Valvulave uretër


Valvulave uretër - një uretër dublykatura mukozës, e cila ndodh zakonisht në ndarjet më të ulët dhe kjo e komplikon evakuimin normale të urinës në fshikëz.

Arsyet valvola uretër


Shkaku i valvulave ureteral është fakti se në uretër lindjes ka të njëjtën gjatësi si një i rritur. Kjo kontribuon në faktin se ai merr një formë spirale, por në pjesën e saj më të ulët valvulave të formuar, të cilat mund të përmbajnë vetëm Mukoza ose nga të gjitha shtresat e murit të organit. Si një lumen porsalindur ureteral është shumë më e gjerë se sa në të rritur, këto valvola nuk ndërhyjnë me rrjedhën normale të urinës. Normalisht, rreth katër vjet e vjetër, valvola janë reduktuar dhe pacienti nuk e di edhe për ekzistencën e këtij të fundit.

Valvola uretër

Raste të shpeshta klinike ku valvulat moshës nuk zhduket dhe parandalon rrjedhjen normale të urinës. Fillimisht një pengesë e pjesshme ureteral, e cila përfundimisht kthehet për të përfunduar.

Përveç kësaj, literatura përshkruan rastet ku valvulat uretër kishin fituar origjinën. Në këtë situatë, valvula ishte shkaku i lëndimit ureteral, e cila ka ndodhur për shkak të rigjenerimit të tepërt të mukozën për të formuar një valvul.

Simptomet e valvulave uretër

Simptomat e sëmundjes përcaktohet stanjacion e urinës në renale legen zgavrën. Për shkak se kjo është shtrirë kapsulë veshkave, treguar dhimbje shumë të fortë në rajonin e mesit. Deri pengim të plotë ureteral dhimbje konstante është moderuar. Kur mbyllur plotësisht lumen ureteral simptomë merr karakterin e dhimbje barku i veshkave. Në këtë situatë, pacientët janë të shqetësuar, ata ankohen për një përkeqësim të mprehtë në kushtet e përgjithshme dhe dhimbje në rajonin e mesit.

Sëmundje të zgjatur ku tregohet stanjacion të vazhdueshëm të urinës në legen renale zgavrën, pacientët mund të krijojnë gurë në veshka. Pastaj vërejtur shenja tipike të urolithiasis kur pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje korrente në rajonin e mesit, i shoqëruar nga shkelje të urinimit.

Nëse valvola patrajtuara uretër mund të çojë në pasoja shumë të rënda, sepse nëse një person ndodh këtë foto të veçantë klinike, ajo duhet të kërkojë një urolog për diagnostikimin dhe trajtimin.

Diagnoza e valvulave ureteral

Në fazën e parë të hulumtimeve mjekësore, kur ekzekutuar gjakut dhe urinës teste të përbashkëta, ndryshimet zakonisht nuk mund të zbulojë. Vetëm duke u bashkuar me urolithiasis në pacientët nuk mund të jetë një sasi në rritje të kripërave në urinalysis.

Për të verifikuar diagnoza mund të përdoren metoda të ndryshme, por më efektive është konsideruar urography nxjerrës. Për zbatimin injektuar intravenoz agjentit të saj kontrast, e cila është excreted atëherë nga veshkat. Nëse ekzekutuar X-rrezet e legenit, ju mund të shihni lehtësim e mukozën e uretër, i cili shënoi valvulave formimit ustupoobraznoe zgjatje murin e tij.

Urography nxjerrës, valvola uretër

Siç është përmendur tashmë, valvola uretër formuar kryesisht në pjesën e saj më të ulët. Ajo ofron një shans për të identifikuar të fundit gjatë cystoscopy. Për këtë zgavrën fshikëz prezantuar një pajisje të veçantë optik dhe mjeku shqyrton atë mukoza. Kur ka një mungesë valvola uretres rrjedha e urinës nga një veshkave, dhe, në veçanti vendndodhjen e poshtme uretres, mund të parë dhe valvula, e cila është e visualized si një zgjatje vogël të mukozës.

Trajtimi i valvulave ureteral

Valvola uretër nevojë për trajtim vetëm kur ekziston pengesë e lumen e saj dhe simptomat pacienti vërejtur e dhimbje barku i veshkave. Para së të gjitha pacientëve kryhet cystoscopy me ureteral stenting përpjekje ekzekutimit për të rivendosur rrjedhën normale të urinës. Stent eshte nje diameter minimal tub, e cila, nëpërmjet cystoscope futet në kavitetin e legenit veshkave dhe skajin tjetër është në lumenin e fshikëzës. Nëse urolog do të kalojë uretër vend mbyllje, tub mund të mbetet në zgavrën e saj për tre muaj.

Nëse stenting ishte i paefektshëm ose e pamundur për të ekzekutuar atë, pacientët rekomanduar kirurgji. Pasi qasje në uretër, e cila është kryer teknikë retroperitoneale, duke u fokusuar në metodat e tjera të hulumtimit të të dhënave, të gjejnë një vend të valvulave të arsimit. Uretër hapur, dhe valvula excised, ushivaya mukoza.

Kur valvulave të shumta ureteral rrëmbej thjesht e pamundur, drejtuar në mënyrë të heqje të pjesshme të uretër. Miratimi i urinës është reduktuar nga stapling skajet e uretër ose duke përdorur proteza artificiale me materiale hypoallergenic indiferent.

Në një situatë ku është e pamundur për të kryer një operacion, dhe kërcënimin e urosepsis rritje nga minuta, pacientët kryer pelvisit renal birë. Nën anestezi lokale në rajonin e mesit birë kryer lëkurës dhe indeve të buta për të goditur kateterin në zgavrën e pelvisit veshkave. Në klinikë moderne urological kjo procedurë kryhet nën kontrollin e ultrazërit. Në mungesë të kësaj metode të imazhit të kryera në monumentet anatomike. Pas legen nga birë gjilpërë futur një kateter të veçantë përmes të cilit rrjedhjen e urinës. Ajo është atje koha e operacionit, ndërsa contraindication absolute të zgjasë për jetën.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Para së gjithash, rehabilitimi pas operacionit në bazë të profilaksisë antibiotik infeksion sekondar të plagës. Mjaft shpesh në fushën operative mund të merrni gjurmët e urinës, e cila është një substrate të mirë për infeksion. Për të parandaluar këtë të fundit, është e nevojshme për një javë për të marrë antibiotikë antibiotikëve spektrin e gjerë të tilla si ceftriakson apo ampicillin.

Gjerësisht pas operacioneve në veshka përdoren trajtime fizioterapi. Qëllimi i zbatimit të tyre është shërimin e shpejtë të plagëve kirurgjikale.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pas operacionit, të gjithë pacientët në veshka diete caktuar numrin tryezë 7 në Pevzner. Një tipar i këtij dietë është për të kufizuar konsumin e skuqur, yndyrore, i kripur dhe produktet acid. Kështu, zvogëlon ngarkesën mbi veshkat, gjë që përmirëson procesin e rigjenerimit dhe ndihmon procesin e shërimit.

Gjithashtu, të gjithë pacientët brenda tre muajve nuk u lejua për të kryer punë që kërkon ushtrimin e rëndë fizike. Në qoftë se profesioni i tyre i menjëhershëm lidhur me punën fizike, atëherë pacienti është e rekomanduar për të ndryshuar punë.

Mjete popullore Trajtimi

Siç është përmendur tashmë, shkarkimit ngjarjen e akute mbyllje uretër veshkave duhet ndërhyrje urgjente pushtuese. Kështu, trajtimet konservatore, duke përfshirë edhe njerëzit, nuk mund të konsiderohet efektive. Një apel i ngjashëm me profesionistët vetëm vonuar kohën që mund të shpenzohen për kujdesin e duhur profesional.

Komplikimet e valve ureteral

Ndërlikimet më të shpeshta dhe më të rrezikshme të valvulave ureteral duhet të konsiderohet si mbyllje e plotë e uretër, e cila rezulton në dhimbje barku i veshkave. Gjatë mbajtjes së zgjatur të urinës në legen veshkave toksina urinar në gjak që shkaktojnë urosepsis - helmimit të përgjithshme të gjakut. Nëse në këtë fazë pacienti nuk është përkthyer në departamentin ringjalljen e ndihmës emergjente, gjendja klinike mund të rezultojë në vdekje.

Rastet klinike ku pengim ureteral shkak të këputje ndodhur fundit. Kjo çon në inflamacion yndyrë retroperitoneale. Nëse nuk trajtohet, inflamacion është zakonisht kalon në purulent fusion zaocherevynniyklitkovyny dhe mbaron me të njëjtin helmimi i gjakut.

Nëse pacientët kanë mbajtjen urinar nuk akute dhe kronike në zgavrën e legenit veshkave, ata kanë zhvilluar nephrolithiasis. Këta pacientë, përveç heqjes së valvula ureteral, gjithashtu kërkojnë trajtimin e urolithiasis. Në trajtimin e tyre duhet të mbahet mend se shkaku i pengesave nuk mund të Valve dhe guri. Kjo është shumë e rëndësishme kur zgjedh një strategji të trajtimit, sepse guri mbyllje mund të hiqet pa kirurgji.

Valvola uretër Parandalimi

Siç është përmendur tashmë, nga periudha neonatale për katër vjet dhe valvulave uretër është një fenomen fiziologjik. Arsyet pse ky organ rudimentar nuk zhduket me kalimin e kohës, dhe shumë prej sot nuk mund të identifikojë ndonjë të veçantë. Është e rëndësishme për të mbajtur gjurmët e fëmijërisë zhvillimin fizik dhe psikomotor të fëmijës, siç është vonesa e saj mund të shkaktojë valvulat e uretër.

Përveç kësaj, rishikimet periodike duhet të bëhet në urolog cilët mund uretër valvulave për të zbuluar dhe për të parandaluar zhvillimin e mbyllje e saj të plotë.

Nëse pacienti përmes inspektimit rutinor, u gjetën valvola uretër, ajo duhet t'i nënshtrohen hulumtimeve periodike urolog për të përcaktuar dinamikën e sëmundjes. Nëse tendenca për të rritur progresion të valvulave, pacienti më të mirë të kirurgjisë zgjedhore, pas së cilës komplikime shumë më pak se pas urgjente.

Valvola Moti uretër

Moti për jetën - të favorshme. Përjashtim mund të jetë ato raste të rralla kur zhvillimin urosepsis.

Moti për efikasitet - të favorshme. Në mënyrë tipike, operacioni i kryer edhe nuk është arsye për ndryshimin e punëve. Përjashtim mund të jetë gjatë tre muajve të parë pas operacionit, kur është e nevojshme për të shmangur stresin e fortë fizike.

Me ankesën me kohë për profesionale dhe trajtimi i kryer në mënyrë adekuate, prognoza për shërim është gjithashtu e favorshme.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov