimi varet nga dinamika e sëmundjes. Nëse shënuar dinamikën e qëndrueshme, pra, nuk patologji përparon, pacientët nuk kanë nevojë për ndërhyrje kirurgjikale.

Tregues më e zakonshme për kirurgji në mehakalikse është urolithiasis mesme. Në qoftë se ajo mund të kandidojë një shumëllojshmëri të operacioneve. Sot është përdorur shpesh lithotripsy largët tejzanor, e cila është dërrmuese gurë me një aparat të veçantë stacionare. Nëse ju nuk mund të kryejnë operacioni specifikuar mund të kryhet operacioni metol klasik barkut për të hequr gurët.

Përveç kësaj, operacioni mund të kryhet në mehakalikse rritur edhe me gota ekzemë. Kjo zakonisht ndodh kur ka një infeksion bashkuar mesme dhe mungesa e trajtimit adekuat. Në këtë situatë, qëllimi i operacionit është e hapur dhe teper abscesit ose hiqni të gjithë trupin.

Sa për trajtim konservativ, më së shpeshti, kjo ndodh gjatë pielonefrit të dytë, e cila është zhvilluar shumë mirë në mehakaliksa sfond. Në këtë situatë është e nevojshme për të përdorur antibiotikët spektrin e gjerë, sepse jo gjithmonë e di se çfarë lloj të florës ka shkaktuar inflamacion i veshkave.

Deri më sot, kombinimi më i zakonshëm që përdoret e fluoroquinolones me vancomycin. Droga përdoret me gojë për rreth dy javë. Kur rezistenca e mikrobeve në trajtimin e përshkruar është përdorur zakonisht drogë të forta - meropenem.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në emërimin e trajtimit me antibiotikë rehabilitimin aktive duhet të përqëndrohet kryesisht në restaurimin e microflora normale të zorrëve. Kjo mund të përdoret përgatitjet probiotic për rreth javë.

Një tjetër fokus në rehabilitimin e pacientëve të tillë duhet të konsiderohet trajtim spa. Në mënyrë tipike, ata janë të inkurajuar për të vizituar Spas minerale, ose shkruani Morshyn Sak, ku trajtimit të ujit dhe parandalimin e urolithiasis.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pacientët me mehakaliksom rekomandohet ushqimet dietike nën tavolinë Shtatë me Pevzner. Ajo parashikon kufizime në përdorimin e mprehtë, i kripur, skuqur, piper, ushqime të thartë. Përveç kësaj, ajo nuk është e rekomanduar për të konsumuar një sasi të madhe të kripës dhe minerale ujërat, duke kontribuar në zhvillimin e urolithiasis.

Mjete popullore Trajtimi

Mjetet juridike popullore trajtim me patologji të ngjashme janë vetëm incidente. Pa metodat instrumentale të tjera diagnostike për zbulimin patologjinë e pamundur, që do të thotë se çdo trajtim mund të konsiderohen mjete popullore, nëse jo mashtrim, mashtrim nga mjekët popullorë.

Komplikimet mehakaliksa

Siç u përmend, ndërlikim më të shpeshta të sëmundjes duhet të konsiderohet urolithiasis. Arsyeja për zhvillimin e saj është stagnimi i vazhdueshëm i urinës në gota veshkave zgavër që gradualisht çon në reshje të kripërave në sedimenteve dhe gur formimit. Kur stratifikimi i komplikimeve, pacientët të fillojnë të ankohen për dhimbje në rritje në shpinë dhe përhapjen tyre poshtë në vulvë. Përveç kësaj, pacientët mund të vëzhgojnë disa siklet gjatë urinimit. Normalisht, urina është e qartë, por është e mundur që një trazim të vogël.

Pas normën ndërlikim është mehakaliksa pyelonephritis. Stagnimi i Përhershëm i urinës në veshkë është një substrati i mirë për zhvillimin e infeksionit sekondar. Zhvillimi i pielonefrit shfaqur dhimbje në rritje, përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, ethe dhe lëkurë të zbehtë. Nëse kjo situatë është për të kryer urinalysis, ne mund të shohim rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut dhe bakteret.

Nëse ju pyelonephritis nuk ka për qëllim trajtimin aktiv antibacterial, ai mund të zhvillohet në një parenchyma problematike veshkave. Kjo gjendje klinike quhet abscesi veshkave. Ai ka nevojë për kirurgji të menjëhershme, gjatë së cilës kryhet një autopsi dhe kullimit të abscesi zgavrën atë.

Mehakaliksa Parandalimi

Është e qartë se parandalimi i kësaj sëmundjeje, është e drejta e grave shtatzëna. Vetëm ju nuk mund gjithmonë të parashikojë faktor dëshirore, për më tepër, se mutacion përkatës mund të ndodhë papritmas, pa ndonjë arsye sfond. Shumë më e rëndësishme për parandalimin e mesme, e cila është për të parandaluar komplikacione mehakaliksa.

Së pari, parandalimi sekondar në bazë të të ushqyerit e duhur dhe regjimin e duhur të ujit. Pacientët nuk janë të lejuar të marrin sasi të mëdha të ujit mineral dhe të produkteve të këndshëm, pasi ajo çon në rritjen e nxjerrje e kripërave në urinë, e cila është një faktor etiologjik drejtpërdrejtë për urolithiasis.

Lidhur me parandalimin e pielonefrit, ajo duhet të bazohet kryesisht në sanitare vatrave të infeksionit kronik. Pacientët duhet të nënshtrohen një studim të plotë për të identifikuar sinusit kronik, grykët, cystitis dhe cholecystitis. Në praktikë, këto sëmundje shpesh të çojë në zhvillimin e pielonefrit mesme.

Parashikim

Moti për jetën - të favorshme. Në praktikë, madje edhe forma më komplekse të sëmundjes, të tilla si absces të veshkave, jo vdekje.

Moti për rimëkëmbjen - relativisht të favorshme. Vetëm në transplantin e veshkave në fund mund të shpëtoj prej kësaj sëmundjeje.

Moti për efikasitet - të favorshme.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov